Příběhy tiché odvahy
Vladimír Votýpka
Všichni zažili nespravedlnost, žádný z nich ale nezvolil cestu odplaty. Dvě desetiletí trvalo sedlákovi z Řeporyj, než odhalil vraha faráře na Krteni spolu s podivnými okolnostmi, kterým farář čelil za minulého režimu. Kameník ze západoněmeckého Waidhausu si odseděl v československém vězení devět měsíců, ale nezahořkl a po listopadu 1989 už jako starosta asistoval u bourání železné opony. A hořkosti nepodléhají ani další tiší hrdinové, jejichž osudy zachycuje Vladimír Votýpka tentokrát. Jsou tu také dva piloti – válečný letec slavné československé perutě 310, stižený typickým osudem příslušníka britské RAF, a mladý pilot větroňů, který se stal obětí podivné nehody – nebo hrabě Karel Paar, šlechtic, kterého o panství připravila podnikatelská protřelost nové doby. Tak jako každá Votýpkova kniha, i tato čerpá z osobních setkání a promlouvá autentickým hlasem hrdinů samotných. Především ji ale zdobí brilantní vypravěčský styl, kterým proslul tento známý kronikář české šlechty.... celý text
Přidat komentář
Životní osud mnoha lidí by vydal na román. Jeho sepsání však vyžaduje literární nadání, cit pro jazyk a propracovanou koncepci. Reportáže, které autor předkládá, toto vše postrádají. Nelze je brát ani za dobrý počin z hlediska badatelského. Hlavním aktérům prokazuje vskutku medvědí službu jednostranností pohledu, chybějícím časovým zařazením jednotlivých událostí a nekritickému podlehnutí kouzlu jejich osobnosti.
Upřímně: Byla jsem z té knihy zklamaná. Málo příběhu, osudu a takový mě to připadalo chaoticky. Jiné knihy byli lepší( to si čtenáři domyslí).
Autorovy další knížky
1995 | Příběhy české šlechty |
2002 | Návraty české šlechty |
2010 | Aristokrat |
2005 | Paradoxy české šlechty |
2014 | Křižovatky české aristokracie |
(SPOILER) Nejvíce se mi líbila povídka Vzestupné proudy, kde se prolínají osudy někdejšího čs. pilota působícího během druhé světové války ve Francii a poté ve Velké Británii spolu s příběhem mladého nadšeného pilota, který prodělal ošklivý pád. Zapříčinila ho záštiplná osoba, jež do kokpitu pilotova letounu-kluzáku úmyslně vložila maticový klíč. Této povídce uděluji čtyři hvězdičky. O něco slabší je povídka Pohraniční událost, která sleduje osudy starosty německého pohraničního města Waidhaus. V roce 1967 byl v Československu vězněn tři čtvrtě roku, protože chtěl ve svém autě převést do NSR jednoho mladého muže z východního Německa. Ve funkci starosty Waidhausu se Reichenberger zúčastnil i známé události z 23. listopadu 1989, kdy Genscher a Dienstbier symbolicky přestřihli železnou oponu na německo-československých hranicích. Později byl Reichenberger zklamán ze zhoršování sousedských vztahů, začal pít a zemřel tragicky při pádu na betonový obrubník. Zbývající dvě povídky hodnotím třemi hvězdičkami. Mlčenlivý svědek líčí osudy muže, který jako soukromý zemědělec a živnostník čelil nástrahám a zlomyslnostem komunistického režimu. Povídka Paarovské dědictví popisuje, jak Alfons Paar zcela důvěřoval muži, který pak Paary připravil o jejich majetek v Československu. Celkové hodnocení knihy: 65 %, tj. velmi silné tři hvězdičky.