Ready Player One - Hra sa začína

Ready Player One - Hra sa začína
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/294795/bmid_ready-player-one-hra-sa-zacina-xhb-294795.jpg 5 2612 2612

Ready Player série

V roku 2044 je svet veľmi nehostinné miesto. Minula sa ropa, klíma je zničená, rozšíril sa hladomor, chudoba a choroby. Stredoškolák Wade Watts, tak ako väčšina ľudstva, uniká pred bezútešnou realitou do virtuálnej utópie zvanej OASIS, kde môže byť, kým len chce. Existujú tu tisíce planét, na ktorých sa dá žiť, hrať, ale aj zamilovať. A rovnako ako ostatní, aj Wade je posadnutý hľadaním zlatého vajca, špeciálneho bonusu, ukrytého v tejto alternatívnej realite. Tvorca OASIS-u James Halliday totiž zomrel bez potomkov a svoje rozprávkové bohatstvo spolu s OASIS-om sa rozhodol darovať človeku, ktorý rozlúšti hádanky a splní úlohy roztrúsené v jeho výtvore. Milióny ľudí sa celé roky márne pokúšajú rozpliesť hustú sieť odkazov na popkultúru z konca dvadsiateho storočia. Až kým Wade jedného dňa nenatrafí na kľúč k rozlúšteniu prvej hádanky. Odrazu stojí proti tisíckam súperov v zúfalých pretekoch o uchmatnutie hlavnej ceny. Nejde tu však len o lákavú výhru, ale najmä o desivý dosah pretekov na skutočný svet, ktorý sa od základov zmení.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Ikar (SK)

Ready Player One , 2011

Sweat55
21.04.2018 5 z 5

Dost zajímavej knižní "blockbuster", jenž mě po dlouhé době opět přikoval ke čtení. Super jízda od začátku do konce, která se čte opravdu skvěle.

BlackBlade
20.04.2018 5 z 5

Naprosto skvělá kniha pro čtenáře, kteří někdy v životě hráli počítačový hry, ideálně nějakou RPG (role playing game), a speciálně "masovky" např. World o Warcraft, Lineage II atd. Naopak chápu, že kdo nebyl zasažen hraním počítačových her, kniha ho nemusí bavit.
Já navíc hrál i papírovou hru Dračí doupě (česká obdoba hry Dungeons & Dragons), takže jsem knihu přeletěl jedním dechem. Poslouchal jsem ji jako audioknihu a mohu to jen doporučit, protože čtené slovo je proloženo hudbou (krátké ukázky), na kterou se kniha odkazuje. Za mě jasných 5/5 :)

Eridan
19.04.2018 4 z 5

Kniha je dobře napsaná. Nedivím se, že se jedná o bestseller, má totiž potenciál oslovit široké spektrum čtenářů. Tak zaprvé zaujme třicátníky až padesátníky svou nostalgií 80tek a 90tek. Ten, kdo si pamatuje večery spojené s lámáním joystiku a pařením Atari her zamáčkne slzu. Pak osloví i dnešní dospívající tématem virtuální reality a odkazy např. na World of Warcraft. Něžné pohlaví potěší romantika jako z Jane Austenové. Nezapomeňme ani na černošskou menšinu nebo Japonce. Protkáno akčním příběhem a milionem odkazů na popkulturu. Sečteno, podtrženo: příjemné akční čtení s trochou toho romantického koření a lehkou nadstavbou navíc.
V některých okamžicích mi připomínala slavnou Enderovu hru (výsledková tabule, soupeření dospívajících, virtuální realita).
Nedivím se, že si to Spielberg vybral jako inspiraci pro svůj film. Ano, jedná se skutečně jen o volné zpracování. Řekl bych, že z knihy je použito asi 30% a zbytek je předěláno tak, aby tomu rozuměl dnešní masový divák. Takže pokud jste viděli film a nečetli knihu, jděte do toho! Čeká vás spoustu zábavy a překvapení.

Sharpo
18.04.2018 5 z 5

Knihu jsem začal číst ihned poté, co mě uchvátil film. Kniha je oproti filmu pouze z pohledu hlavní postavy, není tolik akční, ale jak tomu tak bývá u zfilmovaných knih, je mnohem hlubší, zajímavější a hlavně má příběh nějakou logickou strukturu.

Co se mě jakožto fantasy/D&D magora týče, nemůžu jinak než doporučit.

lyriq
18.04.2018 5 z 5

Velmi čtivá pocta pop kultuře 80. let, dočetl jsem poslední stránku a letím do kina. :)

FILM: Příjemný pokoukání, super efekty, ale obsahově to oproti zážitku z knihy dost zaostává. Navíc je to celkem naivní.

radim0899
18.04.2018 5 z 5

Kniha čtivá, oproti filmu má příběh hlavu a patu.

