Silo

Silo
https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/203632/bmid_silo-silo-wj3-203632.jpg 4 2013 2013

Silo série

V silu pod zemí, zamořenou jedy, se ukrývají lidé: naučili se tu žít, milovat se i umírat. Jednou za čas je někdo z nich vyslán na povrch čistit senzory. Ví, že se nikdy nevrátí. Ví, že jde na smrt… Po letech udržování křehké rovnováhy se však systém octne před zhroucením. Hluboko ve spodních patrech, ovládaných lidmi z mechanického úseku, se vzedme vlna odporu proti takřka všemocnému IT oddělení. Mají naději na úspěch? Odkryjí děsivá tajemství přísně střežených serverů? A chtějí je vůbec znát? Silo je jedinečný postapokalyptický sci-fi thriller, který lze číst jako varování i jako věštbu. I proto se setkal s nebývalým celosvětovým čtenářským zájmem a ohlasem. Filmovou verzi se chystá natočit Ridley Scott (Vetřelec, Blade Runner, Gladiátor).... celý text

Literatura světová Thrillery Sci-fi
Vydáno: , Knižní klub

The Wool , 2011

Michaeles
20.01.2018 5 z 5

Skvělá sci-fi, která chytne od začátku až do konce. Už se těším, až se vrhnu na pokračování.

Adhara
17.01.2018 3 z 5

Priemerná dystópia, ktorá nenaštve ani nenadchne. Zanecháva hromadu nezodpovedaných otázok a to tak po stránke technického riešenia (prečo napríklad v sile nie je výťah?) ako aj po stránke motivačnej. Napríklad aj otázka z anotácie, prečo ľudia vykázaní mimo sila a odsúdení na istú smrť vyčistia kamery, zostala nezodpovedaná. Respektíve, jej zodpovedanie je krajne neuveriteľné. Otvorených zostáva aj priveľa ďalších vecí. Čítavé pasáže sa striedajú s menej čítavými. Rovnako vyvážená je aj ohľadom klišé a prekvapivých zvratov. Sila atmosféry aj sympatie k postavám sa pohybujú v škále šedého priemeru.

Johnsons007
29.12.2017 4 z 5

Tak po nedávném přečtení trilogie Metra to měla tato Sci-fi trochu těžší. Se začtením jsem problém neměl, ale souhlasím zde s některými čtenáři, že místy je kniha nudná, ale zase, nemůže tam být furt nějaká akce, některé pasáže by se dali dotáhnout asi lépe, některé byly ukončené moc rychle. Každopádně myšlenka knihy o způsobu přežívání lidstva, společenských poměrech, politice a vizi či myšlence, je dobrá. Poslední třetina knihy mě bavila nejvíce. Zkusím tedy další díly a uvidím. S odřenýma ušima hodnotím za čtyři hvězdy, protože celkově jsem se u knihy celkem bavil a závěr byl celkem napínavý.

Black-stars
26.12.2017 2 z 5

Začátek knížky super - překvapivý až šokující. Další stránky byly dost nudné, bez života, bez zajímavější příběhové linky. Na tak rozsáhlou knihu, která se řadila mezi bestsellery bych očekávala něco víc. Mnohem víc!

Petroff
21.12.2017 3 z 5

Dost nudný. Styl psaní taky nic moc a absolutně postrádám atmosféru, nějakej obsáhlejší popis života v silu... Nic, jen to hlavní "dobrodružství"!

B4LU
13.12.2017 odpad!

2015: No, já teda nevím. Po všech (nejen) místních recenzích jsem měl dojem, že se do čtenářského popředí konečně dostalo i nějaké kvalitní SF, které se konečně netočí kolem teenagerů, ale...
Po přečtení první části jsem zjistil, že mě to prostě naprosto nebaví. Hodlám se k tomu ještě vrátit, protože ta ústřední myšlenka byla docela zajímavá, ale za sebe říkám, že takhle sterilní vypravěčský styl jsem neviděl už velmi, velmi dlouho.
Zatím nehodnotím.

