Bretaňské zlato
Jean-Luc Bannalec (p)
Případy komisaře Dupina série
< 3. díl >
Třetí případ komisaře Dupina! Na rozlehlé solné zahrady na poloostrově Guérande se právě snáší soumrak. Vzduch je prosycen fialkovou vůní fleur de sel, o níž místní obyvatelé tvrdí, že občas vyvolává halucinace. Podobný pocit má i komisař Dupin, když na něj někdo začne nečekaně střílet. Přitom si chtěl v salinách jen prohlédnout několik záhadných sudů, na které ho upozornila Lilou Brevalová, spřátelená novinářka. A pak zmizí beze stopy i Lilou…... celý text
Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: 2016 , Knižní klubOriginální název:
Bretonisches Gold, 2014
více info...
Přidat komentář
Zase skvělá detektivka a člověk se prostě chce podívat na místa v ní zmíněné. Za sebe doporučuji. Poklidná detektivka, jsem zvědavá na další díly.
Momentálně mě baví si číst tyhle poklidné detektivky s komisařem Dupinem, u kterých si můžu fakt skvěle odpočinout a nemusím nějak zvlášť namáhat svoje šedé buňky mozkové :). No a tenhle případ se mně konečně líbil tak, že jsem si u něj vrněl blahem :). A proto je to dnes za pět, vážení! :)))
Pro mne snad nejinformativnější z celé série (ovšem nečetla jsem zatím vše) - konktrétně o "výrobě" mořské soli, bílého zlata, včetně nejdražší vločkové fleur de sel u poloostrova Guérande. Saliny, mořské solné zahrady plné nádrží, které se táhnou kilometry a jsou propracovaně průtočné od mořské laguny až ke konečnému odpařenému produktu určenému ke sběru, přitom patří různým subjektům, od malých producentů až po potravinářské konglomeráty. Krom toho jsme také zavítali do tropického bretaňského ráje. Ke všemu autor poskytl obsažné zajímavosti (a nechybí uprchlý klokan ze ZOO, takže i o fauně má komisař Dupin co říci, zejména když i jeden typ klokanů žije na jiném kousku Země spolu s tučňáky!). A pochopitelně se čtenáři sbíhají také sliny, sice se Dupin během těch tří hektických dnů vyšetřování dvou vražd k jídlu většinou jen přiblíží, ale i tak...
Zápletka složitá, o sůl jako takovou vlastně nejde, o nádrže v salinách ano (zejména pokud některé nejsou kontrolované a leží "ladem"). Tajemné modré sudy zůstanou sice tajemné i po otočení poslední stránky, ale lze snad vytušit, co v nich v rámci zlopověstného příběhu asi bylo. Pachatelé poněkud nečekaní, ale peníze prostě obloudí každého. Přitom utajený podnikatelský záměr byl vlastně převratným objevem! Jestlipak se tomu budou dál někde věnovat v rámci legálních podmínek výzkumu, testování a přenesení do praxe?
Kniha měla jedinou vadu na kráse, a to způsobenou vydavatelem. Na to, že se se jedná už o druhé vydání (třetího dílu série), se vydavatel dopustil neomluvitelné (a reklamovatelné) chyby - mapa na předsádce k danému případu nepatří (zřejmě patří k předchozímu, druhému případu, jak jsem ze zmínky v textu náhodou vyrozuměla) a je zde zcela nepoužitelná. Marně jsem se k ní mnohokrát obracela a marně hledala, poloostrov, ostrovy, pobřeží, městečka, ... nic. A je to o to nepříjemnější, že hledání na webu nedává takový přehledný obrázek o místech děje, jako by přinesla mapa místa, s příslušnými vhodnými podrobnostmi. Vzhledem k závažnosti a nepochopitelnosti tohohle vydavatelského úletu musím i celé knize za způsobenou frustraci strhnout na hodnocení: 85%
Třetí díl této série pokračuje v nastavené laťce a je celkem dobré čtení. Tentokrát je komisař Dupin zatažen do hodně nebezpečné partie při které jde doslova o život. Odhalit pachatele jsem nedokázal, jasno mě bylo až na samém konci. Čtení je to celkem dobré, co mě osobně neskutečně vadilo je obrovské množství názvů míst, ulic, zátok, no prostě všeho. Nechápu autora proč pořád tyto kvanta názvů pro většinu čtenářů nesrozumitelných do těchto knih cpe.
Příjemná detektivka se sympatickým komisařem Dupinem mne bavila a dobře se mi četla. Kromě toho jsem se dozvěděla spoustu zajímavých informací ohledně sklizně soli. A také případ, který zde Dupin bude muset vyřešit, mne zaujal. Poprvé tedy hodnotím všemi pěti hvězdami a určitě si brzy přečtu další knihu.
Tato série mě dost překvapila a chytla a moc mě baví. Jean-Luc Bannalec má ve svém stylu psaní silný smysl pro místo příběhu a podobně jako třeba Peter May s popisem skotské krajiny a kultury i v Bannalecových detektivkách mě moc baví prostředí a způsob života v této mořem vonící krajině. Další detektivní příběh se odehrává ve slavných Bretaňských solných polích a během pátrání se dovídáme i dost informací o unikátních způsobech sklizně tohoto nerostu. Komisař Dupin je znamenitě napsaná postava a kniha mě bavila od začátku do konce. Skvěle se mi u poslechu vaří. Netrpělivě čekám na další audio zpracování a doufám že to nebude dlouho trvat.
