Šikmý kostel 2

Šikmý kostel 2
https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/460110/bmid_sikmy-kostel-2-wiw-460110.jpg 5 4164 4164

Šikmý kostel série

Románová kronika ztraceného města, léta 1921–1945. S Barkou, Ludwikem, Julkou a dalšími hrdiny trilogie Šikmý kostel se setkáváme vzápětí poté, co jsme je v závěru prvního dílu opustili. Zatímco ve zbytku nově vzniklého Československa nastávají zlaté časy, v Karvinné – jak se nyní město jmenuje – se stále významně projevují důsledky předešlého dramatického dění a prosakují do všech oblastí života. Ne vždy v dobrém. I přesto lze říct, že dvacátá léta jsou pro obyvatele města relativní selankou, dobou významných společenských změn a ekonomického rozmachu. Nastupující generace se může těšit výsadám, které byly v nedávné minulosti nedosažitelné, a začínají se před ní rozprostírat dříve netušené možnosti. Klíčící naděje však rázně ukončí hospodářská krize a vzápětí opětovný vzestup nacionalistických nálad. Napětí ve společnosti stoupá a rodiny našich hrdinů rozštěpují rozdílné názory: zatímco jedni se nadcházející hrozby obávají nebo mezi prvními nesou její ničivé důsledky, jiní probíhající změny vítají jako šanci k odčinění utrpěných křivd. Smršť událostí po nástupu německé okupace však nakonec smete všechny, protože v tomto regionu i druhá světová válka probíhala dosti jinak než ledaskde jinde. Příběh je i tentokrát vystavěn na skutečných událostech a čtenář s překvapením zjišťuje, že mnohé z toho, co se ve druhém díle Šikmého kostela odehrává, zůstávalo po dlouhá desetiletí skryto ve třinácté komnatě dějin.... celý text

Zdenas5
31.01.2021 5 z 5

Úžasná kniha o obyčejných lidech na pozadí krutých událostí vyprávěná překrásným jazykem, své ocenění Kniha roku 2020 si zcela zaslouží. Krásu knihy vystihují níže uvedené komentáře, takže mohu jen doporučit a těšit se na další díl.

indyka
31.01.2021 5 z 5

S tématem života jedné rodiny v průběhu času a v kulisách historických reálií nyní pracuje více českých autorek - mám takové čtení ráda, ale upřímně jsem nečekala, že se do takového množství již vydaných knih dá ještě vstoupit něčím, co bude vyčnívat. Šikmý kostel nejen vyčnívá, ale dává mnohým na frak.

Složitý region a jeho příběh, který chtěl a měl být vyprávěn - a autorka ho vypráví naprosto výborně. Už teď se těším na třetí díl, zvlášť po tom konci, který ho moc hezky rozehrává.

Teď jen aby se z Těšínska nestala druhá Žítková :)

Martiiiik
31.01.2021 5 z 5

Stejně jako první díl bylo toto velkolepé dílo :-) začíná tam, kde první kniha končí a dozvídáme se další osudy této rodiny :-) kniha vůbec nešla odložit, člověk úplně natahoval do sebe všechno jak houba :-) už teď se nemůžu dočkat další knihy :-)

iveta3689
31.01.2021 5 z 5

Žádné laciné situace nebo zbytečné jitření citů. Všechny osoby a situace jsou uvěřitelné, velmi věrně popsané. Autorka píše stroze, věcně, výstižně, což dokresluje beznaděj té doby. A naopak ty šťastnější chvilky jsou jako zjevení, z ničeho nic a barvitě popsané.

Kamys
30.01.2021 5 z 5

Dočteno jedním dechem, skoro. Když syn viděl, že ji nesu zpátky do knihovny, ptal se: Jednohubka? No, ne tak docela. Popisuje těžké časy, a popisuje je mistrně tak, jakoby jednotlivým postavám přidělovala statisticky pravděpodobné osudy, v těch těžkých časech, na tom komplikovaném místě. Přesto to není ani trochu schematická kniha. A přestože své hrdiny nijak sentimentálně nešetří, nesnaží se autorka ždímat naše city nijak prvoplánově, přistupuje k příběhu jako kronikář, který ho zaznamenává. A všem nám připomíná, že dívat se na historii jakkoli černobíle nejde.
Byla jsem zvědavá, jaký bude druhý díl, poté, co ten první byl obrovským překvapením, zjevením - je někdy těžké na takový úspěch navázat. Druhý díl není horší, ani lepší. Je stejně dobrý z hlediska příběhu, jazyka, kterým Karin Lednická popisuje atmosféru tak, že máte pocit, že jste tam s nimi. A je jiný, protože ta doba je jiná, nebezpečí je jiné. Těším se na třetí díl a trochu se bojím, aby v rámci těch období, které pokrývá, nebyl ten první díl vlastně nejmilosrdnější, nejpřímější. Tam postavy bojovaly s chudobou, neštěstím, pro přežití musely tvrdě pracovat. Ale opravdové peklo jsou ti druzí, jak psal už Sartre.

