Setkání s Rámou
Arthur Charles Clarke
Poté, co bylo v roce 2077 v Itálii zničeno meteoritem území o několika stech kilometrech čtverečních, rozhodli se nejvyšší představitelé lidstva vytvořit systém radarů a teleskopů, které by monitorovaly všechna tělesa prolétávající naší soustavou. A v roce 2130 zachytily radary těleso o mimořádných rozměrech. Navíc se pohybovalo po přímce, nikoliv po elipse jako ostatní asteroidy. Dostalo jméno Ráma a na čas se na něj pozapomělo. Teprve když se přiblížilo k Marsu, byla k němu vyslána sonda. Kamerové snímky vyrazily lidstvu dech. Ráma byl válec o délce 50 kilometrů a průměru 20 km. Jeho povrch byl úplně hladký a podle slabého gravitačního pole se dalo tušit, že je také dutý. Lidstvo se chystalo uvítat první návštěvu z hvězd.... celý text
Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: 1984 , SvobodaOriginální název:
Rendezvous with Rama, 1973
více info...
Přidat komentář
Přesně to jsem potřebovala, kvalitní sci-fi. Je až s podivem, jak málo tenhle příběh za 40 let zestárnul. Děkuji, sire Clarku.
Perfektní sci-fi, které jsme četl před 30 lety a teď poslouchal jako audioknihu a opět jsem se skvěle bavil.
Parádní sci-fi, četl jsem ho poprvé jako malý kluk a je to jedna z knížek, která ve mě probudila lásku k tomuto žánru.
Dlouze a po několika čteních jsem dumal, proč je Ráma právě takový, až mi došlo, že za to může A. C. Clarke. Návazné knihy, třebaže jsou možná osobnější, osudově propletenější a snad i s mravním přesahem se původnímu "tulákovi po galaxiích" nemohly vyrovnat. A protože paměť sem tam selhává, je dobré míti Rámu v knihovně a čas od času se k němu vrátit, třebaže ho člověk místy zná stejně dobře jako autor.
Z tetralogie jsem přečetl jen tento první díl, krátce po jeho prvním vydání v češtině (1975- 6). Nyní vyšla jako audiokniha, výborně načtená, a tak jsem neodolal. Clarkovy, Simakovy a Heinleinovy sci-fi romány ve mě zformovaly v 70. a 80. letech moji oblibu k tomuto žánru, která trvá dodnes...
Četla jsem před lety. Nádherné sci-fi, což je pro mne žánr který nevyhledávám, ale z této knížky jsem byla opravdu nadšená.
Setkání s Rámou jsem si chtěla vždycky přečíst. Sci-fi příběh z vesmíru. Kosmická loď. Možná tam budou mimozemšťani, říkala jsem si. Navíc se jedná o sérii.
Nedávno jsem knížku objevila v audio podobě a nadšeně se pustila do poslechu. Jenže nadšení téměř ihned povadlo. Jasný, byli jsme ve vesmíru, objevil se neidentifikovaný předmět, který byl pojmenován jako Ráma, a nikdo přitom netušil, co ta několikakilometrová plující věc je. Byli jsme mezi lidmi, kteří žijí na Měsíci a na různých planetách. Vydali jsme se zkoumat a prozkoumat Rámu, který v sobě ukrýval neskutečně obrovský svět, kde byly města a různé přírodní(?) úkazy.
Autorova neskutečná fantazie a schopnost pro popis je neskutečná, ale pro mě příliš rozvleklá a plná fyziky. Navíc přednes v audioknize byl na můj vkus extra pomalý. Já se nudila, neuměla jsem se soustředit a vžít se do děje. Nevím, jestli by takto na mě působil i text knihy, kdybych ho četla a ne poslouchala.
Vadilo mi, že kdykoliv už se něco dělo, začala jsem být napjatá a zvědavá, rychle se děj stočil k dalším sáhodlouhým popisům.
Od třetí čtvrtiny knížky mě příběh více vtáhl, odehrávalo se více napínavých událostí a mimozemských objevů, ale ne natolik, abych si aspoň jednu postavu oblíbila. Nepamatuji si ani jedno jméno.
Vím, že má kniha skvělé hodnocení a je uznávaná jako povedené a úžasné sci-fi, mně však bohužel nesedla a asi jsem očekávala něco jiného.
Další díly z této série se číst nechystám, to už bych se unudila.
Chválím hudební doprovod a zvuky. Ty byly krásné.
S Clarkem je to za mě tak, že jeho knihy se víc táží než odpoví. Nebo jak to říct. Příběh se pomalu line, děj se posouvá pozvolna a jak tu kdosi psal, vlastně se nic moc zas až tak neděje. Není žádné rozuzlení. Atmosféru to ale má...
Naprosto skvělé hard sci-fi, které je zároveň velmi dobrodružnou knihou. Při čtení této knihy mi ožily vzpomínky na Cestu do středu Země díky dobrodružným expedicím do nitra Rámy. Dále vzpomínky na Lovecraftovo dílo V horách šílenství, když se posádka musela psychicky vyrovnávat s titánskými pozůstatky starými statisíce let. Námětem knihy je přílet jistého tělesa do Sluneční soustavy. Dostane jméno Ráma. Jak vyjde najevo, toto těleso je mimozemskou kosmickou lodí obřích rozměrů, která je zdánlivě bez známek života. Posádka kosmické lodi pod vedením kapitána Nortona se vydá na průzkum Rámy.
