Sen neboli měsíční astronomie
Johannes Kepler
https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/201047/bmid_sen-neboli-mesicni-astronomie-201047.jpg
5
4
4
Ve svém slavném Snu, vydaném až po autorově smrti, si slavný astronom Johannes Kepler pokoušel představit, jak to vypadá na Měsíci. Text je pozoruhodný nejen jako důkaz Keplerovy jasnozřivosti a abstraktní logiky, ale i pro jeho básnickou imaginaci a svéráznou formální strukturu.
Literatura naučná Věda
Vydáno: 2004 , Paseka , Národní technické muzeumOriginální název:
Somnium seu Opus posthumum de astronomia Lunari, 2004
více info...
Přidat komentář
03.07.2021
Hej hej lidičky z předmětu: Novověká filosofie a věda! :)
Ničeho se nebojte a do Keplera se s chutí dejte. Je to vážně moc hezké, čtivé a kdybyste náhodou nestíhali, tak na konci je jakési celkové pojednání o tom, o čem kniha je a jaký měla pro společnost význam.
Keplera doporučuji všema deseti!
Autorovy další knížky
2016 | Hvězdný posel / Rozprava s Hvězdným poslem |
2004 | Sen neboli měsíční astronomie |
2016 | O šestiúhelné sněhové vločce – poutavé čtení o „ničem“ |
2011 | Dioptrika |
2020 | Nová astronomie |
Nenechte si namluvit, že jde o nějakou raně novověkou sci-fi. Je to geometrie, samá geometrie, a já mám strašně špatnou prostorovou představivost! :o)
No dobře, člověk by mohl Sen považovat za naučnou povídku, pokud by ignoroval autorovy vědecké poznámky a zdůvodnění, výrazně převažující nad vlastním vyprávěním (v knize odlišeno umístěním, barvou a velikostí písma). Navíc kromě poznámek tu máme (ještě menším písmem) i poznámky k poznámkám, doplněné odbornými překladateli. Čistě technicky není jednoduché knihu číst.
Keplerovi jde především o "otevření mysli" čtenáře pomocí jeho přenesení na jiné pozorovací místo. Tak lze rozlišit, co z našeho poznání je pouhým pohledem pozemšťana, a co platí obecněji. Značnou část knihy pak zabírá detailní domýšlení a propočítávání astronomie z pohledu měsíčňanů. A k tomu poměrně divoké spekulace o jejich životě, čehož jsem už ochutnala v autorově Rozpravě s Hvězdným poslem.
"Všichni vykřikují, že pohyby hvězd kolem Země a nehybnost Země jsou viditelné očima. Na to odpovídám, že očím měsíčňanů je vystavena rotace naší Země a nehybnost jejich Měsíce. Jestliže by snad řekli, že měsíční smysly mého měsíčního lidu se klamou, stejným právem na to odpovídám, že pozemské smysly obyvatel Země se klamou a pozbývají rozumu."
"Dvanáct nebeských znamení, slunovraty, rovnodennosti, tropické roky, siderické roky, rovník, kolury, obratníky, polární kruhy a nebeské póly. To vše je spjato s maličkou koulí Země a trvá v pouhé představě pozemšťanů. Přenášíme-li představivost k jiné kouli, je nezbytné všechno chápat přizpůsobeně."
"Hle, jak úzkostlivě se spěchám opravit, aby nějaký čerstvý pozorovatel těchto věcí nesestoupil z Měsíce a neusvědčil mě z omylu!" :o))