Pýcha a předsudek

Pýcha a předsudek
https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/544750/bmid_pycha-a-predsudek.jpg 5 7439 7439

Slavný román Jane Austenové vykresluje, jak může nový mladý soused převrátit vzhůru nohama život v rodině s pěti dcerami. V ovzduší se vznáší pýcha, láska, předsudky, společenské konvence, zlomená srdce i společenský skandál, ale také sebepoznání a pochopení. Příběh lásky a hodnot odkrývá vztahy mezi společenskými vrstvami Anglie na přelomu 18. a 19. století a s jemnou, avšak nepřehlédnutelnou ironií líčí prostředí anglického venkova, tamní rodinné vztahy a snahy matek najít svým dcerám vhodné ženichy. Autorka se pohybuje na hraně odlehčeného a vážného tónu, její vtipné postřehy prozrazují bystrou a nemilosrdnou pozorovatelku. Nový překlad Kateřiny Hilské dává vyprávění svěží tempo, přičemž nic neubírá na zmíněné ironičnosti, a svět Elizabeth Bennetové a pana Darcyho je v jejím podání barevnější a jasnější, než jak jsme ho znali doposud.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Slovart (ČR)

Pride and Prejudice, 1813

Martinka 135
07.01.2014 1 z 5

Navzdory všeobecnému nadšení touto knihou, mě příliš nezaujala. Příběhy Austenové mi připadají neustále stejné jen s jinými variacemi. Pro mě kýčovitá přeslazená. Hvězdičku dávám autorce za odvahu a ambice psát v době, kdy to pro ženu nebylo vůbec jednoduché.

VladkaBU
05.01.2014 5 z 5

... knížku jsem četla hlavně proto, abych mohla porovnat s filmovým zpracováním, co právě dávali v noci o Štědrém dnu. Příběh se mi moc líbil, doba plesů, uvádění dívek do společnosti, v takové době by se mi líbilo. Důležité bylo, že jsem věděla, o kom čtu, kdo s kým byl jak v příbuzenském vztahu, zkrátka dávám plný počet hvězdiček

DianaR
03.01.2014 5 z 5

K této knize se vždy ráda vracím a asi neexistuje kniha, která by ve mně nechala více, než Pýcha a Předsudek. Možná je to sympatiemi k Elizabeth, možná tím, že zkrátka nelze nemiloval pana Darcyho. Lehce napsané, bez zbytečného kýče a s kouzlem toho, že po i padesáté vás kniha nadchne a vy ji přečtete na jeden zátah.
Stěžovat si mohu jen na jednu věc a sice na to, že díky panu Darcymu mám pocit, že nikdy nenajdu muže, který by mi vážně vyhovoval. Laťku nasadil neskutečně vysoko:)

MorganaE
02.01.2014 3 z 5

O této knize se tolik mluví, že jsem měla stejným dílem strach i zájem si ji přečíst. Mám ráda klasiku, mám ráda autory, kteří prošli sítem času a dodnes se jejich díla opěvují, málokdy se mi stane, že se zklamu v někom, koho kritici i čtenáři mnoha generací uznávají a vynášejí do nebes... Málokdy, ale přece a to se mi stalo přesně s Pýchou a předsudkem.

Upřímně řečeno, vzhledem k cavykům, co se kolem této knihy dělají, jsem čekala, že to bude vážně dobré, že se pobavím a poučím. Místo toho jsem se pekelně nudila. Začalo mě to aspoň trochu bavit asi padesát stran před koncem, pořád jsem čekala, kdy se začne dít něco zajímavého nebo mě omráčí autorčina filozofie. Ano, ona ironická perokresba karikatur doby se mi líbila, slečna Austenová byla očividně výborná pozorovatelka a uměla své okolí vykreslit s úžasnou přesností a dobře mířenou ironií, nicméně to mi nestačilo k tomu, abych si z knihy něco odnesla. Nepotřebuji dramatické děje, umírání či nečekané "dickensovské" peripetie. Mám dokonce radši knihy, kde se víc děje odehrává na duševní rovině. Tady jsem ovšem nedokázala obdivovat ani styl, ani vykreslení postav (upřímně mi přišli všichni jaloví, pan Darcy mě nezaujal absolutně ničím, aspoň Elizabeth byla sympatická a bystrá, a jediný, kdo mě opravdu bavil byl pan Bennet) a děj už vůbec ne. Chápu, že je celý příběh parodie, každopádně já jsem nebyla s to jeho kouzlo zachytit, seč jsem se snažila. Slečně Austenové dám ještě šanci, protože její osobnost obdivuji, nicméně mě mrzí, že mě svým údajně nejlepším dílem tak zklamala.

Imor
01.01.2014 4 z 5

Klasická anglická literatura, příjemné a poklidné čtení, krásný příběh. Připomnělo mi to období bez mobilních telefonů, kdy jsme si psali zamilované dopisy a to čekání na pošťáka - přinese psaní, nebo ne - tak to bylo vzrušující období - stýská se mi po psaní klasických dopisů ať už jsem si psala s přítelem či kamarádkou :-)

drabkovab
30.12.2013 5 z 5

Tuto knihu jsem si chtěla přečíst už dávno a jsem ráda, že jsem se k ní konečně dostala. Je zde jazyk spisovný a kompozice chronologická. Místy jsou použity zastaralé výrazy. Je zde také užitá přímá řeč. Než jsem začala tuto knihu číst, viděla jsem zfilmovanou verzi románu Rozum a cit od stejné autorky. Říkala jsem si, že číst stejnou knihu je zbytečně, když už jsem viděla film, a tak jsem se rozhodla přečíst si Pýchu a předsudek. Popravdě jsem čekala, že se mi bude tato kniha líbit, protože mám ráda dlouhé a zamotané romány, ale byla to asi nejlepší kniha jakou jsem kdy četla. Knížka se mi četla dobře až na některé zastaralé výrazy. Rozhodně mám v plánu přečíst si další knihy do této autorky. Tuto knížku bych doporučila všem čtenářům, ale pozor. Někdy je v těch jménech dost veliký zmatek. :)

