Pýcha a předsudek

Pýcha a předsudek
https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/544750/bmid_pycha-a-predsudek.jpg 5 7439 7439

Slavný román Jane Austenové vykresluje, jak může nový mladý soused převrátit vzhůru nohama život v rodině s pěti dcerami. V ovzduší se vznáší pýcha, láska, předsudky, společenské konvence, zlomená srdce i společenský skandál, ale také sebepoznání a pochopení. Příběh lásky a hodnot odkrývá vztahy mezi společenskými vrstvami Anglie na přelomu 18. a 19. století a s jemnou, avšak nepřehlédnutelnou ironií líčí prostředí anglického venkova, tamní rodinné vztahy a snahy matek najít svým dcerám vhodné ženichy. Autorka se pohybuje na hraně odlehčeného a vážného tónu, její vtipné postřehy prozrazují bystrou a nemilosrdnou pozorovatelku. Nový překlad Kateřiny Hilské dává vyprávění svěží tempo, přičemž nic neubírá na zmíněné ironičnosti, a svět Elizabeth Bennetové a pana Darcyho je v jejím podání barevnější a jasnější, než jak jsme ho znali doposud.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Slovart (ČR)

Pride and Prejudice, 1813

LuckaH2
28.02.2014 5 z 5

Nejlíp to vystihle Meg Rayen v Lásce přes internet - i když knížku čtu po několikáte, vždy mám mrazení jestli se sl.Bennetova a pan Bingley dají dohromady:-) je to odpočinková klasika pro bolavé srdce, co pohladí a dá pousmání na rtu!

mája1970
28.02.2014 2 z 5

Moc mě nezaujala

Natique
20.02.2014 4 z 5

Přemýšlela jsem, zda dát tři nebo čtyři hvězdičky... Kniha mě dost zklamala, čekala jsem mnohem více. Nuda a šeď. Opravdu bavit mě příběh začal až cca 100 stránek před koncem. Do té doby jsem si připadala jak v nějaké telenovele. Jediná postava, kterou jsem si oblíbila, byl Darcy.

Ravabi
19.02.2014 5 z 5

Přečteno jedním dechem :) Úžasný příběh i postavy, skvělé zpracování. Nemám tomu co vytknout.

Alisce
19.02.2014 5 z 5

Mám ráda knihy z této doby a tato je nádherná. I filmové zpracování má svoje kouzlo, protože Elizabeth hraje skvělá herečka Keira Knightley. Pan Darcy je také úžasný, celkově kniha působí krásným dojmem - umíte si představit, že v té době žijete a tento příběh prožíváte. Bez váhání dávám zasloužených pět hvězdiček.

Sádina
17.02.2014 5 z 5

Není rok, kdy si ji nepřečtu :)

lenka01
16.02.2014 5 z 5

mám moc ráda takové staré příběhy

SaDiablo
12.02.2014 5 z 5

Seriál s Colinem Firthem jsem si zamilovala, proto jsem celkem trpěla u filmu, Keira pro mě Elizabeth bohužel nikdy nebude... Kniha je úplně úžasná, romantika jako blázen, nemůžu ji vychválit dost... Ach.

katallinka
11.02.2014 5 z 5

Dlouho jsem odkládala čtení této knihy i když jsem ze všech stran slyšela, že se mi bude moc líbit. A jsem nadšená po filmu jsem čekala, že děj bude naprosto stejný s ničí novým, ale zmýlila jsem se knížka je mnohem lepší. Skvěle dokresluje jednotlivé situace. Prostě jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla.

jennaniston
10.02.2014 5 z 5

Ty vyšperkované postavy, stará doba a staré chování i zvyky, Jane Austen pro mě bude asi navždy královnou románů! Tohle je ten nejlepší román, co bude kdy napsaný. Platí pro všechny generace, každý si v něm najde to své a každý si to v hlavě pojme jinak- a v tom je ta nádhera. Znám spoustu lidí, co knihu nečetli, i je třeba nebavila, ale já jsem si o prázdninách prostě sedla a řekla si, že to dám. Myslím, že na tuhle knížku musí člověk asi dozrát, v každém věku to bude brát jinak. Podle mě je úplná hloupast odložit knížku protože mě nebaví, protože ona mé své kouzlo a svou pointu a k té musíte dojít! Tohle není žádný slaďák, bohužel, tohle je prostě ta dávná doba, sympatická, ale věčně slepá a zásadová ELibeth, úžasný, galantní - a rozhodně ne pyšný- Pan Darcy. ..
Nevím, jak to berete vy ostatní, ale mě si ten příběh získal. Dal mi nový pohled na svět, na ten románový svět... a oba hlavní hrdiny zbožňuju. Nejkrásnější je, jak tam nejde jen o tyhlavní, ale každý tam má svůj příběh a své specifické rysy. Jane Austen to je prostě dáma a spisovatelka s velkým S. To co ona dala do knížky, se v dnešní době už jen tak nevidí... já kdybych psala a přemýšlela tak jako ona , no.... :*
Kniha číslo 1 mezi všemi knihami!! A to rozhodně. :)
A říkám rovnou, nekoukejte se na ten film, to je bída bíd. Z takového velkého románu udělat tohle, no poslala bych je někam.;)

Lemurka
10.02.2014 1 z 5

Mě kniha nudila ještě i na 150. stránce, proto jsem jí odložila. Podle hodnocení jsem od ní čekala více a dost mě zklamala.

