Problém tří těles

Problém tří těles
https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/379931/bmid_problem-tri-teles-fOW-379931.jpg 4 1868 1868

Vzpomínka na Zemi série

Přeloženo z anglického vydání The three-body problem (2014). První díl trilogie s rozmachem Duny a stejnou dávkou akce jako Den nezávislosti. V Říši středu zuří Velká kulturní revoluce a Číňané, kteří nechtějí zůstat pozadu za Sověty a Američany, se v rámci tajného vojenského projektu pokoušejí navázat kontakt s mimozemskými civilizacemi. Třicet let poté začnou na Zemi umírat významní vědci a vznikají sekty, které vybízejí k návratu k přírodě. Objeví se nová počítačová hra pro virtuální realitu, zvláštní, čarovná a znepokojivá, která jako by ani nepocházela z tohoto světa. A pomalu se začíná vyjevovat pravda o tajném projektu z éry Kulturní revoluce.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Host

三体 (The three-body problem) , 2008

peter5739
15.09.2019 5 z 5

Trilógia ktorá určite zmenila môj pohľad na svet ...

Adhara
12.09.2019 4 z 5

Túto trilógiu som si prečítala na odporučenie a neoľutovala som. Medzi jej najväčšie klady zaraďujem obrovskú šírku záberu a príbehu nazerajúceho nielen do hlbín dejovej línie, ale aj rozličných zákutí. Pre niekoho možno zbytočné odbočky, pre mňa znak vyváženosti a hĺbky. Hoci čitateľ vďaka početným odborným výkladom nezapochybuje, že číta hard sci-fi, autor zároveň necháva široký priestor aj humanitárnym témam a jednotlivým postavám. Príbeh v sebe miestami nesie až poéziu, priam lyrické opisy sveta a hlboké pocity. A hoci moja čitateľská potreba po pochopení a prežívaní postáv nebola naplnená úplne (a v treťom dieli už vôbec), snaha o vyváženie tohto príbehu je až šokujúco úspešná. U Liou Cch´-sina máte skrátka pocit, že sa vyzná v rozličných témach a odvetviach. V matematike, fyzike, informatike, politike, sociológii, psychológii, histórii, astronómii… a hoci v tej poslednej som odhalila nejaké medzery, pred tretím dielom ešte vyznievali ako súčasť zámerného umeleckého prispôsobenia si reality. Aj napriek nim, ba dokonca vďaka nim, však paradoxne môže laik pochopiť, že skutočný vesmír nefunguje ako v Star Treku.

TipsyChipsy
12.09.2019 3 z 5

Tento první díl sci-fi ságy byl zřejmě jen velmi dlouhý úvod do příběhu. Zatím se nic moc nedělo, jen se sbíraly indicie problému. Říkala jsem si, jestli tohle je vrchol dnešní čínské literatury tak žádná sláva. Nedivím se, že to někdo ani nedočetl. Ale možná se tomu měla dát šance. Až úplně na konci této první knihy se začnou dít úžasný divy se strukturou elementárních částic, narodí se Sofon Jedna. Že by to mělo fakt něco do sebe?

Schary
29.08.2019 5 z 5

Skvělé, zajímavé, originální. Jsem zvědavá, co budoucnost lidstvu a trisolaranům přinese.

B.C.B.P.
22.08.2019 5 z 5

Najlepšia kniha, akú som čítal. A to som ich čítal pätnásť. Dobre, žarty bokom. Najlepšia kniha, akú som čítal tento rok. Chodil som z roboty, do roboty, z LIDLu po chodníkoch s nosom zapichnutým v stránkach, šesť elektrokolobežkárov ma takmer pripravilo o život, nedbal som to.
Problém tří těles. Už len ten názov znie strašne vrrr! Poviem vám, matematika ešte nikdy nebola tak atraktívna a veda tak láskavo znásilnená. Imaginácia autora je nekonečná, ako vesmír, v ktorom sa príbeh odohráva. Neľútostne originálny, inteligentný, priamy hard sci-fi epos, s ktorým zažijete opulentné obrazy, ktoré ste zažiť chceli, ale nevedeli ste o ich existencii. Áno, až tak.

