Pýthie
Margaret Atwood
Ústřední postava románu Joan Fosterová, autorka (pod pseudonymem Louisa K. Delacourtová) pokleslých historických románů, avšak ve své primární identitě oslavovaná básnířka, vypráví v knize o tom, proč ji nejrůznější nepříznivé aspekty společenské reality, která ji obklopuje a generuje sérii těžko řešitelných okolností jejího vlastního života, donutily k pokusu vymknout se z existence předstíranou sebevraždou. Tím, že Atwoodová činí z Joan obdobně povrchní „romantickou“ hrdinku, jako jsou melodramatické postavy Joaniných příběhů, získává prostor pro často nelítostně parodický pohled nejen na pokleslé „čtivo“, ale především na současnou existenci člověka obecně.... celý text
Literatura světová Romány
Vydáno: 2009 , Mladá frontaOriginální název:
Lady Oracle, 1976
více info...
Přidat komentář
Atwoodka je skvelá - ale uznávam, že jej irónia a cynizmus nesadne každému.
Hlavnou postavou knihy je Joan, ktorá žije dvojitý, no dobre, možno aj štvoritý život. Kniha je viacmenej jej vnútorným monológom, kde spomína na svoje detstvo, vzťah s matkou, tetou, ale i svoje vlastné patálie v dospelosti. Ale pozor, Joan hraje pred každým trošku inú tvár a jej skutočný cynizmus sa prejaví práve rozprávaním.
Autorka v knihe paroduje gotické, romantické romány, ale berie si na paškál aj pretvárku, naše "akože" role, ktoré hrajeme pred rôznymi ľuďmi, pričom naše skutočné vnútro patrí len nám a ostatní o ňom nemusia ani tušiť.
Bude to kniha pre každého? Bude vám Joan a jej počínanie sympatické? Je to kniha vhodná na letné, relaxačné čítanie? Ani pri jednej z týchto otázok vám nezaručím jednoznačné ÁNO. Ale ak chcete znepokojivé čítanie, kde priam hmatateľne cítite ako sa s vami autor hrá a dostane vás, kam chce, tak to bude pre vás to pravé orechové. A síce je kniha napísaná v 70.rokoch, ale číta sa svižne doteraz, aj postavy , konverzácie, popisy i celkový dej. Tomu sa tuším hovorí nadčasová literatúra.
Víc mě bavila část o dětství. Velmi trefné, výstižné a vtipné. Sebereflexe a sebeironie holky s nadváhou. Nevěřila jsem, co všechno se může odehrávat v hlavě někoho s mindrákem.
Každý se může ocitnout v krizi, kdy je nespokojen se svým dosavadním životem či kariérou a má pocit, že je v pasti, z níž by nejraději utekl. Pokud člověk navíc vede dvojí život jako hrdinka románu Pýthie kanadské spisovatelky Margaret Atwoodové (*1939), pak je ta touha zmizet asi ještě větší. Joan Fosterová to v románu vyřeší tak, že předstírá smrt a z Toronta tajně odjede do malého městečka v Itálii. Jenže se ukáže, že ani útěk nic nevyřeší: Joan se ocitne v pasti jiné.
Atwoodová si ve svém třetím románu z roku 1976 (v originále Lady Oracle) klade otázku, zda člověk vůbec může uniknout sobě samému a své minulosti a také tomu, jak se na nás dívají ostatní, jak si nás zaškatulkovali. Její hrdinka potají, pod pseudonymem Louisa K. Delacourtová píše historické hororové románky pro ženy, které chtějí uniknout vysilující všednodennosti („Únik pro ně nebyl luxus, ale nutnost.“); sama však svou touhu po úniku vezme hodně vážně („eskapistická literatura by měla být únikem jak pro čtenáře, tak pro spisovatele“). O její předstírané smrti a útěku do Itálie se dovídáme hned na počátku knihy. Joan pak vzpomíná na své dětství, kdy byla ohavně tlustou holčičkou a tloustla ze vzdoru ke své akurátní matce; vypráví o svérázné tetičce Lou, k níž měla z rodiny nejblíže a po níž si později zvolila svůj literární pseudonym, o svém manželovi Arturovi, levicovém politickém aktivistovi, o svém dvojím životě (před každým něco tají a Arturovi se chce přizpůsobit jako „správná“ manželka), o dlouho nepřítomném otci, jenž do jejího života výrazněji nezasahuje ani po návratu z války, což Joan samozřejmě hodně poznamená. Skoro všechny postavy románu ale vedou dvojí život, něco předstírají, něčím chtějí být a něčím jiným skutečně jsou – nejvýraznější je to u Joanina londýnského milence, polského hraběte Paula, který také píše laciné románky pod pseudonymem, či u jejího pozdějšího torontského milence s honosnou přezdívkou Královský Dikobraz, jenž pod maskou extravagantního umělce skrývá obyčejného, tuctového chlapíka Chucka Brewera. Joanin otec byl za války vrahem zrádců odboje a po válce pracuje jako anesteziolog v nemocnici…
Joan nežije ve lži až po své předstírané smrti, žila tak už předtím: před manželem tajila své psaní i fotografie z dětství a školních let, aby nevěděl, jak bývala tlustá. Bojí se mluvit o svých citech a být upřímná („Z vlastní zkušenosti mohu říct, že upřímnost a vyjadřování vlastních pocitů může vést jen k jedinému. Ke katastrofě.“). Byla vlastně vždy na útěku („O úniku jsem věděla všechno, vyrostla jsem s ním.“). Chtěla mít víc než jeden život („Proto jsem si opakovaně vymýšlela svůj život: pravda nebyla přesvědčivá.“). Jinou osobností se stává i poté, co radikálně zhubne. Už v devatenácti uteče z domu a změní si identitu, aby ji matka nevypátrala; delší čas pak žije v Londýně, kde začne i psát právě pod vlivem svého tamějšího milence.
