Ready Player One - Hra sa začína

Ready Player One - Hra sa začína
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/294795/bmid_ready-player-one-hra-sa-zacina-xhb-294795.jpg 5 2610 2610

Ready Player série

V roku 2044 je svet veľmi nehostinné miesto. Minula sa ropa, klíma je zničená, rozšíril sa hladomor, chudoba a choroby. Stredoškolák Wade Watts, tak ako väčšina ľudstva, uniká pred bezútešnou realitou do virtuálnej utópie zvanej OASIS, kde môže byť, kým len chce. Existujú tu tisíce planét, na ktorých sa dá žiť, hrať, ale aj zamilovať. A rovnako ako ostatní, aj Wade je posadnutý hľadaním zlatého vajca, špeciálneho bonusu, ukrytého v tejto alternatívnej realite. Tvorca OASIS-u James Halliday totiž zomrel bez potomkov a svoje rozprávkové bohatstvo spolu s OASIS-om sa rozhodol darovať človeku, ktorý rozlúšti hádanky a splní úlohy roztrúsené v jeho výtvore. Milióny ľudí sa celé roky márne pokúšajú rozpliesť hustú sieť odkazov na popkultúru z konca dvadsiateho storočia. Až kým Wade jedného dňa nenatrafí na kľúč k rozlúšteniu prvej hádanky. Odrazu stojí proti tisíckam súperov v zúfalých pretekoch o uchmatnutie hlavnej ceny. Nejde tu však len o lákavú výhru, ale najmä o desivý dosah pretekov na skutočný svet, ktorý sa od základov zmení.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Ikar (SK)

Ready Player One , 2011

Chajda69
30.08.2018 5 z 5

Pěkné, velmi pěkné. Vyrůstal jsem v devadesátých letech a jsem tak spíše obeznámen s hity (herními, filmovými, seriálovými, hudebními) té doby, takže bych si knihu ještě více vychutnal, kdyby se zaměřovala na tuto dobu.

Kniha krásně zkombinovala nastupující možnosti virtuální reality, která se zdokonaluje snad každou hodinou, s již existujícími světy MMORPG typu World of Warcraft a simulací života ve stylu Second Life. Nepochybuji, že Cline popsal hi-tech nástroje a zařízení, k jejichž používání se dříve či později (osobně si myslím, že spíše dříve než později) dostaneme. Odhadem 90 % knihy se odehrává v OASIS, což je možná trochu na škodu, když "tam venku" je tak neutěšený svět, ze kterého by se dalo mnoho vytěžit, na druhou stranu, lidé v Clineově světe v OASIS trávili 90 % svého času... tam mohli být někdo, venku byli nikdo.

Velmi dobře jsem se honbou za klíči bavil, jedinou zdlouhavější a nezáživnou pasáží pro mě byla (ne)interakce s Art3mis, která ovšem měla své místo a do knihy zapadala. Jinak měl celý příběh výborný spád, pořád se objevovalo něco nového... ano, i já bych se do OASIS podíval a zkusil si v zóně zbraní a magie nějaký ten souboj. Ale pak rychle ven, protože "... realita, i když může být děsivá a bolestná, je také jediným místem, kde najdeš skutečné štěstí. Protože realita je reálná."

Jednoznačně 5 hvězd, protože tohle je svého druhu unikátní dílo.

DericCaster
27.08.2018 5 z 5

Určitě jedna z nejlepších knížek jenž jsem četl. Viděl jsem i film, ale knížka jasně vede. Příběh je velmi poutavý, bez zbytečných prodlev pěkně plyne. Určitě nenchat zahálet a ihned přečíst! :D

phm
24.08.2018 5 z 5

(SPOILER) **** Spoiler Alert ****
Pri cteni me strasne zarazilo 5 lete trvani reseni medeneho klice a brany (a nasledne mesice u nefritoveho) .
Skutecne by celemu svetu, s neomezenym pristupem k popkulture 80. let, trvalo takto dlouho vyresit hadanky tykajici se vyznamnych del dane doby? Navic s full-time nasazenim?
Za me je tento cas straslive prestreleny, lepsimu tymu z nocnich sifrovacek by mohly tyto tri (+tri) ukoly zabrat nenejvys den, spise vecer. Pokud tedy pocitam pouze reseni sifer a vynecham otrocke prerikavani replik z filmu nebo povinne dohrani her.

