Ready Player One - Hra sa začína

Ready Player One - Hra sa začína
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/294795/bmid_ready-player-one-hra-sa-zacina-xhb-294795.jpg 5 2610 2610

Ready Player série

V roku 2044 je svet veľmi nehostinné miesto. Minula sa ropa, klíma je zničená, rozšíril sa hladomor, chudoba a choroby. Stredoškolák Wade Watts, tak ako väčšina ľudstva, uniká pred bezútešnou realitou do virtuálnej utópie zvanej OASIS, kde môže byť, kým len chce. Existujú tu tisíce planét, na ktorých sa dá žiť, hrať, ale aj zamilovať. A rovnako ako ostatní, aj Wade je posadnutý hľadaním zlatého vajca, špeciálneho bonusu, ukrytého v tejto alternatívnej realite. Tvorca OASIS-u James Halliday totiž zomrel bez potomkov a svoje rozprávkové bohatstvo spolu s OASIS-om sa rozhodol darovať človeku, ktorý rozlúšti hádanky a splní úlohy roztrúsené v jeho výtvore. Milióny ľudí sa celé roky márne pokúšajú rozpliesť hustú sieť odkazov na popkultúru z konca dvadsiateho storočia. Až kým Wade jedného dňa nenatrafí na kľúč k rozlúšteniu prvej hádanky. Odrazu stojí proti tisíckam súperov v zúfalých pretekoch o uchmatnutie hlavnej ceny. Nejde tu však len o lákavú výhru, ale najmä o desivý dosah pretekov na skutočný svet, ktorý sa od základov zmení.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Ikar (SK)

Ready Player One , 2011

jaroiva
16.07.2018 5 z 5

Narozdíl od Awči, která je stejná generace jako já, si připadám jako správná cílová skupina pro čtení této knihy :) Přesně ta příslušná generace, stejná jako autor.
I když jsem nepařila RPG hry, v pubertě mě zajímaly spíš adventury, tak atmosféra 80. let je pro mě návratem do školy a do dob, kdy rozpixelované postavičky začaly dobývat počítačový svět.
Nejsem sice až tak nadšenec do počítačových her, ale tahle knížka mě chytla od samého začátku a nepustila až do konce. Navíc jsem ji poslouchala načtenou příjemným mužským hlasem a doplněnou o hudební ukázky citovaných skladeb, což atmosféru 80. let ještě umocnilo.
Přestože je to sci-fi z budoucnosti, zabrnkalo to na strunu mé minulosti. Geniální spojení.
Co oceňuji, je i to, že knížka je samostatná, jasně začíná a jasně končí, není to jen začátek nějaké nekonečné ságy.
Nemohu dát méně než 5 hvězdiček a doporučuji k přečtení minimálně všem těm, kdo se narodili v 70. letech. Věřím, že těm se kniha bude určitě líbit.

A nejdůležitější citát:
..."realita, i když může být děsivá a bolestná, je také jediným místem, kde najdeš skutečné štěstí. Protože realita je reálná."

Chytuš
14.07.2018 5 z 5

Tak tohle je vážení čistokrevná hráčská záležitost. Bible pro všechny nadšence počítačových her. Jelikož moje hráčské schopnosti končí u tetris, tak mi bylo až líto, že jsem si nemohla plně vychutnat všechny ty zakomponované lahůdky ve formě odkazů na všelijaké hry. Naštěstí jsem se aspoň trochu víc chytala u všech dalších popkulturních odkazů na osmdesátá léta.. Klobouk dolů před autorem, kolik toho do jedné knížky dokázal nacpat! Už se těším i na filmové zpracování, jestli to bude alespoň z poloviny tak dobré, jako knížka, tak to bude parádní letní trhák. Takže se pohodlně usaďte, vezměte si haptický oblek, nasaďte si vizor, odpojte se od reality a nechte si žilami proudit adrenalin :-)

Awča
11.07.2018 5 z 5

Jsem o generaci starší, než je cílová skupina, ale kniha mě bavila. Začátek byl trošku nudnější, pak se příběh mohl rozběhnout až k napínavé mu konci. Autor má bohatou fantazii, úplně jsem žasla, jak domýšlel varianty a důsledky. Na doporučení raději nejdu na film, nechám si v paměti knihu.

alcerka
10.07.2018 4 z 5

Zhruba do první poloviny knihy mi čtení dělalo docela problémy. Pak se děj ale proměnil v neuvěřitelnou smršť napětí a fantazie, kdy jsem hltala každou stránku. Film bych s knihou asi ani nesrovnávala, děj filmu je dost odlišný.

Dervish
04.07.2018 5 z 5

Asi dvacet stránek mně trvalo než jsem si zvyknul na specifický styl psaní mistra Clinea. Pak jsem byl lapen a nešlo se odhlásit (odtrhnout) od knihy dokud jsem ji nepřečetl (dva dny). A vážení, byla to jízda, to teda jo. Vrátilo mě to o pěkných pár let zpět, kdy jsem i já začínal svůj virtuální život na Atari 800xl, ta doba měla své kouzlo a změnila život většiny z nás. Hlavní hrdina byl ten správný sympaťák, hlavní záporák byl skutečný neřád, přidejte pár kamarádů až za hrob a pop-kulturních odkazů na zajímavou hudbu a filmy a vyjde vám z toho pecka jak vyšitá. Tohle se povedlo, chystám se shlédnout i film - jsem zvědavý jak se má představivost shoduje se Spielbergem. Perzival rulezzz!