Pigface
20.08.2019 2 z 5

Čekal jsem podle dosavadního hodnocení knihu čtivou a dynamickou. Nic z toho se nekonalo. Myslel jsem si, že dokážu číst cokoliv, ale postupně se čtení měnilo v masochistické utrpení s koncem v nedohlednu. Tak dlouho jsem asi knihu nikdy nečetl, tak dlouho, že i již dávno rozečtenou Krev Přemyslovců jsem odkládal ve snaze přijít na to v čem (a o čem) je Problém tři těles. Nepřišel jsem na to.
1. Vezměte průměrného čtenáře laického populárního a oblíbeného časopisu (třeba mně a ABC) a dejte mu za úkol přečíst třeba Science. Bude ztracen, umlácen neznámými pojmy až se v textu úplně ztratí a nakonec zjistí, že na otázku o čem to bylo nedokáže odpovědět. Tak nějak se cítím já. Fyzika mi na základce ani na střední většinou nevadila, studovat bych ji však nechtěl a psát o ní knihu? To prosím ne.
2. Předpokládám, že většina jmen postav z knihy jsou naprosto běžná čínská jména, asi něco jako Pepík Novák nebo Jana Svobodová (je to jen příklad, nehledejte v tom prosím nic osobního). Takže tato jména mi už někde po překročení počtu 3 splynula v jedno a nebyl jsem schopen po celou knihu poznat, o kom se právě píše.
Našlo by se asi daleko více pro mne nepřekousnutelných překážek, ale nechci knihu úplně strhat, protože předpokládám, že spoustu čtenářů má inteligenční koeficient v těch správných částech Gaussovy křivky a koneckonců je to můj, zcela subjektivní pocit.
Hádám, že pro absolventy matfyzu by to mohl být vhodný knižní dar a ti by si ho dali jako vítané osvěžení k čaji o páté. Ne tak pro mne. Děkuji za možnost seznámit se krátce s malou částí díla autora, jehož jméno jsem si ani nezapamatoval. Tento exkurz byl krátký, ale bohatě stačil. Půjdu si dát něco od Asimova nebo Bradburyho.

Jizi
16.08.2019 3 z 5

Pokud si vezmu do ruky knihu z žánru hard sci-fi a pak se divím, že je - aha - napěchovaná popisy technologií a astronomických a fyzikálních jevů, pak jsem buď a) sci-fi a jejími subžánry nedotčen; b) ovce, která jde po reklamě a neobtěžuje si přečíst ani anotaci c) mix obojího. Jinak si ten údiv neumím vysvětlit.
Sám příběh byl pro mě minimálně v první polovině nesmírně zajímavý - začíná během čínské kulturní revoluce, jednoho z mých nejméně oblíbených období a míst lidských dějin a překvapivě rychle nabírá spád. Všechno je až do nějakých dvou třetin dostatečně temné a napínavé, aby mě to zvládlo skutečně nadchnout. Jenže pak přichází první z odhalení (očekávaných) a najednou mám problém uvěřit motivacím a jednání (nechci nic prozrazovat, ale zlatý Faber!) a zájem a napětí začínají opadat.
Nicméně je to pořád trilogie, čili mám poměrně vysokou šanci, že celkový dojem bude i tak skvělý. Vzhůru do Temného lesa!
(Interpretace audioverze se chopil velice zdárně Zbyšek Horák, čtrnáct hodin v jeho společnosti uteklo jako nic. Kvalitní překlad byl citelně znát, dobrá práce!)

(Škodolibá představa: instačtenářky se slabostí pro upíry a vlkodlaky vrhající nyvé pohledy podléhající reklamě a bezradně zírající na tu mnohasetstránkovou *N*U*D*U* - tleskám marketingu Hostu, podle reakcí na ig se vám to fakt povedlo prodat! (bez ironie))

Petok
10.08.2019 5 z 5

Knihu jsem precetl na dve zatahy a jdu na dalsi dil. Ocenuji spad celeho pribehu.

salamandrina
10.08.2019

Dlouho jsem se téhle knihe vyhýbala, bála jsem se jí, že si nebudu pamatovat jména postav a že tomu nebudu rozumět. Jména jsou v pohodě a jo, něčemu z tý fyziky fakt nechápu, ale fascinovaně to čtu a hltám. Bomba. Jdu hned na další díl.

