Rok zázraků ´89
Timothy Garton Ash
Svazek reportáží světoznámého britského historika, politologa a publicisty představuje jedinečné zachycení převratných událostí roku 1989, tak jak postupně zasáhly čtyři středoevropské komunistické režimy včetně tehdejšího Československa. Autor se přitom soustřeďuje na klíčové události daného historického okamžiku v podobě červnových voleb v Polsku a pohřbu Imreho Nagye v Maďarsku a listopadového pádu berlínské zdi a "sametové revoluce" v Československu, jimž byl osobně přítomen, a se svou charakteristickou erudicí, osobní angažovaností i jemným humorem podává nezapomenutelné svědectví o revoluční proměně, jež definitivně změnila tvář střední a východní Evropy.... celý text
Literatura faktu Historie Žurnalistika, publicistika
Vydáno: 1991 , NLN - Nakladatelství Lidové novinyOriginální název:
We The People, 1991
více info...
Přidat komentář
Výborný dokument, který podává dosti komplexní obraz evropských revolucí konce 80. let 20. století. Nenudilo mě to, možná i proto, že autor sám byl účastníkem dění.
Tato kniha stojí za přečtení.
Ač nerada to přiznávám,kniha mě místy nudila.Dokonce i v kapitole o Praze.Zajímavé je ovšem přidání eseje do knihy Střední Evropa po 30 letech.
Pro mě nejzajímavější byly poslední kapitoly knihy věnované sametové revoluci v Praze. V některých situacích se kniha odlišuje od seriálu České století, v tom smyslu, že televizní seriál zobrazil premiéra Adamce, jako státníka s charismatem a Havla jako nesmělého člověka, kterého unáší okolní proud revolučního nebo také "refolučního " (termín autora revoluce +reforma ) dění. V knize ale autor popisuje, že Adamec byl vypískán z Letné a jeho první návrhy sestavení vlády odborníků muselo OF odmítnout protože 16 z 21 odborníků byly skalní komunisté. Havel má dle autora naopak nesmírné charisma a energii. Dále je v knize popsaná zajímavá postava dělnického předáka a budoucího ministra práce a sociálních věcí Petra Millera, která v seriálu zcela chyběla.
Štítky knihy
Polsko Německo Československo Maďarsko sametová revoluce 1989 střední Evropa rok 1989 komunistický režim
Četl jsem to nové vydání, se závěrečným esejem, v anglické verzi, protože jsem tehdy netušil, že vyjde znovu česky. Vynikající zachycení ducha doby, neotřelý pohled z vnějšku i jako historický pramen pro další bádání. Doporučuji číst třeba jako doprovod k poněkud vědecky suchému Sukovi a jeho Labyrintu revoluce, který by možná také zasloužil nové, aktualizované vydání.
Ze závěrečného eseje ovšem poněkud mrazí. A po pěti letech od vydání jsou některé rozdíly ještě výraznější.