Pôvod

Pôvod
https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/362225/bmid_p-vod-fna-362225.jpg 4 2666 2666

Robert Langdon série

< 5. díl

Harvardský ikonograf profesor Robert Langdon príde do Guggenheimovho múzea moderného umenia v Bilbau, aby sa zúčastnil na odhalení objavu, ktorý „naveky zmení tvár vedy“. Podujatie usporiadal štyridsaťročný miliardár a futurista Edmond Kirsch, ktorý sa vďaka svojim ohurujúcim ultramoderným vynálezom a odvážnym predpovediam preslávil po celom svete. Kirsch, ktorý pred dvoma desaťročiami patril k prvým Langdonovým študentom na Harvarde, sa chystá zverejniť prelomový vedecký objav, ktorý zodpovie dve zo základných otázok ľudskej existencie. Langdona a stovky hostí uchváti originálna prezentácia, oveľa kontroverznejšia, ako Langdon čakal. Dokonale zorganizovaný večer sa však v okamihu zmení na chaos a hrozí, že Kirschov vzácny objav sa navždy stratí. Langdon sa ocitne v bezprostrednom ohrození a musí z Bilbaa utiecť. Sprevádza ho Ambra Vidalová, elegantná riaditeľka múzea, ktorá Kirschovi pomohla provokatívny večer pripraviť. Vydajú sa do Barcelony, aby našli záhadné heslo, ktorým odhalia Kirschovo tajomstvo. Pri pátraní v temných vodách utajených dejín a radikálneho náboženstva sa Langdon s Vidalovou musia skrývať pred nepriateľom, ktorého všadeprítomná moc zjavne pramení v španielskom kráľovskom paláci a ktorý sa nezastaví pred ničím, aby Edmonda Kirscha umlčal. Na ceste vyznačenej moderným umením a tajuplnými symbolmi odhalia Langdon a Vidalová stopy, ktoré ich nakoniec dovedú až ku Kirschovmu nečakanému objavu... a šokujúcej pravde, čo nám tak dlho unikala.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Ikar (SK)

Origin , 2017

TerkaPS
04.08.2018 4 z 5

Velmi čtivé, napínavé, ale bohužel stále stejný scénář. Přesto se mi kniha líbila....

martin3683
04.08.2018 4 z 5

Dan Brown je brilantní vypravěč a jeho knihy jsou dokonale řemeslně zvládnuté a kdejaký tvůrce by mu mohl závidět. Bohužel se ta řemeslnost a jedinečnost každého díla pomalu a jistě přesunula do sériové výroby. Schéma knih s Langdonem je u všech tak stejné, že od první stránky až do konce znáte předem hlavní body příběhu. Nechci spoilovat, kdyby tohle byla pro někoho jeho prvním setkání s Brownem, ale musel jsem při čtení občas kroutit hlavou, zda tohle Brown má stále zapotřebí. Má slávu, peníze, zfilmované knihy a přesto se takhle lacině prodává. Kdybych měl teď skončit, tak dám 3/5 za příjemné oddechové počtení, kdy stránky utíkají světelnou rychlostí, je tam velké spiknutí, sem tam šokující odhalení, náboženští fanatici, krásné Španělsko a jeho kulturní poklady, prostě standardní Langdon.

Brown ale do knihy dal další vrstvu, takové filosofování pro masy. Strašně mě bavilo se zamýšlet nad novýma technologiema (i když v knize hodně přitažené za vlasy) a kam nás až můžou dovést, jak ovlivní všechna náboženství na světě a proč i mnoho vědců a inteligentních lidí věří v nějaké Boha. Brown má neuvěřitelný rozhled a schopnost kombinovat věci, které by vás ani nenapadlo dát vedle sebe. Kdyby tohle filosofování, které v dlouhých monolozích pronášejí hlavní postavy knihy, vydal samostatně, tak to nikdo číst nebude, nebo jen nějací akademici a zasvěcená menšina populace. Takhle to ve spojení s vlastně celkem literárním brakem dostal ve stravitelné podobě mezi nás, běžné smrtelníky a docílil toho, že se po dočtení knihy většina z nás alespoň na minutu zamyslí nad hlavníma otázkama knihy: Odkud pocházíme a kam směřujeme.

