Saturnin

Saturnin
https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/200444/bmid_saturnin-QHj-200444.jpg 5 7524 7524

Humoristický román Zdeňka Jirotky s postavami vypravěče, nepředvídatelného sluhy Saturnina, tety Kateřiny, jejího syna Milouše, krásné slečny Barbory, strýce Františka, doktora Vlacha a vypravěčova dědečka. Jde o nejúspěšnější Jirotkův román, který značně vyniká nad ostatní autorova díla.

MHudec
18.05.2020 3 z 5

Kniha postavená na zajímavém tématu a vtipných hláškách, u kterých jsem se bavil a padal smíchy pod stůl. Bohužel dějově ji vnímám jako slabší. Pro uvolnění, pobavení a chvíle rozptýlení přesto doporučuji.

Euphrasia
17.05.2020 5 z 5

Klasika. Jedna z knížek, které jsem schopná číst stále dokola.

vrgulnik
17.05.2020 4 z 5

Ne tak skvělé, jak bych očekával.

Alla17
05.05.2020 5 z 5

Úžasná kniha, ke které se opakovaně vracím. Jedna z mála, která mi vehnala slzy do očí. Samozřejmě slzy od smíchu. Kupodivu jsem byla nadšena i filmovým zpracováním i divadelním představením, které před lety mělo v repertoáru Slovácké divadlo.

eliifa
04.05.2020 5 z 5

vtipná knížka, příjemné čtení

Barbora216
02.05.2020 3 z 5

Za mě velké zklamání. Vzhledem k hodnocení a anotaci jsem se moc těšila na humornou knihu. Nevím proč, ale nezasmála jsem se asi ani jednou, děj neměl žádný spád a takhle útlou knížku jsem četla snad několik týdnů. Co bych ocenila je nádherná čeština a neobvyklý nápad. Za mě ale slabší průměr, možná to za pár let zkusím znova.

Katka2382
01.05.2020 5 z 5

Asi jedna z mých nejčtenějších knih.Úžasná,vtipná a nadčasová.Takový lék proti trudomyslnosti.Film je taky super,hlavně diky dobrému výběru herců.

pagac17
27.04.2020

Čtu Saturnina již po několikráte, tentokrát mám vydání z roku 1968, ilustrace Stanislav Duda, to nemění nic na tom, že jsem se s chutí pobavil autorovými vtipnými nápady o věrném sluhovi Saturninovi a o celé společnosti, která utváří ten humor.

be_pa
26.04.2020 5 z 5

Klasika. Vtipná knižka. Četla jsem ji několikrát. Moc se povedl i film. Rozdělení lidských povah podle vztahu k talíři koblih je nádherné. Hodně osob kolem sebe jsem si podle toho zařadila :-).

Knižní střípky
25.04.2020 5 z 5

O obsahu je zbytečné se rozepisovat, myslím si, že Saturnina zná každý. Poprvé jsem ji četla ještě na základce a od té doby snad milionkrát. Pro mě je to poklad. Kniha, která mi vždy zlepší náladu, i když ji znám v podstatě již nazpaměť, ale to vůbec nevadí.

Panu Jirotkovi se povedlo napsat skvost, za který mu budu do konce svého života vděčná. Všechny postavy mi přirostly za ty roky, co knihu opakovaně čtu, k srdci. A u tohoto dílka se mimořádně povedlo i filmové zpracování, které je rovněž úžasné.

Adellll
15.04.2020 5 z 5

Boží knížka. Patří do té úzké kategorie, kde jsou vážně skvělé knihy z povinné četby, které bych si přečetla moc ráda i dobrovolně. Saturnina jsem přečetla na jeden zátah a musím uznat, že je vážně vtipný, i když smíchy jsem úplně nebrečela:).

Freiherr
13.04.2020 5 z 5

U mnoha knih vnímám rozpor mezi předlohou a následným filmovým/seriálovým zpracováním, ale Jirotkovo dílo mezi ně nepatří. Doktor Vlach je stejný v knize i seriálu, Saturnin taktéž - to je hlavní. Zásadní rozdíl spočívá jen ve věku Milouše, kdy v knize je mu tuším 18, zatímco jeho seriálové verzi ztvárněné Pavlem Vackem bylo skoro třicet. Nebudu nosit sovy do Athén vypisováním kvalit děje a raději přidám jen malý úryvek z promluvy Jitky Molavcové (nemohu si vzpomenout, zda je v knize také):
"Buď stojíte tak daleko, že mě neslyšíte, nebo tak blízko, že je to prostě společensky nepřijatelné. Najděte se prosím ideální vzdálenost a dodržujte ji! Rozumíte?
Ten jídelní servis vypadá tak ponuře, že je mi do pláče.
Ano, chtěla jsem růži a toto je růže, ale naprosto nevhodná k mému věku, k barvě šatů, ke společnosti, kterou očekávám - prostě nevhodná."

Korsika
11.04.2020 5 z 5

Naposloucháno jako audiokniha. Čte Oldřich Vízner. Náhráno roku 2013. Nezkráceno.

jejda.majda
03.04.2020 5 z 5

Saturnin je prostě nesmrtelná kniha!

Radka1911
03.04.2020 5 z 5

Skvělá, dokonalá humoristická knížka pro pobavení a spravení nálady. A v tomto případě ani film s Oldřichem Víznerem nemá chybu. Knížku mám v knihovně hned "na ráně" a používám jako terapii smíchem.

Manifest blech
01.04.2020 3 z 5

Moc hezký styl psaní. Závěr byl příjemně překvapivý. Občas jsem se i zasmála.

Leona333
28.03.2020 5 z 5

S nápadem napsat tuto knihu, přišel pan Jirotka v době, ne zrovna lehké... Když se ho po válce, prý jeden novinář zeptal, proč je v knize psáno o takové spoustě vody...? Odpovědí mu mělo být to, že téměř po celou dobu psaní, seděl autor po večerech v zatemněné koupelně, vedle umyvadla a z kohoutku stále kapala voda. ; )
Každopádně voda a nebezpečí s vodou, knize na půvabu nic neubralo! Naopak. Připlavila sebou spoustu humorných situací... Mimo jiné i množství přísloví tety Kateřiny. Logických - nelogických teorií doktora Vlacha, dobrodružnost u dědečka, ale hlavně Saturnina! ; )

verka5083
24.03.2020 5 z 5

Hodně povedená kniha. Je velmi humorná a zároveň mi přijde trochu ze života. Hodně často jsem se u této knihy smála.

Kuža007
16.03.2020 5 z 5

Mít tak takového sluhu jako je Saturnin.

Broukodrak
11.03.2020 5 z 5

Saturnin je sluha vypravěče a pořád dělá nějaké bláznivé věci. Velice bláznivá a vtipná knížka, nejlepší pro pobavení, moc se mi to líbilo.

Původně jsem Saturnina poslouchala v audio verzi, ale nebylo tam všechno co je v knížce, tak jsem nemohla splnit test na Čtení pomáhá a musela jsem si přečíst knížku.