Ready Player One - Hra sa začína

Ready Player One - Hra sa začína
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/294795/bmid_ready-player-one-hra-sa-zacina-xhb-294795.jpg 5 2612 2612

Ready Player série

V roku 2044 je svet veľmi nehostinné miesto. Minula sa ropa, klíma je zničená, rozšíril sa hladomor, chudoba a choroby. Stredoškolák Wade Watts, tak ako väčšina ľudstva, uniká pred bezútešnou realitou do virtuálnej utópie zvanej OASIS, kde môže byť, kým len chce. Existujú tu tisíce planét, na ktorých sa dá žiť, hrať, ale aj zamilovať. A rovnako ako ostatní, aj Wade je posadnutý hľadaním zlatého vajca, špeciálneho bonusu, ukrytého v tejto alternatívnej realite. Tvorca OASIS-u James Halliday totiž zomrel bez potomkov a svoje rozprávkové bohatstvo spolu s OASIS-om sa rozhodol darovať človeku, ktorý rozlúšti hádanky a splní úlohy roztrúsené v jeho výtvore. Milióny ľudí sa celé roky márne pokúšajú rozpliesť hustú sieť odkazov na popkultúru z konca dvadsiateho storočia. Až kým Wade jedného dňa nenatrafí na kľúč k rozlúšteniu prvej hádanky. Odrazu stojí proti tisíckam súperov v zúfalých pretekoch o uchmatnutie hlavnej ceny. Nejde tu však len o lákavú výhru, ale najmä o desivý dosah pretekov na skutočný svet, ktorý sa od základov zmení.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Ikar (SK)

Ready Player One , 2011

prazskanaplava
06.06.2018 3 z 5

5/10 Velké zklamání vzhledem k nadšení, které provázelo vydání téhle bichle. Dystopická společnost spíš načrtnutá, nedotažená, s logickýma dírama o velikosti kráteru na Marsu. Celý román působí jako jedna velká záminka k tomu, aby si autor mohl s patřičnou nostalgií zavzpomínat na své dětství a dospívání a vzdát tak hold naprosto všemu, co bylo zásadní pro popkulturu 80. let 20. století. Příběhová kostra chatrná (jako kolovrátek - vyřešení hádanky, výhra nad počítačem, obdržení klíče a nové hádanky, její vyřešení atd.), postavy ploché, jejich interakce a osudy mě vlastně nezajímaly. (Random House, 2011, EN ebook)

Co se týče filmové adaptace, drží se leda tak základní premisy, že existuje jakási OASIS, jinak je každá jedna scéna naprosto odlišná, ale nemůžu říct, že v čemkoliv lepší (CGI masturbace, chaotický, barevný, halucinogenní trip).

Lethania
04.06.2018 5 z 5

Nejsem geek, ani nejsem odborník na filmy a hry z osmdesátých let, ale ani to nemění nic na tom, že tato kniha je jedna z nejlepších, co jsem kdy četla. Příběh pěkně odcejpá a než jsem se nadála, byla jsem na konci. Postavy a celé OASIS bylo uvěřitelné. Mimořádně skvělý zážitek, který ode mě dostává plný počet.

martina2704
03.06.2018 4 z 5

Pěkné počteníčko. Asi nejsem přímo cílovka téhle knížky, sci-fi mám ráda, ale určitě se neřadím do skupiny geeků a v PC hrách a osmdesátkové kultuře se fakt neorientuju. Takže jsem spoustu věcí asi nedokázala docenit. To ale nemění nic na tom, že tahle knížka má bezvadný námět a ten svět je uvěřitelný. Přijde mi až strašlivé, jak moc jednoduše by vlastně k tomuhle všemu mohlo dojít.
Před tím než jsem se pustila do knížky, jsem viděla film - a jo, knížka je lepší. Líbilo se mi, že oproti filmu je tam víc propracovaný například vzdělávací systém a i to, že knížka se odehrává v průběhu delší doby, je to potom uvěřitelnější (přece jenom když pět let celá planeta hledá jeden klíč, nemůžete čekat, že potom ho najdete za pár dnů - tak jak bylo ve filmu).
Můžu tedy jen doporučit i těm, kterým stejně jako mě svět počítačových her nic moc neříká - Cline píše fakt skvěle a vtáhne vás do děje a ten svět a postavy jsou vážně skvělé.