Já byl nakonec příjemně překvapen a jsem rád, že jsem knize dal šanci. Je to nakonec 4/5 a tajně doufám, že u dalšího Langdona to schéma už konečně změní.

HankaHail
02.08.2018 4 z 5

Starý dobrý Dan Brown. Autor od kterého vím, co můžu čekat a vždy se těším na jeho novotinu. Velmi mě potěšilo zasazení děje do Španělska a okolí královské rodiny. Co mě na druhou stranu byl místy zklamalo byl pomalý děj a odhalení Edmondova objevu.

JosefW
02.08.2018 3 z 5

Andělé luštící Šifru Ztraceného Inferna se dostali k Počátku. (jen takový pokus o vtip, ještě mi z toho vedra nehráblo, i když to tak může vypadat)

Po dlouhém očekávání jsem se konečně dostal k novému počinu od Dana Browna. Musím říci, že příběhy profesora Langdona se mi vážně dobře čtou a Počátek to jen potvrzuje. Brown umí psát poutavě a podnítit ve čtenáři zájem. Že tentokrát nebyl věnován prostor luštění kódů a šifer? Změna je život a pro jednou mi to rozhodně nevadilo. Že se opět opakuje základní schéma z předešlých knih? Mně to tedy nijak zvlášť nevadilo.
Nicméně, zhruba těch sto stránek před koncem čistě pozitivní hodnocení končí. Přiznám se, že do té doby mne kniha velmi bavila a ač pro mne nebyla natolik zajímavá jako Šifra nebo Inferno, putování po Španělsku mne zaujalo. Bohužel, finále pro mne bylo tak trochu zklamáním. Prakticky celou knihu se na něj člověk těší více a více a dostane...tohle? Je mi jasné, že vymyslet odpovědi na ty dvě otázky muselo dát dost práce, ale i tak. Prostě jsem očekával něco více.
Ačkoli je tedy Počátek lepší než Ztracený symbol, na Šifru nebo Inferno nemá. Chtě nechtě tedy musím ustoupit ke třem hvězdám (3,5*).

kerstyn
31.07.2018 2 z 5

Jako já mám knihy od Dana Browna ráda. Nedá se tomu upřít čtivost, sedám pak ke Googlu a dohledávám si souvislosti s reáliemi, které v knize hrají roli a vždycky bych se do daných míst, ve kterých se děj odehrává, vyrazila. Ale... kostra příběhu je vždy stejná - nesmrtelný ultrachytrý Robert Langdon (něco jako Chuck Norris a MacGyver v jednom) řeší řadu za sebou jdoucích překážek po boku se ženou, která se vždycky motá tak nějak kolem. Takže po přečtení x-té knihy v řadě už vás to neohromí. Počátek je každopádně tím nejslabším, co Brown napsal...
Roztahané, troufalé (viz španělský král a biskup), a to na co čekáte 400 stran, než se dostanete k jádru problému, jsem čekala větší jako větší pecku. Ke konci už mě to vyloženě nudilo, bohužel. Každopádně vzhledem k předchozím příběhům má postava Langdona opravdu neuvěřitelně pestrý a dobrodružný život! :D

milan2310
31.07.2018 4 z 5

Od autora znám jen filmovou verzi Šifra mistra Leonarda, toto je moje první přečtená kniha od něj. Kniha se " četla sama", ale nemohu se ubránit pocitu, že je dějová šablona velmi podobná a dost dopředu jsem vytušil, k jakému rozuzlení příběh asi povede.

