Rusko za starého režimu

Rusko za starého režimu
https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/52706/bmid_rusko-za-stareho-rezimu-YfH-52706.jpg 5 17 17

České vydání monografie Rusko za starého režimu (Russia Under the Old Regime, vyšla prvně v roce 1974) se opírá o druhé, opravené vydání z roku 1992. Pipesova studie tvoří jakýsi klíč ke čtení autorových novějších prací o socialistickém a komunistickém Rusku. To do značné míry ovšem platí pro celou, dnes v českém prostředí hojně vydávanou produkci o ruských a sovětských dějinách 20. století, jež jaksi postrádá ukotvení ve starší ruské historii. Richard Pipes rozhodně není historikem politických dějin. Mnohem spíše bychom ho mohli nazvat historikem struktur a historikem společnosti. Protože však ruské dějiny od dob cara Ivana Hrozného až po nesmělou industrializaci konce 19. století tvoří pevný celek, pokusil se ve své vynikající knize postihnout právě patrimoniální povahu carského režimu, a to ve všech společenských vrstvách – car, služebná aristokracie, církev, úřednictvo, měšťanstvo a rolníci. Samostatně pak pojednal o roli inteligence v ruských dějinách a především o jejím vlivu na proměnu carského režimu ve druhé polovině 19. století. Na českém knižním trhu představuje Pipesova práce o vzniku právních a institucionálních základen, které umožnily vytvoření byrokratického policejního státu ovládaného komunisty, zcela ojedinělou publikaci.... celý text

Literatura naučná Historie
Vydáno: , Argo
Originální název:

Russia Under the Old Regime, 1974


více info...

Přidat komentář

Kuža007
27.06.2022 5 z 5

Jedno z nejskvostnějších děl amerického historika polského původu Richarda Pipese. Pipes v této knize skvěle popsal příčiny, které ovlivňovaly Rusko od jeho vzniku do jeho současné podoby. Je považován za jednoho z nejvýznačnějších historiků své doby, což mu nakonec vyneslo křeslo poradce amerického prezidenta Ronalda Reagana v jeho prvním funkčním období pro záležitosti střední a východní Evropy. Hned v úvodní kapitole se Pipes věnuje přírodním podmínkám Ruska a poukazuje na to, že jeho půda není převážně vhodná k zemědělským pracím. V další části popisuje důvody, proč se stalo patrimoniálním státem (dlouhá doba pod mongolskou nadvládou). Dále poté popisuje jednotlivé struktury obyvatel: šlechta, která nemá ambice vzdorovat carovi, absence měst, církev jako instituce spravovaná carem a stav rolníků, na rozdíl od západní Evropy, je téměř pořád stejně bídně. V závěrečné části se pak věnoval krátce ruské inteligenci a jejím bojem a carským státem, kterým se měnil na stát policejní, jehož praktiky poté zdokonalili až komunisté. Četba aktuální i pro dnešní čas.

ondra2
09.02.2018 5 z 5

Jedná se o skutečně velice zajímavou knihu, když z analýzy přírodních podmínek v Rusku a jejich geografického vymezení autor dospívá k charakterizaci postoje tamních obyvatel i vládnoucí vrstvy nejen k otázce soukromého vlastnictví,ale rovněž k hodnotě lidské síly a k formě vládního režimu. Probírá jednotlivé vrstvy společnosti v rámci postupného vývoje státních útvarů v oblasti Ruska,aby skončil v předvečer revoluce v roce 1917. Dá se říci,že celý vývoj v Rusku pak v podstatě nemohl dopadnout jinak, než jak se nakonec stalo. Slovy Michaila Gorbačova (alespoň myslím, že to řekl on) - chtěli jsme to nejlepší a dopadlo to jako vždy.Lze jen doporučit, mimo jine v závěru knihy zmínku o zdokonalení represivních složek carského Ruska komunistickým režimem.