Ready Player One - Hra sa začína

Ready Player One - Hra sa začína
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/294795/bmid_ready-player-one-hra-sa-zacina-xhb-294795.jpg 5 2610 2610

Ready Player série

V roku 2044 je svet veľmi nehostinné miesto. Minula sa ropa, klíma je zničená, rozšíril sa hladomor, chudoba a choroby. Stredoškolák Wade Watts, tak ako väčšina ľudstva, uniká pred bezútešnou realitou do virtuálnej utópie zvanej OASIS, kde môže byť, kým len chce. Existujú tu tisíce planét, na ktorých sa dá žiť, hrať, ale aj zamilovať. A rovnako ako ostatní, aj Wade je posadnutý hľadaním zlatého vajca, špeciálneho bonusu, ukrytého v tejto alternatívnej realite. Tvorca OASIS-u James Halliday totiž zomrel bez potomkov a svoje rozprávkové bohatstvo spolu s OASIS-om sa rozhodol darovať človeku, ktorý rozlúšti hádanky a splní úlohy roztrúsené v jeho výtvore. Milióny ľudí sa celé roky márne pokúšajú rozpliesť hustú sieť odkazov na popkultúru z konca dvadsiateho storočia. Až kým Wade jedného dňa nenatrafí na kľúč k rozlúšteniu prvej hádanky. Odrazu stojí proti tisíckam súperov v zúfalých pretekoch o uchmatnutie hlavnej ceny. Nejde tu však len o lákavú výhru, ale najmä o desivý dosah pretekov na skutočný svet, ktorý sa od základov zmení.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Ikar (SK)

Ready Player One , 2011

Ledward
28.10.2018 4 z 5

Neříkám, že by se mi nelíbila, ale ta kniha je spíš pro kluky.

misowi84
26.10.2018 3 z 5

Nemohu říci, že by mě kniha nebavila. K tomuto žánru mám celkem blízko.
Ale popravdě jsem čekal ještě o něco více.. Jsem zvědav na srovnání
s filmovou předlohou. Jinak si kniha doporučení jistě zaslouží.

Žožik
25.10.2018 5 z 5

Tahle kniha byla opravdu něco. Jako asi všichni ostatní tady jsem nejprv viděla film, a až potom jsem četla knihu. Obojí má co do sebe. I když každé je v podstatě až na hlavní námět o něčem jiném. Do knihy jsem se začetla rychle i přesto, že jsem ji četla v angličtině, což je pro mě celkem nezvyk. Jinak docela mě štve, že jsem musela knihu neustále odkládat kvůli nedostatku času. Celkové zpracování knihy bylo podle mě velmi propracované a všechno dávalo smysl (což je u knih jako tahle dost důležité). No a hlavní postavy byly prostě zlatíčka.

Nightcrawler
22.10.2018 5 z 5

Jako nepamatuji tak staré hry (bohužel jsem k nim v dětství neměl přístup), nicméně jedno období svého života jsem počítačovým hrám a filmům věnoval, a přestože na to již není čas, část mého já to má stále rádo. Za to, že jsem se mohl k tomuto období vrátit a zavzpomínat, patří autorovi dík. A podobným mně mohu jen doporučit :-)

VMALEK
20.10.2018

Kniha je úžasná ale když jsem se po jejím dočtení podíval na film můj dokonalý pocit z celého toho příběhu se zhroutil jako domeček z karet.

lubik734
09.10.2018 5 z 5

Velmi čtivá kniha, úplně odlišná od filmu(film jsem viděl jako první) kniha se mi líbila moc.

wildXchos
08.10.2018 5 z 5

Dlouho jsem se nesetkal s autorem s takovou fantazií a schopnostmi popsat všechno jednoduše a při tom srozumitelně. Má dokonale propracované postavy, které skutečně poznáme až na konci knihy a jedinečný příběh. Hodně se v knize věnoval období, o kterém hodně ví. Všechno bylo skvěle promyšlené až do konce. Film mě moc nebavil, ale kniha je dokonalá.

KubaHanzelin
06.10.2018 4 z 5

Také jako mnozí ostatní, jsem viděl prvně film a pak se až dostal ke knize, která byla nařachaná odkazy na 80's a stařičké i novější videohry, někdy mě ty až přespříliš dlouhatánské popisy nebavily, ale tak či tak jsem se parádně bavil! Tento kousek by měl mít v knihovničce každý správný geek!

