Pôvod

Pôvod
https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/362225/bmid_p-vod-fna-362225.jpg 4 2667 2667

Robert Langdon série

< 5. díl

Harvardský ikonograf profesor Robert Langdon príde do Guggenheimovho múzea moderného umenia v Bilbau, aby sa zúčastnil na odhalení objavu, ktorý „naveky zmení tvár vedy“. Podujatie usporiadal štyridsaťročný miliardár a futurista Edmond Kirsch, ktorý sa vďaka svojim ohurujúcim ultramoderným vynálezom a odvážnym predpovediam preslávil po celom svete. Kirsch, ktorý pred dvoma desaťročiami patril k prvým Langdonovým študentom na Harvarde, sa chystá zverejniť prelomový vedecký objav, ktorý zodpovie dve zo základných otázok ľudskej existencie. Langdona a stovky hostí uchváti originálna prezentácia, oveľa kontroverznejšia, ako Langdon čakal. Dokonale zorganizovaný večer sa však v okamihu zmení na chaos a hrozí, že Kirschov vzácny objav sa navždy stratí. Langdon sa ocitne v bezprostrednom ohrození a musí z Bilbaa utiecť. Sprevádza ho Ambra Vidalová, elegantná riaditeľka múzea, ktorá Kirschovi pomohla provokatívny večer pripraviť. Vydajú sa do Barcelony, aby našli záhadné heslo, ktorým odhalia Kirschovo tajomstvo. Pri pátraní v temných vodách utajených dejín a radikálneho náboženstva sa Langdon s Vidalovou musia skrývať pred nepriateľom, ktorého všadeprítomná moc zjavne pramení v španielskom kráľovskom paláci a ktorý sa nezastaví pred ničím, aby Edmonda Kirscha umlčal. Na ceste vyznačenej moderným umením a tajuplnými symbolmi odhalia Langdon a Vidalová stopy, ktoré ich nakoniec dovedú až ku Kirschovmu nečakanému objavu... a šokujúcej pravde, čo nám tak dlho unikala.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Ikar (SK)

Origin , 2017

kokos1
17.08.2018 3 z 5

Kniha pěkně napsaná, ale asi jsem čekal více. Děj nebyl moc zamotaný a nemělo to spád jako předcházející díla autora.

Melaanie
16.08.2018 4 z 5

Kniha byla čtivá a probudila ve mě touhu se opět podívat do Barcelony a vše si tam znovu projít. Podívat se na místa, která se v knize popisují. Příběh mě bavil a měl i spád. Určitě se vrhnu i na předchozí díla autora a doufám, že mě nezklamou.

kalimero007
14.08.2018 4 z 5

Čtivá kniha - jedním dechem....dobrá práce p. Brown. Hlavně mne baví zasvěcení do památek .Tentokrát se některé tajnosti daly vydedukovat. Vždy se moc těším na jeho nová vydání .

kathla
14.08.2018 3 z 5

Tak nějak jsem čekala víc. Sice se to pěkně četlo, ale Langdon toho moc nelustil a docela mi vadilo, ze jsem dlouhou chvíli netušila o co jde - co je ten převratný objev. Starší tituly mi přišly lepší :)

myelka
11.08.2018 4 z 5

Ano, jedna ze slabších Brownových knih, a ano, má podobný, opakující se motiv jako předchozí knihy. Ale i tak je kniha poutavě napsaná, potřebujete přečíst další a další stránku...jen mi chybělo více kódu a šifer...předvídatelnost konce, jak už psali mnozí, byla taky celkem jasná...

Storm5007
11.08.2018 3 z 5

Kniha není dějově tak silná, jak jsem u Dana zvyklá. Musím, ale vyzdvihnout, že napětí z otazky, co bylo vlastně tak převratného zjištěno vydrželo celou knihu. Právě proto mě asi poté zklamal konec. Co se mi líbilo byla na začátku knihy prezentace od toho jsem se nemohla odtrhnout. Dále mám na knihách od Dana rada jeho popis památek a jeho znalosti. Bohužel, to kdo za tím vším stojím bylo velmi předvídatelné a mě se to povedlo uhodnout dost brzo. Autor slíbil také napsat knihu o Praze, tak budu čekat a doufat, že se mu povede. :oD

Rave
11.08.2018 4 z 5

Od pocatku v napeti. Vlastne se mi ulevilo, kdyz jsem se dostala k rozuzleni, ke kteremu jsem se tak zoufale prokousavala...Pritom mam Brownovo rozvetvene vypraveni rada. Tady jsem vsak byla tak pohlcena hlavni myslenkou, ze jsem stranky zkracovala pohledem, jen abych "uz vedela"! Presto se mu opet podarilo, ze jsem si pri popisu staveb hledala obrazky v googlu :-) Plny pocet nedavam jen pro predvidatelny dej a opetovne podobny scenar jako u Sifry. Jinak napad genialni a ja, jako ateista a konspirik, jsem chvilema tleskala nahlas...