Je pravda, že postavy jsou všechny velmi ploché a nerozvíjí se dál, než k plnění jejich rolí v rámci posádky, ale úplně stejně jako u Asimova mi to vůbec nevadilo. Možná mohl Clarke věnovat trochu více prostoru reakcím lidstva na jednotlivé objevy, které průzkum Rámy přinesl.
Neobvyklé podmínky uvnitř Rámy velmi zjitřily mou představivost, zejména Válcové moře je naprosto fantastické. Ačkoliv popsané věci a jevy dávají z fyzikálního hlediska perfektní smysl, je celkem těžké přemluvit mozek, aby s nimi pracoval a bral je tak jako přirozené. Veškeré objevování dalších neobvyklých věcí, které Ráma ukrývá mě neskutečně bavilo a u každé kapitoly jsem čekal s jakou další fantastickou představou autor přijde.
Musím také zmínit zakončení, které může asi někoho zklamat a připadat antiklimatické, ale mě se velmi líbilo a jsem přesvědčen, že se k tomu, co se lidé dozvěděli o civilizaci, která Rámu postavila, skvěle hodí.
Je to druhé Clarkovo dílo, které jsem přečetl a Setkání s Rámou mě oslovilo daleko více, než 2001 Vesmírná odysea. Dávám plný počet a řadím k tomu nejlepšímu, s čím jsem měl v rámci žánru čest.
Už dlouho jsem si tuto knihu chtěla přečíst a byla jsem nadšená, jakkoliv nesahám po sci-fi moc často. Určitě budu zařazovat sci-i častěji, zejména podobně kvalitní ikonické kusy.
Klasika, které jsem se už několikrát vrátil a nikdy mně nenudila. Jedna z mála sci-fi , knížek, kde science nedostává zabrat .. Další díly už bohužel stejnou kvalitu a styl neudržely ..
Sci-fi klasika, ktorá mi v mnohom pripomínala môj nedávno prečítaný súčastný sci-fi kolos The Expanse. Vesmírne dobrodružstvo, ktoré stojí za prečítanie. AJ
Archetyp hard scifi o objavovaní nepoznaného, mnoho krát citovaný a napodobovaný, dodnes výborne fungujúci. Jediné, čo ma trochu brzdí, je chladný pristup k postavám, hrajúcim iba úlohu diváka, podobne ako sám čitateľ.
I sci-fi světoznámého spisovatele o mimozemské lodi, která navštívila Sluneční soustavu, může nudit. Nemohl jsem se zbavit pocitů naivního, příliš jednoduchého a málo uvěřitelného stylu vyprávění a zakopával o nejrůznější drobné, ale četné vady na kráse, převážně v jednání a vyjadřování postav. Zkazilo mi to celý zážitek.
Ráma jako kniha je přesně takový, jaký jej pravděpodobně očekáváte - hard Sci-fi s dlouhými popisnými sekvencemi a velkou zátěží na vaši představivost, během které si budete připadat jako Kryštof Kolumbus, když poprvé probádal Ameriku. Příběh setkání s mlčícím vesmírným objektem podává autor vkusně a s vědeckou odtažitostí, přičemž sice nabízí zevrubné detaily i několik možných vysvětlení, hlavní část závěrů však ponechává na čtenáři. Cenou za pohádkovou expozici neznámého objektu s fantaskní fyzikou je bohužel (jako ve většině podobných Sci-fi) ochuzení dynamiky (byť zde ne tak mocně jako třeba v Solaris) a jen povrchní práce s charaktery. Příběh zde v základní kostře nechybí, ale je znát, že je spíše nadbytečný a skutečnou hlavní premisou není výprava expedice, ale čtenářova. Kdo si tuto klasiku pořídí, patrně nebude zklamán, pokud upraví svá očekávání a nebude čekat kdovíjak čtivé drama plné strhujících dialogů.
Setkání s Rámou se nese ve znamení neklidu a strachu, zároveň je však přesně takové, jaké by jste jej očekávali v realitě - pod taktovkou vědců a profesionálů, zbavené osobních výlevů a konfliktů. Může se to zdát jako vědomé trápení a dnes již překonaná praxe (čtivost a forma nad poselství!), ale byl to právě tento přístup, který Sci-fi pozvedl nad brak.
Srdcovka. Víc bych psát nemusela, kniha je všeobecně známá a A. C. Clarkovi se prostě dokonale povedla.
Četla jsem ji už mnohokrát; je to jedna z mých nejoblíbenějších knih, a proto jsem se k ní opět vrátila.
Je fajn, že si ji můžu přidat do Čtenářské výzvy hned do několika kategorií - buď jako knihu, kterou nebudu číst poprvé, nebo knihu, jejíž děj se odehrává ve vesmíru, případně jako knihu, která má u nás více než 5 vydání. Ostatní kategorie, kam by se ještě dala zařadit, už mám obsazené, protože ty největší lahůdky si nechávám nakonec... ;-)
Příznivcům sci-fi, kteří ji náhodou ještě neznají, určitě doporučuji.
Štítky knihy
vesmír mimozemské civilizace hard sci-fi Hugo (literární cena) Nebula (literární cena) sci-fi Jupiter (literární cena)Autorovy další knížky
2008 | 2001: Vesmírná odysea |
1984 | Setkání s Rámou |
2005 | Konec dětství |
1994 | Návrat Rámy |
2008 | 2010: Druhá vesmírná odysea |
Knížka extrémně náročná na představivost. Občas jsem při čtení dostával závratě z lezení po žebříku v nulové gravitaci s obřím prostorem za sebou. Vynikající nápad skvěle zpracovaný.