2020: Dal jsem tomu druhou šanci a tentokrát jsem se dostal asi do půlky:
První část jsem si pamatoval, takže se žádný šok nekonal.
Druhá byla hořkosladké putování Silem nahoru a dolů, což sice fungovalo jako poznávací cesta, ale jelikož jsou dva cestovatelé tak akorát celou dobu smutní z kdečeho, bylo to místy už docela otravné. Postavy, se kterými se setkávají, jsou čisté šablony - rázná drsňačka ze spodních pater je samozřejmě správňačka až na půdu, zatímco její oponent někde odprostřed je podlý, úlisný a nepříjemný hajzlík.
Třetí díl popisuje, jak drsňačka zcela ignoruje dva akutní případy přímo pod svým nosem a místo toho zvolna, pomalu a metodicky rozkrývá jinou záhadu... jejíž rozuzlení známe po přečtení první části. Taky se ukazuje, že podlý, úlisný a nepříjemný hajzlík, o kterém si naprosto všichni myslí, že je padouch... je opravdu padouch. Ach jo.
Odložil jsem to s pocitem absolutní nudy. Knih, které mě otrávily natolik, že jsem je ani nedočetl, je natolik málo, že si i tahle zasluhuje speciální hodnocení.

sofmysl
06.12.2017 3 z 5

Na trilogii jsem se moc těšila, až mi ji manžel koupí a ve finále se přiznám, že z prvního dílu jsem tak trochu zklamaná. Slyšela jsem samou chválu a toto téma mám moc ráda, ale ze začátku jsem se nemohla vůbec začíst. Za mě to v podstatě bylo třičtvrtě knihy nuda a potom jako by se autor snažil to zachránit a ke konci nešetřil překvapeními. - nejdřív se nedělo de-facto nic a potom se najednou dělo úplně všechno. Trochu mě to otrávilo a s takovým tématem je to škoda.

Fogl999
05.12.2017 4 z 5

Kdo trpí klaustrofobií, tak to raději nečtěte :-)
Jinak je to napínavé čtení, ale budete nuceni číst další díly. Tento vám moc otázek na konci nezodpoví. Čtu už druhý díl. Tam už je spousta věci vysvětlena. Hlavě to, co donutilo lidi žít v silech.

petgona
23.11.2017 5 z 5

Citala som to kratko po Metre 2033 a toto bola lepsia volba. Viac akcie, viac napatia, menej rozoberania politiky filozofie. Celkovo menej uvah a rozjimania nad nesmrtelnostou chrusta. Skoda len, ze som nenatrafila v kniznici na pokracovanie, lebo sa mi zda ze by to malo byt. Lebo velmi rada by som sa dozvedela, ako to s tymi silami vlastne je. A hlavne mala som cely cas neodbytny pocit, ze povrch mozno nakoniec ani nebude tak strasne toxicky....

Paulika
23.11.2017 2 z 5

Pribeh plny klise, otrepanych frazi, plytkosti a nelogicnosti. Kniha postrada veskerou originalitu. I kdyz nejsem fanousek sci-fi, tak plno "ideji" jsem uz nekde jinde videl/slysel/cetl. Pusobi to jako takovy Eintopf vykradenych napadu; ted me napada: Fallout, Hungry games, Sexmise,... Novela je ciste epicka, zadna hlubsi myslenka nebo odkaz ala A.C.Clarke, I. Asimov nebo S.Lem. Proste takova sci-fi rodokapsa trochu levne okorenena uryvky ze Shakespeara. Prvni polovina mi pripadala totalne nudna az v druhe casti se to trochu rozjelo, ale temer vse bylo predvidatelne. Jednoznacne cernobile, ti hodni z mechanickeho useku, ti zly z IT (ano jsem take ITak ;-)) Jedine, co me snad u knihy drzelo az dokonce byla zvedavost, proc v tech zpropadenych silech nemaji vytahy a vsechno tahaji po schodech.

poiu
22.11.2017 3 z 5

Četlo se mi to skvěle, příběh Juliette mě bavil...... :-) Mám trochu problém s nedomyšleností některých věcí (např. podzemní pěstování prasat, sprchy a splachování vodou --- v budoucnosti, kdy lidstvo žije v podzemních krytech, bych vodu chápala jako nejvzácnější ze všech vymožeností, byla by na příděl atp., dále
---------- spolier------------ mi vadilo, že pár lidí se jen tak vydá po schodech nahoru "dělat revoluci" a místo toho, aby se něco pokusili změnit mírovou cestou = diskuzí = rovnou přijdou na řadu zbraně...... Kde se tam ty zbraně vůbec vzaly? Lidé z mechanického si je NAJEDNOU - JEN TAK vyrobili? Bez plánů, bez zkušeností....???? ) , taky jsem trochu čekala, že svět za zdí není tak toxický, jak se na první pohled zdálo....

