Ready Player One - Hra sa začína

Ready Player One - Hra sa začína
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/294795/bmid_ready-player-one-hra-sa-zacina-xhb-294795.jpg 5 2610 2610

Ready Player série

V roku 2044 je svet veľmi nehostinné miesto. Minula sa ropa, klíma je zničená, rozšíril sa hladomor, chudoba a choroby. Stredoškolák Wade Watts, tak ako väčšina ľudstva, uniká pred bezútešnou realitou do virtuálnej utópie zvanej OASIS, kde môže byť, kým len chce. Existujú tu tisíce planét, na ktorých sa dá žiť, hrať, ale aj zamilovať. A rovnako ako ostatní, aj Wade je posadnutý hľadaním zlatého vajca, špeciálneho bonusu, ukrytého v tejto alternatívnej realite. Tvorca OASIS-u James Halliday totiž zomrel bez potomkov a svoje rozprávkové bohatstvo spolu s OASIS-om sa rozhodol darovať človeku, ktorý rozlúšti hádanky a splní úlohy roztrúsené v jeho výtvore. Milióny ľudí sa celé roky márne pokúšajú rozpliesť hustú sieť odkazov na popkultúru z konca dvadsiateho storočia. Až kým Wade jedného dňa nenatrafí na kľúč k rozlúšteniu prvej hádanky. Odrazu stojí proti tisíckam súperov v zúfalých pretekoch o uchmatnutie hlavnej ceny. Nejde tu však len o lákavú výhru, ale najmä o desivý dosah pretekov na skutočný svet, ktorý sa od základov zmení.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Ikar (SK)

Ready Player One , 2011

David61
13.03.2019 5 z 5

Kniha se mi vysloveně trefila do nálady. Přečteno během dvou dnů a zakončeno filmovou verzí v kině s jedním divákem (mnou). Kniha mnohonásobně lepší než film.

LaCucaracha
08.03.2019 5 z 5

Je to dobré čtivo. Počítačové hry jsem nikdy nehrála, ale trochu se v nich orientuji (velmi málo). Osmdesátky jsem zažila a těšila se na odkazy, ale hudba se v knížce řeší spíš rocková (já poslouchala samozřejmě popík), seriály vesměs vůbec neznám, protože se u nás nikdy nevysílaly (což je škoda, mnohé vypadají fakt zajímavě), takže zbylo vlastně jen pár filmů, a ty znám spíš jen podle jména. Takže by mě knížka měla vlastně míjet. Ale ne, opravdu mě to bavilo. (Akorát člověka to pořád nutí dohledávat seriály a písničky, o kterých je řeč, a tím se zdržuje od čtení.) V určité části se knížka docela vleče, možná v souladu s dějem, v němž hrdina zrovna zakysl v řešení hádanky. O to víc je s tím v kontrastu pasáž, kdy je hrdina na špionáži - dramatická zápletka, ale jak se autor předtím zdlouhavě rochnil v nicnedělání, tak tady to vzal na můj vkus zbytečně hopem. Chce to se každopádně připravit, že děj nebude odsýpat od začátku do konce, a mít trpělivost i s popisováním budoucího světa a fungování v něm, a s popisem hrdinova psychického rozpoložení. Prostě mít pokoru k autorovi a nechat ho vypsat to, co vypsat chtěl. Jako svévolné záměrné oddalování a zpomalování děje to přece jen nepůsobí. Ale asi tak posledních 100 stran už knížku skoro neodložíte. A ještě to dobře skončí. Za mě povedené a doporučuji.

Greenfingers
05.03.2019 3 z 5

Dle mého názoru tak trochu přeceňovaná kniha. Což o to, příběhu se nedá upřít čtivost a napětí, ale to je asi tak všechno, co bych hodnotil pozitivně. Počítačové hry už nehraji a odkazy na popkulturu osmdesátek mě nechávají v naprostém klidu. Vyrůstal jsem v jiném období a mými hudebními idoly byly jiné skupiny a zpěváci. Respektuji však skutečnost, že "Husákovým dětem" by se kniha mohla líbit i vzhledem k častým odkazům na "osmdesátky".

RaDaR26
04.03.2019 5 z 5

Jedna z těch knih, které neodložíte, dokud ji celou nepřečtete...

keri.H
02.03.2019 5 z 5

Skvěle popisovaná virtuální realita, hodně odkazů na staré filmy a hry, zmínky o hudbě, některé jsem znala, některé mi vůbec nic neříkali. Kniha je plná napětí, jsou zde různé vztahy, které vznikají na základě virtuální reality. Co vlastně o člověku, se kterým se bavíte online, víte ve skutečnosti? Nikdo nemusí být takový, jaký se zdá, Víte jen to, co chtějí, abyste věděli.

