Pôvod

Pôvod
https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/362225/bmid_p-vod-fna-362225.jpg 4 2666 2666

Robert Langdon série

< 5. díl

Harvardský ikonograf profesor Robert Langdon príde do Guggenheimovho múzea moderného umenia v Bilbau, aby sa zúčastnil na odhalení objavu, ktorý „naveky zmení tvár vedy“. Podujatie usporiadal štyridsaťročný miliardár a futurista Edmond Kirsch, ktorý sa vďaka svojim ohurujúcim ultramoderným vynálezom a odvážnym predpovediam preslávil po celom svete. Kirsch, ktorý pred dvoma desaťročiami patril k prvým Langdonovým študentom na Harvarde, sa chystá zverejniť prelomový vedecký objav, ktorý zodpovie dve zo základných otázok ľudskej existencie. Langdona a stovky hostí uchváti originálna prezentácia, oveľa kontroverznejšia, ako Langdon čakal. Dokonale zorganizovaný večer sa však v okamihu zmení na chaos a hrozí, že Kirschov vzácny objav sa navždy stratí. Langdon sa ocitne v bezprostrednom ohrození a musí z Bilbaa utiecť. Sprevádza ho Ambra Vidalová, elegantná riaditeľka múzea, ktorá Kirschovi pomohla provokatívny večer pripraviť. Vydajú sa do Barcelony, aby našli záhadné heslo, ktorým odhalia Kirschovo tajomstvo. Pri pátraní v temných vodách utajených dejín a radikálneho náboženstva sa Langdon s Vidalovou musia skrývať pred nepriateľom, ktorého všadeprítomná moc zjavne pramení v španielskom kráľovskom paláci a ktorý sa nezastaví pred ničím, aby Edmonda Kirscha umlčal. Na ceste vyznačenej moderným umením a tajuplnými symbolmi odhalia Langdon a Vidalová stopy, ktoré ich nakoniec dovedú až ku Kirschovmu nečakanému objavu... a šokujúcej pravde, čo nám tak dlho unikala.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Ikar (SK)

Origin , 2017

Oliva2010
15.07.2018

Mam vsechny brownovy knizky a pocatkem se podle me dostava opet do puvodni vynikajici formy. Vyborna je postava winstona - citlive a vhodne zapletena do pribehu.

Neopol
13.07.2018 5 z 5

Prostě výborná knížka

Pavlnka
11.07.2018 5 z 5

Po poslední knížce, jsem nic moc neočekávala a proto možná příjemně překvapila. Bylo to hodně zajímavé, přečteno velice rychle.

burianek
10.07.2018 5 z 5

Pravda, ještě jsem nedočetl, ale po 400 stranách můžu jen konstatovat - dobře se to čte! Oproti jiným "bestselerům", které jsem převážně hodnotil velmi nízko, je to prostě nádhera. Možná ještě přehodnotím po dočtení.
Dočteno - mě se to líbilo. Jen tak mimochodem, minimálně 10 sci-fi knih koupených za poslední 2 roky a hrdě označených jako bestsellery jsem prostě rozdal. Byly to neskutečné hlouposti a ještě špatně napsané. Tuto knihu si ale nechám.
Jo, aktuálně přidávám i knihu Mise Saturn - taky neskutečná agitka a blbost.

Dandulka
09.07.2018 5 z 5

Paráda! Jako všechno, co jsem zatím četla. Mohu jen doporučit.

mari.seri
08.07.2018 5 z 5

Novou knihu s RL jsem si nemohla nechat ujít. Ano je to stále stejná mohlo by se říci ohraná předloha (velký objev, útěk s krásnou a chytrou ženou, falešné obvinění, stíhání a velkolepé odhalení), ale autorovi nelze upřít, že stále píše tak, že přiková čtenáře ke knize a ti hltají další a další stránky v touze zjistit jak to dopadne a jakou velkou záhadu kniha skrývá. Líbilo se mi, že tentokrát se vše vyloženě netočilo kolem RL a jeho symbolů, ale prostor zde dostaly nové technologie, což je téma více než aktuální. Ovládáme mi digitální technologie nebo už pomalu ony ovládají nás? A jak to bude za pár desítek let? Neženeme se dopředu moc zběsile? Za mě osobně opět super počin autora.

