Rozinky v blátě - Dva tucty střepů
David Jan Novotný
Píše se rok 1951 a do pražské čtvrti Josefov se stěhuje židovská rodina Neumanových. Hlavní postava, pětiletý Samuel Neuman, poznává ulice, dvorky a zákoutí Josefova, kde se odehrávají všední, ale také dramatické příběhy sousedů i rodiny Neumanovy, ovlivněné událostmi, které hýbaly Československem v padesátých a šedesátých letech. Jen tu a tam vezme Oskar Neuman své syny na vlastivědné výlety, aby jim ukázal krásy české země, ale zároveň divného státu, omotaného ostnatým drátem. Navzdory tomu, co strašného dějiny přinesly a přinášejí, Samuel, jeho bratr i otec neztrácejí svou víru... celý text
Literatura česká Historické romány
Vydáno: 2023 , Ikar (ČR)Originální název:
Rozinky v blátě
více info...
Přidat komentář
Je jenom málo knih, u kterých nepřeskakuju některé pasáže. Tahle je výjimečná - u ní jsem se vracela a četla i dvakrát totéž, jak moc se mi to líbilo. Román o životě židovské rodiny od padesátých do šedesátých a dalších let je psaný rukou zasvěceného mistra. To smutné není patrné na první pohled, ale maminka zvaná Zlatíčko je tím hodně poznamenaná. A jak manžel, tak i synové to ctí...... Hned jsem si vybavila Poláčkovu slavnou knihu Bylo nás pět i Frýdův Vzorek bez ceny a pan biskup. Mají společnou základnu a všechny tři jsou kouzelně čtivé. Vřele doporučuju ke čtení, hodně jsem se dověděla, poučila a taky se hodně nasmála. Je toho víc, ale to nevydařené odstřelování Stalinovy Fronty na maso, tak to je tedy něco! Oskar Neumann je symbolem noblesy, vzdělanosti i širokého rozhledu. Otec Samuela a Tomáše, kteří díky jeho výchově uměli proplouvat i ve špinavých vodách socialismu. Vůbec jde o skvělou a milující rodinu. Člověk si musí zachovat svou důstojnost a nepodlehnout nátlaku. Skvělá a nezapomenutelná četba, knížka je napsaná vybraným jazykem a je plná jemného humoru.
(SPOILER) Lehce mě zaráží, že má kniha celkem nízké hodnocení. Za mě to je příběh na plný počet hvězd. Běžně mám knihy se stejným počtem stran za dva dny pryč, ale s rozinkami jsem si prožila krásných pět podvečerů, pomalu jsme společně procházeli Prahou na pozadí 50-60 let. Společnost nám dělala rodina Neumannova, která svou pevnou vírou a skvělou výchovou, připravila své dva syny do lepších zítřků. Hodně mě vzala linka se Zlatíčkem, která byla poznamenaná svou minulostí. Zde by se dalo říct, že přežila válku, ale nepřežila mír. Opravdu povedená kniha.
Ulala přesně vystihuje můj vztah k předchozím knihám autora. I já byla nadšena
Sidra Noach a Gilgul mě v podstatě neoslovil. Ale Rozinky jsem si užívala. Nevím, zda je to tím, že jsem několikanásobnou babičkou, ale o krapítko více jsem se smála v první části knihy, kdy byli kluci na základní škole. Konfrontace té doby a dětského uvažování - to prostě nemělo chybu. Ale byl to opravdu jen ten krapítek. Užila jsem si to až do konce.
Knížka, která mi bude dlouho ležet v hlavě, to je shrnutí tohoto příběhu o poválečné době v Praze. Válka už sice skončila, ale její následky budou v hlavách lidí ještě dlouho. Příběh lehce plynul a ukazoval, jak těžké bylo zachovat si svou víru a čest, vychovávat k tomu své děti a zároveň se vyrovnat s těžkou dobou politických procesů a udavačství, prostě jen žít čestně a podle svého svědomí. Všichni hrdinové jsou milí a držela jsem jim palce . Dávám 5 hvězdiček.
Knihou D.J.Novotného Sidra Noach jsem byla uchvácená, Gilgulem trochu zklamaná a tak mně zvědavost přivedla k Rozinkám v blátě a po jejich přečtení dávám s čistým svědomím 5 *. Je to kniha o upřímné hluboké víře, která překoná v životě vše, to dobré i to zlé. Na pozadí událostí 50-tých a 60-tých let se vyvíjí vztahy v židovské rodině Neumanových a upevňuje charakter jejich synů. Celá výchova je ovlivněná velmi bolestivými vzpomínkami jejich matky na koncentrační tábor. Rozinky v blátě jsou prostě skutečné.
Naprosto úžasná knížka. Čtenáře vtáhne nejen příběhem, který mapuje osudy Židů v Praze od padesátých let 20. století, ale především atmosférou, pohledem chlapce, který postupně dospívá a "rozum bere". Tzv. Pátá čtvrť (Josefov) je životním tématem D. J. Novotného.
Tak to se mi hodně líbilo, střípky z dvaceti let židovské rodiny v pražské čtvrti. Veselé i smutné, ze života.,
Štítky knihy
Židé Praha antisemitismus dospívání 50. léta 20. století komunismus 60. léta 20. století přeživší holokaustu české rományAutorovy další knížky
2010 | Sidra Noach |
2017 | Dybuk a ďábel |
2013 | Gilgul |
2016 | Zpověď agenta StB |
2023 | Rozinky v blátě - Dva tucty střepů |
Krásná, moudrá a laskavá knížka, která ve Vás rezonuje, a není jen na jedno přečtení. Přemýšlela jsem jako většina těch, kdo jí četly, proč má tak málo čtenářů navzdory krásnému humoru, který glosuje nelehké časy prožité i ty přicházející s 50. léty.
Ono to v první řadě bude anotací ke knize. Ta je opravdu "na pendrek". Máte z ní dojem, že je to nějaké takové nicneříkající vzpomínání na toulání se mezi domy a šmírování sousedů. A chudák dítě žijem pod jhem otce - fanatického turisty.
Ta obálka už to jenom podpoří, omlouvám se, pokud má lustr pro autora nějaký význam, ale v dnešní době křiklavých obálek tato určitě nezaujme. Já bych tam ráda viděla s trochou nadsázky vyfocenou tu kýtu s obtisknutým Gottwaldem.
Do třetice mě dorazila recenze v iLiteratura, kdy autor kritizuje "strukturu románu, kde se kromě hlavních postav žádné jiné nevyvíjejí". On to ale není bildungsroman, ale knížka s podtitulem "Dvanáct střípků paměti".
Kdybych si neoblíbila předchozí autorovy romány, po téhle knize bych opravdu nešáhla. A to by byla velká škoda.
Pokud budete mít tu možnost, přečtěte si tohle krásné vyprávění o dětství dvou malých nezbedů, kteří nasávají atmosféru a životní moudrosti v jedinenčné čtvrti od velmi svérázných obyvatel a také svých kamarádů, a jejich postřehy povyšuje na druhou naprosto odzbrojujícím způsobem jejich tatínek. S trochou "chucpe" bych ji přirovnala k Vyvoleným Chaima Potoka.
"POZOR NÁLEĎÍ !"