Atwoodová vytváří parodii na červenou knihovnu, a to už v samotném komplikovaném ději svého románu či přímo v ukázkách z Joaniných dílek. Joan se proslaví i pod vlastním jménem jako básnířka knihou Pýthie a hned dostane nálepku feministky. Nejen tím se vše ještě různě zamotá (místy je děj možná až příliš překombinovaný) a Joan nezbývá než další útěk. Ten ji ale dovede zase do pasti: ví už, že útěk není řešením, že touží po svém manželovi; v Itálii ji navíc zachvátí (logicky) i paranoia, protože se zároveň bojí, že ji vypátrají a že se jí chce někdo zbavit.
Bohatý děj doplňuje neodolatelný atwoodovský humor a samozřejmě i ironický feminismus („Většina žen podle mě dělá jednu základní chybu: očekávají, že jim manželé budou rozumět. Promrhají spoustu vzácného času vysvětlováním, překládáním svých emocí a reakcí, své lásky, vzteku a jemnocitu, svých požadavků a nedostatečností, jako by pouhým vylíčením těchto záležitostí něčeho dosáhly.“). Její hrdinka se sice motá v začarovaném kruhu, své konání ale reflektuje s dokonalým odstupem: Joan se snaží řídit svůj vlastní život jako život svých romantických románových hrdinek, ale vůbec se jí to nedaří, život se jí vymyká z rukou. Každá další maska je jen komplikací, z níž už není cesty zpět. Snad jen ta schopnost nadhledu ji ještě drží nad vodou. A že se nedočkáme laciného happyendu, jaký by nechyběl v Joaniných románcích, či naopak nějaké konečné tragédie, je nasnadě.
Medvědi objevují oheň a já objevuji Margaret Atwood. Není to má první kniha od autorky (snad šestá nebo sedmá), ale stále nacházím v její tvorbě něco nového, čím mě zaujme. Nebudu teď chválit její obecně známé literární kvality. To, co mě tentokráte pobavilo, jsou její občasné humorné a sarkastické poznámky, které v knize probleskují.
Rozhodně doporučuji!
Čím dál více přicházím autorce na chuť. Ač trvalo dlouhé roky, než mě napadlo začít si po Příběhu služebnice a Penelopiádě obstarávat další díla, vím, že teď s tím neskončím, dokud je doma nebudu mít postupně všechny. Další niterní příběh, který člověkem zacloumá svým flegmatických pojetím všeho životního trápení. Konec mi úplně nesedl, příliš uťaté, ale možná to byl zrovna záměr.
Moje první kniha od Margaret Atwood. Jean má dva životy- přes den s Arturem a přes noc s Královským dikobrazem a šestákovými romány.
Líbila se mi, ale je to pro mě ten typ knihy, kterou si musím přečíst znovu, abych pochopila vsechny souvislosti. Takže nejdřív ještě jednou tuhle a pak nějakou další od A.M.
To byl počátek mého dvojího života. Nevedla jsem ale vlastně dvojí život odmala? Vždycky jsem měla stínové dvojče, hubené, když jsem byla tlustá, tlustá, když jsem byla hubená....
první a zatím poslední knížka, co jsem od autorky četla....ze začátku nic moc, nechápala jsem, proč se najednou přesunula do úplně jinýho času, ale jinak to nebylo zase tak zlý...
Autorovy další knížky
2008 | Příběh služebnice |
2018 | Alias Grace |
2020 | Svědectví |
2001 | Slepý vrah |
2005 | Přežívá nejsmutnější |
Po Příběhu služebnice jsem se těšila na další Atwoodovou, ale dostavilo se lehce zklamání, šlo zde o pokus napsat lehce krimi intelektuálněgoticko literárněpsychologické a angažované drama? Nebo jsem autorku nepochopila a je to příklad kanadské vyspělé a humorné ženské literatury? V každém případě bude to chtít přečíst si od této autorky ještě něco.