tami1
30.01.2021 5 z 5

Dechberoucí příběh o obyčejných lidech, které, i přes jejich snahu přežít, semele krutá doba ve které žijí. Ať udělají jakékoli rozhodnutí, není jim to nic platné. Vše kolem nich se mění v ukrutném tempu a zanechává je zjizvené, nemohoucí, zlomené. I přes hrůzy které prožili je v každé kapitole náznak naděje, lidského doufání a snahy žít dál.

Moc se těším na další díl. Doporučuji!

petikakika
30.01.2021 5 z 5

Druhý diel v ničom nezaostáva za prvým a už teraz sa teším na pokračovanie. Tuším, že to bude neveselé čítanie, ale o to viac som zvedavá kam osud zaveje jednotlivé postavy.

harena
30.01.2021 5 z 5

Úžasná kniha. Myslím, že má velikou naději stát se Knihou roku, tentokrát roku 2021. Žila jsem s každou ženou v této knize, soucítila s nimi, radovala se a trápila. Postavy jsou vymyšlené, ale nesou příběhy, které se skutečně staly. Příběhy a historické skutečnosti jsou jistě interpretovány jinak v Polsku a jinak u nás, ale paní Lednická nestraní nikomu. Jak sama říká, straní obyčejnému člověku, který "chtěl jen obyčejně žít - a namísto toho musel žít všechny ty hrůzy."
V knize je nejen mnoho lidských příběhů, ale i kus zapomenuté české minulosti. A jestli si myslíte, že právě teď žijeme v těžké době, věřte, že byste měnit nechtěli. Velice obdivuji vypravěčské schopnosti paní Lednické a vážím si její práce nejen při pátrání v historických pramenech. Vřele doporučuji a netrpělivě čekám na třetí díl.

Jiitush
30.01.2021 5 z 5

Bylo příjemné (a místy nepříjemné) číst další osudy našich oblíbených hrdinů, radovat se s nimi, prožívat s nimi krušné období a bát se o ně, protože čtenář se znalostí historie tak trochu tuší, co naše knižní hrdiny čeká a nemine... Smekám před paní Lednickou, která nám předložila pokračování dějin zaniklého města. Druhý díl je stejně dobrý, ne-li lepší než díl první. Těším se na konec trilogie a jsem hodně zvědavá jak to s Pospíšilovými a Karvinou nakonec dopadne.

Čtenářka73
30.01.2021 5 z 5

Üžasná kniha, velmi čtivá, velmi lidská, velmi poučná. Osudy lidí, kteří se provinili jen tím, že se narodili ve špatné době na špatném místě. Žádný člověk není jen dobrý nebo zlý, každý musí občas volit mezi špatným a ještě horším rozhodnutím. Z prvního dílu jsem byla nadšená, z druhého unešená a jsem moc zvědavá na třetí. Není to lehké čtení, ale stojí za to.

markej
30.01.2021 5 z 5

Mým nejoblíbenějším literárním žánrem jsou rodinné ságy a mám ráda tradiční vyprávění, žádné velké experimenty ve stylu či formě, proto je pro mě Šikmý kostel knihou, která získává suverénně pět hvězd z pěti.
Karin Lednická chronologicky navazuje na první díl, líčí tedy osudy několika spřízněných rodin v Karvinné, kde vedle sebe žijí Češi a Poláci. Jejich soužití není vždy snadné, ještě složitější se stává s nástupem druhé světové války.
Na Šikmém kostelu obdivuju monumentalitu díla, které se zakládá na rozsáhlých rešerších, aby co nejvěrohodněji postihlo historické pozadí událostí, zároveň i to, jak pečlivě a ostře jsou vykresleny postavy a jejich vnitřní svět. Fascinuje mě, že někdo dokáže vytvořit tak kompaktní a velkolepé dílo.
Lednická je výborná vypravěčka a Šikmý kostel je podle mě plným právem jednou z nejlépe hodnocených knih posledních let.

Jirkass89
29.01.2021 5 z 5

Autorka i ve druhém díle pokračuje rozsáhlým líčením osudů jedné rozvětvené rodiny. Děj se tentokrát odehrává v letech 1921 až 1945, takže jsme svědky rozvoje Československa, Mnichovské dohody a hrůz druhé světové války. K srdci mi nejvíce přirostla Ženka, kapitoly o ní jsem vyloženě hltal. A ten konec mě naprosto odrovnal a už teď nedočkavě vyhlížím třetí díl.

