Vynálezci zázraků. Sebrané povídky H. G. Wellse. Svazek I
Herbert George Wells
Sebrané povídky H. G. Wellse série
1. díl >
Anglický spisovatel Herbert George Wells proslul zejména svými sci-fi romány Válka světů nebo Stroj času, neméně bohatá je ovšem i jeho povídková tvorba. I v ní hrají fantastické motivy významnou roli – například v příbězích o létajícím stroji či tajemné observatoři –, ale Wellsovi nejsou cizí ani povídky s prvky tajemna, dobrodružství a humoru. Vynálezci zázraků jsou prvním z plánovaných tří svazků Wellsových sebraných povídek. První oddíl tohoto svazku s názvem Ukradený bacil a jiné příběhy obsahuje patnáct povídek původně publikovaných v různých periodikách v letech 1893 až 1895, které poprvé jako celek vyšly v knize "The Stolen Bacillus and Other Incidents (1895)". K těmto povídkám připojujeme povídku „Temporální argonauti“ (Chronic Argonauts) z roku 1888. Druhý oddíl tvoří všech sedmnáct povídek ze souboru The Plattner Story and Other (1897), jež samostatně vycházely v letech 1894 až 1896 vyjma povídek „Ztracené dědictví“ (The Lost Inheritance) a „Jak Jane dostala košem“ (The Jilting of Jane), které se prvně objevily právě až v tomto souborném vydání. Přeložili Sylva Ficová, Markéta Musilová, Richard Podaný, Vladimír Svoboda... celý text
Literatura světová Povídky
Vydáno: 2018 , PlusOriginální název:
The Complete Short Stories of H. G. Wells 1
více info...
Přidat komentář
Uf, dočteno a dalo to zabrat. Některé povídky všeobecně čtenáře hned chytnou a pohltí a u některých trvá dlouho se začíst. A sotva je jedna přokonána, je tu další. Takový malý horský přechod. A přitom tu jsou mnohé malé klenoty. Jenom si sem tak odložím:
Ukradený bacil a jiné povídky
Ukradený bacil aneb jak se dá naložit se zloději virů a bacilů; Orchidej, která poskytne zážitek jak Adéla; Observatoř s tajemným nočním tvorem kanguntangem; Vycpávač, co vyrábí ptáky, jako Jaroslav Hašek; Pštros za 300 liber aneb inspiroval se Verne nebo Wells?
Za oknem se nic neděje a přece z lodi uteče malajec vraždící maniakálně všechny kolem sebe; obraz Doriana Graye v pojetí Pokušení sv. Harringaye; Létající muž, který se před domorodci zachrání skokem padákem. A další diamanty ve Výrobci diamantů. A pták Noh vysezený z vajíčka v Ostrově aepyornisově. A další jiné světy v Pozoruhodném případě Davidsonových očí, který jinde žije a jinde vidí.
Pocta moderního Bohu v Pánu všech dynam (i oběti lidské je třeba přinášet). Hříčka Lupiči v Hammerpondu. A vědecký souboj Hapleyho a Pawkinse až za hrob v Nočním motýlu. Jako od Poea Poklad v lese, který vraždí své objevitele. A temproální argonauti ve městě Llyddwdd (byl Williams převzat od strýce Artura, ředitele školy, kde Wells učil?).
Příběh Gottfrieda Plattnera a jiné povídky
Hned úvodní je odpovědí na Plochozem - přechod do čtvrtého rozměru; Argonauti povětří mají letadlo, smrt a první vzlet. Příběh již zesnulého pana Elveshama je jednou z prvních výměn identit. Pod hladinou je zase v povídce Verneovo Dva tisíce mil pod mořem obohacené o podmořské lidi. Jablko je biblické (a musel jsem si zjistit, zda se opravdu Kurdové a Arméni pronásledovali - moc ne). Po operaci je posmrtný život zaznamenán. Útok z hlubin jsou takové chobotničkové Čelisti, Pollock a Poro je zase o šamanské kletbě až za hrob. Červený pokoj říká, že nejhorší strašidlo je Strach z temnoty. A ve Zvonu je nevěrník potrestán upálením. Ještě jsou tu halucinogenní houby pana Combese v Nachovém kloboučku. A milostná vsuvka Jak Jane dostala košem (opět William, jako nevěrník) a V moderním stylu láska. Další obchodní povídka v Neštěstí - obchod pana Winslowa je zadlužen u Mazala, Pádla a Skočila. Jinde se řeší Ztracené dědictví, kde se závěť objeví po utraceném dědictví. Ve Smutném příběhu divadelního kritika se novinář stává obětí své povahy, která všechno napodobuje, zde herce. A poslední, lidské, Sklíčko pod mikroskopem.
Ještě jednou uf, na druhý svazek taky dojde.
Autor se nebojí různých žánrů, od sci-fi až po náznaky hororu. Avšak jako každá sbírka povídek, má tato kniha pár povídek méně záživných. Vyvažuje to ovšem povídkami průměrnými a dokonce i pár jich je dle mého názoru excelentních ( Za oknem, Pozoruhodný případ Davidsonových oči, Lupiči v Hammerpondu a Příběh Gottfrieda Platterna).
Předně bych chtěl ocenit záslužný vydavatelský počin nakladatelství Plus, které se rozhodlo postupně ve třech svazcích publikovat kompletní povídkovou tvorbu H.G.Wellse.
Hned první díl, který se mi dostal do rukou, je nesporně zajímavým čtením. Autor předvádí své kvality v míře vrchovaté. Povídky jsou jedna lepší než druhá. Vyznačují se žánrovou a tématickou růzností, nechybí v nich napětí, tajemno, prvky hrůzy, ale i humor a satira. Doposud jsem měl Wellse spíše za průkopníka sci-fi, ale rozhodně by se neztratil ani mezi autory hororů.
Především se mi líbil styl jeho psaní. Příběhy jsou sice krátké, ale pěkně vystavěné a se zajímavou, často překvapivou pointou. Autor dokáže mistrovsky pracovat se slovy; není proto divu, že si jej za vzor kladla spousta jeho následovníků.
Knihu mohu doporučit všem čtenářům opravdu "krásné literatury (beletrie)".
Tato kniha povídek se mi četla opravdu těžce a chtěl jsem to i několikrát vzdát. Vždy se však objevil příběh, který stál za přečtení a díky kterému jsem četl zase o kousek dál...Proto aspoň dvě hvězdy.
Část díla
Argonauti povětří
Červený pokoj
Hvězdárna v Avu / Na observatoři v Avu
1894
Jablko
Jak Jane dostala košem
Autorovy další knížky
2005 | Válka světů |
1992 | Stroj času |
1990 | Neviditelný |
1928 | Ostrov doktora Moreaua |
1927 | První lidé na Měsíci |
Ty naprosto geniální povídky, jsou zde bohužel ukryty mezi těmi naprosto průměrnými, někdy až podprůměrnými.