Němý křik

Němý křik
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/292042/bmid_nemy-krik-Thd-292042.jpg 4 2977 2977

Ani ta nejtemnější tajemství nezůstanou pohřbená navždy… Pět postav stojí u mělkého hrobu. Jeden po druhém se vystřídali při jeho kopání. Jáma pro dospělého by zabrala víc času. Zmařili nevinný život, ale uzavřeli smlouvu a zpečetili ji krví. Po letech se středoanglické Black Country ocitá v šoku – nejprve je nalezena brutálně zabitá ředitelka místní chlapecké školy, následuje objev lidských ostatků u bývalého dětského domova. A další hrůzné zločiny… Detektiv inspektor Kim Stoneová si záhy uvědomí, že hledá zvrácenou osobu, jejíž vražedná pouť trvá už pár desetiletí. Že je třeba ji dopadnout, než znovu udeří. A že nezbývá než se co nejdřív vyrovnat s vlastními démony z minulosti. Protože jinak by už mohlo být příliš pozdě. „Ohromující!“ Mail on Sunday. Déle než měsíc vévodil Němý křik žebříčku bestsellerů britského Amazonu, na něm (i na americkém Amazonu) byl pátou nejprodávanější knihou roku 2015. Tento úspěch rázem katapultoval Angelu Marsonsovou mezi nejčtenější autory krimi v současnosti. (Další případ Kim Stoneové připravujeme k vydání ještě letos.)... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Pro ženy
Vydáno: , Knižní klub

Silent Scream , 2015

mazlak
19.12.2019 5 z 5

Krásná detektivka. Na tuto autorku a zároveň i tuto knihu jsem narazil jen náhodou díky čtenářské výzvě. Ale už nyní můžu z důvěrou říct, že se k této autorce vrátím. Doufám jen, že i další knihy budou tak skvěle napsané.

Pantáta1900
18.12.2019 5 z 5

Jedním slovem dokonalá.

Anna27
18.12.2019 5 z 5

Kim mi byla od začátku sympatická, nejspíš další moje oblíbená knižní postava a už se těším až přečtu celou sérii. Nebylo to nudné, bylo to zajímavé, promyšlené. O něco zajimavější než Bryndza. Hned jsem rozečetla druhý díl a ten vypadá taky dobře. Není to náročná literatura, je to oddechová detektivka a to se mi od ní dostalo. :-)

Edlik
10.12.2019 4 z 5

Pro mě ze začátku problém oblíbit si hlavní vyšetřovaletku, ale nakonec hezké počtení.

mekkinka
08.12.2019 3 z 5

Detektiv Kim mi nebyla extra sympatická. Příběh zajímavý . Vrahy jsem měla dva a jeden z nich to byl. Část s Nicol a Beth, především ten konec byl nečekaný ...

katy238
08.12.2019 4 z 5

Jednoduché a nenáročné čtení pro nadšence do thrillerů a temných zápletek. Autorka vede děj přímočaře a bez větších kliček a i když si nechá v záloze několik překvapení, nejedná se o zásadní dějové zvraty, které Vám otočí děj knihy vzhůru nohama. V rámci žánru nemá mnoho šancí se dostat mezi špici, ale i tak se jedná o odpočinkové čtení, které neurazí.

Kamča.Ká
08.12.2019 4 z 5

Celá série se čte sama a troufám si říci, že jedním dechem. Knihy jsou napínavé, zajímavé a opravdu čtivé

Sabča817
06.12.2019 3 z 5

Podle toho, jak byla kniha vychvalovaná, jsem čekala více. Mrtvol tam bylo tolik, že už jsem je přestala počítat a ztrácela přehled. Místy byly zločiny nechutně popsány. Kim mě jako hrdinka moc neoslovila. Co se týče rozuzlení a odhalení vraha, bylo to nečekané a těžko se to z pohledu čtenáře odhalovalo. Celkově to nebyla příšerná detektivka, ale ani žádný zázrak - prostě takový střed. Snad ty další díly budou lepší. Rozhodně je nehodlám číst za sebou, páč to by bylo moc!

Barbarka_CZ
02.12.2019 3 z 5

Velmi dlouho jsem si hledala cestu k hlavní hrdince a ač jsem taktéž povahou spíš samotář, realista a pragmatik, obávám se, že Kim nebude mou oblíbenou knižní postavou. Příběh jako takový nebyl vůbec špatný, ale styl, kterým je napsán, mě úplně neoslovil. Zkouším teď druhý díl, ale nějak se nemohu pohnout z místa. Není to zkrátka kniha, která by mě "chytila a nepustila". Uvidíme, ještě tomu dám šanci. Každopádně kvalitní detektivka to je, jen mně prostě úplně nesedí tento typ vyprávění (pro někoho "severský" - což bude asi hlavní problém, já skandinávské autory opravdu nevyhledávám, čest výjimkám).

