Pýcha a předsudek

Pýcha a předsudek
https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/544750/bmid_pycha-a-predsudek.jpg 5 7439 7439

Slavný román Jane Austenové vykresluje, jak může nový mladý soused převrátit vzhůru nohama život v rodině s pěti dcerami. V ovzduší se vznáší pýcha, láska, předsudky, společenské konvence, zlomená srdce i společenský skandál, ale také sebepoznání a pochopení. Příběh lásky a hodnot odkrývá vztahy mezi společenskými vrstvami Anglie na přelomu 18. a 19. století a s jemnou, avšak nepřehlédnutelnou ironií líčí prostředí anglického venkova, tamní rodinné vztahy a snahy matek najít svým dcerám vhodné ženichy. Autorka se pohybuje na hraně odlehčeného a vážného tónu, její vtipné postřehy prozrazují bystrou a nemilosrdnou pozorovatelku. Nový překlad Kateřiny Hilské dává vyprávění svěží tempo, přičemž nic neubírá na zmíněné ironičnosti, a svět Elizabeth Bennetové a pana Darcyho je v jejím podání barevnější a jasnější, než jak jsme ho znali doposud.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Slovart (ČR)

Pride and Prejudice, 1813

makovec.h
15.08.2013 5 z 5

Vlastně ani nevím proč, ale tuhle knížku opravdu miluji.

wamplady
15.08.2013 4 z 5

Klasika, která nikdy neomrzí:-)

anett123
08.08.2013 5 z 5

Prostě milovaná klasika:)

Kate.S
30.07.2013 5 z 5

Pýchu a předsudek jsem si chtěla přečíst už hodně dlouho. Trochu jsem se obávala, jak na mne kniha zapůsobí, ale bylo to zbytečné. Musím říct, že se mi to moc líbilo a čtení jsem si užila. Celý příběh je hezký, ale konec je krásný. Pana Darcyho jsem zprvu také odsoudila jen kvůli předsudkům, ale později jsem si ho velice oblíbila. Myslím, že každá žena si pana Darcyho musí zamilovat. Další sympatickou postavou se pro mne rozhodně stala Elizabeth, která si mě získala svými názory a tím jak se od ostatních Bennetovic dcer (snad kromě Jane) liší svou inteligencí. Líbil se mi pan Bennet a bavilo mě, když se bavil na účet své jednoduché manželky. Paní Bennetová na mě nepůsobila tak sympaticky jako ostatní postavy románu, a proto jsem ji příliš nemusela – přišla mi až moc hloupá. Jediné, co se mi nelíbilo, je oslovení „Lízinko“. Přijde mi to totiž jako prznění tak krásného jména, jako je Elizabeth.Touto knížkou mě autorka Jane Austenová velmi zaujala a v nejbližší době se chystám si přečíst další její knihy.

Belatris
21.07.2013 3 z 5

První čtení mě velmi bavilo a byla jsem si schopná užít pověstnou austenovskou ironii, ale při dalším čtení už mi přišlo vykreslování všedních domácích a společenských událostí trochu moc rozepsané. Možná třetí čtení přihodí nějakou hvězdu navíc. Uvidíme.
Navíc mě irituje překlad zkráceniny Lizzie jako Lízinka. Trhala bych hlavy...

Jenny Tenshi
20.07.2013 3 z 5

Toto dielo som čítala už dvakrát a teraz som si ho zobrala na dovolenku. Je jedno koľkokrát som to prečítala príbeh stále milujem. Ale viac milujem to ako hrdinovia s takzvanej bezchybnej spoločnosti sa dopúšťajú tak hlúpych chýb ako je podľahnutie predsudkom. Jane Austen ukazujem že každá spoločnosť má svoje muchy. Príbeh má u tejto knihy u mňa vedľajšiu úlohu . Postavy... úžasne opísané rozdiely charakterov. Hlavne rozdiely u sestier Bennetovích . Proste toto je pre mňa klasika číslo jeden u ktorej ma neprekvapí keď o rok ći dva po nej znova siahnem. Film je tiež pekne spravený ale ako to uź býva, kniha je kniha.

Patw
18.07.2013 5 z 5

Knihu jsem koupil jako dárek pro mamku a nakonec jsem u ní skončil i já. Je to hezký příběh. Ze začátku mi dělala problémy ta stará angličtina, ale to se dalo zvládnout - a na konec se mi to líbilo. Hezky napsané, co víc dodat?..