Topri49
10.08.2018 3 z 5

Knihy s podobnou tématikou jsem vždycky ráda četla, ale přijde mi, že je to tak nějak pořád to samé. Začne to nějakým zločinem, ať už loupeží, vraždou nebo únosem. Pak se na scéně objeví hlavní hrdina, většinou profesor, odborník ve svém oboru, který je spolu s další osobou, většinou pěknou ženou, vtažen do tajemného spiknutí. Spolu pak musí vyřešit několik záhad a dostat se k cíli dříve, než jejich nepřítel většinou v podobě nějakého kultu, ochotného ve jménu víry udělat cokoliv.
Když podobné knihy čtete poprvé, dokážou vás vtáhnout do děje a lecos vás překvapí, ale po páté nebo třeba po desáté už tak nějak víte, o čem to bude a dokážete uhádnout ten „překvapivý“ konec už v půlce knížky.
Tím neříkám, že by byl počátek vysloveně špatný. Člověk se jeho přečtením dozví nové věci a rozšíří si obzory, jen už to není tak napínavé jako Da Vinciho Kód a nejsem si jistá, jestli bych si to po pár letech přečetla ještě jednou.

HynekBee
09.08.2018 3 z 5

Nedočetl jsem. Pro mě to je typický Brown. Celý děj se dá předvídat, pokud jste četli nějaké jeho předchozí kusy.
Jinak vše popsané mistrně, to se musí nechat.

ivzu77
08.08.2018 4 z 5

Na další pátrání RL jsem se dlouho těšila. Četlo se to rychle a dobře. Téma mne také zaujalo. Snesla bych více putování a pátrání po historických místech jako v předchozích dílech. Ale i tak se musím přiznat, že jsem si muzeum, basiliku i dům v Barceloně vyhledala na Wikipedii. Jo ta technika :-)

Rozmarýna Rozm
08.08.2018 2 z 5

Strašně slabá kniha, ve které je smícháno úplně všechno, včetně homosexuální platonické lásky a generála Franca - v obou případech úplně zbytečné a nemající s příběhem nic společného (prostě vata), umělé inteligence, náboženství, Stephena Hawkinga, zárodečné polévky,.... A zapomněla bych na Uber. Skoro bych řekla, že je tato kniha brak. Objednatele vražd odhalí každý čtenář uprostřed knihy. Do boje Langdona s najatým vrahem v katedrále Sagrada Familia se to velmi dobře četlo. Zbytek knihy byl nudný a přednáškový. A kniha pokračovala ještě i po odhalení toho, kdo najal vraha. Úplně zbytečně. Prostě žádné vyvrcholení.
Brown se už úplně vyčerpal.

čef
07.08.2018 5 z 5

Dobrodružný příběh s mnoha úniky na poslední chvíli, s dramatickými zlomy, stupňovaným napětím a bombastickými prohlášeními je umně spojen mnoha inspirativními myšlenkami - známými i méně známými. Tak jako v autorových nejlepších románech je mnoho věcí jinak než vypadá, včetně hlavní otázky o smyslu náboženství a původu a směřování lidstva. Určitě zde najdete hodně moc zajímavého, zvláště pokud trochu znáte Španělsko a Barcelonu nebudete litovat stejně jako já. K filosofickým závěrům kvituji řešení otázky Boha všemohoucího a v ostatním věřím, že ať tak nebo tak - všechno bude naopak nebo úplně jinak.

stavinohova
07.08.2018 5 z 5

Vyborna knizka. Byly useky kdy jsem opravdu cetla hltave. A pokud muzu popsat cerstve dojmy po docteni, tak je to asi tak, ze ja osobne jsem antimatematicky-fyzikalni-chemicky typ cloveka. Cislo je pro me neco cemu nerozumim, a mohla bych napsat ze diky tomu by me kniha nemela bavit, nemela bych ji pochopit. Ale sedim tady, a v hlave myslenky ze na vsem neco bude, ze myslenky ktere byly v knize pouzity jsou neuveritelne a pritom uchopitelne prave vedou. Za me proste opet pozoruhodna kniha.

