Prokletí Salemu

Prokletí Salemu
https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/211/bmid_prokleti-salemu-ecv-211.jpg 4 2364 2364

Jerusalem's Lot je poklidné městečko v Nové Anglii. Jenže pod jeho starosvětskou slupkou se skrývá zlo, které jen čeká na to, aby je někdo probudil. Každý něco skrývá, všichni tu mají na duši škraloup. Duchovní, otec Callahan, nezřízeně pije a v Bohu už nevěří, sedmnáctiletá Sandy McDougallová bije své roční dítě, když zlobí, Bonne Sawyerová je muži nevěrná prakticky s každým, koho potká. A k tomu všemu na město z kopce shlíží opuštěný a strašidelný Marstenův dům, který zničehonic začal někdo obývat. A nikdo netuší, že právě odtud v podobě upíra, pana Barlowa, a jeho pomocníka Strakera přichází apokalyptická zkáza. Nejméně ze všech pak průměrný spisovatel thrillerů Ben Mears, jenž se do Salemu po letech vrací, aby tu našel ztracený klid... Raný Kingův román Prokletí Salemu buduje dusivou atmosféru hrůzy postupně a v hypnoticky pomalém tempu. Nečekejte happy end, nečekejte jednoznačné rozdělení na dobro a zlo, protože nejhorším zlem není člověku nadpřirozená bytost, ale on sám.... celý text

Literatura světová Horory Novely
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Salem's Lot , 1975

JackieDecker
05.03.2018 4 z 5

Prokletí Salemu je další horor od Stephena Kinga. Jeho děj se odehrává v malém americkém městečku jménem Jerusalem’s Lot, kam se po letech vrací spisovatel Ben Mears, který tam strávil svá nejšťastnější léta. Léta poznamenaná jedinou černou událostí a to návštěvou starého domu vysoko na kopci, kde pár let před jeho narozením zabil jeho majitel poté, co zahubil svou ženu.

Chce se tam vrátit a napsat román o něm, ale dům je již koupený. A tak mu nezbývá, než si najít jiné ubytování. Tím však příběh Lotu (jak ho místní zkracují) teprve začíná.

Kdybych četla nejprve Prokletí Salemu a teprve poté Nezbytné věci, zřejmě by mé hodnocení bylo ještě lepší. Avšak ve stínu Nezbytných věcí, mi příběh Salem’s Lotu nepřipadal tak uchvacující a dech beroucí. Chvápu však, že se někomu nemusí číst vůbec dobře. Přeci jen když jsou v tak temných věcech zapleteny i malé děti, není to vůbec nic pěkného.

Atmosféru měla kniha dobrou, ale výjimečná byla jen v několika momentech.

Co se charakterů týče, byly jako vždy perfektně zmáknuté. Některé lidské osudy jakoby byly vystřižené z reálu. Vše uvěřitelné.

A obzvlášť působivou byla myšlenka, jak snadno se může zlo usídlit a bujet prakticky kdekoliv. Jak zmizení pár lidí vlastně dočista zanikne a ujde zraku.

Za asi největší klad Prokletí Salemu považuji konec. Přesně takový konec, jaký by měly hororové příběhy mít. Byl to konec, který absolutně dával smysl.

Nebudu zde prozrazovat o čem přesně kniha je, to byste přišli potenciálně o většinu zážitku. Za sebe mohu říct, že bych knihu hodnotila čtyřmi hvězdičkami a to proto, že mi připadalo, že atmosféra knihy trochu pokulhává. Ale jinak mohu příběh vřele doporučit všem, kteří se rádi bojí.

de_baques
05.03.2018 3 z 5

Pro čtenáře, kteří četli Stokerův originál je tato kniha pouze vykradenou výlohou bez kouzla původního díla.

ChristineDaee
03.03.2018 4 z 5

Zvyčajne mám rada Kingove dlhé úvody, ktoré nám predstavia psychológiu postáv, ale tentoraz ich bolo trochu priveľa. Baviť som sa začala až poslednej tretine. Autor síce nehanebne okráda Dracula, ale veľmi sa mi páčilo klasické poňatie upírov s krížmi, ružami a svetenou vodou. A Dracula, pardon, Barlow, bol nádherne vystihnutý. Len jedna výhrada - upírom sa nestaneš za jednu noc. Ale chápem, že toto autor potreboval na to, aby bola porážka upírov ťažšia. Záverečná likvidácia upírov bola pekne vymyslená.

dalibor123
01.03.2018 3 z 5

Upřímně jsem čekal trošku víc. Čekal jsem spíš nějakou duchařinu a tajemno a ne upíry ve městě. Ale je to hezky napsaný a rozhodně toho čtení nelituji :)

Penelope99
15.02.2018 5 z 5

Co více napsat k Panu spisovateli. Příběh v člověku zůstává i po dočtení, ale to není u Kinga žádné překvapení.. další skvělá kniha..

Nomia
11.02.2018 4 z 5

Kombinace Salemu a Kinga asi ani nemůže zklamat. Strašidelné, napínavé, skvělé.