Laféeverte
02.08.2019 5 z 5

Tato kniha mě opravdu mile překvapila. Je čtivá, napínavá, plná myšlenek i emocí. Není potřeba bát se přílišné obtížnosti či abstraktnosti, jelikož u fyzikálních problémů postačí jejich základní pochopení. Propojení čínského historicko-politického kontextu, přirozené lidské zvědavosti, testování fyzikálních zákonitostí světa tří těles formou hry, nastolení filozofických otázek spojených s pokračováním a přežitím civilizace, závažnost důsledků momentálního rozhodnutí jednotlivce (a to nejen na Zemi) a mnoho dalších věcí tvoří neotřelé dílo a solidní základ pro další rozvoj celé trilogie. V této knize nic není černobílé a není snadné určit, co je správné. Ten,kdo je pro jedny zrádcem, může být pro druhé spasitelem a naopak.

jean_ralphio
03.07.2019 5 z 5

ta kniha zacne byt jeste zajimavejsi, kdyz doctete celou serii. ne, ze by byla nejlepsi, ale je dost jina a pro rozjezd takove monumentalni trilogie byla tim uplne nejlepsim resenim.

po dlouhou dobu totiz neodkryva, o co vlastne pujde (aspon mne to tak prislo, ale je mozne, ze jsem jen pomalejsi :D), chvilemi je to politicke, jindy ryze lidske, angazovane vyssim dobrem nebo silne odborne. pricemz nezalezi, ze tomu vubec nerozumite, protoze autor je opravdovy spisovatel, a kdyz uz je to prilis slozite, prevede matematiku na umeni, tak aby porozumel kazdy, ze to, co cteme, je neco opravdu genialniho a nevsedniho.

Phoenix16.cz
02.07.2019 4 z 5

U bestsellerů bývám většinou hodně zklamaná a často nechápu, co je na tom tak úžasného. Tady to dopadlo docela dobře. Kniha má hodně co nabídnout, i když našly se pasáže, které mi úplně neseděly. Například hned ten brutální začátek ve výsledku ne moc podstatný pro další děj. První polovinu knihy jsem nebyla schopná říct, o čem to vlastně je. Prostě se tam něco odehrávalo. Zlom nastal asi ve dvou třetinách, kde zas naopak začalo být velmi zřejmé, kam příběh směřuje. Takže ve výsledku to bylo dobré, čtení jsem si užila, ale do top si knihu nezařadím. Alespoň zatím ne. Uvidím, co zbytek série.

shmaic
24.06.2019 5 z 5

Nejde jinak, nez plny pocet bodu. Takovy epos je neco nevidaneho. Jsem zvedav na dalsi dily a doufam, ze budou stejne dobre a nebo jeste lepsi. Ta nezvratna beznadej a postupne odhalovani pravdy je zde dotazeno k dokonalosti.

Margeli
21.06.2019 5 z 5

Úžasný sci-fi příběh v komunistické Číně. Jediné co mi dělalo problémy, bylo zapamatovat si jména postav. Doufám, že autor napíše pokračování.

psychousek
16.06.2019

Dala jsem si velký rozestup, mezi dočtení knihy a tímto slovním hodnocením, abych si mohla být jistá, že je objektivní.