Sajdeman
27.02.2019 5 z 5

Kniha se moc hezky čte a vážně jsem se u ní bavil.

Protože jsem začínal na Commodore 64 a pak se teprve prokousával 286, 386, 486, .... Protože jsem si v devadesátkách ujížděl na Warcraftech, miluji kapelu Rush a film Blade Runner ... nedělala mi četba sebemenší problém.
Pro člověka bez znalosti počítačového slangu a základní znalosti herních systémů to ale asi nebude to pravé ořechové.
A jako obvykle: Kniha je o moc lepší než film :o)

gemi
24.02.2019 5 z 5

Pro člověka znalého popkultury osmdesátek a raných počítačových her je to naprosto orgastická záležitost! Člověk přitom nemusí být znalec, aby si tu nádhernou jízdu užil se vším všudy. Já taky neznám všechny ty hry a filmy, o kterých je v knize řeč, ale máme strejdu Gugla, ne? Takže jsem na každé druhé stránce guglil tu hru, tam film, přičemž jsem objevoval staré poklady, jako je třeba film War games, na který jsem se díky knize podíval.

Něco tak strhujícího jsem nečetl hrozně dlouho. Na čtečce jsem s obavami sledoval přibývající procenta a přál si, aby to bylo delší, ať ta úžasná zábava trvá co nejdéle. No ale nakonec jsem se konce dočetl a jízda to byla parádní.

Pokud by chtěl člověk rejpat, tak by jistě na něco přišel - některé akce jsou přitažené za vlasy, některé náhody jsou zcela nepravděpodobné apod., ale kdo by si chtěl kazit úžasný výlet brbláním, že jsou na blankytně modré obloze drobné bílé obláčky?

david4560
23.02.2019 5 z 5

Nejlepší kniha co jsem dosud četl. Pokud je vám 50 let a počítačové hry, VR a nové technologie jsou pro vás sprosté slovo tak knihu nejspíše nepochopíte, ale pokud je to naopak tak vás kniha dostane a nepustí.

paad_zahr
23.02.2019 3 z 5

Nevím přesně jak hodnotit, kniha mne trochu zklamala. Nedala jsem se ovlivnit negativními komentáři a vrhla jsem se do čtení téměř bez žádných očekávání, ale stejně to nebylo to v co jsem doufala. Knížka úplně špatná není, asi si jí musím jenom přečíst jindy...

Nerosuz
22.02.2019 5 z 5

Doporučuju je to úžasný a při čtení jsem se bavil.

czokies
15.02.2019 odpad!

Knizka me silene nebavila. Pokud taky neznate hry a osmdesatky, zas tolik to nevadi, protoze je tam vse vysvetleno a i neznalci jako ja si to dokazou predstavit. Ale v knizce trva 100 stranek, nez se tam vubec neco stane. Dej se obecne odehrava ve vlnach: 5 stranek akce, 50 stranek nudy, 5 stranek akce, 50 stranek nudy a takhle od zacatku do konce (s vyjimkou prvnich stran, kde bylo rovnou 100 stranek nudy). Zadna z postav mi nebyla sympaticka a zaver by si zaslouzil lepsi pecku, nez predvidatelnej konec, kterej vam dojde uz po precteni anotace.

dagsvob
15.02.2019 5 z 5

Nejsem vůbec příznivcem sci-fi, virtuální realita mně nic neříká a těch pro mně cizich pojmů v úvodu bylo tolik, že jsem to chtěla vzdát, ale...nevzdala jsem to a dobře jsem udělala. Knížka je fakt super.

Luffi
13.02.2019 5 z 5

"Tři klíče ukryté tři brány otevřou. Postaví poutníka před zkoušku nelehkou. Jen ti, kdo prokáží, že hodni toho jsou. Na konci cesty své odměnu naleznou.“

Tahle kniha má snad všechno - ba i něco navíc! Akci, napětí, hádanky, vtip, přátelství, lásku, poklad, dobro proti zlu - a to všechno ve strhující vizi budoucnosti odehrávající se ve virtuální realitě. Ačkoliv to zní jako strohý výpis klasických (nejen) knižních klišé - tady to zkrátka a dobře funguje naprosto skvěle. Děj nemá hluchá a nudná místa, dialogy jsou uvěřitelné, po pár stránkách zjišťujete, že jste v polovině a to je sakra blbý, protože ráno vstáváte, ale musíte číst dál!