Albertos
16.04.2018 5 z 5

Před tím, než jsem šel na film, tak jsem to chtěl mít přečtené. A můžu říct, že jsem udělal sakra dobře. Film je výborný, jeden z nejlepších, co jsem viděl poslední dobou. A hlavně, kdo hledá, najde tam desítky odkazů a dalších stovek si pomalu ani nevšimne.

Ale k samotné knize. Ano, jak píše většina, začátek je poněkud pomalejší a rozvleklejší, a skoro až zbytečně popisný, ale na druhou stranu, díky tomu, že poznáte více svět a hlavní postavu, o to zajímavější je pak zbytek knihy. A Ač je tam spousta různých klišovitých kliší, od získané pri.....nebudu spoilovat..... tak autor vždycky něčím novým překvapí. Nějakým zvratem. Já se do toho tak ponořil, že mi stačil jeden víkend na přečtení. Určitě doporučuju. A hned po dočtení jít do kina nebo zkouknout jinde. A ač někteří budou z filmu zklamaní, praví fajnšmejkři si tu jízdu užijou.

Faith4Ness
12.04.2018 5 z 5

Prostě skvělé, četlo se jedním dechem, nervy napnuté k prasknutí. Jako film není špatný, ale kniha - to je bohyně :)

mekkejla
12.04.2018 5 z 5

Nejsem geek, nehraju hry, nejsem fanda osmdesátek. Ale tahle knížka si mě přesto naprosto získala. Svět, který zde autor vytvořil je promyšlený do posledního detailu a celé to působí až děsivě reálně. Už dlouho jsem nečetla nic tak napínavého. Sice to bylo celé dost černo bílé (pravověrní padouši Sixráči vs sice teenage,ale velmi uvědomělí a fér gunteři), ale to je mi popravdě fuk. Prostě to byla jízda a já se na ní královsky bavila!

BigDeal
11.04.2018 2 z 5

Pre mňa veľké sklamanie. Mám rád Spielberga, starú hudbu, sci-fi a fantasy, rád si vychutnám referencie vo filmoch a nostalgia na mňa funguje na sto percent. Lenže je rozdiel medzi odkazovaním na popkultúru a vyslovene vymenovávaním všetkého, čo sa udialo v 80. rokoch. Prvých 100 strán sa v skutočnosti dej nikam neposúva. Hlavný hrdina nám buď rozpráva históriu virtuálnej reality, svojej osoby, alebo menuje filmy, hudbu a knihy, ktoré má naštudované.

Ako je zjavné, hrdina všetko vie, všetko videl. Absolútne nič ho nemôže prekvapiť. Kniha sa ho snaží prezentovať ako typického dobráka, no v realite ide o človeka, ktorý má neustále potrebu dokazovať koľko toho vie, prerušovať učiteľku, lebo vie viac ako ona, kašle na ostatných a básni o láske k osobe, s ktorou v živote neviedol rozhovor.

Romantická línia samotná je podľa mňa najslabšou stránkou celej knihy. Len kopa klišé bez zrnka reality. Prišlo mi to akoby napísané človekom, ktorý nikdy nemal vzťah so ženou. Aspoň nie v reálnom svete. V tom virtuálnom uznávam, že som videl zopár zúfalých jedincov, ktorých štýl pripomínal hlavného hrdinu. A vždy mi bolo trápne aj za nich, keď som čítal ich príspevky - rovnako ako keď som čítal Wadeove e-maily. Kniha však paradoxne neukazuje Wadeove romantické repliky ako prejav samoty a zúfalstva (čo by bolo zaujímavé), ale ako chytré cool hlášky, ktoré na hlavnú hrdinku fungujú.

Jediná línia, ktorá je reálne trochu cool je hľadanie skrytého "vajca". Tieto časti sa mi čítali najľahšie - hádanky, kľúče, preteky o to, kto bude prvý, zakomponovanie zákernej korporácie. Uznávam, že som sa bavil. O to viac ma mrzel nevyužitý potenciál virtuálnej reality. OASIS je svet v ktorom je možné úplne všetko. Sú tam nepredstaviteľné svety, kreativita tu nemá hranice, môžete tu robiť veci o ktorých ste v realite ani len nesnívali. A čo tu väčšinou treba robiť? Hrať staré počítačové hry. Skúste si to predstaviť. Idete do virtuálnej reality, no namiesto lietania v oblakoch, bojovania proti príšerám, či jazde na húsenkovej dráhe si sadnete k veľkej bedni a hráte pacmana. Naozaj dychberúce.

