Pôvod

Pôvod
https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/362225/bmid_p-vod-fna-362225.jpg 4 2666 2666

Robert Langdon série

< 5. díl

Harvardský ikonograf profesor Robert Langdon príde do Guggenheimovho múzea moderného umenia v Bilbau, aby sa zúčastnil na odhalení objavu, ktorý „naveky zmení tvár vedy“. Podujatie usporiadal štyridsaťročný miliardár a futurista Edmond Kirsch, ktorý sa vďaka svojim ohurujúcim ultramoderným vynálezom a odvážnym predpovediam preslávil po celom svete. Kirsch, ktorý pred dvoma desaťročiami patril k prvým Langdonovým študentom na Harvarde, sa chystá zverejniť prelomový vedecký objav, ktorý zodpovie dve zo základných otázok ľudskej existencie. Langdona a stovky hostí uchváti originálna prezentácia, oveľa kontroverznejšia, ako Langdon čakal. Dokonale zorganizovaný večer sa však v okamihu zmení na chaos a hrozí, že Kirschov vzácny objav sa navždy stratí. Langdon sa ocitne v bezprostrednom ohrození a musí z Bilbaa utiecť. Sprevádza ho Ambra Vidalová, elegantná riaditeľka múzea, ktorá Kirschovi pomohla provokatívny večer pripraviť. Vydajú sa do Barcelony, aby našli záhadné heslo, ktorým odhalia Kirschovo tajomstvo. Pri pátraní v temných vodách utajených dejín a radikálneho náboženstva sa Langdon s Vidalovou musia skrývať pred nepriateľom, ktorého všadeprítomná moc zjavne pramení v španielskom kráľovskom paláci a ktorý sa nezastaví pred ničím, aby Edmonda Kirscha umlčal. Na ceste vyznačenej moderným umením a tajuplnými symbolmi odhalia Langdon a Vidalová stopy, ktoré ich nakoniec dovedú až ku Kirschovmu nečakanému objavu... a šokujúcej pravde, čo nám tak dlho unikala.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Ikar (SK)

Origin , 2017

sackettboy
25.06.2018 4 z 5

Typický Dan Brown, knihe nechýba napätie, príbeh je síce originálny, no stále pre Browna typicky s jeho podobnou šablonou. Páčilo sa mi ako pospojoval všetky možné aktuálne technológie a vecí.

Marekh
24.06.2018 5 z 5

Kniha je výborná. Jedná se o první knihu, kterou jsem četl od tohoto autora a časem plánuji přečíst další knihy.

Kniha byla čtivá, je členěná do více kratších kapitol. Prof. Robert Langdon byl inteligentní, sympatický, jeho postavu jsem si oblíbil. Líbily se mi popisy památek, vysvětlení symbolů. V knize se také vyskytovaly akční scény a v menší míře i láska. Velmi se mi líbila prezentace, kterou zpracoval Edmond Kirsch. Zpočátku jsem neodhalil vraha, ale postupně jsem na něj přišel. :)

Citáty z knihy, které mne oslovily:

Jenže věda a náboženství nejsou konkurenti. Jsou to dva různé jazyky, které se snaží vyprávět stejný příběh. V našem světě je místo pro oba.

Náboženství si nemůže činit nároky na morálku. Jsem dobrý člověk prostě proto, že jsem dobrý člověk! Bůh s tím nemá nic společného!

Láska je z jiného světa. Nedokážeme ji vyrobit na přání. A nemůžeme ji ani potlačit, když se objeví. Lásku si nemůžeme vybírat.

Dialog je vždycky důležitější než shoda.

Nietzche: Kdo zápasí s nestvůrami, ať se má na pozoru, aby se při tom nestal sám nestvůrou.

