Saturnin

Saturnin
https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/129207/saturnin.jpg 5 7524 7524

Zdeňula
02.11.2014 5 z 5

Excelentní knížka, má své osobité kouzlo.....

Witta
30.10.2014 5 z 5

Naprostá česká klasika, která přežije všechno. Nevím proč, ale ještě o něco víc mám rád film, což se moc často nestává.

Joges
27.10.2014 5 z 5

Ani nevím, proč jsem Saturnina tak dlouho obcházel, snad mě nelákal příběh starý přes sedmdesát let. Dnes vím, že jsem dělal chybu. Zdeněk Jirotka píše dovedně, zručně, jeho inteligentní humor si nezadá s žádným britským humorem. Příběh je poutavý, dějová linka je zajímavě vystavěna. Jirotka má výborné nápady, které proplétá vtipem, takže kniha ani chvíli nenudí, je dobrá, vlastně je výborná, prostě klenot české literatury.

lenkaknel
22.10.2014 5 z 5

Navzdory počáteční nedůvěře jsem nakonec byla ze Saturnina nadšená! =)

Selinute
21.10.2014 3 z 5

Filmové zpracování je vynikající. Knížka mě bohužel neoslovila.

25veronika3
21.10.2014 5 z 5

Knihu jsem četla z donucení, protože byla v mé povinné četbě. Začala jsem ji číst s odporem a teď patří mezi mé nejoblíbenější knihy, je mi čest mít ji v knihovně! :)

rusalka123
11.10.2014 4 z 5

Někdy jsem se trochu nudila, ale to pak vždycky spolehlivě vyvážila nějaká úžasná, vtipná pasáž, kdy jsem se vážně smála nahlas. A to se musím přiznat, že jsem si ze začátku říkala, co na tom komu přijde tak vtipného. Nicméně nakonec jsem změnila názor.:-)

Měli jsme to v povinný četbě a nejvtipnější bylo, když jsme se spolužačkou seděly vedle sebe, obě četly Saturnina, stejné místo (zjistily jsme, že čteme dost podobně rychle, tak jsme si počkaly, abychom četly nastejno) a pak jsme vždycky najendou vybuchly smíchy, což nás rozesmálo ještě víc.:)

Neodolám a přidávám dva úryvky, které mě rozesmály úplně nejvíc:

"Právě jsem se rozhodl, že vstanu, když se ozvalo diskrétní zaklepání a Saturnin vstoupil. Přál mi dobrého jitra, pravil, že ranní ptáče dál doskáče, mladí ležáci, staří žebráci, a oznámil mi, že venku je pěkně, ale nechval dne před večerem, nevíme dne ani hodiny a kam čert nemůže, nastrčí bábu.
Vy nejste zvyklí na podivný způsob Saturninova vyjadřování, ale já jsem z té směsice přísloví pochopil, že přijela teta Kateřina."

"...Teta řekla, že měla zlý té noci sen. Saturnin se tázal, zda šla dceruška k vodě ven. Teta se naň nechápavě podívala a ptala se, jaká dceruška. Místo odpovědi se Saturnin tázal, jestli tedy pana Milouše k jezeru cos nutí, nic doma, nic mu po chuti. Teta chtěla vědět, jestli Milouš něco takového říkal a kde je to jezero."

....:DDD

Ramira
07.10.2014

Kniha, ke které se vždy ráda vracím. Milý, jemný humor, který pohladí.

Zidanek
29.09.2014 4 z 5

Čekal jsem od toho více humoru, méně nudy a silnější příběh. Nicméně to bylo ovlivněno tím, že čtu recenze před samotnou knihou. Co se mě ale doopravdy líbilo byl styl psaní. Krásné slova v květnatých větách a v oněch správných rukou dokazují, že čeština navzdory svým mouchám jako třeba y/i nebo s/z je jazykem na něž můžeme být skutečně pyšní.