stepi08
07.08.2018 5 z 5

Po z mého pohledu slabšímu Infernu a Ztraceném symbolu se Brown Počátkem opět přibližuje laťce, kterou si u mě nastavil Anděly a démony, jež řadím do TOP 5 mých vůbec nejoblíbenějších knih. Ačkoli historicko-umělecké exkurze a luštění symbolů nebyly tak propracované, jako v jiných brownovkách, Počátek mě dostal svou vizí budoucnosti, která není tak úplně neuvěřitelná.

Denisa.knizky
06.08.2018 4 z 5

Brown samozrejme nezklamal, na druhou stranu nutno priznat, ze se jedna o nepatrne slabsi knihu. Nicmene zajimave tema, obcas jsem knihu zavrela a sama popremyslela o skloubeni vedy, techniky a viry. V dalsich smerech brownovska klasika, zajimava zapletka, napinavy zaver, a velmi ctivy pribeh doplnen o moderni technologie hlavne v podobe umele inteligence, Pravda, v nekterych pasazich je trochu predbehnuta doba, na druhou stranu ale asi ne o moc:) za me 70%.

Silmarien
06.08.2018 4 z 5

Jednohubka tak veľmi ako sa len dá pri dvoch deťoch a vyše 500 stranách.
Dan Brown sa držal svojho modus operandi a namiešal opäť špionážny triler, ktorý sa čítal jedným dychom napriek pomerne dlhým vedeckým zastaveniam. Mohla by som sa pitvať v nedostatkoch a v konečnom dôsledku jednoduchých riešeniach a vysvetleniach - lebo v tomto príbehu boli prakticky všetky také a dĺžka príbehu bola spôsobená skôr viacerými príbehovými líniami a už spomenutými vedecko-filozofickými rozhovormi.
Ale ono to aj tak fungovalo.
Samotné pátranie Langdona bolo oproti ostatným knihám skoro jednoduché, mal totiž výborného pomocníka (a tým nemyslím jeho ženský sprievod). Ostatné línie tomu dodávali nádych mozaiky, ktorú sa snaží počas čítania rozlúštiť každý čitateľ, viac či menej úspešne. Musím povedať, že finálny páchateľ mi napadol až tesne pred konečným rozuzlením, v podstate v momente, keď už nikto iný neostal

Hej, bolo to fajn. Som rada, že som počkala ten polrok, čo som Pôvod mala doma a čítala som ho vtedy, keď som mala naozaj chuť na tento typ knihy. Špionážne trilery čítam veľmi málo, lebo sa mi znechutili po prvom boome Da Vinciho kódu, takže ostávam už len pri klasike - Vandenberg a Brown :-)

tetulka
05.08.2018 5 z 5

Opět mě kniha od tohoto autora přivedla do transu. Den jsem dumala nad myšlenkou díla. Neuvěřitelné, jak dokáže Dan Brown zapůsobit...!

jan0504
05.08.2018 5 z 5

Brown vie vyťažiť z minima maximum...trošku slabší dej, ale klasický Dan Brown. Minimálne kvitujem dobrú tému knihy :-)

codeas
05.08.2018 3 z 5

Z knihy mám zvláštní pocit. Na jednu stranu chcete stále stejný příběh, protože to je Dan Brown, ale pak vlastně v duchu proklínáte předvídatelný děj. V této knize mi přijde mnohem méně odkazů na věci v kontextu historie, vědy a umění, které mě vždy bavili (to pomezí fikce a faktů, odkazů na další zdroje co člověk může číst nebo kam zajet). Tato kniha je zaměřená na aktuální dění a budoucnost, takže pokud vás zajímají témata kolem AI, robotů, komplexity systému, Uberu, kvantových počítačů, Tesly atd, tak jistě budete víc uspokojení než ostatní. Přesto dávám nižší hodnocení, protože mě třeba Šifra bavila více a toto spíše nudilo. Celé poslechnuto jako audiokniha

Dimas
04.08.2018 4 z 5

Když se dívám kolem sebe (skoro každý člověk "přikovaný" ke svému telefonu) taky mě napadají pochmurné myšlenky...