Silo

Silo
https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/203632/bmid_silo-silo-wj3-203632.jpg 4 2013 2013

Silo série

V silu pod zemí, zamořenou jedy, se ukrývají lidé: naučili se tu žít, milovat se i umírat. Jednou za čas je někdo z nich vyslán na povrch čistit senzory. Ví, že se nikdy nevrátí. Ví, že jde na smrt… Po letech udržování křehké rovnováhy se však systém octne před zhroucením. Hluboko ve spodních patrech, ovládaných lidmi z mechanického úseku, se vzedme vlna odporu proti takřka všemocnému IT oddělení. Mají naději na úspěch? Odkryjí děsivá tajemství přísně střežených serverů? A chtějí je vůbec znát? Silo je jedinečný postapokalyptický sci-fi thriller, který lze číst jako varování i jako věštbu. I proto se setkal s nebývalým celosvětovým čtenářským zájmem a ohlasem. Filmovou verzi se chystá natočit Ridley Scott (Vetřelec, Blade Runner, Gladiátor).... celý text

Literatura světová Thrillery Sci-fi
Vydáno: , Knižní klub

The Wool , 2011

hanzmb
18.12.2018 4 z 5

Není to špatné čtení, určitě se za čas pustím i do dalšího dílu. Chybí mi tam ale nějaký větší náboj. Je to takové "postupně plynoucí". Nedokázal jsem se do toho pořádně začíst. Příliš mnoho slov ve srovnání s probíhající dějovou zápletkou. Být ta kniha o 1/4 kratší by ji dle mého nijak neuškodilo.

ludek.n
03.12.2018 5 z 5

Skoro samo se nabízí srovnávat Howeyho postapokalyptický svět podzemních sil s Glukhowského moskevským Metrem. Výchozí premisy jsou si hodně podobné, jen místo radioaktivního zamoření a zmutovaných oblud se lidé v Americe potýkají s vysoce specializovanými nanoroboty a nebezpečím, hrozícím jim jen od nich samotných. Dokonce i okolnosti vzniku obou románů se téměř v ničem neliší. Howeyho vyprávění se nicméně už od začátku ubírá poněkud jinou cestou, než jakou se vydal Arťom při hledání pravdy. Autor totiž na rozdíl od svého ruského protějšku vybavil svou hlavní hrdinku notnou dávkou kuráže, soběstačnosti a rozhodnosti. Tam, kde byl Arťom vlečen událostmi a bolestínsky si zoufal, tam Jules Nicholsová řádí jako utržená ze řetězu. Celý příběh je pak natlakován pořádnou dávkou napětí a čtenář se těší na každou další dějovou zákrutu. Za sebe mohu říct, že se mi Howeyho pojetí apokalypsy líbí mnohem více než to z moskevského metra. Rozhodně není tak temné a předvídatelé, takže dávám plný počet hvězd a zařazuji mezi doporučeníhodné knihy.

Nelli84
12.11.2018 4 z 5

priznám sa že mi tvalo než som sa knižkou prekúsala, každopádne som kúpila ďalší diel Turnus s ktorým mám ten samý problém..nápadité postapo..ale chýba tomu niečo, len to neviem úplne vysvetliť :) možno po Prachu na to prídem :)))

kofina
11.09.2018 5 z 5

Originální, nápadité, se sympatickými postavami, místy možná trochu rozvleklé, ale příběhu to vůbec neubírá. Doufám, že další díl bude podobně dobrý :)

DericCaster
08.09.2018 5 z 5

Přečetl jsem Metro 2033, které se mi celkem líbilo. A pak všude četl, že Silo je mnohem lepší... No asi trochu lepší je, ale zas bych to s tou chválou nepřeháněl. Nepopírám, celkem zajímavý postapokaliptický námět, nicméně knížka sem tam trochu nudila a sem tam nějaký odtavec jsem prostě přeskočil... Ale učitě to není tak, že bych litoval toho času a určitě budu číst i další díly.

Hotovson
27.08.2018 5 z 5

Byl jsem velmi mile překvapen, je tam spousty dějovejch veletočů a když už jsem si myslel, že je vše ztraceno, následovalo potom překvapení, který nemoh čekat snad nikdo a proto se mi to tolik líbilo.

gabriela-r
20.08.2018 3 z 5

Na můj vkus moc utahané, ale nápad skvělý. Číst druhý díl už ale nějak nemám potřebu...

Laf
19.08.2018 5 z 5

Sice začátek mi přišel takový vleklý, ale nakonec se to zlepšilo a bylo těžké knihu odložit z ruky. Námět knihy je opravdu výborný. Snad pokračování bude stejně tak dobré.

Misa25
04.08.2018 3 z 5

Silo je zajimavy pocin, svet, ktery si dokazeme predstavit, ale patra, ktera se odviji dolu jsou tak nezvykla, ze mi delalo nekdy problem, si uvedomit, ze lide chodi dolu a ne nahoru...jinak se mi pribeh libi a jsem zvedava, jestli se povede detem ze sila 17, dostat do "bezpeci" sila 18...

