Protektorát Čechy a Morava - jedna z nejtragičtějších kapitol českých novodobých dějin

Protektorát Čechy a Morava - jedna z nejtragičtějších kapitol českých novodobých dějin
https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/384559/bmid_protektorat-cechy-a-morava-jedna-z--Okk-384559.jpg 5 2 2

V roce 2009 si česká a slovenská veřejnost připomenula 60. výročí rozbití československého státu a vzniku Protektorátu Čechy a Morava a Slovenského státu. Začala tím jedna z nejtragičtějších kapitol novodobých českých a slovenských dějin. Skupina brněnských právních historiků při této příležitosti připravila monografii sestavenou z několika vybraných kapitol, které se snaží nejširší veřejnosti přiblížit zejména státoprávní a právní problémy Protektorátu.... celý text

Přidat komentář

Set123
03.04.2022 4 z 5

Velice jednoduše, jedná se o sérii čtyř kratších příspěvků a jednoho delšího pojednání o období nesvobody, Druhé republice a Protektorátu. Problematika článků je relativně úzká a tak tako útlá knížečka rozhodně nevyčerpává problematiku daných období. Dokonce ji pojímá relativně úzce. Postupně se jedná o příspěvky:

Třicátá léta ve znamení příprav na válku – pěkně pojednaná kapitola která vykládá průběh přípravy celé republiky na napadení mnohem větším fašistickým sousedem. Česká republika ve své většinové politické reprezentaci byla jedním z mála ostrůvků „fašismus-free“ v Evropě. Itálie, Německo, Rakousko, Maďarsko a tak dál a tak dál. Nu a pak tu bylo Československo pamatující si svého tatíčka Masaryka, ve kterém se nacionalistické tendence projevovaly pouze u německé menšiny. Fascinující je, mimochodem, pomyšlení na to, že se stát rozpadl sotva dva roky po Masarykově smrti... Je podivuhodný též pohled na to, jak se vlastně Československo připravilo. Připravilo se totiž zdaleka nejlépe v Evropě, jediné si vědomo nebezpečí, které Hitler představuje. (Byl to ostatně Masaryk, kdo první varoval ve své recenzi na Mein Kampf před Hitlerovým šílenstvím.) Naneštěstí ani veškeré přípravy nepomohly.

Druhá Česko-Slovenská republika – druhý příspěvek rozebírající vznik pomnichovského kastrovaného Československa, jeho ústavní a právní nelegitimitu a změny v jeho správě. Je to mimořádně tísnivé čtení, ovšem obsahující mnoho zajímavých informací.

Protektorát Čechy a Morava a jeho správa – vznik a povaha protektorátu se změnami, které zapříčinil dvoukolejný systém a postupná likvidace samospráv. Opět velice působivý rozbor rakoviny nacismu.

Vládní vojsko – ozbrojený vojenský sbor Protektorátu Čechy a Morava – pohled na specifický charakter vykastrovaného státu. Svým Výnosem deklaroval Hitler našemu státu autonomii. Zbytkem svého výnosu ji likvidoval. K těmto zlikvidovaným sférám patřila i zahraniční politika. Jedním z důležitých nástrojů zahraniční politiky byla vždy armáda. Armáda byla zlikvidována a zahraniční politika byla nemožná. Zbylo nám vládní vojsko o 7 000 mužích které nadto mělo zajišťovat vnitřní bezpečnost.

Posledním a rozsahem zdaleka největším článkem je Trestní právo v protektorátu Čechy a Morava od docenta Tauchena. Trestní právo v nacistickém Německu bylo jednou z největších zrůdností v historii práva. Porušovalo i tak základní zásady jako nullum crimen sine lege, či zákaz retroaktivity. Hitler se svým vizionářským géniem přinesl světu i zavedení analogie v trestním právu, či trestání politických zločinů popravou. V průběhu existence protektorátu byl demokratický režim zlikvidován totálně i v této oblasti. Nejen, že zde byla opět zavedena prakticky starověká personalita práva, ale i ty nejzákladnější fundamenty trestního práva u nás byly zlikvidovány. Je to tíživé, ale zajímavé čtení.