Pôvod

Pôvod
https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/362225/bmid_p-vod-fna-362225.jpg 4 2665 2665

Robert Langdon série

< 5. díl

Harvardský ikonograf profesor Robert Langdon príde do Guggenheimovho múzea moderného umenia v Bilbau, aby sa zúčastnil na odhalení objavu, ktorý „naveky zmení tvár vedy“. Podujatie usporiadal štyridsaťročný miliardár a futurista Edmond Kirsch, ktorý sa vďaka svojim ohurujúcim ultramoderným vynálezom a odvážnym predpovediam preslávil po celom svete. Kirsch, ktorý pred dvoma desaťročiami patril k prvým Langdonovým študentom na Harvarde, sa chystá zverejniť prelomový vedecký objav, ktorý zodpovie dve zo základných otázok ľudskej existencie. Langdona a stovky hostí uchváti originálna prezentácia, oveľa kontroverznejšia, ako Langdon čakal. Dokonale zorganizovaný večer sa však v okamihu zmení na chaos a hrozí, že Kirschov vzácny objav sa navždy stratí. Langdon sa ocitne v bezprostrednom ohrození a musí z Bilbaa utiecť. Sprevádza ho Ambra Vidalová, elegantná riaditeľka múzea, ktorá Kirschovi pomohla provokatívny večer pripraviť. Vydajú sa do Barcelony, aby našli záhadné heslo, ktorým odhalia Kirschovo tajomstvo. Pri pátraní v temných vodách utajených dejín a radikálneho náboženstva sa Langdon s Vidalovou musia skrývať pred nepriateľom, ktorého všadeprítomná moc zjavne pramení v španielskom kráľovskom paláci a ktorý sa nezastaví pred ničím, aby Edmonda Kirscha umlčal. Na ceste vyznačenej moderným umením a tajuplnými symbolmi odhalia Langdon a Vidalová stopy, ktoré ich nakoniec dovedú až ku Kirschovmu nečakanému objavu... a šokujúcej pravde, čo nám tak dlho unikala.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Ikar (SK)

Origin , 2017

ikorka
21.05.2018 3 z 5

Počátek byla má prvotina od Browna a ano, knihu jsem zhltala prakticky jedním dechem, ale už do půlky příběhu jsem tušila, kdo je vrah a konečné překvapení se tudíž nekonalo. Dílo je napsáno čtivě, orientovala jsem se jak v prostoru tak v postavách což je jednoznačné plus! Známí mi doporučují spíše jeho starší díla tak si dám chvíli oraz s jinou knihou a asi si od něj ještě něco přečtu.

zdendula31
21.05.2018 3 z 5

Pro mě absolutní zklamání...Andělé a démoni..super kniha.Kniha Počátek pro mě byla nudná,zbytečně dlouhá (na 120 stránce se toho stále moc nedělo)málem jsem nedočetla.Námět zajímavý,ale to je asi tak vše.

tchiwawa
18.05.2018 4 z 5

Knihu jsem přečetla, ale musím říct , že od Browna byla dle mého názoru nejslabší... Rozuzlení mě popravdě zklamalo...

takana
18.05.2018 5 z 5

Kniha se mi líbila ale předchozí byli lepší.

BarboraMed
17.05.2018 4 z 5

Po delší době jsem se vrátila k Brownovi a kniha Počátek se mi moc líbila. Kniha má spád, celou dobu jsem byla zvědavá, co ten Edmond Kirsch vlastně objevil. A také mám ráda to, jak je popisované prostředí, hned bych se vydala do Barcelony :)

Rihatama
17.05.2018 4 z 5

Dan Brown se vrací k robotické science fiction a třem základním Asimovovým zákonům robotiky. Možná to není právě novátorské, ale proč by mělo? Roboti/vyspělé technologie jsou stále propletenější součástí našeho života a je to proto zcela přirozeně stále aktuální téma. Brown umně namíchal příjemně perlivý koktejl namixovaný z robotiky, technologie, vědy, konspirace, paranoi a samozřejmě náboženství. To vše okořenil nezbytnou romancí. Neváhá taky nabourat alespoň jedno ze základních tabu katolické církve... V závěru dospívá Brown k přísně logickému závěru, i když ne zcela neočekávanému. S církví tentokrát příliš nebojuje. Spíše jí v závěru nastavuje rozvážnou, smířlivou tvář. Brown z mého pohledu sepsal kvalitní literární dílo a jako obvykle skvěle proplétá fakta s fikcí. Barcelona a její Sagrada familia jsou i tentokrát dobrou volbou pro symbolologa Roberta Langdona. Příjemné čtení, i když tak zcela úplně nenaplnilo má očekávání.

alcan
17.05.2018 3 z 5

I když je kniha objemná, dá se přečíst velmi rychle. Oceňuji na ní revoluční myšlenky v odpovědích na otázky kde jsme se vzali a kam jdeme. Ale příběhově kniha tak zajímavá není a dá se částečně předvídat. Kdo zná autora, ví že už napsal i lepší.

Jančislava
17.05.2018 5 z 5

Z Počátku jsem nadšená. Krásně se četla a nebyla zbytečně prekombinovana. Mělo to spád, myšlenku, napětí i zajímavý konec. Tuto knihu řadím mezi první od tohoto autora. Sice jede podle podobného scénáře, ale mě to nevadí. Já doporučuji.

katarina9k9
14.05.2018 1 z 5

Brownova najslabšia kniha, stále rovnaká dejová linka, oproti predchádzajúcim dokonca nuda, ziadne šifry, ziadne prekvapenie, koniec aj myšlienka predvidatelne, zbytočne fylozoficke nakoniec, nie a nie sa zacitat, nic mi ta kniha nedala. Je to škoda, lebo píše skvele, ma talent, ale dej zacina flákať....

