Sedm kolem Tomáše
Herma Svozilová-Johnová
Nové vydání poutavého dětského detektivního románu z pražského prostředí, který vyšel poprvé v r. 1961. Sedm desetiletých až dvanáctiletých chlapců a dívek, shromážděných kolem osmnáctiletého studenta, pátrá po zloději vzácného obrazu malíře J. Navrátila. Druhé vydání.
Přidat komentář
Celkem slabý děj, nějaké kamarádství tam sice je, ale celé je to psáno tak zvláštně, nedotaženě. Žádná akce, napětí, spíše jen takové suché vyprávění s přestávkami v ději i čase. O cikánech tam je psáno jen pozitivně z toho mála co se dá o tomto tématu říci, že mají hodně dětí, jsou rodinné typy a mají rádi hudbu. Negativa žádná, no kdoví, možná to byli takoví mezi cikány bílé vrány, jak se říká...Přelouskal jsem knihu s mírným přemáháním celou, ale jak píšu, žádný zázrak, jednou to stačilo. Chcete-li si přečíst něco o skutečném přátelství, doporučuji, sáhněte buď po Jestřábovi anebo po knížkách z období 30. a 40. let minulého století, vychválil jsem jich zde na databázi celou řadu. Mimochodem, tato knížka nemá s Jardou Foglarem společného takřka nic. Howgh.
Dětské knihy vydané před více jak padesáti lety nemůžeme hodnotit dnešníma očima. Kniha mě bavila před mnoha lety, když mi bylo devět a dostala jsem ji od táty za vysvědčení, dnes jsem ji četla s nostalgií, a emoce vzbudila skoro stejné. Příběh kluků a holek z jednoho smíchovského činžáku by se dnes takhle nemohl udát, a navíc by ani nešel tak svobodně popsat, vzhledem k menšině, o které se autorka zmiňuje - a velmi laskavě, to podotýkám. Přestože se týká krádeže obrazu a jeho znovunalezení, tak bohužel jen okrajově, mnohem víc se autorka rozepisuje o postupném přátelství mezi dětmi, stmelené společnými zážitky a prací... Kam se takové děti poděly? :)
dětských "detektivek" moc nebyl - a i přes některé dobové úlety se knížka četla dobře; holt nelze se na knížky z té doby dívat pouze dnešním pohledem, ale pohledem tehdejších dětských čtenářů; a pro ně to nebylo vůbec špatné;
Úžasná knížka, příběh vás vtáhne a zaujme hned od začátku. Čte se krásně sama. Doporučuji pro všechny milovníka ,,foglar,, a podobně.
Taková malá dětská detektivka točící se kolem obrazu a partě dětí soustředěných kolem Tomáše. Jako dítě jsem z toho nebyl nijak zvlášť nadšený.
Autorovy další knížky
1957 | Básnický almanach 1956 |
2009 | Clařina válka |
1963 | Kdo byl Kyrat? |
1961 | Sedm kolem Tomáše |
2000 | Hanácká sága |
V činžovním domě Arbesova 10, Praha 5 - Smíchov žije shodou okolností několik spolužáků ze šesté třídy: Adam, trojčata Přemysl, Nezamysl, Mnata, Andula, cikán Pipka a Madlenka z Moravy. Poté, co Adamovým rodičům někdo vydávající se za zaměstnance Národní galerie ukradne rodinný obraz zvaný Mísa jahod od ceněného malíře Navrátila a rodiče to z pohodlnosti a rezignace neohlásí na Bezpečnost, se parta dětí pod vedením vysokoškoláka, vzorného studenta a muzikanta Tomáše z horního patra pustí do pátrání, secvičí hudební vystoupení, přemluví Tomáše, aby celé třídě dělal pionýrského vedoucího, ten zorganizuje vybudování pionýrské klubovny z rozpadlé kůlny na školním dvoře a v létě brigádu v zahradnictví na květákových a cibulových plantážích. Zloděj je vypátrán po roce jen tak mimoděk a náhodou. Agitačka, aby se děti vzorně učily, brigádničily, dělaly radost rodičům a byly vzornými pionýry (tím touží být i cikán Pipka, ale kvůli špatnému prospěchu nemá nárok). Vše ilustruje i jejich pochod, který složil Tomáš a děti si ho zpívají při každé příležitosti: Sluncem, mlhou, deštěm děti v šiku jdou, do kroku notují si úsměv. Pod praporem nesou malou vlajku svou, odvahu, lásku, věrnost, úspěch. Děvčata, chlapci, kupředu jdem pomáhat měnit v skutečnost sen. Život je slavnost pro všechny z nás, boříme starou hráz.