Velké zklamání pro mě je hodnocení některých uživatelů, kteří vnímají odkazy z popkultury jako negativum. Však právě v tom je kouzlo té knihy! A jak bývá zvykem - film už nemůže být knize více vzdálený...

„Není po všem, dokud není opravdu po všem. A zatím ještě není po všem."

luculi
11.02.2019 3 z 5

Ano, bylo to dobré a zajímavé, ale některé pasáže byly tak neskutečně encyklopedické a natažené, nudné a nic neříkající. I neustálý příval filmů a her, které člověk nezná, celkový dojem ničil. Kdyby bylo pár škrtů, asi by mě to bavilo více... Ale nebylo to nejhorší.

Purple7
10.02.2019 5 z 5

Před přečtením jsem o této knize věděla tři věci. Že se můžu těšit na virtuální realitu, že má dobré recenze a že je zfilmovaná. Po přečtení o ní vím už čtvrtou věc - (když nebudu počítat Harryho Pottera) stala se mou naprostou jedničkou a prorokuji svému vydání brzké salátové vzezření.
Za mne naprostá dokonalost a zcela upřímně nevím, co o tom víc psát. Totálně mi to sedlo. Takových myšlenek, takových pocitů!
Jak to tak vidím, zresetuji svou paměť a pustím se do čtení nanovo. Ale tentokrát si nezapomenu zapnout svého systémového asistenta, aby mi zaznamenal všechny filmy, hudbu a další narážky nejen z 80. let, které jsou v Clinově veledíle zachyceny. Děkuju, opravdu děkuju autorovi za přiblížení osmdesátek, na jejichž sklonku jsem se narodila.
A zrodila se má nová závislost...

'Cause maybe
You're gonna be the one that saves me
And after all
You're my wonderwall!

OldaB
10.02.2019 4 z 5

Kniha se dobře četla, prostě jedete na vlně nostalgie. Hlavní hrdina ne až tak sympatický, občas spíše prudivý. Pro mě to zase takový hit není, ale možná to souvisí s tím, že dětství jsem prožil v osmdesátkách, ve kterých byl nerdovský život u nás těžko realizovatelný. Nebo mi to alespoň tak připadne.

15Kate
09.02.2019 5 z 5

Výborná kniha! Četla jsem ji až po zhlédnutí filmu, takže mě překvapilo jak moc se od sebe liší nicméně mě kniha nadchla stejně jako film, ne-li více. Oasis a práce s ní se autorovi povedla na jedničku, hned bych se do toho světa také ponořila :)

baterka.gs
03.02.2019 4 z 5

Knihu jsem četla po filmu a i když nejsem fanouškem fantasy, kniha mne zaujala a sjela jsem jí za dva týdny. Snad můj strach z virtuální reality a odpor k lidem neustále se fotících na instagramy vysloužil čtvrtou hvězdu. Opět dohnán do extrému kousek našich radostí měnících se ve strasti a závislosti. No kdoví, co budeme dělat za padesát let. Napadá mne jen stará písnička od Katapultu.. A co děti, mají si kde hrát? Očividně ano.. i dospělí..

miloslav0399
30.01.2019 4 z 5

OASIS bych si docela rád zahrál. Ale vážně - kniha je vcelku zajímavá, po většinu času má spád a napětí. I pointa je pěkná a do celého děje knihy dobře zapadá. Jen mi docela vadily supervlastnosti hlavního hrdiny - uměl hrát dokonale všechny počítačové hry, znal nazpaměť každý film, protože ho viděl nejmíň 20x apod. Text na mě působil jako ideální předloha pro film, nedivím se, že už existuje a moc rád se na něj podívám.

jarabr
27.01.2019 5 z 5

Teda lidi, to byl mazec! Trochu pomalejší rozjezd, ale na uvedení do příběhu tak akorát. Následovala pěkná pasáž plná akce, potom intermezzo, kdy sám Parzival si dal trochu pauzu. Pak jsem si musel dát pauzu já, protože jsem narazil na odkaz na Blade runner, který byl u mě další na seznamu k přečtení. Bál jsem se spoileru, takže jsem si musel udělat odbočku a přeskočit pořadí knih. No a potom - ok, dneska přečtu kousek a musím jít spát. Deset hodin, 80 stran do konce. Dobře tak jenom tady k těm Space invaders (oddělovač). Super! Tak ještě do konce kapitoly, to je jen tři stránky. A pár řádek z další, abych věděl... no fajn, tak ještě kousek. Tak dobře, tak ještě jedny Space invaders. A jednu kapitolu. Jedenáct hodin, běž spát! Ale je to už jen 40 stran! Dobře, tak konec si ale necháš na zítra. Nenechal...