Vnitřní oko
Wilbur Smith
Řeka bohů / Rieka bohov série
< 4. díl >
Za vlády faraona Nefera Setiho postihne Egypt nenadálá pohroma - Nil, matka řek, vysychá a začíná umírat. Nad celou zemí visí hrozba zkázy. Faraon vyšle věhlasného mága Taitu v čele zvláštní výpravy, aby zajistil opětovné uzdravení Nilu. V průběhu putování naráží Taita na podivné úkazy a do jeho života znovu zasáhne i dávná láska, převtělení milované královny Lostris. Moudrý Taita se nechá vést jejími radami , zatím však ani on nemá tušení, jak strašlivý nepřítel ve vzdálených hlubinách černého kontinentu strojí další léčku.... celý text
Literatura světová Dobrodružné Historické romány
Vydáno: 2018 , AlpressOriginální název:
The Quest, 2007
více info...
Přidat komentář
Mě se kniha moc líbila. Plná fantazie, tajemství a napětí. Brzy se pustím do dalšího pokračování.
Tam, kde skončil Čaroděj, tam začínalo Vnitřní oko. Fantasy rovina historického románu se rozjela ještě daleko víc. Opět se mi ta kniha moc dobře četla, byla napínavá, čtivá, popis výpravy a napětí, které se skrývalo ve všech částech knihy, mě drželo v ději a knihu jsem přečetl s chutí velice rychle. Tahle série, i když se z ní postupně stala dost neuvěřitelná četba, mě prostě baví. Nicméně v knize Vnitřní oko, jak již psala Mája777, bylo několik rozporů s prvním dílem. Taitu jsem si za ty čtyři knihy moc oblíbil, ale Vnitřní oko jakoby popíralo druhého hrdinu první knihy: Tana. Jakoby vůbec neexistoval, což mi nepřijde moc fér. Proto jsem byl na konci nucen strhnout jednu hvězdu.
Taito, Taito, nebo pane Wilbure, co to bylo? Přiznám se, že před lety jsem tuto knihu přečetla s nadšením. Dnes už jsem trochu kritičtější. Nejenom že se z eunucha Taity stává téměř alfa samec, ale narazila jsem i na rozpory mezi prvním dílem a tímto.
Teď je přede mnou poslední díl této série, tak uvidíme.
(19. 5. 23 - 12 947 - 35)
První dva díly byly super, třetí mírně zklamání, do čtverky jsem se už nechtěla pouštět, ale jeden známý mne přesvědčil, bohužel nesdílím s ním jeho nadšení. Souhlasím s jinými čtenáři, že erotika a proměna v supermana mě v této knize nenadchla.
Wilbur Smith se překonává, své fantazii popustil uzdu na maximum. To by jednoho nenapadlo, jakou zbraní, tou "nejmocnější" zbraní, tentokrát geneticko-magickým zásahem vybavil dlouhověkého, moudrého mága a eunucha Taita, aby porazil čarodějnici Eos... a jak si vychutná dlouhé, pikantní popisy jejich "souboje". Nelze říct, že mě o pokračování egyptské ságy o to více bavilo, spíš naopak. Ohromila mě však Wilburova taktika, jak si zajistit zájem o další pokračování své série o božské řece. Ne, že by to moc fungovalo, jako dokládají komentáře. Musím ale přiznat, že Smith je zručný a velevýmluvný vypravěč, příběh, v němž se vrací tak trochu na počátek doby královny Lostris, mě bavil (až na některé zvolené prostředky), a navíc mága Taitu, z něhož Wilbur v této části stvořil takřka neporazitelného duchovního i fyzického supermana, jsem si oblíbila už dávno.
Myslím, že je nejvyšší čas Taitu opustit, možná jsem to měla udělat už před tímto dílem, možná už před trojkou...pohádky mám ráda...i když v pohádkách Bajajovi nový penis nenaroste. Takže až si budu chtít přečíst líčení všech možných údů, poloh a erotických představ, přece jen sáhnu po trochu jiném žánru. Nicméně, prokousala jsem se až na konec a ve finále, se zavřenýma očima....budiž.
Dlouho jsem přemýšlel, jak tuto knihu ohodnotit. Dvě hvězdy dávám za dynamicnost příběhu a barvité popisky. Musím ale přiznat, ze jsem ji přečetl jen s premahanim.
Je tam zase nesoulad s prvním dílem, autor zasadil mytickeho Taitu do Egypta. Když si budu chtít přečíst nějakou fantasy, sahnu však po Sapkowskeho Zaklínači nebo Tolkienovi a jeho Panu prstenu.
Lascivni popisováni erotických scén zase může připomínat Padesát odstínu. Autor se nezastaví ani před popisovanim zabíjení mimin. Happy end je vysloveně sladký. Až neskutecne, stejně jako kniha. Autor dle me neměl nápad, jak díl uchopit a zkoušel vše nevšední. Bohužel od nej a jeho knihy se to neočekává.
A tady se pro mne série Řeka bohů nadobro rozpadla. Zmizelo to kouzlo, které nás táhlo do prostředí starého Egypta. Pryč je inteligentní a pohotový Taita, který ale má svoje handicapy, jak duševní, tak fyzické. Tady je z něj mocný mág, který jako starosvětský Superman zachrání celý svět. A dokonce i toho pindíka už zase má. Průměrné hodnotím jen proto, že celá kniha má takový temnější podtext a to se mi líbilo. Jinak podivné rozmělnění série.
Kouzla a magie ... chybí mi zde ale to kouzlo, co měly hlavně první dva díly, ani třetí nebyl špatný, ale tento díl už mi nějak moc nesedl ...
Wilbur se asi zbláznil. Taitovi naroste péro a ušuká čarodějnici... To asi není historický román. Spíš porno fantasy.
Přečetl jsem asi 80 stran a dál se to prostě nedá. Přijde mi to jako hrozná slátanina, která nedává vůbec smysl. Už v minulém díle se kouzlilo až moc no a v tomto je to jedna velká šílenost. Jinak autor to má sám asi trochu popletené, vůbec mi nesedí věk postav, Nefer rozhodně nemůže být tak starý, jak ho popisuje. Nemá to hlavu ani patu.
Pokračování v kouzlech a magii,ale skončí to jako v pohádce.Přesto si myslím,že toho už bylo tak akorát.Kdyby se to natahovalo ještě dál,už by to nebylo ono.
156 Letý mág Taita, proti čarodějnici Eos. Zažijete neuvěřitelná kouzla a magii, kde pravda vítězí a zlo je na čas poraženo.
Do poloviny knížky jsem se musel nutit, druhá půle je pohádková a kouzelná.
Žánr: Dobrodružné scifi, mysteriózní, válečná pohádka.
Autor popustil uzdu své fantazie ještě více než v předchozích dílech a to je pro mne spíše ta horší zpráva. Válečné, lovecké a soubojové scény jsou stále na výborné úrovni, tak alespoň něco. Jinak je to už zcela fantasy pohádka, kde už můžete potkat úplně vše. Mystické sexuální a jiné obrazy souboje Pravdy a Lži jsou sice mocně symbolické, ale jejich ulétnutost je také nekonečná. Přátelé fantasy zde mají festival, ostatní přestávají vbrzku po začátku číst.
Štítky knihy
Egypt starověký Egypt dobrodružné romány
Předchozí díly se daly číst ale tento byl takovej utahanej