Mám s knihou pár problémů. Styl psaní je za hranicí mé pochopitelnosti. Popisy fyzikálních problémů a teorií, které autor tak hrozně rád využívá, mne bolely. Tyto dlouhé pasáže mne dvakrát nutily, abych si připadal, jako idiot. Poprvé, když vysvětloval, a podruhé, když postava pochopila, zatímco já nikoli. Znamená to tedy, že jsem nechápala obrovskou část knihy.
Další problém pak je nedostatek prostoru pro vedlejší postavy. K čemu mi je, že postava X se živí tím a tim, proč rozvíjí jeho/její charakter, když s ním pak dál nepracuje?
Motivaci hlavní, v podstatě záporné postavy, proč poslala vzkaz, mi přijde dost vágní. Znamená to, že sice autor dosáhl toho, čeho chtěl, tedy důvodu psát druhý díl, ale přesto...
A největší problém je sama ta mimozemská rasa. Nemám ráda plagiátorství, a nikdo mi nenamluví, že autor knihy nikdy neviděl Futuramu, nebo že by mu Matt Groening dovolil půjčit si něco, co vymyslel. Což je zároveň i důvod, proč si myslím, že kniha nikdy nebude zfilmována.

Suma sumárum - tento počin mne nenadchnul, a zcela jistě se k němu nevrátím. Na druhou stranu, druhý díl by údajně měl být podstatně lepší a čitelnější, takže autorovi dám ještě šanci.

mi-380
10.06.2019 3 z 5

Více sci než fi. S textem jsem musel bojovat podobně jako „marlowe“.
Nejdřív názorná ukázka obrovské ničivé síly studentského davu v okamžiku, kdy se nechá zmanipulovat tentokrát extrémní levicí, ale ono to podobně platí pro extrémní pravici, agresivní náboženství nebo jakoukoli netolerantní ideologii. Davová psychóza užitečných idiotů se smrtícím účinkem. A nemusí to být jen studenti.
A pak už autor sáhodlouze zpracovává čtenáře pomocí vědeckých poznatků, počítačových her, citací, slavných osobností vědy a utajených projektů.
Pro mě, který ještě dobře ví o relativně nedávné době, kdy Čína byla rozvrácenou, rozvojovou zemí s krutou diktaturou, je otevřenost autorových postojů, které zřejmě v tom čínském kapitalistickém komunizmu může bez problémů hlásat, tím největším zázrakem z celé knihy.
65 % (582 hodnotících s průměrem 82 %).

Paidam
31.05.2019

Velmi chytre a zajimave zpracovany namet, ktery se toci kolem zakladniho fyzikalniho problemu (tri telesa). Libi se mi rozsah zaberu: od kulurne politicke situace v recoluci se zmitajici Cine, az po nekolikadimenzionalni problematiku kvantove mechaniky. Takova kombinace se casto nenajde. Prvni dil romanu je ctivy a me velmi dobry vyvoj. Konec je hezky vyeskalovany a nechava ctenare v napeti, co prinese dalsi dil.

Juggernautus
25.05.2019 5 z 5

Ta kniha je výborná. Autor v ní projevuje nejen ohromnou fantazii, ale také teoretické znalosti, které dokázal napsat výstižně a čtivě (celkem umění když se snažíte popsat fyzikální zákonitosti laikům). Kniha má slušný spád i originální děj, postavy jsem si oblíbil i když nebyli tou hlavní tažní sílou knihy. Tím byla totiž myšlenka, která má doslova kosmické rozměry. Existuje vůbec možnost existence jiné civilizace mimo zemi? Lze s touto civilizací navázat kontakt? A otázka nejdůležitější: LZE VYŘEŠIT PROBLÉM TŘÍ TĚLES? Hodnotím 9/10.

dana-klara0996
24.05.2019 3 z 5

Jen tři - místy obtížné i pro ty, kterým fyzika něco říká. Někde příliš rozvleklé. Ale celkově se mi to líbilo, další díl určitě přečtu.

jmn7053
23.05.2019 5 z 5

Je to takové malé Frankensteinovo monstrum - kniha je jako by seskládaná z mnoha různorodých částí. Chvíli neuvěřitelně baví a uchvacuje a náhle se příběh táhne jako žvýkačka na podrážce.
Líbilo se mi propojení vědeckých myšlenek s těmi filozofickými; postupné odhalování různých problémů v těchto sférách.
Každopádně nejzábavnější částí vždy byla hra Tři tělesa.