Barush64
24.06.2018 2 z 5

Předesílám, že jsem fanynka Dana Browna a miluju Šifru i Anděly a démony. U Počátku se ale nemůžu zbavit představy spisovatele zmučeně sedícího nad prázdným monitorem počítače, trhajícího si vlasy, kterému se honí hlavou jediná zběsilá věta: "Tak dělej, něco tam už napiš, však oni to zas jako vždycky sežerou!" To už ale bohužel dávno není pravda. Stále stejné schéma - roztomile zmatený ale geniální profesor coby Mirek Dušín, krasavice coby Bondgirl, pár historických baráků a náboženské spiknutí už vážně nikoho neoslní. Během čtení jsem se musela do knihy nutit, což je vážně hrozný, protože dříve psal Brown knihy, od kterých nešlo odejít ani na záchod. Obávám se, že se autor již vyčerpal a jedna zajímavá myšlenka (na kterou si ještě musíme počkat až na závěr vleklé knihy) to fakt nezachrání. Zklamání veliké, převeliké.

Frupet
23.06.2018 4 z 5

Po přečtení předchozích "Langdonovek" poněkud předvídatelné. Proto jen 4 hvězdy.
I přes to mě něco nutilo číst dál a dál. Až konečně po třech dnech čtení...
chci jet na dovolenou do Španělska a podívat se na Gaudiho skvosty.

Mia77
22.06.2018 5 z 5

Prostě pro Browna mám slabost a právem. Opět přečteno jedním dechem. Znova vybral aktuální tíživé téma , znova perfektně propracované detaily a navíc jsem zjistila, co je krásných zajímavých míst, kde jsem ještě nebyla. Doporučuji si při jeho popisu památek a míst, si je vyhledat na netu a vtáhne vás do děje ještě více.

elcapitano
22.06.2018 4 z 5

Pozor Spoiler** Moje nesouvisle poznamky:
Velmi ctive a napinave. Popisy umění, Barcelony, Gaudiho, Miroa super. Sagrada Familia - lepší než na vlastní oči.
Celá kniha (s výjimkou prologu a epilogu) se odehraje během jedné noci.
Napětí, zvláště v první tretině knihy by se dalo krájet.
Popis bombastické prezentace se mi nelíbil, to bylo nějaké moc americko motivační.
Brown očividně nemá rád církve.
Filozofické poselství ... no, na detektivku dobré.
Přečteno jedním dechem.

Enny06
19.06.2018 5 z 5

Za mě super. Bylo to tak napínavé že jsem se nemohla odtrhnout. Každopádně na Inferno to nemá, ale i tak si zaslouží 5 hvězdiček :)

theMarty
19.06.2018 5 z 5

Dobře, přenesme se přes skutečnost, že Brown jiný motiv než Langdona, odhalujícího temnou stránku církve s krasavicí po boku, asi neumí.
Oceňme radši mistrovsky popsané divy Španělska a fakt, že postavy jako Jeremy England skutečně existují, a s nimi i jejich teorie.
A jako obvykle svižný, napínavý děj.
Celkem vzato, když si dáte mezi langdonovkami aspoň roční pauzu, za 5 hvězdiček to bude.

mončičáček
19.06.2018 3 z 5

Nezklamal,ale bohužel ani nepřekvapil.. Opět ten starý známý nesmrtelný Langdon, opět krasavice,kterou nemůže mít.. Třetí Brown, třetí příjemný oddych, třikrát a dost...

Yorika
18.06.2018 3 z 5

Ten koncept je stále stejný
Spoiler:
Chystá se velké odhalení.Stane se vražda, provedená nájemným vrahem, řízeným tajemnou osobou v pozadí
Langdon s nějakou ženou se pustí do pátrání
Do věci je zapletena nějaká organizace či spolek
Nájemný vrah je zlikvidován
Konečné odhalení
Už je to nudné

tyna4828
18.06.2018 3 z 5

Browna mám ráda, ale faktem je, že se ve svých knihách s Robertem Langdonem opakuje. Základní konstrukce je vždy stejná, jen se mění lokalita a super tajná organizace, kterou je třeba odhalit a porazit. I tak je to pohodová četba. Knihu člověk přečte za dva večery. Jen to úžasné WOW už se nekoná.