Bobina74
08.07.2018 5 z 5

Tak tohle by šlo. A opět se ze mne stává smyslů zbavená bytost, jinak si neumím vysvětlit modrou zónu v hodnocení. Mně se kniha prostě líbila a po dlouhé době od Šifry konečně zase povedené dílo, které mně nenudilo. A ano pan Brown píše pořád stejně....ostatně jako i všichni jiní autoři, proto se k tomu spisovateli vracíme. P.s. : Nebo, že bych já to měla zase nějak pomotané??? ;-)

Lana33
08.07.2018 3 z 5

V novém díle se již známý profesor Langdon vydavá opět za dobrudružstvím, které je svým tématem velmi aktuální. Setkáváme se s rozporem mezi vědou a náboženstvím, které je líčeno velmi poutavě. Jak už jsem tu několikrát četla, kniha není nejakčnějším dílem autora, nicméně je velmi současná. Velmi se mi líbí, že Brown vyúžívá začlenění různých biologických tezí, technických poznatků i detailních popisů míst bez mystifikace čtenáře.
Kniha je poutavá, nicméně se neustále opakuje stejný styl všech autorových knih s RL - navození problému, tragédie, únik s atraktivní ženou, obvinění Langdona, prchání a pronásledování, velké odhalení.
Tentokrát zde byl i nastíněn problém s umělou intelgencí a celkově toto nové téma mělo osvěžující nádech.
Na druhou stranu si říkám, že by to bez toho klasického "brownovského" děje nebylo ono :)
I přesto - skvělá kniha jako vždy.

jana89
07.07.2018 4 z 5

Kniha pojednává o dalším dobrodružství profesora Langdona. Pro tentokrát mi kniha oproti jiným dílů nepřišla až tak akční, ale téma, kterým se zabývala je aktuální. Člověk, náboženství a technologie. Každým dnem se technologie stále posouvá dopředu a i Winston je toho ve knize důkazem, kam se můžeme časem posunout. A důležité je taky si uvědomit otázku nebezpečí takovéhoto vývoje, což si i profesor na konci uvědomil. Kniha se mi líbila, i když jsem měla z počátku problém se do ni pořádně vnorit. Pote jsem už ale hltala stránku za stránkou a byla zvedava, jak to vše dopadne. Z knihy jsem si ale odnesla více z pohledu technologie než náboženství, které přeci je Brown v knihách s profesorem Langdonem řeší.

PetK
07.07.2018 4 z 5

Možná je to tím, že jsem si od Browna dala pár let pokoj, protože jeho schémata už mně připadaly až moc stejné a předvídatelné. Ale tohle jsem si zkrátka a jednoduše užila. Jasně, zase to bylo na jedno brdo ve smyslu - děj v plus mínus 24 hodinách, kráska po boku Langdona (btw Ambra Vidal - nemám ráda přechylování - je opravdu jméno jak pro královnu), odbočky do minulosti a zvrat těsně před koncem... Ale Brownovi se nedá upřít, že umí psát. Vzbudit napětí. A hlavně! vzbudit touhu cestovat a poznat všechna ta místa, ve kterých se děj knihy odehrává.
Konec už mi přece jen přišel trochu zdlouhavý, s tou slavnou prezentací se fakt babral už moc. :-) Ale jinak jsem si to opravdu vychutnala.

Toffee
06.07.2018 3 z 5

Brown je rutinér, ale nedá se mu upřít, že umí vyprávět. Není jediný, kdo píše podle úspěšné šablony, jenže kde pořád hledat nějaká mystéria a konspiraci? Už u Inferna to bylo krkolomné a z velké části byl román spíš atraktivním turistickým průvodcem. Slibný rozjezd románu Počátek s avizováním objevu, který může naprosto zničit světová náboženství, v poslední třetině naprosto vyšuměl a thriller byl nahrazen podrobnými popisy z oblasti chemie, biologie apod. A samozřejmě opět atraktivním průvodcem hlavně po Bilbau a Barceloně. Za mě jednoznačně nejslabší autorův počin.

ivca7818
06.07.2018 4 z 5

Nová kniha bestselleristy Dana Browna vyvolala ve čtenářské i fanouškovské obci značný ohlas a rozporuplné reakce vzhledem k poněkud kontroverznímu a přitom aktuálnímu tématu. Brown, který se proslavil se svou sérií o harvardském profesorovi a symbologovi Robertu Langdonovi, jež odkrývá záhadné symboly v průběhu historie a dává je do pro mnohé neobvyklých souvislostí, tu totiž pokládá dvě kontroverzní otázky, jež hýbou lidstvem již od "počátku". Odkud jsme a kde jsme se tu vzali. Odpověď na ně nalézá v umělé inteligenci a pokrokových technologiích, které přijdou již za několik desítek let. Tematika románu v čele s Langdonem je tedy poněkud odlišná, ale přece má s předchozími knihami jedno společné: náboženství, které společnost spojuje i rozděluje a otázky, jež se náboženství týkají. Mezi čtenáři a fanoušky Browna rezonují komentáře buď ryze pochvalné nebo ryze kritické a nic mezi tím. Ti, kteří byli totiž doposud zvyklí na to, že hlavní hrdina Robert Langdon luštil starodávné symboly, budou zklamáni, protože tentokrát se Langdon víceméně pouze účastní a nechává se "vést" pokročilou počítačovou technologií. Naopak čtenáři zajímající se o futurologii, fyziku a další exaktní vědy budou nadšeni zpracováním i aktuálním tématem, na které Brown upozornil. Z veskrze objektivního hlediska je to kniha čtivá, má podobnou strukturu jako autorovy předchozí romány, má spád a překvapivý závěr, jak je u Dana Browna zvykem. Mohu doporučit a uděluji čtyři hvězdy.