PrezidentRickS
01.07.2018 4 z 5

Až na to jak hlavní postava (které je 18) viděla-četla-slyšela-hrála každou televizní show-seriál-film-knihu-písničku-počítačovou hru nejlépe čtyřicetkrát aby to pořádně uměla... (To mi pořádně dralo nervy, a že to autor dokázal nacpat třeba pětkrát na dvojstránku..).
Tak až na to.. jde o celkem příjemné sci-fi, které opravdu není nijak složité, naopak je úžasně nostalgické a doufám, že si z něj někteří lidé vezmou i trochu příklad (Občas je fajn fungovat i v reálném světě)

MartyManCZ
30.06.2018 5 z 5

Geekovské srdce zaplesalo, proti tomu asi nejde nic říct. Oslava nerdovství :)

PierReVesper
29.06.2018 5 z 5

Parádní a lepší než film, na který jsem si počkal a viděl ho až po knize. Asi tak pře několika minutami dokoukáno. :-D
To pátrání a luštění hádanek jsem prožíval s Parzivalem a spolu s ním se i zamiloval do Art3mis.
Jsem sice narozen 1990 a tudíž doba 80' her a filmů u mě neproběhla v takovým opojení, ale i tak jsem si knihu užil a přečetl skoro jedním dechem.

vlkodlaq
28.06.2018 5 z 5

Takže mám nové prvenství. Protože jsem Robinsona četl už od dětství, přečetl jsem ho tuším celkem čtyřikrát, ale playera čtu po páté a ačkoli si děj vcelku živě pamatuju, pořád baví a pořád čtu až hltavě a tak je to má nejvíckrát čtená kniha. Nechci tvrdit, že je to nejlepší kniha, co jsem kdy četl, ale rozhodně patří do top 5 spolu s Moersem a Setonem. Když je venku sychravo, na mě jde splín a já mám čas, sáhnu po playerovi a ten mě vtáhne do děje a zaručeně mi spraví pocuchanou psýchu. 91% je plně zasloužených. (No pokud bible má 82%, tak aby hodnocení bylo fér, player by musel mít 145%..)

DracoMalfoy
28.06.2018 5 z 5

O můj bože! Tohle je geniální!! Celá kniha se nedá nazvat jinak než-li skvělou, ale těch posledních sto stránek? Miluju to! Navíc to bylo i zasazený v, tak nějak nevysvětlitelně, reálným prostředí a celý to bylo fakt dobry. Čtěte, čtěte a čtěte. Třeba i 3x.

karinga
28.06.2018 5 z 5

Kniha mě velmi překvapila a užila jsem si tu jízdu až do poslední stránky. Nebylo tam hluché místo, nechybělo tomu poselství a hlavně akce akce akce. Hlavní hrdiny si každý okamžitě zamiluje.

Jossie
27.06.2018 5 z 5

Rozjezd je takový vlažnější, I když chápu, že je potřeba trochu představit svět, ve kterém se kniha odehrává, ale pak už je to jedna velká napínavá jízda. Film jsem viděla až po přečtení a velmi mě zklamal.

lukas8192
26.06.2018 5 z 5

jednoznacne nejlepsi kniha co jsem cetl. dokonce jsem na konci brecel, coz je u me opravdu nevidany jev. Doporucuji vsem, inteligentni pribeh a pritom je kniha krasne ctiva

Faustka
26.06.2018 3 z 5

Doporučeno mým synem. Mě tedy na zadek neposadila, tak snad "někdy - něco" příště.

joshuagrey
26.06.2018 5 z 5

ctivy pribeh, bezvadne napsano

Manyna
19.06.2018 4 z 5

Malá kniha pro velké geeky. Úplně k nim nepatřím, ale vyrůstala jsem v 90. letech, takže mě spousta věcí nemohla minout, a i když kolikrát třeba nevíte, o čem autor píše, nevěste hlavu, Google rozšíří vaše obzory. Dobrá, napínavá knížka.

petgona
17.06.2018 3 z 5

Nikdy som si to nemyslela, ze to niekedy poviem, ale film sa mi asi pacil viac. Ku konci sa ta kniha konecne rozbehla a bolo to super, ale viac ako polovicu knihy, to bola nuda. Ja nie som az taky geek, aby som si vychutnavala vymenovavanie hier a hernych konzol od najstarsich a vobec nie som fanynka popkultury 80tych rokov.

bibi.r
13.06.2018 4 z 5

Jo, jo, jo.
Rozhodně nejsem úplná cílovka, ale knížka se mi líbila.
V knize je zmíněno obrovské množství PC her, seriálů, filmů a knih, jejichž vydání spadá právě do autorem obdivovaných 80. let 20. století. A je asi jasné, že většinu z toho český čtenář, posluchač a divák patrně nezná, ale ději knihy to přesto nevadí. I když je příjemné, že poznáte a pochopíte nějakou narážku.
Spád příběhu byl spíš kolísavý, kdy děj běžel neuvěřitelné rychle, pak se zpomalil a pak rychlost vystřelila na 100km a to bylo takové nevyrovnané.
Závěr byl docela i předvídatelný, ale nevadilo.
Na film se těším.
PS: Jinak moc nerozumím o čem bude další díl, který má podle Goodreads vyjít.

JajaCZ
12.06.2018 5 z 5

Bavilo! Skvelý námet, skvelé spracovanie, síce chvíľami pritiahnuté za vlasy, ale my scifisáci sme na toto zvyknutí :)

jakub6611
07.06.2018 5 z 5

Vše co slibovali splnili! Film se může jít zahrabat :) Jako vždy...