Fiara
06.10.2018 5 z 5

teda to byla jízda...přiznám se že jsme nejprve viděla film a až pak sáhla po knížce a překvapení bylo veliké...film i knížka se docela liší, ale obojí má něco do sebe....knížka je více zaměřená na hry a 80. léta a nemá tolik známých odkazů jako film, ale je velmi dobře napsaná a přečtete jí jedním dechem. A Parzivalovi prostě musíte držet palce :)

Soboll
05.10.2018 4 z 5

Viděla jsem nejdřív film a poté jsem až přečetla tuto knihu a to byla chyba .První část knihy mě moc nezaujala,ale jen proto,že jsem stále viděla před očima film ,který ubýval rychleji a bez všemožných názvu a návodů her . Pak jsem si řekla dost ,úplně vypustila film a ponořila se do tohoto jiného děje a bylo to skvělé .Nemohla jsem se odtrhnout ... určitě si přečtu i druhou knihu tohoto autora

Nomia
27.09.2018 3 z 5

Kombinace budoucnosti v neutěšeném světě a virtuální reality se zajímavým herním světem - to bylo pro mě velké lákadlo. A když k tomu připočtu spoustu popkulturních retro odkazů a feeling starých her, tak si nešlo atmosféru téhle knihy nezamilovat.

Ale samotný příběh už taková hitparáda bohužel není. Jasně, je to zábavné, je to čtivé, OASIS je brutálně zajímavý, ale škoda toho okleštěného vyprávění o reálném světě (to mohla být teprve ta správná pecka) a slabších charakterů.

A neodpustím si poznámku, že je vidět, že autorovi jde víc psaní a popisování herního světa a jednotlivých questů/hádanek, než vystavění charakterů a nedejbože milostná linka, která byla na celé knize asi to nejslabší.

Ready Player One má skvělý, zábavný svět, celkem napínavý příběh a hlavně výbornou strhující atmosféru, ale postavy a jejich vztahy jsou bohužel slabší stránkou knihy. Nicméně i tak jsem si jistá, že spoustu milovníků oldschoolových her (a nejen je) tahle kniha rozhodně potěší.

anmaride
26.09.2018 4 z 5

Měla jsem takovou menší čtecí krizi a toto byla kniha, která mě z ní vytáhla. Takže mě přesvědčila v tom, že je opravdu výjimečná, příběhově zajímavá, čtivá. Dokonce se mi i dvakrát zdál sen, že jsem součástí OASIS a to se mi mnohokrát z knih nestává.
I přesto se nemohu ubránit trošku vtíravému pocitu, že tomu k dokonalosti ještě trochu chybí. Nechci tu psát konkrétní situace a tím prozrazovat běh příběhu, ale některé pasáže mi přišly nepropracované. Zaráželo mě, co vše hlavní hrdina věděl (a nejen z oblasti Hry o Zlaté vejce) a do čeho se odvážně pouštěl, ačkoliv byl introvertní geek, sotva vystupující mimo virtuální realitu.
I přes tyto nedostatky je kniha výborná oddechová lahůdka a s klidným srdcem ji mohu doporučit.

Andynka
25.09.2018 5 z 5

Wow, tohle byla pecka. Do příběhu jsem se začetla hned od začátku a užila si ho až do konce.
I když nejsem člověk, co by hrál různé hry, o které se v knize píše, tak jsem se opravdu bavila ! Bylo to skvělé, nápadité, zábavné .
Příběh je předvídatelný, ale to Vám nemůže ten zážitek z knihy pokazit.

nataalie7
22.09.2018 5 z 5

Ready player one jsem nejdříve viděla jako film, který mě velmi mile překvapil a celých snad 120 minut jsem si náramně užívala. Takže po zjištění, že je příběh originálně napsán jako kniha, neváhala jsem ani minutu a knihu si pořídila. A můj názor? Skvělé a prostě úžasné! Kniha byla tak perfektně propracovaná, že jsem nad tím kolikrát kroutila hlavou. Kniha se mi samozřejmě líbila víc než film, milionkrát víc než film ! Užívala jsem si každou stránku a nedočkavě čekala co bude následovat dál. Konec mohl být trošičku lepší, ale to je jen maličkost.

vlkodlaq
15.09.2018 5 z 5

Sám sebe překvapuju, ale vzal jsem do ruky Playera po nějaké době, otevřel, že si přečtu jen pár oblíbených pasáží, samozřejmě jsem ho přečetl celého. Po šesté. I po šesté baví. I když už ho znám skoro nazpaměť, pořád napíná. Nominuji playera do top5 knih mého života.