Jablotro
17.06.2018 4 z 5

Není to tak dávno, co jsem Dana Browna vychvalovala až do nebes, ale potom jsem objevila Chrise Cartrera a ten zase posunul laťku o trochu výše. Konečně jsem Počátek přečetla, bylo to dobré, čtivé, ale wow efekt se nedostavil :-(. Asi mi chyběla ta konspirační teorie spojená s mistry umění dávné minulosti a součastnosti. Tady samozřejmě taky najdeme ducha minulosti, ale už to není to tajemno, u kterého si řekne: fakt to tak mohlo být? Odhalení Regenta a Monteho mi bylo celkem jasné a dost mi to připomínalo film Já robot. To zásadní odhalení, které v této knize hraje tu největší roli, aby otřáslo celým lidstvem a téměř zničilo všechny základy víry, zas takový objev není. Na to už přišel Matrix :-D Pokud Dan napíše knihu, která se bude odehrávat v Praze, tak doufám, že se vrátí ke kořenům :-)

maryska09
17.06.2018 4 z 5

Další klasický Dan Brown. Rychlý, čtivý, plný zvratů. Navíc tentokrát pro mě velmi atraktivní lokalita Barcelony, kterou jsem navštívila. Ale stejně jako v předešlých knihách čtenář nemůže brát příběh příliš vážně. Langdon je klasicky nesmrtelný s nepřeberným množstvým znalostí, stupňované napětí k závěru je už přes míru, navíc závěr je poměrně brzo odhalitelný. I tak je to dobrá kniha pro letní dny, Dan Brown je dobrý spisovatel se svým osobitým stylem.

Raldes
16.06.2018 2 z 5

Pro mě celkem zklamání. A to rozhodně ne z toho, že by se už po páté jednalo o stejnou "Langdonovku". S tím sem počítal a to jsem taky chtěl. Ani lehký odklon od umění (nemyšleno toho moderního) a historických kulis, který sem na celé sérii miloval mi až tak nevadí. Ale to, že sem již na dvousté stránce (čili tak čtvrtina knihy) věděl jak to dopadne a jaký "úžasný" zvrat bude na konci je vážně na nic. Celkově mě pak knížka moc nebavila a dočítal jsem jí jen z "povinnosti" a abych se utvrdil v tom, jak strašně neoriginálně knížka skončí (a jestli sem se s mým odhadem nemýlil... což bohužel nemýlil).
Tím neříkám, že je to hrozná knížka a ti kterým se líbí nemají vkus, nebo něco podobného. Jen mě osobně vážně nesedla.

Hyjoska
16.06.2018 5 z 5

Jako vždycky mě příběh naprosto pohltil, v něčem je to klasická Langdonovka, ale v něčem trochu jiná. Nemám, co dodat, prostě Brown opět nezklamal!

kolacky
15.06.2018 4 z 5

Hm... tak tady jsem odhadla totožnost Regenta dost brzy. I pohnutku Edmundovy smrti (devět dnů před tou očekávanou???). Potěšilo mě, že mezi těmi zbytečnými smrtmi nebyl taky kněz Beňa ze Sagrada Familia, ten se mi moc líbil.

sestricka1
15.06.2018 5 z 5

Brown patří k mým nejoblíbenějším autorům a Počátek jsem si náležitě vychutnala. O to více, protože děj se odehrával v Barceloně, kde jsem nedávno byla :-) Velmi se těším na další knihu ....prý z Prahy.

icewind
15.06.2018 3 z 5

Moje hodnocení nebude asi úplně objektivní, protože Browna mám rád, ale.....tohle už mi zkrátka připomínalo určitou šablonu kam zase pošleme Langdona, který ve spolupráci s lepou děvou vyřeší jakoukoliv záhadu. Vybereme historické lokace, přidáme přesah do náboženství a konspirativna a špetku rádoby kontroverze. Přestože mě tenhle styl stále nějakým způsobem oslovuje, tentokrát jsem se občas nudil......nebyla to taková zběsilá akce , svoje jsem si tam našel, ale celkově nemůžu dát jinak než průměr, sice lepší, ale průměr. A pokud bych pominul svůj kladný vztah k Brownovi, tak by to dopadlo ještě hůř..... nicméně i přesto si další díl s chutí přečtu.

kristyna7259
14.06.2018 4 z 5

Trošku vlažnější díl na můj vkus, každopádně ne špatný. Vzhledem k tomu, že jsem knihy od Browna četla postupně, měla jsem pocit, že už to není ono. Takhle kniha mne ovšem zase uvrhla do očekávání dalšího dílu.

PetrKral
14.06.2018 5 z 5

Já byl spokojený - čekal jsem Browna a dostal jsem ho v plné míře.