Saturnin

Saturnin
https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/129207/saturnin.jpg 5 7608 7608

Adellll
15.04.2020 5 z 5

Boží knížka. Patří do té úzké kategorie, kde jsou vážně skvělé knihy z povinné četby, které bych si přečetla moc ráda i dobrovolně. Saturnina jsem přečetla na jeden zátah a musím uznat, že je vážně vtipný, i když smíchy jsem úplně nebrečela:).

Freiherr
13.04.2020 5 z 5

U mnoha knih vnímám rozpor mezi předlohou a následným filmovým/seriálovým zpracováním, ale Jirotkovo dílo mezi ně nepatří. Doktor Vlach je stejný v knize i seriálu, Saturnin taktéž - to je hlavní. Zásadní rozdíl spočívá jen ve věku Milouše, kdy v knize je mu tuším 18, zatímco jeho seriálové verzi ztvárněné Pavlem Vackem bylo skoro třicet. Nebudu nosit sovy do Athén vypisováním kvalit děje a raději přidám jen malý úryvek z promluvy Jitky Molavcové (nemohu si vzpomenout, zda je v knize také):
"Buď stojíte tak daleko, že mě neslyšíte, nebo tak blízko, že je to prostě společensky nepřijatelné. Najděte se prosím ideální vzdálenost a dodržujte ji! Rozumíte?
Ten jídelní servis vypadá tak ponuře, že je mi do pláče.
Ano, chtěla jsem růži a toto je růže, ale naprosto nevhodná k mému věku, k barvě šatů, ke společnosti, kterou očekávám - prostě nevhodná."

Korsika
11.04.2020 5 z 5

Naposloucháno jako audiokniha. Čte Oldřich Vízner. Náhráno roku 2013. Nezkráceno.

jejda.majda
03.04.2020 5 z 5

Saturnin je prostě nesmrtelná kniha!

Radka1911
03.04.2020 5 z 5

Skvělá, dokonalá humoristická knížka pro pobavení a spravení nálady. A v tomto případě ani film s Oldřichem Víznerem nemá chybu. Knížku mám v knihovně hned "na ráně" a používám jako terapii smíchem.

Manifest blech
01.04.2020 3 z 5

Moc hezký styl psaní. Závěr byl příjemně překvapivý. Občas jsem se i zasmála.

Leona333
28.03.2020 5 z 5

S nápadem napsat tuto knihu, přišel pan Jirotka v době, ne zrovna lehké... Když se ho po válce, prý jeden novinář zeptal, proč je v knize psáno o takové spoustě vody...? Odpovědí mu mělo být to, že téměř po celou dobu psaní, seděl autor po večerech v zatemněné koupelně, vedle umyvadla a z kohoutku stále kapala voda. ; )
Každopádně voda a nebezpečí s vodou, knize na půvabu nic neubralo! Naopak. Připlavila sebou spoustu humorných situací... Mimo jiné i množství přísloví tety Kateřiny. Logických - nelogických teorií doktora Vlacha, dobrodružnost u dědečka, ale hlavně Saturnina! ; )

verka5083
24.03.2020 5 z 5

Hodně povedená kniha. Je velmi humorná a zároveň mi přijde trochu ze života. Hodně často jsem se u této knihy smála.

Kuža007
16.03.2020 5 z 5

Mít tak takového sluhu jako je Saturnin.

Broukodrak
11.03.2020 5 z 5

Saturnin je sluha vypravěče a pořád dělá nějaké bláznivé věci. Velice bláznivá a vtipná knížka, nejlepší pro pobavení, moc se mi to líbilo.

Původně jsem Saturnina poslouchala v audio verzi, ale nebylo tam všechno co je v knížce, tak jsem nemohla splnit test na Čtení pomáhá a musela jsem si přečíst knížku.

stanislav0373
27.02.2020 5 z 5

Dokud jsem si nepřečetl tuto knihu, nevěděl jsem, že potřebuji sluhu...Saturnina.:-)

LunaL.
24.02.2020 5 z 5

Kniha, kterou by měl přečíst každý! Nenapadá mě člověk, kterému by se nelíbila. Ta se zalíbí i nečtenářům :)

Zmija
06.02.2020 5 z 5

Má velmi oblíbená klasika. Kniha je doslova prodchnutá skvělým humorem, situace snad ani nebylo možné vymyslet, ty se prostě musely stát :) Doporučuji všem, kdo si chtějí odpočinout od všednosti a prodloužit si život smíchem. A komu by se nelíbila, inu: "Komu není rady, tomu není pomoci"...

tereza5844
03.02.2020 5 z 5

Kniha přečtená jako nic. Vtipné, vkusné, chytré... česká literatura dvacátého století má zkrátka co nabídnout.

mazlak
31.01.2020 4 z 5

Tato kniha mne mile překvapila. Vzhledem k tomu, že jsem již dříve viděl její filmové zpracování, mne kniha nikterak nelákala. Nakonec jsem se přeci jen rozhodl sádnout i po ní a byl jsem mile překvapen. Jemný humor a poklidný děj, tak by se dala tato kniha shrnout do jedné věty.

Bohemians
30.01.2020 4 z 5

BEZ SPOILERŮ:

Výtečně jsem se bavil, roztomilý a přitom dospělý humor. Doporučuji si ke knize pustit příjemnou, pozitivní hudbu a nebudete se nudit! Ač fanda detektivek, tato odbočka pro mě byla skvělou změnou. :-)

Ronnie68
28.01.2020 4 z 5

Zajímavá kniha, která měla i humorné prvky ... četla se skvěle ...

jiri4861
27.01.2020 5 z 5

Četl jsem již dávno, ale kniha je super. Doporučuji všem.

Šura
25.01.2020 5 z 5

Rozkošná knížka, jež mi zpříjemnila dva dny nemoci. Jazyk, jímž je psána, je pohlazením pro duši. Některé autorovy obraty jsem si pro potěšení četla vícekrát. Příběh se odehrává v době, kdy se někteří muži ještě chovali skutečně džentlmensky a bylo nesmírně příjemné vžít se do této doby. Velmi se mi také líbily reálie, v nichž se příběh odehrává. A samozřejmě také úžasné postavy rozmanitých charakterů.

karaliene
21.01.2020 5 z 5

Podruhé pobavila stejně jako poprvé. Po třicítce stejně jako v patnácti. Jak mi nesedne Švejk (ani poprvé, ani podruhé), tak mi sedne Saturnin. Se svým nevtíravým, leč inteligentním a břitkým humorem se řadí ke skvostům české literatury.