penthyn4419
19.08.2018 5 z 5

Od sedmi do sedmi. Jedna knížka. Jedna neděle. Je čtvrt na osm večer a já před chvílí dočetl tuhle parádní knížku v rekordním čase. (Jedná se o můj osobní rekord ne světový.) Z toho si myslím můžete udělat představu o tom, jak je tahle kniha návyková. (Nebo taky o tom, jak moc nežiju "reálný život"). Každopádně musím pochválit snad všechno až na pár menších hrubek, kterých se ale dopustil až překladatel.
Rozhodně doporučuju přečíst, a pokud jste pořádný nerd, tak by byla čistá nerozvážnost nad touhle knihou ohrnout nos.

DAVRE
19.08.2018 5 z 5

Dnes v noci dočteno a právě teď zhhlédnutý film. Tak jak už to bývá zvykem kniha mne více zaujala a jsem rád, že jsem mohl hloubějí poznát příběhy " první pětky". I když nejsem žádný hráč tak některé první herní počítače a hry mi něco říkaly a zavzpomínal jsem si. Určitě doporučuji. Díky.

Atlantis
17.08.2018 4 z 5

Film jsem neviděl, takže nemám porovnání, ale kniha byla čerstvým závanem v jinak trochu zatuchlé sci-fi scéně.
Pokud jste aspoň trochu geekové, musíte si Ready player one za každou cenu přečíst. Ať už to jsou videohry, filmy, seriály nebo hudba, najdete si svoje. Osobně bych byl sice ještě spokojenější, kdyby šlo o znalosti z devadesátých let, ale co už.
Jediná závada této knihu je občasná zbytečná popisnost. Prvních skoro sto stran čtete jen to, jak funguje simulace OASIS a k užití si příběhu prostě nepotřebujete vědět, v jak supermoderním křesle si hlavní postava válí zadek (doslova).

Myška789
16.08.2018 5 z 5

Natož že jsem knížku začala číst v čtecí krizi, tak mě kniha nesmírně bavila, až na ty názvy, jinak super.
Ze začátku nechuť ke čtení, ale postupně se to zlepšilo a už se těším na film.

nikolka5063
16.08.2018 5 z 5

Po cca půl roce, co jsem nečetla, jsem narazila na tuto knihu a rozhodla se ji přečíst. Už dlouho mě nějaká kniha nechytila tak, jako tato. Přečetla jsem ji téměř okamžitě, je vážně návyková. Akce, napětí, zvraty, humor, láska.. všechno! Velmi to ocení hlavně znalci popkultury, do které já za svůj život až tak nepronikla, ale přesto si mě nyní získala. Navíc si dokážu představit, že se za pár desítek let realita vážně přesune do virtuálního světa. (Viděla jsem i film, hned poté, co jsem knihu dočetla, a ten mě tedy velmi zklamal. Ale chápu, že se film nikdy nedá srovnávat s knihou)

Faila
12.08.2018 4 z 5

Knihu jsem začala číst kvůli filmovému zpracování, protože mám ráda přečtenou literární předlohu filmu, na který se chystám. U Ready Player One jsem asi udělala chybu, protože film se mi bohužel moc nelíbil. Kniha mě ale uchvátila naprosto! K některým zmíněným pojmům mám sama slabost, o jiných jsem vůbec neslyšela a naprosto mě minuly. Přesto mě bavilo o nich číst a cítit tu lásku, která z knihy přímo sálala. Velké plus je pro mě také stavba příběhu, který se místy trochu vleče, ale díky tomu nepůsobí přehnaně dramaticky a je naopak velmi uvěřitelný. Postavy mi sedly a zejména hlavní hrdina byl opravdu skvěle a do hloubky propracován. Také ten hlavní boj dobra se zlem byl pochopitelný a měl smysl. Výborná kniha, výborný zážitek!