józi.odkudkam
30.07.2018 4 z 5

Zbytek mě vyměřeného času na tomto, mocnými jedy zatím nespáleného, světa hodlám strávit snahou vypiplat hodinářským strojkem poháněný model sila (s mikrokosmem betlému lidiček uvnitř) v průřezu plechovky od fazolí; asi sem divnej, ale mě se to líbilo. Jasně, po spirále schodů se nám dolů valí kaskáda logických kotrmelečků, charaktery jsou niterně rozervané jak Julietta s rambonožem pod balkonem a aby toho nebylo málo, Huges ho napsal takřka unikátně uniformním slohem.
Přesto přeze všechno mě ale Silo...bavilo...a vlastně i dalo, co slibovalo, totiž popis problematiky soužití lidí v mokrém snu každého Doomsday Preppera; v podzemní arše s uzavřeným koloběhem a navrch ještě přidalo slušnou úvahu k přežvyku ohledně toho, SPOILER, jaké historie jsme vlastně otroci, potomci a spolutvůrci mi sami, potažmo kolik z ní si s sebou vítězové vzali do hrobu. KONEC SPOILERU
Jedna rada závěrem. Když už Silo odvíčkujete, tak ho dejte do dna. Spousta věcí, i když se to zdá nemožné, začne (s přivřeným okem) dávat smysl později.
Buď jak buď, jsou čtyři, ochotně mi skočily do střely nálady a jsou spokojené; tedy 4 spokojené ****

PS: Všimli jste si absence hudby v jakékoli její podobě? Brr...

Metla
30.07.2018 4 z 5

Osobně mám ráda příběhy, ve kterých izolovaná banda lidí přežívá podle daných podmínek – ať už jde o generační vesmírné lodě, kolonie na vzdálených planetách, nebo třeba obrovský válec pod zpustošenou zemí. Baví mě sledovat, jak by se mohla vyvinout kultura, změnit chování, jak hrdinové postupně odhalují pravdu o světě kolem sebe, kladou otázky, nalézají odpovědi a při té příležitosti absolvují různá napínavá dobrodružství. V románu „Silo“ jsem přesně takový fascinující příběh dostala, temný, plný tajemství a převážně sympatických postav, s nimiž se autor vůbec nemazlí. Jistě, celá ta vize sila (jeho funkčnost a soběstačnost) je zpochybnitelná, nic to však nemění na faktu, že jsem si četbu užívala, vlastně chvílemi vyloženě prožívala. Za sebe můžu dojmy vyhodnotit jako vysoce nadprůměrné, množství zodpovězených otázek na první díl trilogie považuji za dostatečné a jsem zvědavá, kolik světla na silo vrhnou další díly. Zdejší hodnocení 84% je imho odpovídající.

Olaf74
03.07.2018

Přečteno cca 150 stránek - nuda. Knížku jsem odložil a už se k ní asi nevrátím. Velké zklamání. Recenze mě dost navnadily, naštěstí jsem si ji půjčil v knihovně zadara.

pazdy15
02.07.2018 5 z 5

Naprosto luxusní prostředí .. ten nápad !! :) Děj mě vtrhl okamžitě a a příběh je velice poutavě vymyšlený , jsem zvědavy na druhý díl ( Turnus ). 5 z 5 !!!

Annkag
28.06.2018 5 z 5

Tak toto je knižka ktorá je predstave postapokalyptického sveta najbližšie k skutočnosti.
Velmi sa ma dotkol Holstonov osud,kedy vlastne zistil čo sa skutočne deje ale už s tým nemohol nič urobit.Až do konca knihy som nemala ponatia prečo ich posielajú na to čistenie.
Osudy ludí,ktorých som na stránkach knihy stretla som prežívala s nimi so zatajeným dychom a čakala čo bude dalej,ako sa to vyvinie a myslela na to ako by som si pri predstave posapokalyptického konca ludstava poradila ja.
A teraz hurá na Turnus.

JiříŠkorpík
23.06.2018 2 z 5

Pro mě zklamání. Asi jsem si hodně sliboval od reakcí jiných čtenářů. Příběh na postapokalyptické téma musí být víc než jen příběhem. V této knize si autor dělal co chtěl. Kdyby si o problematice, kterou využívá pro svůj příběh aspoň něco nastudoval. Takto to vypadá, že využívá znalosti sociální problematiky a techniky na úrovni základky, takže celé to působí dost nevěrohodně, i když začátek je pěkně napínavý.

petrpospa
09.06.2018 4 z 5

Nečtu sci-fi. Ležela v městské knihovně úplně nahoře, právě ji někdo vrátil. Občas je dobré sáhnout po něčem naprosto neznámém. Skvělý nápad i fantazie, coby technikovi mi občas něco nesedí, ale proč by taky v postapokalyptické společnosti mělo?

GilGalad
31.05.2018 2 z 5

Nechápu tak vysoké hodnocení. Kniha bez nápadu, postavy málo uvěřitelné a emocionálně ploché, celý nápad s konceptem podezmního sila nelogický a krajně nepravděpodobný. V porovnání s Metrem 2033 prohrává na celé čáře...

lakyh
16.05.2018 5 z 5

Skvělé! Konečně jsem si zase početl něco co mělo výborně rozpracovanou zajímavou myšlenku, která neměla zásadnější trhliny i když je to jen vymyšlené, přesto to může někdy být realitou nebo v podobném smyslu. Nebylo nouze o překvapení a převraty, napínavé celou dobu. Doufám že i další 2 knížky si zachovají originalitu, myšlenku a celkový skvělý dojem.

Jakahol
15.05.2018 3 z 5

Kniha mě bohužel zklamala. Začátek byl velice nadějný, sliboval hledání pravdy o sile, tajemno a zvraty. Nakonec to celé ale zabily ploché postavy, zbytečné rozvleklé popisy a předvídatelné události. Špatná kniha to ale rozhodně není, což je jasné už z toho, kolik nadšených ohlasů má.

hadikcz
11.05.2018 5 z 5

Cele universum Sila je naprosto dechberouci a uveritelne. Oproti serii Metro je vice sviznejsi a pohlucijci.

Postupne a pomale odhalovani pravdy melo ten spravny spad a ke knize me to prikovalo ze jsem se nedokazal odtrhnout.