Prosím vás, sestřičko
Hana Marie Körnerová (p)
Prosím vás, sestřičko série
1. díl >
Děj této knihy nás seznamuje s mladou sestřičkou Silvií, která nastupuje na chirurgiké oddělení v nemocnici v malém městě. Silvie nastupuje do zaměstnání způsobem, kterým se kdysi do zaměstnání nastupovalo: systém hodit neplavce do vody, ať si pomůže, jak umí. Silvie však není ani zdaleka připravená na potíže, které na ní čekají. Nepřátelství ostatních sester, počáteční potíže při zapracování. Není však ani připravená na milostné dobrodružství s výborným chirurgem v nemocnici Oldřichem. Jeho bývalá žena Jana je od pasu dolů ochrnutá po nehodě, která se jim stala, když jela s Oldřichem od soudu, který je rozvedl. Od té doby se Oldřich o Janu stará. Jana však nemá snahu s ním vyjít. Po nehodě svůj žal utápí v alkoholu. Silvie s Oldřichem se do sebe zamilují. Křehký vztah však nemá v nepřátelském prostředí šanci. Silvii zemře teta, u které bydlí. Silvie se rozhodne odejít do jiné nemocnice. Chce se rozloučit s Oldřichem, a proto na něho čeká v retauraci před jeho domem. Když v tom uslyší ránu. Autobus porazí ženu, která leží na silnici a nedýchá. Schodou okolností je to Jana. Silvie si uvědomuje, že pokud jí nepomůže, může být s Oldřichem šťastná. Přeci ale Janu zachrání. Příběh končí silviiným zpytováním svého činu.... celý text
Přidat komentář
Knihy paní Körnerové čtu ráda. Tato kniha opět nezklamala. Četla se dobře. Byla to zvláštní doba, ve které lidé prožívali každodenní radosti i starosti. Velice hezky jsou popsané charaktery lidí, mezilidské vztahy, lidské city...
Dobře napsaný socialistický román, který nadsazuji jednou hvězdou navíc, protože jsem také v takové menší nemocnici pracoval. Autorka skvěle vystihla atmosféru a vztahy maloměstské nemocnice a musím uznat, že to co se dělo v románu, jsem víceméně zažíval i já. Zkrátka takhle to v malé nemocnici chodí i v dnešní době.
Z knih paní Körnerové, které se odehrávají v nedávné době dýchne na mě, její vrstevnici, zvláštní jalovost a syrovost té doby. A přesto i tehdy jsme prožívali strasti i chvíle štěstí a paní spisovatelka o nich umí opravdu skvěle vyprávět.
Kniha od paní Körnerové se skvěle četla. Příběh o Sylvii a jejím hledání štěstí jsem přečetla za pár dní, byla jsem zvědavá, jak dopadne její vztah s doktorem Fišerem. Těším se na druhý díl :-)
Leckdy až surově vykresleny život v 70. letech za komunismu. Kniha je fantasticky napsaná a vybízí ke konci ihned začít číst druhý díl. Ten jsem si také hned objednala.
Sestřička Silvie mi je moc sympatická. Snaží se žít velmi poctivě, skromně, je pracovitá a snáší rány osudu ale i každodenní nadávky či pomluvy na pracovišti. Jak jsem ráda, že v této době nežiju.
81%
Výborná knížka z lékařského prostředí o osudech mladé sestřičky Silvie. Je z období socialismu, ze 70. let, tak jsem si osvěžila, jak to tehdy chodilo. Dokonce jsem vzpomínala, jaký já jsem měla nástupní plat.
Postavy jsou dobře vykresleny.
Je to moc hezké i dojemné čtení a já knížku doporučuji.
Krásná kniha, je to už moje druhá od autorky, a rozhodně ne poslední! Já osobně miluju knížky z lékařského prostředí (přesto / nebo snad právě proto, že v něm sama pracuji?!). Bylo tam pro mne vše co má dobrá kniha mít, přečetla jsem ji celou za jediný den a už asi v polovině knihy jsem si zarezervovala z knihovny pokračování, kterého se nemohu dočkat.
Nádherná kniha ve všech směrech. Knihy paní Hany Marie Körnerové mám velice ráda. Jsou moji srdeční záležitostí. Rovnou se pouštím do pokračování.
Čtení doporučuji.
Kniha je od začátku velmi čtivá, nelze se od ní odtrhnout.
Působivě popsaná sedmdesátá léta, kniha vtahne do děje.
Pořídila jsem knihu mamce, protože má ráda příběhy a obě se nám líbila. Připomněly jsme si realitu, ve které jsme žily a jak pokroucená byla.
Takový příběh ze života. Nebylo to jednoduché pracovat za bývalého režimu, kdekoliv, kde vás nehodnotili podle odvedené práce, ale podle "zásluh". Neměla to holka snadné, uvidíme kam ji osud zavede v druhém dílu.
Oddechove cteni plne vztahovych linek. Cte se to samo, idealni na volny vikend. Byt to vypada jako cervena knihovna, je to i zajimava sonda do lekarskeho prostredi minuleho stoleti, do ktereho jsem se narodila.
Ač romány pro ženy nepatří mezi mé oblíbené žánry, tak tato kniha se čte lehce a nabízí i zajímavý pohled na dobu vzdálenou sice jen pár desítek let zpět, ale přesto tak jinou...
Po Heřmánkovém údolí opět trefa do černého. Knížku jsem skoro nemohla odložit, Sylvii a její nelehký příběh jsem si naprosto zamilovala. Líbí se mi, jak silné ženské postavy paní Körnerová tvoří. Už se nemůžu dočkat druhého dílu!
Krásné čtení. Sylvie ukázala sílu ženy, co vše dokáže zvládnout. Těším se na druhý díl.
Urcite stoji za precteni, i druhy dil. Jsem Husakovo dite a desi me, jak to bylo vsechno tezke, kdyz clovek nebyl politicky v souladu a dobou. Neustaly boj, ktery nesel vyhrat. To je vlastne asi v obou dilech. Doporucuji.
Pěkné počtení. Pouze mě trochu vadilo vykreslení 70 let. Jako by byli všichni negativně naladěni, ale i přes nelehkou dobu vlády komunistů a normalizaci se lidé družili a snažili si život ulehčit.
Štítky knihy
lékařské prostředí česká literatura zdravotní sestry socialismus 70. léta 20. století maloměšťáctvíAutorovy další knížky
2012 | Heřmánkové údolí |
2019 | Hlas kukačky |
2018 | Co neodvál ani čas |
2013 | Kočár do neznáma |
2022 | Jelení vršek |
Já bych u toho "román z lékařského prostředí" při popisu knihy rozhodně nezastavoval. Ten román je napůl o režimů komančů a o tom, kam přivedl tehdejší Československo děsný režim komančů. Velmi hezky se popisuje to, že komunistická rakovina ovlivňovala život lidí po všech stránkách. Celý román je přímo propleten jakousi beznaději a zoufalstvím, které vnášela do života obyčejných lidí politika. Za mě velmi smutný příběh a navíc se mi jeví jako daleko hlubší než povrchně vnímaný román o pouhých vztazích v nemocničním prostředí. Tohle se musí číst pořád, aby se nezapomínalo na hrůzy socialismu.