Nikolas0311
07.01.2018 5 z 5

Další klasika od krále hororů Stephena Kinga. Tentokrát se podíváme do městečka Jerusalem´s Lot kde se to pomalu, ale jistě hemží upíry. Kniha je napínavá a děsivá. Skvělí popis postav a městečka ( jak už to u Kinga bývá zvykem ) a hlavně klasičtí nelítostí upíři a ne nějací hezounci z Twilight. King opět nezklamal. Doporučuji!

slawa.cap
16.12.2017 5 z 5

Poslouchal jsem jako audioknihu. Ke knize mě dovedla Temná věž. Moje snad první hororová knížka. Má perfektně vygradovanou atmosféru. Poslouchal jsem ji při práci a když mi, při jedné obzvlášť napínavé scéně, za oknem za zády projel náklaďák přes kanál, myslel jsem, že si budu muset jít vyměnit spodní prádlo.

B4LU
13.12.2017 4 z 5

Výborně zpracovaný příběh o upírech, který mě strhl tak, že jsem ho spořádal za dva dny. Byť mi kniha přišla méně strašidelná než jiná díla tohoto autora, postupný plíživý rozklad celého 'Salemu je podaný velice působivě. Jediné negativum (které navíc někdo ani za negativum považovat nemusí) je množství postav - ale to je celkem pochopitelné, když děj obsahuje celé měst(ečk)o. Za mě spokojenost.

tomaserd
02.12.2017 5 z 5

Výborný King jako vždy :)

BelphegorSara
23.11.2017 5 z 5

Skvělá a velmi čtivá. Líbí se mi, že na pořádnou zápletku čekáme dlouho. Bylo to napínavé.

Babo
06.11.2017 4 z 5

Druhá kniha od mistra hororu. Vzhledem k tomu,že na upíry a jiné příšerky nevěřím a ani se do té hrůzy neumím vžít , tak dávám 4* ,protože na druhou stranu se mi styl psaní líbí.
I nadále jsou pro mě lidé schopni největších zvěrstev , k čemu tedy vymýšlet nadpřirozené bytosti .

hanis2806
23.10.2017 5 z 5

Tato kniha mě moc bavila, nedokázala jsem se od ní odtrhnout do té doby než jsem dočetla poslední stránku.

Fiara
22.10.2017 5 z 5

Jedna z nejlepších knížek od pana Kinga. Abych se takhle bála u knížky už se mi fakt dlouho nestalo a vážně se nechcete podívat z okna :)

sali13
18.10.2017 5 z 5

Tuto knihu řadím k tomu nejlepšímu, co King napsal. Místama jsem se sice ztrácel v postavách a musel jsem se vždy vracet o několik stran zpátky, abych si ověřil, která postava je která, ale příběh s velmi dobrými hlavními postavami mě opravdu chytil. Opravdu příjemný příběh o upírech. Potěší postava kněze Callahana, která se objeví i v Kingově sérii Temná věž.

Blafoun
11.10.2017 5 z 5

Tato kniha se mi velice líbila. V úvodu jsem se trochu ztrácel, začátek jsem nechápal, ale jak přišel Jerusalem's Lot už to bylo v pohodě a ke konci už člověk pochopí i ten úvod. :-) Atmosféra pěkně roste v průběhu knihy a stále udržuje čtenáře ve střehu. Nějaké slabší momenty se najdou, rozhodnutí typu "Půjdu tam i když to nemá smysl a vím že mě to bude stát život" podobně jako v béčkových filmových horrorech, ale naštěstí ne moc. :-) Celkově bylo v knize hodně postav a občas jsem se mezi nimi lehce ztrácel, ale to až tak nevadí.... příjemná upířina.

čef
09.10.2017 4 z 5

Zlo stále pokračuje,dnes v bezduchém tvrdém světle zářivek, zlo, které vylidňuje malá americká města, zlo s malým z, které nahradilo ďábla prvotní církve a proměnilo ji v druhořadou charitativní organizaci. Dějiny upírů dostali v této knize další kapitolu, tentokráte z moderních USA. Kdyby tento příběh napsal někdo jiný než King, asi bych to vůbec nečetl. Takto jsem si opět vychutnal jeho tvůrčí fantazii a virtuozitu, i když bych byl raději, kdyby psal více knih jako - cituji ze str.265 " ten chlapík co píše o Travisovi McGee. Do těch se člověk víc zažere".

FilMo
07.10.2017 4 z 5

Trocha ma sklamal výzor Mr. Barlowa, ktorý je vo filme z r. 1979 omnoho desivejší, + viaceré klišé ohľadom upírov, ale inak vcelku dobrá kingovka

makynka911
03.10.2017 2 z 5

Nečekala jsem, že zrovna nejčtenější autor a vlastně také jeden z nejvíce opěvovaných autorů mě nebude bavit. Prokletí Salemu pro mě byla slátanina příběhů, jmen a postav, ve kterých jsem se absolutně nevyznala. Dlouho jsem se snažila se začíst, ale některé odstavce jakoby do hlavy nechtěli naskočit a já musela znovu a znovu navlékat nit příběhu. Nepodařilo se. Nedočetla jsem.

Příběh byl dle mého nudný, podle názvu jsem jako mnoho jiných očekávala ten "pravý" Salem s čarodějnicemi, jak jsem již zmínila také množství postav a jmen pro mě bylo náročné a místy otravné.

Určitě se zrovna Prokletí Salemu nepokusím číst znovu, ale na Kinga se ještě určitě mrknu :)

stephenkingfan
21.09.2017 3 z 5

Měla jsem problém orientovat se v postavách a jménech, na můj vkus bylo vedlejších postav až příliš mnoho. Už druhá Kingova kniha, u které mi trvalo, než jsem se začetla, příběh mě taky nijak zvláště neoslnil. Kniha nezklamala, ale ani nenadchla.