TiniQ
13.09.2018 4 z 5

Precitala som to az ked som videla film. Ako inac kniha stokrat lepsia :) mam rada sci-fi a 80te roky takze idealne pre mna, plus je tu vela odkazov na ine knihy/filmy podobneho zanru.

MorriconeTheGod
08.09.2018 4 z 5

Zpočátku (první třetina) mě příběh chytil jak sviňa a měl jsem skoro pocit, že by mohlo jít o geniální bibli pro inteligentní rasu. Pak se ale rázem román zvrhává v stále trapnější románek klasického střihu "young adult". Škoda. Autor měl navíc, ale zahodil to kvůli vidině líbivosti a výdělku - nic nového. Příběh zůstává napínavý a kvalitní, ale za promarněný potenciál ubírám bod.

petra5588
06.09.2018

Ono to mělo přes 400 stran? Nějak jsem si ani nestihla všimnout! Povinná literatura pro všechny nadšence do sci-fi a fantasy, ještě teď slintám nad představou návštěvy Středozemě, Zeměplochy nebo galaxie Star Wars. Byla jsem dokonce tak nadšená, že jsem si pustila film :D No, když to vezmete tak, že je knihou jen velmi volně inspirován...tak je to pořád strašná hovadina :D Takže radši vsaďte na vlastní představivost a ponořte se do děje ;-)

Tamten
03.09.2018 3 z 5

Kniha není příběhově špatná (i když prostředí, ve kterém lidé ujíždí na počítačových hrách z prvních automatů, když mají virtuální reality s téměř neomezenými možnostmi, mi nepřijde moc logické). Ale jazyk knížky mi moc nesedl (nedokáži ale posoudit, zda to je autorem knížky, nebo až překladem).

JohnCZ
01.09.2018 3 z 5

Kniha, na kterou jiní pějí oslavné ódy. Hodnocení 91 % mě ale opět jen utvrdilo v tom, že se tady těžce nadhodnocuje a zoufale tu chybí nějaká kritika. Nechápejte mě špatně, Ready Player One není zlá kniha. Strašně dobře se to čte, je to napěchované hromadami odkazů (už jen díky tomu jsem dohnal pár 80's filmových restů) a celkově ta retro atmosféra s viditelnou láskou autora ke starým hrám z toho přímo čiší. Samotný děj mě ale zklamal. Jak už tu bylo několikrát zmíněno, celý příběh je neskutečně přímočarý, mělký a bez nějakého většího zvratu. Celou dobu jsem se těšil na twist, který určitě všechno převrátí naruby a ono se tak nestalo. Dopadlo to přesně tak, jako se dalo od začátku očekávat a z toho pramení mé největší zklamání. S hlavním hrdinou se dá těžko ztotožnit, protože je to prakticky nadčlověk s vědomostmi, které by měl problém pobrat i superpočítač (nebo autista). Je to sice sympaťák, ale celý postup hrou mi pro něj až příliš lehký a nelidsky zidealizovaný. O něco více mě zajímala Art3mis a další jeho přátelé, ale ti nedostali ve finále zas až tolik prostoru, kolik bych si býval přál. Zejména linka z reálného světa, která je v první fázi knihy popsána dost zevrubně, je ve finále upozaděná na několik stránek v závěru a načrtnuté problémy se vůbec neřeší. Což je asi i záměr, protože reálný svět spíš funguje jako takové dějové pozadí pro to zásadní - virtuální realitu OASIS. Ve finále jsem si při čtení pořád říkal, že by z toho mohl být opravdu zábavný letní filmový blockbuster (což dle ohlasů je), ale při čtení knížky asi očekávám od příběhu malinko víc.