Nifgai
30.06.2013 5 z 5

Moc krásný příběh, jelikož jsem dřív viděla film tak jsem byla zde u knížky naprosto uchvácena, že je tady konec. Tech se u filmů občas nedostává. Tím pádem se mi zodpověděli otázky a co bylo pak. Jsme nadšená :)

Bookslover
17.06.2013 5 z 5

Nejroztomilejší a nejromantičtější román, který se s dnešní červenou knihovnou absolutně nedá srovnávat. A právě tím si mě Jane Austen získala.

takjinak
22.05.2013 5 z 5

Knihy Jane Austenové a sester Bronteových jsou prostě a jednoduše mou slabostí... Mám ráda tu dobu, jazyk...

suze
18.05.2013 5 z 5

Než začnu tuto knihu vychvalovat asi bych měla přiznat, že většinou knihami, jako je Pýcha a předsudek pohrdám. Asi jsem moc málo romantická a víc realistická a normálně bych asi řekla, že tato kniha byla strašně přeslazená, samé poklonky a úklonky.... Možná se teď divíte, proč jsem teda vůbec tuto knihu četla? Nejdřív mě totiž moje starší sestra (narozdíl ode mne možná až příliš velká romantčka), "přinutila" k tomu, abych se s ní podívala na film a ten mě musím popravdě říct hodně zaujal. No a proto jsem si přečetla i knihu a ač se tomu ještě pořád sama divím, předčila všechna má očekávání a hodně se mi líbila. Nevím jestli se snad Jane Austenové podařilo vyjádřit lépe, než jiným autorům "jak vypadá láska", a proto se mi oproti jiným dílům s podobnou tematikou zalíbila a nechci také tento názor nikomu vnucovat, protože jsem si jistá tím, že se najde plno lidí, kteří se mnou souhlasit nebudou a budou tvrdit, že je to dílo jako každé jiné, já si to ale nemyslím a knihu si určitě budu pamatovat a v budoucnu si určitě přečtu znova.... :)

luciye
06.05.2013 5 z 5

Jednoznačně nejkrásnější kniha Austenové - čtu jí každý rok a vždy se na to období strašně těším. Moje srdcová záležitost.

Lenny33
04.05.2013 5 z 5

Musím přiznat, že prvních sto stran pro mě bylo utrpením a byl to pro mě hotový slepičinec(jinak sestry Bennetovy a jejich povedenou matinku nelze popsat :D). Poté jsem se již začetla, kniha mě vtáhla do děje, pan D. mi byl velmi sympatický a Líze jsem držela palce do poslední řádky.

AnneEyre
02.05.2013 4 z 5

Mně se nečetla dobře, děj byl jaksi zdlouhavý, nic mě výrazně nezaujalo. Ani závěr ve stylu „Nesmí zůstat neprovdaná, šoupneme ji k prvnímu, kdo ji uživí.“ mě příliš nenadchl. Přesto nemohu říct, že by se mi přímo nelíbila.

Seraphin
01.05.2013 5 z 5

Film je úžasný a kniha také. Strašně sentimentální dílo, kde se neřeší nic jiného než svatby. Nějak mi připadá, že dřív to měli s láskou daleko lehčí. Která žena by nechtěla žít v době, kdy jsou muži krásní, elegantní a vzdělaní a nedělá jim problém se vyjádřit? Nemyslím si, že potřebovali k seznámení inzeráty, jako dnes.

kuky921
29.04.2013 5 z 5

Po shlédnutí filmu jsem se dostala také k přečtení knížky. Myslím, že obě zpracování je na stejné úrovni. Knížka je neskutečně čtivá.

tibby
28.04.2013 5 z 5

Moje druhá knížka od Jane Austen... O dost veselejší, optimističtější než Rozum a cit... A hlavně mě hrozně baví ta ironie... Pan Darcy je prostě úžasná postava, stejně jako Elizabeth, ale tak jako pana Benneta mě nejvíc bavil pan Collins :))

Market = )
24.04.2013 5 z 5

Jsem uchvácená :-). Kromě toho, že jsem ženská, takže se mi moc líbil celý příběh, mě dostaly humor a ironie autorky. Úžasné.

DasaN
21.04.2013 5 z 5

Má oblíbená ! Je milá, chytrá a barvitá....... Co k tomu dodat?

hrubik
19.04.2013 5 z 5

Moje nejoblíbenější kniha vůbec! Četla jsem ji několikrát a nikdy se mi neomrzí. Pokaždé si ji dokážu užít snad víc než předtím, všímám si detailů, které mi předtím unikly a mohu si ji více vychutnat. Elizabeth je prostě skvělá hlavní hrdinka a pan Darcy... hm... která žena by nesnila o svém panu Darcym :-)