1Terisek1
31.07.2018 5 z 5

Brown opět nezklamal.Velmi čtivá a pěkně napsaná kniha. Od začátku do konce napínavé :)

Mabie
31.07.2018 5 z 5

Kniha se mi moc líbila, hezky propojila dnešní přetechnizovanou společnost a svět náboženství. Oceňuji výborné popisy španělské architektury, života Gaudího, díky knize jsem začala prohledávat internet i kvůli Winstonu Churchillovi. Hledání prvopočátku života i směřování civilizace je pro autora typické, ale i když (jak už někdo přede mnou napsal) "už minul čas Šifry", Brown stále umí velice sugestivně spojit historii s realitou a fikcí. Takže za mne plný počet hvězdiček.

MichaelSTE
31.07.2018 4 z 5

Krásně popsaná španělská města.

Purple7
28.07.2018 3 z 5

Starý dobrý Dan Brown... anebo ne? Četlo se to samo, užila jsem si to, to nepopírám. 500 stránek uteklo jak voda, ale dle mého faktem zůstává, že se jedná o nejslabší díl s Robertem Langdonem. Neznat předchozí čtyři díla, tak uvažuji i 4-5 *, ale jako znalá bohužel za 3. Dan Brown píše prakticky pokaždé stejně - tajemná (sebe)vražda, útěk symbologa Roberta Langdona s pěknou ženou po svém boku, která mu cestou sekunduje v odhalování pravdy a likvidací protivníků. Ne že by to vysportovaný Robert potřeboval, má eidetickou paměť a přečetl snad všechny knihy na světě. K tomu se přichomýtne několik vedlejších postav, kdy až v závěru pochopíte, kde kdo stojí, jaký je jeho podíl na skládance. Někomu stejný styl autora vyhovuje, někoho nudí a po dvou dílech má pocit, že autora dostatečně zná. Já jsem ten první typ. Jenže tentokrát to bylo trochu jiné...

(Lehčí spoiler) Za prvních sto stran knihy Robert Langdon odhalí pouze dva symboly, z toho jeden je znak Uberu (trapas...!). Mnohem větší důraz je tentokrát pokládán na "vedlejší" postavy, takže jinak super znalý profesor prakticky hraje druhé housle minimálně celou polovinu knihy, a ani v té druhé to není o moc lepší. Hlavního "padoucha" musí již v první polovině knihy odhalit i ti méně chápaví čtenáři (ti, co znají Browna, ti ho musí poznat bezpečně), protože okatěji to snad napsat už nešlo. A když se tak stane, máte o dost zhoršený prožitek ze čtení, protože si stále kladete otázku "Jako fakt?!" Zapomenete na úvodní záhadu "odkud jsme a kam směřujeme" a říkáte si, "Roberte, tak kdy už ti to konečně dojde?". Tentokrát tam také byly dějové linky, jejichž účel jsem úplně nepochopila a považuji je za vycpávku (tím myslím zejména situaci kolem krále). A ještě dvě věci jsem od knihy očekávala - zmínku o Robertově klaustrofobii a hodinkách...., kterých jsem se samozřejmě dočkala. Zkrátka starý dobrý Dan Brown a Robert Langdon.

Booklice
27.07.2018 4 z 5

Kniha se mi moc líbila. Je psaná dost poutavě a pohltila mě tak, že jsem neustále musela číst dále, než jsem ji nakonec velmi rychle dočetla. Líbí se mi, že je děj dokonale promyšlený a její konec byl pro mě překvapující. Jediná výtka je, že se děj občas příliš táhnul, ale přesto napínal a vybízel k tomu číst dál.