Autorovi by som zložil uznanie aspoň keby sa miestami zamyslel nad tým, čo je realita a aké následky má život v tej virtuálnej. Lenže on virtuálnu realitu vôbec nepodrobí kritike. Všetko je preňho cool. Jediné filozofické zamyslenie je na úplnom konci, no vyznieva do stratena a pôsobí akoby bolo dodané len aby sa nepovedalo.

Ak by som to celé zhrnul, máme tu výborný nápad, no nevýrazné postavy, nefungujúcu romancu, neexistujúci spoločenský komentár a nevyužitý potenciál digitálneho sveta. Pre mňa to nefunguje ani ako bezduchá zábava, pretože tomu chýba audiovizuál. Preto si myslím, že tentokrát je film omnoho lepší. Namiesto čítania zoznamu hudby, filmov, či komixov v ňom môžeme hudbu priamo počuť, zatiaľčo nám pred očami skáče King Kong a T-Rex sa snaží zahryznúť do DeLoreanu z Návratu do Budúcnosti. To už je iná káva!

AjťačkaTýnka
11.04.2018 5 z 5

5/5 hodnotím díky propracovaným detailům, skvělému námětu pro postapokalyptickou Zemi, úžasné spojení techniky s člověkem, dokonale zvládnutá 80. léta a samozřejmě také nemohu zapomenout na příběh lásky :-) Kniha se skvěle četla, je psána velmi jednoduše, což umožňuje hltat stránky a u čtení tak odpočívat. Jsem z IT oboru, proto oceňuji popisy her, vývojářů a jejich rozvinutí. Každé pozastavení nad některou z her ve mne vyvolalo malé štěstí :-) Příběh je zasazen do budoucnosti, autor se však stále vrací k 80. létům, jejich znalost není nezbytně nutná. Rozhodně si ji přečtěte i Vy, kteří o "vosumdesátkách" nemáte ani páru :-)
PS: Pokud si nechcete pokazit skvělý dojem z knihy, nedělejte stejnou chybu jako já - NEdívejte se na film! Jinak budete zklamaní...

planet129
10.04.2018 5 z 5

Tak to bylo opravdu něco! Nic jsem od knihy neočekávala, protože videohry nehraji. Nakonec mi ta neznalost videoher při čtení nevadila. Příběh je hodně čtivý, jen rozjezd se trochu táhne. autor vymyslel opravdu skvělou zápletku, sympatické charaktery a mnoho a mnoho dalšího! Příběh je napínavý a stejnojmenný film na motiv této knihy je taktéž skvělý!

Joges
10.04.2018 5 z 5

Ready Player One se téměř v ničem neliší od podobných pohádek pro teenagery. Nechybí tu virtuální svět, bezútěšná dystopická budoucnost, parta náctiletých, ba ani klišé typu „u počítače člověk zapomíná, jak krásný je svět venku“. PC hry nehraju, ani je neprožívám, přesto mě Clineův trhák dostal. Čím? Námětem, četnými nápady, propracovaností, originalitou. Za to má mé veškeré uznání. A nejsem v tom sám. Sotva začal Cline knihu nabízet na trhu, skočilo po ní největší paperbackové nakladatelství světa. Toho dne, co Ernest podepsal smlouvu u Random House, koupilo práva na zfilmování i studio Warner Bros. No a dnes už se Ready Player promítá v kinech. A to není všem dnům virtuálního světa OASIS konec. Loni se nechal Cline slyšet, že pracuje na pokračování. V závěru ještě dodal, že děj se bude odehrávat ve stejných reáliích jako jednička.

DragonLover
07.04.2018 4 z 5

Jeden z nejlepších příběhů, které se mi dostaly pod ruku. Zezačátku jsem měla problém se začíst, ale potom mě Wade zavedl do světa, kde je možné cokoliv a já jen hltala příběh stránku po stránce v napětí, co se stane dál. (btw. to, že osmdesátky byly cool, jsem věděla, ale že až takhle?)

Film (taktéž splněno) se od knihy docela dost liší, takže to je jako prožít dva různé příběhy zároveň, ale víte co? Tentokrát mi to ani tak nevadilo.

