Rock mého života
Ondřej Neff
Arkádie (Ondřej Neff) série
< 2. díl >
Příběhy Kuby Nedomého a Dědka Čucháka začaly v románu Měsíc mého života. V lunárním habitatu Arkádie vedou skromné živobytí starožitníků, člověk vedle kyborga. Mohli by žít docela poklidně, nebýt jejich všetečnosti, která je vede do střetu s mocnými toho podivného světa, zavřeného pod kupolí uprostřed měsíční pustiny. Jenže teď mu jde po krku robotický ninža, a nebýt jeho přátel, má to spočítané... A jak s tím vším souvisí Elvis Presley?... celý text
Přidat komentář
Po letech návrat na měsíční Arkádii a opět jsem se skvěle bavil. Neffův styl psaní je chytlavý, děj akční a zábavný, hlavní postavy nezapomenutelné a jazyk úchvatně bohatý. A chci taky svého osobního Ronina!
"Elvis žije. Tak jej pojďme zabít!"
Dějově by kniha stačil i na trilogii kolik se toho v ní děje.
Škoda, že se autor trochu nerozepsal o těch islámských fundamentalistech, co obsadili většinu Plesnivky a taky trochu více o tom, jak vlastně funguje Miagiho motor a jak přesněji probíhala kolonizace Měsíce a o technologiích dlouhověkosti a jak je možné ze zachované hmoty znovu vybudovat jedince, tak jak byl předtím než přestal fungovat.
Náročně nenáročné čtení, které se nebere moc vážně a celkem to funguje. Předpokládá to, že si oblíbíte hlavní postavy a pak už jen sledujete jak zachraňují sebe a někdy i Měsíc před zničením, a znovuvybudováním. A samozřejmě Elvis.
Tato kniha ma potrapila. Vobec, ale vobec sa mi nechcelo ju docitat, no vydrzal som. Hrdina knihy vobec neposuva dej dopredu, je pasivny, autor si ho pohadzuje tam i sem. Celkovo ma prekvapuje, ze kniha pochadza od takeho autora, akym je Ondrej Neff. Cita sa to ako prvotina od autora, ktoremu sa nedari vymyslenu zapletku dostat do pohybu a hodnoverne ukoncit. Citatel vobec nema pocit, ze hrdina ma co stratit. Technologie su vsemocne, nieje jasne vymedzene co sa da a co uz nie. Postava Ronina je totalne nekonzistentna, ako vobec cely koncept elektronickych ninjov. Autor si viackrat odporuje a vymysla za chodu, ako by snad mohli fungovat bez toho, aby potom zrevidoval a usporiadal jednotlive prvky svojho vesmiru. Velakrat sa v knihe sumarizuje, akoby kniha vychadzala po castiach, serialovo. Atd. atd.... Po vybornej prvej knihe pribehov je tento roman velkym sklamanim.
(SPOILER) A pak že Elvis nežije! A kdo jiný než Kuba Nedomý tomu může přijít na kloub! K mému milovanému Dědkovi přibyl navíc ještě mazlík Ronin a jízda Arkádií a částečně i Plesnivkou může zase svištět!! Už se těším na další díly, ještě že jich Neffík napsal víc!!! Vikřičník!!!!
Oproti prvému dielu mi to prišlo komplexnejšie, celistvejšie, v dobrom zmysle slova šialenejšie a celkovo oveľa lepšie. Príbeh Nedomého, Dedka Čucháka, Su, Ronina a v neposlednom rade Elvisa Peesleyho je neuveriteľne zábavná jazda, ktorá prináša na každej stránke nové a nové nápady a Ondrejovi Neffovi sa podarilo vytvoriť svet, kde aj taxík skrýva svoje tajomstvá a roboninža je proste skvelý a iste si ho zamilujete. Ja som ho chcel mať aj doma :-) odporúčam každému milovníkovi sci-fi, humoru, šialených nápadov a skvelých zvratov.
V porovnání s konkurencí na poli SF v ČR jde samozřejmě o velmi povedenou knihu. Navíc patří do mého oblíbeného měsíčního cyklu. Přesto mě ale několik věcí na knize mrzelo. Místy působila jako ušitá horkou jehlou, na několik místech se bohužel stalo, že Neff odporuje svému textu napsanému o několik stran dříve (to bohužel svědčí i o nízké úrovni našich nakladatelů, na podobné kiksy by měl nakladatel autora upozornit). A úvod mi přišel až příliš upovídaný a to mám upovídané knihy rád. Přesto pořád dobré čtení.
Štítky knihy
roboti Měsíc česká literatura technologie budoucnosti dramata sci-fi Kuba Nedomý Dědek Čuchák
Autorovy další knížky
1998 | Tma |
2007 | Tma |
1989 | 3x Kája Saudek |
1988 | Měsíc mého života |
2007 | Jeruzalémský masakr motorovou pilou |
„You look like an angel
Walk like an angel
Talk like an angel
But I got wise
You´re the devil in disguise!“
Ačkoliv je tohle již třetí kniha v sérii Arkádie, (počítám i příběh Reparátor, který měl být v sérii číslem 2) jedná se vlastně o první samostatný příběh Dědka Čucháka a Kuby Nedomého. Všechno to začalo a končí Elvisem. Je to akční detektivka, která je však prošpikována mnoha technickýma vymoženostma, že jsem tomu zpočátku nerozuměl. Co jsem tak nějak vůbec nepobral bylo „zjevení“ likvidačního robota, později nazvaného Rónin. Jak se tam zmaterializoval, to je pro mne do teď, obrovská záhada. Ale když toto pominete a přijmete, dostanete celkem slušnou akční a napínavou jízdu.
Malá ochutnávka:
. . . Mantella chápal, kam tím mířím, a štvalo ho to, protože to byl kádrový policajt, který si na statutu veřejného činitele velmi zakládal.
„Tím chceš říct, že my ten zločin živíme, abychom nepřišli o kšeft.“
„Přesně to si myslím.“
„To je hnusná, zlovolně pomlouvačná myšlenka zrozená v mozku navyklém na zvrhlý způsob uvažování, která mě pobuřuje a plní znechucením,“ řekl Mantella. „Tím spíš, že je pravdivá.“
A jak je už zvykem u pana spisovatele, i zde nechal docela velký časový úsek bez jakéhokoliv komentáře. Jedná se konkrétně o tři a půl roku, které Nedomý strávil tak nějak mimo systém. Víc neprozradím ať nic neprozradím. Možná se to dozvíme v nějakém jiném příběhu. Všiml jsem si také jedné zajímavosti, zatím, co Dědek Čuchák ani jednou v tomto příběhu neřekl HU, vynahradil si to Kuba Nedomý. Vždycky reaguje na nějakou situaci slovy: „Vidět to Dědek Čuchák, řekl by to svoje HU“.
Citát: Lidé si nepřipouští ohrožení, ale někde v podvědomí to v nich doutná.
Co mne také zaujalo byl fakt, že ačkoliv se děj odehrává na Měsíci, je tu zmíněno jak Apollo 11, 12 a 14, ale nikde není zmíně ono legendárně utajené Apollo 18. Pokud netušíte, co na Měsíci ono legendární Apollo 18 našlo, doporučuji film Gonzala Lópéze-Gallega. Ale to je jen tak okrajově, protože ta Apolla jsou tu vlastně taky jen okrajově i když jsou kolem jejich přistání vybudovány kupole. . . HU. A ačkoliv mám k již přečteným příběhům v této sérii jisté pochybnosti, přesto se pustím do další knihy.
Citát: Krom toho, že jsi ožralý, jako čuně jsi také geniální.