Denisa_a
02.06.2018 5 z 5

Absolutní dokonalost ❤ Já ten příběh miluju. Na konci mi ukápla slza. Obdivuji autora. Jak celý tenhle virtuální svět mohl dát dohromady aby seděl každý detail. Tyhle žánry vůbec nečtu, ale asi začnu. Protože začínám objevovat další přenádherné příběhy ❤ Tohle je přesně ten tip knihy, který budu chvíli vstřebávat...

clomba
31.05.2018 5 z 5

Možná to bude tím, že jsem nic moc od této knihy nečekal, ale strašně mě bavila. Nemám prostě co vytknout. Velké překvapení, které mohu jenom doporučit.

Mirass40
30.05.2018 5 z 5

Skvělá kniha, kterou jsem přečetl jedním dechem. Doporučuji všem pařanům, milovníkům sci-fi, fantasy, PC her, filmů...Přečteno před shlédnutím filmu (který nebyl špatný), takže mohu opět říct, že kniha je mnohem lepší.

monduha
29.05.2018 5 z 5

Tak na takovouhle knihu jsem čekala 44 let. Nemám co vytknout, jakoby se mi splnily všechny sny.

pejty
29.05.2018 5 z 5

Vážně pro mě milé překvapení. Po shlédnutí filmů jsem knihu založil hluboko do knihovny a říkal si, že ji nemá cenu číst. Pak se mi ale jednou dostala pět do rukou a já ji dal šanci. A světe div se byla to bomba. Dlouho mě žádná kniha tak nenadchla jako tato. Pro lidi co mají rádi počítače, hry, rock a vůbec osmdesátá léta prakticky povinná četba.

lee5747
26.05.2018 5 z 5

Z knihy jsem nadšená, zajímavý nápad. Postava hlavního hrdiny mi přirostla hodně rychle k srdci, i když v průběhu děje, jsou pasáže, kde je jasné, jak to dopadne.
Myslím, že každý z nás by si měl z této knížky odnést ponaučení toho, co se může v budoucnu stát.

Gooverka
24.05.2018 5 z 5

Když jsem o knize před několika lety slyšela od zahraničních booktuberů, už v tu chvíli jsem si myslela, že to bude pecka. A taky že byla. Podobné žánry knih moc nečtu, ale asi začnu více. Krásný příběh postavený na reálných základech, s malou lovestory a tisíci odkazech na osmdesátá léta. Také možná trochu hrozba toho, co se stane, když budeme až moc žít ve virutální realitě.

jaghut
22.05.2018 3 z 5

Nebýt tak trochu hráč počítačových her, asi bych z knihy tak nadšený nebyl. Navíc jsem vůbec netušil, že je to teď takový hit, navíc zfilmovaný Spielbergem. Trochu mně uniklo "message" knihy. Utéct do virtuality, nebo ne? Vykašlat se na reálný život, nebo ho žít? Není nakonec cílem legendární Matrix? Prostě žít v nekonečné virtualitě a tady v tom čím dál tím temnějším světě být jen zásobárnou energie? Kdo ví, nicméně tato kniha odpovědi nedává.

Renyem88
19.05.2018 4 z 5

Je to pár hodin, co jsem dočetla, tak to ještě vstřebávám. Ale celou dobu mě to docela drželo ve svižném čtení. Mám ráda takové témata, jako jsou videohry, VR, civilizace v úpadku atd. Něco jsem si předpověděla a tušila, jak to asi bude dál, i když něco mě naopak překvapilo (příjemně). Trošku mi vadilo, že hlavní hrdina je až nereálně nepřemožitelný. Kniha vtáhne hned ze startu, což je velké plus. Je to taková dobrá oddechovka. Těším se na film :)

ReziEngli
13.05.2018 5 z 5

Moc mě to bavilo :) Sice mi místy přišel příběh takový vleklý a lehce nudný, plný spousty technických pojmů a zkratek, ale ten pompézní závěr jakoby všechno smazal. Stoprocentně jsem tuhle knihu nečetla naposledy!