Jak už to tak bývá, třetí díly jsou skvělé. A tady je ještě lepší. Dokonce se nám do problémů dostane i sám komisař, ale to by nebyl on, aby se z nich rychle neoklepal a zdárně nevyřešil případ. Kladně hodnotím i drobnou exkurzi do komisařova soukromí.
Zpočátku jsem si myslela, že se mi tato knížka nebude líbit tak jako předchozí, ne kvůli případu, ale jelikož jsem se obávala, že Dupin zpacká svůj vztah s Claire. Obvykle v detektivkách pro romantickou linku hlavního hrdiny zrovna nehoruji, ale v této sérii je to jiné, poněvadž Dupinova romance s Claire je vskutku velmi okrajovou záležitostí a jen ho dělá méně mrzoutským, šťastnějším. Jako petit café. A tučňáci. Nakonec ale všechno dobře dopadlo. Darebák byl chycen a dokonce i Skippy si našel nový domov.
Tak na těžbu sole jsem při svých krátkých návštěvách Bretaně nenarazil. Kromě skvělé detektivky jsem se tudíž seznámil i s touto zajímavostí kraje Keltů.
Vyšetřovatel Dupin pokračuje v krasojízdě. Vyděděnec z Paříže se pouští do dalšího případu v oblasti Bretaně. Tentokrát se zaplétá do solného průmyslu mezi majitele tzv. salin, což pro mne osobně byla dost novinka. V tomto odvětví jsem se dozvěděla trošku něco nového. Zároveň ale musím přiznat, že jsem byla občas trochu zmatená, když se tam mluví o solném průmyslu, občas některé souvislosti byly nesrozumitelné. Ale dobré je, že pro pochopení případu jako celku to tolik nemělo význam.
Zápletka sama o sobě obsahuje obvyklé motivy, které jsme mohli vidět asi už jinde, ale to zasazení do prostředí z toho dělá trochu něco nového a oživuje to tu zápletku.
Dupin tu je navíc vlivem okolností nucen spolupracovat s jistou vyšetřovatelkou - pro mne bylo příjemným překvapením, že byl Dupin (jinak dost solitér) ochoten na spolupráci přistoupit, ovládat se, nedělat ze sebe rebela, co jede jen sám po své ose a spolupráci nechce. Racionalita tu jde do popředí a dokázala Dupina v tomto ohledu usměrnit, což pro mne svědčí o jisté vyzrálosti našeho komisaře. A to s radostí kvituju.
Audioknižní podoba byla velmi vydařená, na poslech to bylo moc moc fajn.
Nakonec 4 hvězdy. A snad u nás vyjde v audioknižní podobě další díl. :-)
Moje druhé setkání s komisařem Dupinem. Oceňuji, že kromě zajímavé kriminální zápletky jsem se zase dozvěděla něco nového o mé oblíbené Bretani. V této sérii rozhodně budu pokračovat.
Pro mě nuda. Popisy a zase popisy, spousty názvů různých míst, těžko se pamatovaly, nevím, dalo mi velkou práci knihu dočíst.
Moje sedmé setkání s Bretaní. Ano, saliny si umím živě představit, pravda ale v Bretani budou určitě nej...
Sám jsem je navštívil roku 2000 na španělské Ibize. V Bretani je asi vše provoněné bylinkami, čili autor záměrně vynechal absenci silného solného zápachu, který i nás popravdě dostal. Ale, že je to úžasný pohled na pravidelná jezírka a občasné kupy přírodní soli.
Nicméně kniha byla ok. Pokračuji dál.
Opět slušná detektivka okořeněná tajem a kouzlem Bretaně. Při dovolené jsme se podívali do míst z prvních dvou dílů, ale vidím, že pro bretaňské poznávání máme ještě spoustu dalších tipů.
Začínám být lehce závislá na této sérii. Další dobrý díl ze zajímavého prostředí bretaňských salin. Detektivka s motivem, krásné prostředí a to jídlo!
(SPOILER) Tento díl ze série detektivek s hlavní postavou komisaře Dupina je vcelku povedený. Dozvídáme se více o jeho zálibě v tučňácích, nechybí jeho několikáté petit café a i sám Dupin začíná být "bretonizován" díky již svému delšímu pobytu v Bretani. Vražda jeho známé, novinářky, která odstartuje jeho další případ, čtenáře zavede do salin a rozjíždí se informační mašinérie o výrobě soli z mořské vody. Případ je zdárně během pár dní vyřešen, tak jako vždy. Nejvíce mě pobavil Skippy naturalizovaný do australské části Bretaně. A jeho "spojka" sekretářka Nollwennová.
Opět skvělé počtení. Komisař je mi hodně sympatický a už se těším na další díl. A to jsem tento dočetla právě teď. Tento druh detektivek mi opravdu sedí. Kromě krimi příběhu mě dokáže autor naprosto přesvědčivě vtáhnout do prostředí ve kterém se příběh odehrává. Popisy krajiny, měst a vůbec všech míst, která se v příběhu vyskytují ... To je prostě pohádka. Mé srdce, milovnice literatury, jen plesá a plesá ... Doporučuji, rozhodně stojí za přečtení.
Autorovy další knížky
2014 | Bretaňské poměry |
2015 | Bretaňský příboj |
2018 | Bretaňský příliv |
2017 | Bretaňská pýcha |
2016 | Bretaňské zlato |
Lepší a lepší. Nejen zajímavý případ vraždy, ale i ta sůl!!! Netušila jsem, že je tolik druhů. No a pak, že sůl není nad zlato:)
(23. 11. 24 - 26 681 - 65)