Targa Dall
04.07.2018 5 z 5

Nyni znam pocatek i smerovani lidske rasy. Zajimava kniha, moc.

zpevSusannah
03.07.2018 5 z 5

Nevím, čím to je, ale tentokrát mi to přišlo malinko jiné. Žádná bezhlavá a zběsilá honba za symboly. Počátek si od začátku až do konce držel svůj půvab a tím dal krásný prostor pro hlavní myšlenku celé knihy. A že to bylo zase pořádné poselství!
Za mě určitě lepší než Inferno. A mám zase nad čím chvíli dumat...

"Náboženství si nemůže činit nároky na morálku. Jsem dobrý člověk prostě proto, že jsem dobrý člověk! Bůh s tím nemá nic společného!"

PS: Jak to ten Langdon jen dělá, že se kolem něj vždycky motají takové kočky a že vše zvládne přežít a vyřešit? Je to takový James Bond bez Astona Martina DB5 :-D.

turtle
02.07.2018 3 z 5

Bohužel, stále stejné. Vědec a superman Langdon, krásná žena, tajemná záhada jenž vyšumí do ztracena, jen kulisy se mění. Za popisy Barcelony a Sagrada Família díky, ale jinak sbohem, Dane Browne.

Plaknel
01.07.2018 4 z 5

Počátek - bylo to moc hezký, pěkně se to četlo. Sice jsem si pořád něco vyhledávala na netu, ale aspoň jsem se podívala do Španělska.
Jen na straně 199 mi došlo, jak to bylo s tou vraždou. Už jsem asi přečetla moc detektivek.
Knihu doporučuji

Dubin3k
01.07.2018 3 z 5

Se začátku se zdálo že půjde o typického Browna, ale po přečtení trochu větší části knihy jsem si uvědomil že tomu tak není. Přišlo mi, že kde se dalo tak autor snažil napínat do poslední chvíle, a tak pro spoustu informací jako třeba text SMS zprávy jsem musel čekat skoro až několik kapitol (možná přeháním ale byla to věčnost). Napětí, které se budovalo okolo dvou otázek, na kterou se hledala odpověď celou knihu mě přinutilo doufat, že se bude jednat o něco velkého co člověku vyrazí dech, ale chyba. Odpověď na první otázku nebyla, alespoň pro mě vůbec, nic nového je to obecně známá věc a odpověď na druhou více zajímavější otázku beru jako samozřejmost, jelikož technika jde dopředu a je jasné že to tak jednou dopadne, pod odhalení na konci knihy jsem až přišel o chuť číst dále takové zklamaní jsem nečekal a dost mě vzalo. Ale aby jsem jen nekritizoval tak kniha měla i zajímavé pasáže a spíše jsem si vážil okolních věcí detailů a popisů, které se tak netočili kolem těch dvou "velkých" otázek jako třeba vývoj AI, popis barcelonského kostela, který by jsem určitě chtěl vidět a málem bych zapomněl Winstona a Ambru, protože bez ženy po profesorově boku by to nebylo ono. Přesto vše se srovnáním s předchozími knihami mi chybělo ne tak obyčejné rozuzlení. Tuhle knihu beru jako konec knih s profesorem Langdonem i kdyby vyšly další díly, protože si chci zachovat svoje pocity, které k sérii mám a nechci si je ničit případnými špatnými dalšími díly. Takže sbohem profesore Langdone budete mi chybět.

Warty
29.06.2018 5 z 5

Začátek je prostě strhující, člověk nemůže přestat číst. Konec a rozuzlení mě však trošku popravdě zklamalo. Celkový dojem je ale i tak velmi dobrý a knihu můžu jenom doporučit.

Nelasp
28.06.2018 5 z 5

Opět Brownovská superjízda. Tentokrát pro mě byl zážitek z četby umocněn tím, že jsem na všech popisovaných místech byla a mohla jsem si tedy velice konkrétně představit popisované prostředí. Náš McGyver Robert Langdon i nadále táhne ke čtení :-D

Anie.M
27.06.2018 4 z 5

Na Počátku se mi nejvíce líbil námět. To jak se věda rozpíná čím dál více do našich životu, ať už chceme nebo ne, ať už s dobrým či špatným záměrem. Knížka u mě nepředčila Ztracený symbol, ale za přečtení rozhodně stála :)
Z knihy jsem si musela zapsat toto: "Nic nelze vynalézt, protože všechno už je zapsáno v přírodě. Originalita neznamená nic jiného, než návrat k počátkům" - Antonio Gaudí