lusidka7636
12.08.2018

Knihu mi půjčil kamarád s tím,že mě to bude strašně bavit,protože je v ní všechno čím jsme si jako puboši prošli...víceméně :-) Ale to jsem přesně nevěděla co tím myslí.Po přečtení,kdy jsem se nemohla odtrhnout jsem pochopila.Když to miluješ není co řešit!
A knihu jsem si pak musela koupit do sbírky,protože to bude pro mě už klasika :-) Film se až tak nepovedl,kniha je prostě kniha....o tom žádná ;-)

Gurus
09.08.2018 5 z 5

Film jsem viděl dříve a tak mě překvapilo, že děj v knížce je úplně jiný. Zákldaní premisa je stejná, ale příběh je jinak vystavěný.
Mě se tedy libili obě díla, jak knížka tak film a upřímě asi bych knihu viděl o bodík výše.

bulda3
05.08.2018 5 z 5

Unikátní téma a tak poutavý příběh. Nemyslím si že, se v tomto žánru někdy objeví kniha stejného rázu. Jedna z TOP knížek v mém seznamu.

LN88
01.08.2018 5 z 5

Já si své herní odbobí odbyl v 90. letech, ale knihou jsem byl nadšen. Dostal jsem se k ní až díky filmu a za mě je kniha násobně lepší. Musím ale uznat, že filmové zpracování se povedlo a dám si ho po přečtení knihy ještě jednou :-)

Magdiczka
01.08.2018 5 z 5

Miluji to! Víc slov to nepotřebuje!

Andi
30.07.2018 5 z 5

Super věc, doporučeno od sestřenky. Čteno před více než dvěma lety. Plných 5 hvězdiček. Zaslouženě. ♥
I film byl super, ikdyž mohl by být mnohem delší, v knize byla spousta věcí jinak a do filmu se toho vlastně moc nevešlo. Koukla bych klidně i na 4 hodinový RPO.

ardeas
26.07.2018 4 z 5

Ku knihe som sa dostala po zhliadnutí filmu. Zvyčajne mam problem citat knihu po videnom filme, kedze viem co cakat. Tu som ostala milo prekvapena. Samozrejme film a kniha sa vzdy líšia ale ze to bude az tak rozdielne som nepredpokladala, a asi aj preto ma kniha bavila.
Priklanam sa k názoru, ze v tomto prípade bol film lepší, nečudo, ked knihu vzal do parady Spielberg.

K samotnej knihe, vela terminológie ohladne hier, to mi uz ku koncu islo trosku na nervy, ale dozvedela som sa aj kopu veci, co som netusila, takze ma to svoje plus. Celkovo mi to pride nevyvazene, záver uz nemal taky šmrnc ako zaciatok, chcelo by to viac rozvinúť vedľajšie linky, ale ako novela ci dlhšia poviedka velmi slušne.

LucieZav
25.07.2018 4 z 5

Jsem spíš ta, která považuje přečtení knihy za lepší variantu než film.. I když v tomto případě filmová podoba s tou knižní moc nesouvisí, tak tady, jsem až sama překvapena, musím říct, že se mi filmové podání líbilo více.
Kniha je občas zbytečně moc natahována, konec urychlený.. Pojetí virtuální reality dobré, u všech těch možných názvů her jsem se moc nechytala.. Takže za mě slabé 4*

Knihomolkaholka
23.07.2018 5 z 5

Dokonalé čtení! Více takových knih prosím! Mé čtenářské srdce bije právě pro takové knihy :*

JerryDexter
18.07.2018 5 z 5

Odjakživa jsem hráč. Rozhodně nejsem Geek a staré herní automaty mě už víceméně minuly, ale tenhle příběh mě naprosto odrovnal. Je to ukázková pocta všem tvůrcům i celé jedné generaci hráčů. Vlastně, spíš více generacím. Dokonce si myslím, že autor do Jamese Hallidaye vložil sebe sama. Nejlepší věc ve svém žánru, kterou jsem zatím četl.

Audrina
18.07.2018 5 z 5

Musím říct, že kniha mě naprosto nadchla. Výborný příběh, který nemá hluchá místa, takže vás nutí číst dál a dál.
Oceňuju, že se jedná o uzavřenou sérii a taky, že potěší teenagera, ale i dospělého