Holubice smrti
Peter Tremayne (p)
Sestra Fidelma série
< 20. díl >
Čtenáři věrně sledující případy sestry Fidelmy a bratra Eadulfa opustili své hrdiny na církevním kongresu v burgundském městě Autun, kde bylo rozhodnuto o podřízení národních církví jedné univerzální řeholi. Zatímco v Autunu král trestal odhalené spiklence, oba detektivové se z Burgundska odebrali do dnešního přístavu Nantes a nasedli na irskou loď s úmyslem obeplout jižní pobřeží Bretaně a pak zamířit na sever, domů do Irska. Jejich loď však přepadli na pobřeží Bro Waroch, jednoho z malých jižních království na bretaňském jihu, piráti a Fidelma s Eadulfem stěží zachránili holý život. Na pobřeží v oblasti Morbihanu chce však Fidelma tvrdošíjně setrvat, dokud vraždící piráty neodhalí a nepotrestá. V cizím prostředí, v neznámých končinách, mezi lidmi mluvícími cizím jazykem, je to úkol mimořádně těžký, tím spíše, že jediným chatrným vodítkem pátračů je symbol holubice, namalovaný na pirátské lodi. Navíc, když v pevnosti Brilhag, kde se jim dostalo pohostinství, je, vzhledem panujícím sporům a nepřátelským a tajuplným vztahům podezřelý snad úplně každý. Fidelma tentokrát nejednou nasadí dokonce vlastní život, ale skutečného a jediného vraha v roli kapitána pirátské lodi - bílou holubici - nakonec odhalí, tentokrát k překvapení i toho nejzkušenějšího čtenáře Petera Tremaynea.... celý text
Literatura světová Detektivky, krimi Historické romány
Vydáno: 2011 , VyšehradOriginální název:
The Dove of Death, 2009
více info...
Přidat komentář
Už po osmnácté se setkávám se sestrou Fidelmou a po osmnácté jsem nadšen. Tahle série zkrátka nemá chybu. A to je tento díl z Bretaně. Ty z Irska jsou ještě zajímavější.
Ale není to jen o zábavě, ale i o poučení. Nelze než obdivovat Irsko 7. století.
Bohužel naši autoři historických detektivek se této úrovni zdaleka nepřibližují.
Temné období koronaviru trávím se sestrou Fidelmou a bratrem Eadulfem. Tentokrát nás vír osudu zavál do oblasti Malého moře a přilehlého království. Čtenáře čeká přepadení piráty a kolotoč vražd a dvojici detektivů cizí prostředí a částečná jazyková bariéra. Pěkný příběh, ke kterému se ovšem již nehodlám vracet.
Kriminální příběhy sestry Fidelmy si čas od času přečtu moc ráda. Také tentokrát autor vybudoval zajímavou zápletku, která drží čtenáře v napětí až dokonce. Přestože jde spíše o oddechové čtení, opět jsem se hodně dověděla o zvycích a rituálech starých Keltů, takže těm, kteří mají rádi dobré historické detektivky, rozhodně mohu doporučit.
Opět velice kvalitní historická detektivka v podání sestry Fidelmy a jejího manžela. Autor pro ně připravil opravdu zapeklitou zápletku, a to na "cizím hřišti", a čtenářovi, jako pozorovateli nedává vůbec žádnou šanci, o čem to celé bude. Skvěle prokládá vlastní děj detektivky s tehdejšími reáliemi, mnohdy formou dialogů hlavních postav s domorodci. Před závěrečným vysvětlením Fidelmy jsem si položil otázku, jak mi autor vysvětlí, že Fidelmu zatáhl do vyšetřování, že by náhoda? Nikoliv - byl to logický záměr. Je to skvělý autor.
Chvilku mi trvalo než jsem se prokousala začátkem, ale pak jsem se od příběhu nemohla odtrhnout. Pěkně zpracovaný příběh, a zase jsem jsem včas nenašla kdo byl zlý ;-)
Tak jsem si tipla správně. Tedy Holubici smrti. Jeho/její komplice jsem neuhodla. Konečně se autor naučil psát také přehledné závěry včetně shrnutí a vysvětlení pohnutek hlavních padouchů. Poirot to pořád ještě není, ale uspokojivě se k němu Fidelma s Eadulfem blíží.
Oproti předchozímu Ztracenému relikviáři byl tenhle příběh taková "pohodička, jazz..." Teda až na to, že si zločinci dovolili zabít irského královského vyslance.
Tentokrát bylo v příběhu nezvykle mnoho ženských i docela dost romantiky (aspoň na autorovy poměry). A uvědomila jsem si, proč mám tolik ráda Fidelmu, ačkoliv se občas chová jako, s prominutím, pitomá káča a (tady musím nesouhlasit se svojí oblíbenou kolegyňkou Selinute - píše to v komentáři u jiného Fidelmina příběhu); milá je naše Fidelma asi tak jako kleště na trhání zubů... Připomíná mi totiž jinou moji oblíbenou Irku, která umí být podobně milá a podobně jako Fidelma taky nechtěla určité záležitosti řešit teď ale až zítra... Jedna na Cashelu a druhá, až bude v doma v Taře ( a ne té na tomto zeleném ostrově). No ano, poněkud svéhlavou Katie Scarlett O'Harovou... ;-))
Opět pěkně zpracovaný a hezky zamotaný příběh, i když tady bylo možno klíčovou osobu odhalit relativně brzo. Ale teď mne spíš zajímá, jak to bude s hlavními hrdiny dál... ???
Moje oblíbená hrdinka - sestra Fidelma, tentokrát objasňuje záhadné vraždy na jihu Bretaně, v oblasti překrásného Morbihanského zálivu plného malých ostrůvků, tajemných menhirů, římských staveb a opatství. Tato inteligentní detektivka je opět napínavá až do samého konce. A konec? Jak jinak než..překvapivý!
Ze začátku mi příběh přišel takový rozvláčný, ale vše se nakonec rozjelo a propojilo a kniha se mi moc líbila. Určitě doporučuji.
Zajímavá směs historie, detektivky a politického thrilleru. Psáno britským znalcem historie Evropy 7. století , což dává záruku čtenáři, že se dozví něco opravdu fundovaného s minimálním obsahem autorské licence. Oproti stejně zaměřenému českému Vondruškovi bych ocenil větší psychologické hloubky a akčnější příběh..
Autorovy další knížky
2004 | Rozhřešení vraždou |
2005 | Paní temnot |
2004 | Nechte maličkých |
2009 | Pán duší |
2007 | Opat s mečem |
Nejdřívé pomalý rozjezd,ale pak už to byl fofr od kterého jsem se nemohl odtrhnout