Targa Dall
29.09.2014 5 z 5

Supr legrace. Bude bavit i toho, kdo již viděl film, bo je kniha je "director´s version" :)
Jirotka / Saturnin je supr pábitel, unáší nás proudem slov a člověk ty (často) nesmysly jen hltá a královsky se baví.
Toto by mělo být v povinné četbě!
Za 5 a doporučuji!

SillverAngellus
25.09.2014 5 z 5

Skvělá oddechovka, u které se (alespoň podle mě) člověk zasměje od srdce :) Skvěle stylově napsané, situace byly také výborné... snad ani nemám, co bych vytkla :)

Francesca
20.09.2014 5 z 5

Ukázku ze Saturnina jsme měli na základní škole (8. třída) v čítance a předčítali jsme ji nahlas. Byla to přesně ta pasáž o loupeži v domě, kdy zloděj přišel k úrazu a nedovedl přesně vysvětlit, jak se mu to stalo. Když přišla řada na mě, odrovnala jsem po pár přečtených větách nejen sebe, takže jsem málem umírala smíchy, ale i učitelku češtiny, která se začala smát se mnou.

Nepamatuji se, že bych se kdy nad knížkou bavila tolik, jako když jsem četla Saturnina. Bylo mě prý doma slyšet i přes dvoje zavřené dveře...

masinkas
19.09.2014 5 z 5

Úžasná kniha, skvělý humor, také nechápu, že to někdo nezná.

Mermaid
17.09.2014 5 z 5

Miluju ten humor! Teta Kateřina: "Podávat rakvičky v mém věku je krajně nevhodné!" :-D Je mi jedno, jestli Saturnin kopíruje Jeevese nebo ne, i v TV se na to ráda podívám :-)

malyLibor
05.09.2014 5 z 5

Saturnin patří mezi mé nejoblíbenější knihy vůbec. Skvělý Jirotkův humor a úžasné hlášky, hra se slovíčky, naprosto skvěle vymyšlené postavy... To se nedá popsat. Zajímavé je, že ač jsem ji četl snad 20x, pokaždé v ní objevím něco nového.

LilyJane
04.09.2014 5 z 5

Tuhle knížku miluju. Nechápu, že existuje někdo kdo nezná Saturnina. Ta knížka mě rozesměje pokaždé když ji čtu (a že už jsem ji četla xkrát)... a její filmové ztvárnění je taky perfektní!

kony9
03.09.2014 5 z 5

Jendoznačně moje nejoblíbenější kniha, kterou jsem četla mockrát, některá úsloví z knihy u nás doma zlidověla. Tuhle knihu miluju, navíc se povedlo i filmové zpracování.

Simona99
02.09.2014 3 z 5

Dostali jsme ve škole tuto knížku jako povinnou četbu přes prázdniny. Dlouho jsem jí odkládala, ale nakonec jsem se do ní pustila. Začátek mě moc nebavil, bylo to hodně takové povídání, ale pak když mladý pán odjel se Saturninem do hor na chatu, tak to bylo takové akčnější a bylo tam více vtipných scének.
Kniha jako sama o sobě není špatná, ale nemá to vlastně žádný příběh a chce to hodně představivost ! :)

Al.lio
31.08.2014 4 z 5

Krásná kniha. Taková.. milá, jednoduchá, hezky se čte. Rozhodně neurazí. :-)

dalimoni
23.08.2014 5 z 5

Kniha (poslouchána v audioverzi - načteno od Oldřicha Víznera) mě bavila při procházkách se synem v kočárku :-). Velmi se mi líbil nenásilný humor, který knihu provází. Samozřejmě i skvělý přednes - pan Vízner to načetl výborně. Je asi ostuda, že jsem Saturnina "četl" až teď, ale času, který jsem mu věnoval vůbec nelituji. Teď se můžu podívat na film, který jsem (i když už má 20 let) také neviděl :-D.