Lilit15
29.11.2019 5 z 5

Obálka vypadala děsivě a nevěděla jsem co čekat, ale musím říct, že pro mě to byla BOMBA. Naprosto miluju Kim Stoneovou. A rozhodně mám v plánu číst další díly :D

Abia
25.11.2019 4 z 5

Hezká detektivka, podobná severským detektivkám. "Divná" hlavní hrdinka, která si získá sympatie, protože není tak hrozná, jak se snaží tvářit a protože k tomu má důvod.

krizek
22.11.2019 4 z 5

Napínavý příběh, zajímavá myšlenka. Když mě už tak nebaví tento styl a prozření "hlavní hrdinky/hlavního hrdiny". Opakuje se stejná charakteristika stále dokola - Neoblíbený/á detektiv/ka s nepříjemnou, popřípadě smutnou minulostí, ze začátku bez citu, bez pochopení a na konci největší kamarád/ka všech s pizzou v ruce... Ale jinak čtyři hvězdy za zajímavý příběh. :)

whiolet
18.11.2019 3 z 5

Nebyla to špatná kniha, to říct nemohu,ale některé pasáže mě nudili,a já se do čtení nutila. Na druhou stranu, tam bylo dost morbidních detailů, které jsem ocenila. Nevím jestli bych po knížce sáhla,kdyby nebylo čtenářské výzvy,ale jsem ráda,že jsem si jí přečetla.

kytikyti
15.11.2019 4 z 5

Kniha se hluboce zabývá morálními tématy. Jinak klasická detektivka, výslechy a pátrání. Nesedělo mi tam ale několik detailů, které mi děj knihy rušily. Hlavní postava má být nepříjemná detektivka, a pořád se ujištuje u kolegů, zda je opravdu nepříjemná, přitom ale její osobnost taková vůbec není. Dále mě mátly vtipy postav, které mě sice bavily, ale všechny postavy měly stejný smysl pro humor. Zmatená jsem také byla z dystrofií postižené Lucy. Samozřejmě chápu, že je to příšerná nemoc, ale nechápu, jak může někdo z mrkání určit osobnost pacienta a považovat ho za úžasnou osobu. Jinak docela zajímavá kniha se zajímavým koncem.

pidalka777
08.11.2019 5 z 5

Tuto autorku vůbec neznám tak jsem se bála co to bude. Ale byla jsem mile překvapená. Knížka byla napínavá a ke konci ještě přidala. Moc se mi líbila. Určitě si zase od ní něco přečtu :)

iiiccc
31.10.2019 5 z 5

Hlavní hrdinka Kim si mě získala hned od samého začátku. Líbilo se mi, že se téměř vůbec nezabývala svým osobním životem a ani žádným protivným kolegou nebo podezřelým, se kterým by na konci knihy skončila v posteli. Průběh vyšetřovaní byl napínavý, o zvraty nebyla nouze a Kim držela slušně svižné tempo. Od čtení jsem se nemohla odtrhnout a moje první myšlenka po dočtení byla "Proboha! Další díl! Další díl!"

IvčaB2
30.10.2019 5 z 5

celá serie je vynikající ... a to na detektivky moc nejsem. Kim se zdá být až "nesmrtelná",ale nevadí mi to .... čtivé, napínavé, některé zápletky předvídatelné, jiné velmi neotřelé...

lenkaabooks
23.10.2019 4 z 5

Zvedl/a oči k nebi - že by překladatelský počin, či fakt převzato z originálu ? Bylo to poněkud otravné, ale můj dojem ze čtení to naštěstí nepokazilo. Protože já četla a četla a ten konec... při jednom z odhalení mi fakt spadla brada.

ZimníLidé
23.10.2019 5 z 5

Kim byla super a už se těším na její další případy :)

Yokolobuna
21.10.2019 4 z 5

Čteno jako součást Čtenářské výzvy 2019 – "16. Kniha s oxymórem v názvu"

Němý křik se dost dlouhou dobu otíral o vrchní cíp třetí hvězdy. Může za to zejména protagonistka Kim Stoneová, které jsem nemohl přijít na chuť. Angela Marsonsová stvořila věčně nakvašenou nepříjemnou a většinu času silně nesympatickou vyšetřovatelku, ke které si skutečně není jednoduché najít cestu. Tam kde měla pravděpodobně působit drsně, mnohdy vyznívala jako protivná arogantní kráva. S poodhalením tragické minulosti se však stala Kim alespoň snesitelnou.

To samotný vyšetřovaný zločin už dokáže čtenářovu pozornost držet spolehlivě. Jak práce techniků na místě deset let starých zločinů postupuje, přibývá i mrtvých (čerstvě) a i když mi postavy přišly většinou dost šablonovité, zábava s nimi rozhodně je.

Styl Marsonové je poměrně přímočarý, jednoduchý bez kudrlinek nebo hlubších myšlenek s přesahem. Poselství je však dost jasné. Každý má právo na druhou šanci, zlo často tvoří společnost jako celek a překonat špatnou startovní pozici života chce silnou vůli a pomocnou ruku někoho jiného. I když to rozhodně neplatí vždycky.

Kostra příběhu a postupné poodhalování tajemství vyhořelého ústavu pro nezbedné adolescentky šlape dobře a výraznějších logických kiksů jsem si nevšiml. Lehké pokárání si však zaslouží překladatelka. Věta "Zvedla oči k nebi" jako vyjádření kategorického nesouhlasu je příšernost, na kterou v Němém křiku narazíte co pár stran (dalo mi to vzpomenout na Waltariho Sinuheta). Stejně tak bych chtěl vidět, jak si Kim na cestu svítí tužkovou baterkou...

Kniha byla dárkem k narozeninám v roce 2019 od sestry (na DK jako Zuzuparu), které tímto děkuji.

Zkráceně? Slušná detektivka s místy hodně nesympatickou hlavní vyšetřovatelkou, na kterou si budete pravděpodobně muset zvykat. Ostatní pilíře dobré krimi zábavy však naštěstí stojí vcelku pevně.

Hodnocení na DK v době přečtení: 86 %; Moje hodnocení: 75 %.