Přečteno v originále a ničeho nelituju. :)

buldozer5
06.04.2018 5 z 5

O knize jsem se dozvěděl díky reklamě v televizi na stejnojmenný film, který právě běží v kině. I když mě podobná témata, jako je virutální realita a celkově budoucnost moc neberou, knihu jsem si pořídil s tím, že se na základě toho, jak se mi bude líbit, rozhodnu, zda půjdu i na film do kina. A musím říct, že pokud se povedl stejně jako kniha, mám se na co těšit. Skvělý příběh, má to spád, nenajde se kapitola, která by mě nebavila a fanoušci podobných žánrů si tuhle knížku prostě musí zamilovat. A jak jsem se přesvědčil, tak ne jenom oni :)

anishta
06.04.2018 5 z 5

I když jsem teda prvně viděla film (#guilty), který se mi moc líbil, tak musím říct, že kniha je naprostá pecka.. Jsem ráda, že obojí je jiné.. A obojí je dobré... Kniha je každopádně perfektní, napínavá, čtivá, vtipná... Doporučuji!!!

inmax
02.04.2018 5 z 5

Autor se přesně trefil do splněného snu každého geeka.. vždyť kdo by nechtěl navrhovat vlastní planetu nebo mít v garáži DeLorean, X-wing či Batmobile.. to vše z pohodlí gauče. Téma nabízí obrovské možnosti, možná škoda, že je docela velký prostor věnován historii a popisu designu jednotlivých her, (vždyť to si každý může zjistit na netu sám) místo toho bych dal větší důraz na Wadeovu zranitelnost v reálném světě nebo nějaký ten háček v plnění úkolů.. přece jen Wade znal všechny hry nazpaměť dopředu a byla to docela nuda, nebylo tam to napětí, jestli to klapne nebo ne.
Konec mi přišel už docela uspěchaný ale stejně bych rád pokračování, kde Wade v roli všemocného "Nea" Oasis bude mít třeba problémy s hackery nebo s někým, kdo po něm půjde v reálném světě :)

Edit po filmu: dle vysokého hodnocení na CSFD se film bude víc líbit lidem neznalých knižní předlohy, protože já moc s filmem spokojen nebyl :) Chápu, že pro film muselo plno věcí předělat, protože by asi nebyla úplně zábava koukat, jak hraje Wade 20 minut na automatu ale film toho mění docela dost, ze Sorrenta dělá blbce, co má heslo napsané na židli atd. prostě kniha je lepší :)

Lorej
02.04.2018 5 z 5

Na knížku jsem si brousila zoubky už delší dobu, ale až film, který je v kinech, mě donutil po ní šáhnout.
A rozhodně nelituji!
Začátek (asi prvních 100 stran) byl poměrně zdlouhavý a nudný. Autor tam představuje svět a hrdinovu situaci. Ale tady ty úvody jsou takové nezbytné zlo mnoha sci-fi a fantasy knížek.
Jakmile jsem se dostala za pomyslnou čáru mezi "nudou" a "akcí", kniha se nedala odložit. Každou stránkou jsem si říkala: A co bude teď? Povede se to? Zvládnou to?
Za mě originální, zajímavý, (nejen) akční příběh, který rozhodně za přečtení stojí!

Kirrie
02.04.2018 5 z 5

Tento spisovatel by si asi zasloužil méně jak 5 hvězdiček, ale čert to vem. Je mi sympatický slovy z poděkování a přesně se trefil do tématu, o kterém bych v budoucnu také ráda psala, takže musím dát nejvyšší hodnocení.

Kniha sama o sobě je napsána docela svižným tempem (kromě prvních 150 stránek), myšlenka se mi narozdíl od té filmové moc líbila, protože to neskončilo vyloženě tak, že realita je realita a prostě v ní musíš žít, i když to bolí.
Co tuhle knihu ale pohání a nutí lidi ze všech koutů jí milovat, je geekovská atmosféra a virtuální realita v jednom. No tak lidi, kdo by nechtěl přístup k OASIS?

P.S. zmínění pythonů mě vážně potěšilo!

Fantasysvet
02.04.2018 4 z 5

Príbeh sám o sebe nie je nijak originálny. Ani napísaný nie je brilantne. Cline ešte ako autor trochu tápe, necháva sa ľahko uniesť popkultúrnymi narážkami a nezachraňuje to ani vydarený slovenský preklad.

Možno to ani nie je dôležité, lebo RPO nie je ani tak o príbehu ako o pocite. Alebo skúsenosti. Cline napísal ľúbostné vyznanie starým videohrám a popkultúre osemdesiatych rokov. To je hlavný motív knihy. Je to komunikácia autora s čitateľom o veciach, čo má rád. O vášni. O tom, čo by sme podľa neho mali vidieť, čítať, hrať a počúvať.