Luciga
24.07.2018 5 z 5

Pan spisovatel, skvělý vypravěč. Aktuální téma. Působivé čtení, jako vždy v Brownovo knihách spojující fakta, fikci, historii, milostnou zápletku.. ještě, že existuje internet, každou chvíli jsem dovyhledávala nějaké související informace :).
P.S. oblíbila jsem si Winstona, bude mi chybět... ale kdoví?

koki.veru
23.07.2018 5 z 5

Tak opět další díl s Robertem Langdonem, a opět povedený příběh. Knížka se četla velice dobře a rychle. Jediné, co mi tedy docela vadilo, nebo spíš chybělo, bylo to Langdonovo luštění a šifrování - připadalo mi, že ho v této knize bylo málo. I přesto ale pěkná kniha :)

Jack333
21.07.2018 4 z 5

Dan Brown a jeho hrdina Robert Langdon jsou pro mě srdcovkou a topem v knižní sezóně ;). Tentokrát k tomu ještě příběh odehrávající se na španělské půdě, kterou tak zbožňuji. Bohužel, ač téma hlavní linky je velice dobré - hledání prvopočátku života i směřování civilizace dříve a dnes, vývoj příběhu už není tak dokonalý jako v některých jeho předešlých knihách. Dávno už minul ten čas Šifry, přesto ale nadále umí spojit historii s realitou a fikcí, což čtenářům zase otevře nové dveře poznání a snad i někoho zaujme život Gaudího a dalších lidí, o kterých se v knihách dočtete. Nechybí ani milostná zápletka, která tentokrát míří k nejvyšším patrům královského paláce. Počátek je velmi dobrý, i když by některé pasáže mohly být klidně vynechány, aby dílo bylo svěžejší a akčnější. Snad příště třeba příběh, který protne i Prahu ;)

Annkag
20.07.2018 5 z 5

Ako každá kniha od Dana Browna s pánom profesorom Robertom Langdonom ma i Počátek úplne dostal.Už len samotný začiatok knihy bol skvelý štartovací počátek.Dostávalo ma to,že som sa v deji nenudila i napriek tomu že na tých 500stránkach sa odohrával dej v priebehu niekolkých hodín.Nasýtená informáciami som sa zavrtávala do otázok Kdo sme?Kde sme sa vzali?Kam spejeme?K tomu Winston ako umelá inteligencia,ktorá vám pripadá ako samostatne mysliaci človek.Ako bytost nadmernej inteligencie,ktorá sa tu ocitla náhodou,odkialsi z neznáma.Milovnikom Dana Browna odporučam a tlieskam autorovi k ďalšiemu skvostnemu dielu.

kackahracka
19.07.2018 5 z 5

Strhne vás. Hned od začátku ve vás zaseje potřebu poslechnout si to znepokojivé prorctví. Drží vás v tempu, nepustí a vláčí vás až do konečného odhalení, po kterém prahnete tak, jako nikdy předtím. Je to znepokojivé a fascinující. A děsivě reálné. A k tomu geniálně napsané. Bez debat plný počet hvězd.

danielpernik
18.07.2018 5 z 5

Klasický Brown. Bylo tam trochu méně historie a rozplétaček. Srdce technologického / vizionářského geeka však zaplesá... Mimochodem na konci jsem si řekl, že Brown na ty odpovědi opravdu přišel. xD

Atak
18.07.2018 4 z 5

Není špatná tato kniha jen ten závěr je takový pro mě nemastný, jsem u Browna navyklý na napínavější konce, ale to může být jen můj problém.

margaretz
16.07.2018 4 z 5

Knížka se mi moc líbila. I když mi tentokrát přišlo, že Robert řešil velmi málo symbologických záhad, než jak je u něj běžně zvykem.
Co ještě se mi na knize líbilo se dočtete zde:

Mišulenka
16.07.2018 4 z 5

Po poslední Brownově knize jsem k Počátku přistupovala skepticky a bez očekávání něčeho smysluplného. A moc ráda jsem se nechala překvapit.
Příběh mě bavil a když si odmyslím tu protivnou debilní eidetickou paměť a Langdonovo všudybylství a všechnoznalství, tak dávám čtyři hvězdičky.