Renatecka
29.01.2021 5 z 5

Tohle je nejryzejší nádhera takovéto dílko číst. Těžko letos (a kdoví za jak dlouho jestli vůbec někdy) přečtu lepší knihu. Před autorkou opravdu smekám. To úžasné vylíčení postav, jazyk, kterým je kniha napsaná, vše tak krásně a nenásilně skloubeno s historickými událostmi dané doby a kraje. Prostě boží - už se těším na 3. díl.

PéEm
29.01.2021 5 z 5

Jednička se mi dost líbila, ale dvojka snad ještě víc. Velice čtivé a zárověň se člověk hodně dozví.Alespoň já tedy ano, spousta událostí mi byla do této doby utajena.

axiomma
28.01.2021 5 z 5

Jedním slovem - úžasné!! Krásný kultivovaný styl psaní, úžasný příběh, který přímo hltáte a s posledními stránkami litujete, že už není další díl.......

AlbionFoxyFox
28.01.2021 5 z 5

Přečteno se slzami v očích. Druhý díl překonává první a patří k nejlepším knihám, které jsem kdy četla. A to nejen proto, že jsem Třinečanka momentálně bydlící v Českém Těšíně. Uchvátil mě příběh obyčejných lidí na pozadí neobyčejných událostí období, které mě pro svou hrůznost celý život fascinuje. Bylo dobrou strategií přečíst si nedávno Kyselá těšínská jablíčka, získat hlubší historický vhled a tuto knihu si užít naplno.
Šikmý kostel 2 jsem si do čtenářské výzvy 2021 dala k tématu "kniha, kterou po přečtení darujete" a to ne proto, že se jí chci zbavit, ale proto, že svůj výtisk daruji mamince a sobě koupím nový. Tento titul si totiž zaslouží, abych do něj investovala dvakrát. Děkuji!

Coco3
28.01.2021 5 z 5

Wow, byla jednoznačně skvělá!! Neskutečně mě vtáhla do děje, životů postav, které se mohly odehrávat jen hodinu, dvě vlakem od nás. Severský region mě vždycky fascinoval, takže děkuji za poutavou formu, přiblížení česko polských vztahů v těžkých dobách válečných, i po válečných a hlavně tvrdého života havířských rodin. Kdo by po přečtení nepocítil vděk...

bosorka
28.01.2021 5 z 5

Skvělé, skvělé, skvělé. Vážně tleskám ve stoje. Karin Lednická mě opět dostala. Jak mám ráda románové ságy, tak tohle je prostě čtení pro mě jako dělané. Navíc z poměrně známého prostředí. Poměrně, jelikož žiju úplně jinde a narodila jsem se úplně jinde a o prostředí, o němž autorka vypráví, mám spíše matné povědomí. Takže díky jí za to, že mi ukázala něco mně ne tak známého. Něco, co mě popouzí k tomu, si zjišťovat dál.
Autorka se dokázala vyhnout klišé při zpodobňování dob, o nichž už bylo popsáno desítky tisíce stran. Dostáváme se tak na místa, která jsou všem známá, ale dostáváme se tam přeci jen trochu jinak. A naopak se dozvídáme o místech, o nichž jsme možná ani netušili, že existovali.
Všechny postavy jsou uvěřitelné a živoucí, jsou to prostí lidé, kteří se snaží žít, jak to jde, jak jim jejich mysl káže a kteří jsou taženi dějinnými událostmi, jež je možná někdy směrují trochu jinam, než kudy by šli v jiných situacích. Život jednotlivce a historie je pevně provázaný. Některé z postav nás mohou štvát, některým držíme palce. Někdo nám je sympatičtější a jiný méně, ale stále jsou to lidé, k nimž si během čtení prostě vytvoříme nějaký vztah. Knížka prostě vtahuje, vpíjí se do mysli a nenechá na pokoji ani na dočtení. Knihy, které se vás dotknou, jsou těmi nejlepšími.

Ira13
27.01.2021 5 z 5

1.díl mi chvíli ležel v knihovně. 2.jsem začala hltat ihned jak přišel. Ač má 600stran, zvládla jsem ho za 3 dny. Perfektní styl psaní, velmi čtivé. Baví mě i nářečí, cizí jazyky jsou většinou snadno domyslitelné. Díl končí slovy ,, Kéž by,, - tak jako 1. A dnes jsem se dozvěděla, že Šikmý kostel bude trilogie. Moc se těším

Sesulka72
27.01.2021 5 z 5

Velmi čtivé, úžasné...
Těším se, jak to bude s hrdiny knihy dál...