anet.ledvinkova
30.12.2013

Velice pěkná kniha. Text je psán v chronologické kompozici. Z hlediska jazykové vrstvy je jazyk textu spisovný. Občas jsou použité zastaralé výrazy neboli archaismy. Příběh pojednává o tom, jaká byla venkovská společnost v 19. století v Anglii a o snaze matek provdat své dcery co nevýhodněji. Autorka však odmítá sňatky z rozumu a bez lásky a stylizuje se do hlavní postavy Elisabeth Benetové, která se vysmívá pošetilosti a pýše, což jsou typické vlastnosti tehdejší doby.
Tuto knihu jsem četla ráda a opravdu se mi líbila. Doporučila bych ji všem čtenářům (spíše čtenářkám), kteří mají rádi romantický příběh lásky a jeho šťastný konec. Kniha se mi četla dobře. Byla čtivá a poutavá. Zhlédla jsem i zfilmovanou verzi, která je také povedená.

jiri77
28.12.2013 3 z 5

Krásně napsaný příběh ale ,,Rozum a cit'' se mi líbil o trochu více.

Aneneta
21.12.2013 4 z 5

Takové dívčí počteníčko. Zajímavé, i když zpočátku předvídatelné. Líbilo se mi, jak spisovatelka propracovala charaktery. Seznámila čtenáře s postavami natolik, že věděl jak s v dané situaci zachová. Jen mi vrtá hlavou, proč vždy, když vložila do díla dopis, místo jména adresáta vložila atd. (Např.: Tvá atd. místo Tvá Jane).

Jančislava
21.12.2013 5 z 5

Klidný a příjemný příběh

Kate84
17.12.2013 4 z 5

Jednu hevězdičku ubírám za to, že jsem si knihu nepřečetla dřív. Asi by mě i víc dojala a zasáhla. Každopádně takovou parádu a pobavení jsem nečekala, ironie a humoru si cením nejvíce, díky tomu to nebyla klasická červená knihovna, ale roztomilé čtení. Elizabet je skvělá a pan Darcy... kdo by se v něm taky vyznal :-)

nelcisko
16.12.2013 4 z 5

Velmi dobře čtená kniha, četla se mi jedním dechem a mnohdy jsem se lehce vžila do citů "hlavní" hrdinky, Elizabeth. Příběh se mi moc líbil, ale očekávala jsem od knihy trochu víc, snad i kvůli filmu. Proto to trochu zklamalo mé očekávání a pár věcí bych vytkla, někdy až příliš pomalý děj... Jinak myslím, že je to jedna z těch lepších knih :)

Tess.96
16.12.2013 5 z 5

Styl psaní Jane Austenové mě velice překvapil. Nebyla jsem zvyklá na tak psané knihy, ale po nějaké době jsem se do toho dostala. Kniha Pýcha a předsudek ve mě vyvolala jen ty nejpozitivnější pocity, jaké bych od knihy mohla očekávat. Zamilovala jsem se do pana Darcyho od prvního okamžiku, co se v knize objevil. Přála jsem si být Elizabeth. Knihu řadím mezi své nejoblíbenější a velice se těším na další knihy od této spisovatelky.

Irmgard
01.12.2013 5 z 5

Nesmrtelná klasika. Jeden z nejlepších románů vůbec.

Ivy
01.12.2013 5 z 5

Tuhle knihu mohu číst dokola a dokola a zřejmě mě nikdy neomrzí. Což je, co říct vezmu-li v potaz můj vztah k povinné četbě k maturitě :D. Podle mě nejpovedenější příběh od Austenové. Zkoušela jsem i její další díla, ale žádný mě neupoutal abych ho dočetla nebo se k němu vrátila.

Keksík
27.11.2013 5 z 5

Jedna z nejkrásnějších knih jaké jsem kdy četla! Patřila, patří a bude patřit mezi mé nejoblíbenější. Tato kniha je skvost. Jane Austen krásně vystihla lidské povahy. Každá postava byla jedinečná s osobitými rysy, popis okolí jednoduchý přesto výstižný, děj lehce plynul, ale je tam několik zvratů takže se nemusíte bát že vás znudí. Příběh o lásce o špatném úsudku o nesčetných nástrahách v životě. Všem vřele doporučuji. K této knize se vracím ráda a vždy u ní objevím něco nového. :)

padajicidvere
20.11.2013 5 z 5

Pro mě kniha s velkým K. Jako Kniha, Klasika, Kouzlo, Krása a Klíč. Nikdy mě neomrzí jak příběh, tak ani pan Darcy a Elizabeth :)

Katy007
16.11.2013 5 z 5

Varování: tato kniha je nevyléčitelná. Jednou ji přečtete a nadosmrti se k ní (minimálně v myšlenkách) budete vracet jako vlaštovka do teplých krajin. Konec varování... Vzdávám holt opravdové spisovatelce Jane Austenové, která dovedla mě (a mnohé jiné) k oněmění. Vřele doporučuji

Ditules
11.11.2013 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knížek. Kdo by nestál o pana Darcyho?

mončičáček
08.11.2013 5 z 5

Klasika...Baví mě ten ironický pohled na dámy přelomu 18. a 19. století, který člověk cítí mezi řádky. Všechny předsudky vůči něžnému pohlaví a stereotypní vnímání žen vyšších vrstev mužskými protějšky jsou tu přesně vyjádřené..Není divu, že se kniha dočkala tolika filmových zpracování.