ThePoeticJulie
13.05.2018 5 z 5

Danu Brownovi ani méně než 5 hvězdiček dát nelze. Počátek je bez pochyby další z jeho úchvatných děl. Po Infernu myslím jeho druhá nejlepší kniha.

TinaFr
12.05.2018 3 z 5

Brown mě trochu zklamal. Jako první jsem četla Inferno, které se mi maximálně líbilo a zaujalo mě neotřelostí tématu. Další skvělá kniha byla Andělé a démoni. Už tady se mi ovšem začalo trochu zajídat schéma příběhu jako přes kopírák, které mě začalo nudit v Šifře mistra Leonarda. Ano, příběhy jsou super, ale je to stále to samé. Počátek jsem si radši ani nekoupila a půjčila si ho od kamarádky. Za mě zklamání, zase stejný příběh a tentokrát jsem se do něho ani nemohla začíst, takže jsem knihu odložila (což dělám skutečně málokdy). Až Dan Brown vymyslí novou dějovou linku, ráda si knihu přečtu, protože umí psát velmi dobře.

karolina1733
12.05.2018

Browna jsem měla vždycky ráda. Andělé a démoni mě okouzlily hned a já se rozhodla, že potřebuju přečíst všechny jeho knihy. Ale problém nastal u Inferna, zvlášť po naprosto brilantním Ztraceným symbolu. Inferno mě totiž děsně zklamalo. Bylo nudný, téma mě taky moc nebralo a já jen doufala, že s novou knížkou se zase vrátí na svou laťku.
Jenže...
Knížku čtu od února a za boha se do ní nemůžu začít. Jsem teprve nějak okolo 100. stránky, ale nic se tam neděje. Ráda bych si knížku přečetla, jenže si spolu tak moc nerozumíme jako s předchozími díly.

iLuciferie
12.05.2018 4 z 5

Co se týče čtivosti - starý dobrý Brown.
Mně osobně se i líbí, že jsou poslední dvě knihy lehce odlišné než předcházející v sérii - jinak by to byla už nuda.. V Počátku jsou navíc šifry a historická linka nahrazeny tématem technologií (podobně jako v Digitální pevnosti, která se mi ovšem líbila více), takže mi kniha naštěstí nepřijde jako pátá variace na Šifru :)
Škoda jen stále stejného (super)hrdiny - Brownovi by slušela nová hlavní postava, no tak třeba příště :)
Hvězdičku dolů dávám za podle mě zbytečně zdlouhavý konec.

Arwen777
11.05.2018 5 z 5

Brown je sázka na jistotu. A pro mě to byl i posun. I když schéma bylo podobné jako u předchozích knih, tentokrát Robert Langdon řešil více současnost a dokonce i budoucnost. Kulturní a náboženské tradice versus moderní technologie a budoucnost lidstva, vyšetřování vraždy a odkrytí poselství. Super napínavé čtení, které vyzývá k zamyšlení: Kde jsme se tu vzali? Kam směřujeme?

DragonflyT
11.05.2018 4 z 5

Kniha byla poutavá jako všechny od Browna. Zajímavé téma, zajímavý příběh. Moc se mi to líbilo, jen autorovi neodpustím, že na to, co chtěl Edmond Kirsch zveřejnit jsem musela čekat dvě třetiny knihy! To bych nazvala týráním čtenáře! Ale jinak kniha stála za to :)

Dagmara36
11.05.2018 5 z 5

Za mě jsou top Digitální pevnost a Šifra..., ale Brown je Brown. Četla jsem jedním dechem, profesora prostě miluju, a ten konec jsem tak trochu předvídala a dost mě z něj mrazí. Nikdy nevíme.................

misowi84
10.05.2018 5 z 5

Dan Brown mě baví.
I když jsem už tušil, jakým směrem půjde tento příběh..
Zhltl jsem to celé jako třešničku na dortu :-)

ladaol
09.05.2018 5 z 5

Úžasná, jako všechny od tohoto spisovatele.

Maat
08.05.2018 4 z 5

Brownovská klasika, ale tato je lehce slabší, než například Inferno. Ale i tak mě Počátek bavil. Děj měl spád, nemohla jsem se dočkat rozuzlení. Rozhodně stojí za přečtení.

Amazonka72
08.05.2018 3 z 5

Budu se opakovat - další z knih pana Browna se čte velmi svižně a dobře. Tento “pan spisovatel” zkrátka psát umí. Ale... Knihy psané podle stále stejného scénáře po čase unaví. Zkrátka, pět knih se dá, v šesté to již trochu skřípe a sedmou čtete pouze ze zvědavosti. Konec knihy, i když v tomto případě velmi předvídatelný, byl pro mě vlastně tím nejlepším z celé knihy. Možná vize civilizace v roce 2050 se může zdát trochu “přitažená za vlasy”, není však nereálná, stačí se rozhlédnout kolem sebe. Zavzpomínat, jak vypadal život s technologiemi před 20 lety. Otevřít dveře dětského pokoje, pozorovat lidi při ranní cestě do práce MHD, navštívit špičkové pracoviště některého z výzkumných ústavů. Každá kniha, která nás přinutí zamyslet se nad tím, kam náš svět směřuje, má svůj smysl. A pokud je napsaná panem Brownem, je to čtení velmi příjemné. Tři hvězdy, lepší průměr.