Posli
08.02.2014 4 z 5

Ze začátku mně Pýcha a předsudek moc neoslovila, dialogy se táhly, ale postupem času si mě jednotlivé postavy začaly získávat. Elizabeth je úžasnou hlavní postavou, která svou inteligencí převyšuje všechny ženy v románu. Moc se mi líbila postava paní Bennetové - trapné matky, bez které by příběh ztratil pár vtipných okamžiků. Co se týče pana Darcyho, tak jsem si ho oblíbila hned na začátku. Sice jsem pak o něm začala pochybovat jako Elizabeth, ale nakonec si mě zas získal. Toto byla moje první kniha od Jane Austenové a už jen hledám skulinku času, ve které bych se mohla pustit do další knihy od této autorky.

lapej
28.01.2014 5 z 5

Moc pěkné čtení.

Luciga
22.01.2014 5 z 5

Ač mám ráda historické romány, tenhle mi v přečtených knížkách chyběl. Takový skvost :o), až je mi líto, že jsem se k němu nedostala dříve. Asi není třeba knížku představovat... A i když jsem od knihy hodně očekávala, vůbec mne nezklamala. Popisy charakterů postav jsou brilantní. Přečetla jsem ji velmi rychle, četlo se to témeř samo. Prostě klasika, která se mi líbila.
.................................................................................
A dva dny na to jsem si neodpustila skouknout i film.... ááááá to byla nádhera. Není nad to si občas mé oblíbené thrillery proložit romantikou.

Lena52
21.01.2014 5 z 5

Přiznám se, že jsem nejspíš viděla filmové zpracování s Kierou Knightley a Matthewem MacFadyenem, které mě naprosto uchvátilo. Musím ovšem říci, že většinou je knížka nesrovnatelně lepší, ani teď nezklamala, ale film se jim dost povedl. Kniha byla samozřejně obsáhlejší a vysvětlovala hodně podrobností.
Od této autorky je to má nejoblíbenější knížka, přijde mi, že i nejromantičtější. Je to prostě klasika. Můžu jenom doporučit

Habalova02
20.01.2014

Právě jsem se dodívala na film,teď se chystám na knihu..už jen film se mi velice líbil,tak si myslím,že kniha bude naprostá bomba..ale je ostudou,že se k takové knižní klasice dostávám až teď a velmi toho lituji,že jsem po Jane Austen nesáhla už dřív..tak hurá do toho:)

chytahana
16.01.2014 5 z 5

Krásný zážitek. Jeden z nejlepší románů co jsem četla. Divím se, že jsem ke knížce dostala až teď.

Aničkaaa
12.01.2014 4 z 5

Moc pěkná knížka, doporučuji:-))

janyska13
09.01.2014 5 z 5

Moje neoblíbenější kniha vůbec, vlastně i autorka... Četla jsem od Jane Austenový skoro vše a vše se mi líbilo. I film je dost povedený, i když s pár mezerami.

LuciusWlk
08.01.2014 5 z 5

Pýcha a předsudek je jedna z nejkrásnějších knih, jaké jsem četl. Je až s podivem, že mě romantika tak zaujala, ale kniha má své osobité kouzlo. Příběh je v podstatě jednoduchý, ale tím více příjemný, s morálním nadhledem a vynikajícími postavami. Elizabeth je jednoduše kouzelná a pan Bennet bezesporu nejvtipnější.:) Dlouho jsem neměl tak dobrou náladu po dočtení knihy.
---------------------------------------------------------------------------------------
Stejnojmenný film na motivy knihy:
Zde jsem možná udělal chybu, když jsem si film pustil hned po dočtení knihy. Bez mírného odstupu působí děj uspěchaně a zkratkovitě. Jinak ale nemám moc co vytýkat. Vynikající obsazení, K. Knightley byla vážně kouzelná, nádherná kamera i scenérie. Scénář, který neochudí diváka o nic podstatného. Výtku bych si neodpustil snad u ztvárnění pana Benneta, který mohl být více "noblesnější". Film je tedy vynikající a věrnou alternativou pokud nechcete číst, nicméně, kniha je kniha.