SnowCat_5
06.05.2018 4 z 5

První jsem viděla film a říkala jsem si, že si přečtu i knihu, třeba tam bude spousty zajímavosti a pak mi film dá větší smysl. Ale to, že to bude až tak odlišné mi vyrazilo dech, a bylo to jen dobře. Knihu jsem přečetla opravdu rychle a bavila jsem se od začátku do konce.

Radovan_R
03.05.2018 3 z 5

Knihu jsem se chystal přečíst už déle, až ji předstihl film. Tentokrát musím s překvapením konstatovat, že film byl lepší. Kniha mi přišla místy poněkud težkopádná a rozvleklá, i když to bylo snesitelné. To je možná důvod, proč je film jiný, akčnější - asi aby to diváky nenudilo.
Každopádně je dobré si ji přečíst - jednak proto, že je jiná - základní myšlenka je stejná, soutěžní úkoly a řada dalších věcí se značně liší, jednak při čtení má člověk čas se zorientovat ve všech těch odkazech na 80. léta a vůbec v celém tom herním a počítačovém dávnověku.
Starším bude řada věcí známá nebo aspoň velmi povědomá, mladším to asi řekne míň nebo nic. Přesto se příběh čte dobře, ačkoliv některé věci jsou předvídatelné a Wade občas působí jako všeználek.
Body dávám jen tři, kvůli lepšímu filmu, ale některé momenty se mi líbily víc než film - třeba první úkol, kde souboj v hraní hry proti lichovi je sice ujetý, ale zase lich mluví krásnou archaickou češtinou.

NelaNetol
01.05.2018 5 z 5

Napínavý příběh plný zvratů a neočekávaných okolností. I přes umístění do virtuální reality s kterou nejsem úplně obeznámena a ani s další rozličnou technikou, která je mnohokrát zmíněna, jsem vše pochopila, takže si myslím, že pro průměrného čtenáře je to skvělá kniha, která nabízí fantastické místo (s trochou fantazie) pro strávení volného času.

FuriosoR
30.04.2018 5 z 5

Pro mě to byla neskutečná jízda!
Postavám jsem to věřil, světu jsem to věřil, záporákům, těm jsem to taky věřil ! (část s vniknutím do bytu a následnou terminací určitého hráče, nebo Sorrentova hra s verbováním Wadea, to ve mě zanechalo silné pocity napětí... !)
Emoce byly, a co tak poslouchám, film ani možná raději vidět nepotřebuji, zážitek z knihy je dostačující ! :)

Brambu
29.04.2018 4 z 5

Ač nejsem zas tak "velký" fanoušek počítačových her, tak tohle mě bavilo. Bylo to napínavé, akční a poučné. Moc se mi líbilo, že autor propojil rovinu virtuální s tou skutečnou a samotný konec byl parádní. Moje otázka zní, kde se ta hra dá sehnat?

samos
27.04.2018 odpad!

To nemá smysl ani komentovat..., bez nápadu, bez logiky, pro sotva desetileté děti... O hrdinu nemáte obavu, prostě je jasné, že všechno ví, všechno vyřeší a všechno přežije... Celý nápad, že v budoucnosti bude nejvíc "in" zajímat se o kulturu osmdesátých let je naivní...

Svatoslav
24.04.2018 5 z 5

Ready Player One je návykový mokrý sen všech geeků. Stačí pár řádků a vaše nerd dušička se tetelí blahem z každé narážky, camea a citace. Upřímně se hlavní postavě nedivím, já na jeho místě bych v OASIS zůstal neustále. Z toho důvodu si RPO v budoucnu naordinuji znovu a rád, protože tenhle svět je stvořený k znovuobjevování.