No, nicméně ať nekecám o blbostech -- četlo se to výborně a stojí to za přečtení.... Těším se na další díly...

Kapi41
18.11.2017 5 z 5

Nebudu se zdržovat dlouhým komentářem, prostě to bylo super!
A teď rychle pro druhý díl...

Karcoolka2210
05.11.2017 4 z 5

Myslím, že celkom slušný začiatok trilógie. Dočítala som to s množstvom nezodpovedaných otázok, na ktoré čakám odpovede v nasledujúcich častiach. Celkovo ako nápad ďalšej z mnohých kníh na tému "koniec sveta ako ho poznáme" bolo Wool veľmi zaujímavé. Veľké plus je tiež fakt, že hlavé postavy nemajú sladkých -násť, ale už majú niečo za sebou ;) AJ

NightGepard
02.11.2017 4 z 5

Prvních cca 100 stran mi trvalo,než jsem se vůbec do knihy začetl a zvykl si na styl autora. Kniha je určitě zajímavá a napínavá. Ale třeba např. na čtivost Marťana nemá.
Nejvíce mě bavilo silo 17 a následné rozmotávání střípků z minulosti v silu 18 skrz postavu Lucase.
Uvidíme, jak se vybarví druhý a třetí díl.

Kiszoun
02.11.2017 5 z 5

Ke knihám jsem se dostal náhodou, protože jsem přečetl všechno od Glukhovskeho a na znovučtení Zeměplochy jsem neměl moc chuť a nebudu kecat, knížka trčela v knihkupectví ve slevě, tak jsem to riskl :-)
Co se mi dostalo mě mile překvapilo. Krásně "barevný" svět, ve kterém poslední lidé přežívají apokalypsu v podzemním Silu (skoro jako ve filmu Sexmise), jakožto semena budoucí civilizace. Zavedený systém je ovládán loutkami a jakákoliv rebélie, či jen zatracená myšlenka na to, co se nachází za dveřmi přechodové komory, končí vyhoštěním do zamořeného venku, kde dotyčný očistí objektivy kamer a zemře... Škoda jen, že když se dá pár hlav dohromady, tak se systémy hroutí a že je hlavní hrdinka tvrdohlavá jak mezek, tak se bortí nejen systémy ale i betonová monstra zapuštěná v několikakilometrové hloubce v zemi.

smolicka
02.11.2017 5 z 5

Vždycky jsem ke knihám s nálepkou "Bestseller" trochu skeptická, zvláště po světovém úspěchu Fifty shades of Grey (kterou jsem se zapřísáhla nikdy nečíst, ani nekoukat na film)...Proto jsem přečtení i téhle knihy odkládala a musím uznat, že moje skepse byla zbytečná. Kniha se mi moc líbila, myslím, že autor nastínil rozhodně ne nemožnou budoucnost lidstva, což je hodně k zamyšlení. Příběh je dle mého názoru pěkně propracovaný a napínavý, ale jak už někdo poukazoval, někdy je nesmrtelnost hlavních hrdinů až do očí bijící. I přesto se ale teď těším, až se začtu do druhého dílu, který mi poodhalí ještě více o světě, ve kterém jsou lidé odsouzení žít pod povrchem. Nevím, jestli je námět originální nebo ne, tolik sci-fi knih jsem zatím nepřečetla, ale rozhodně zajímavě nastiňuje chování lidí, pokud jsou někde uzavřeni dlouhou dobu, takový trochu sociální experiment ;)

Illyria88
27.10.2017 3 z 5

Podle anotace knihy, jsem se na to moc těšila. Jenže jsem asi byla moc namlsaná Metrem 2033 a tak jsem od knížky očekávala trochu něco jiného. Prvních sto stran jsem louskala docela stěží. Pak se to trošku rozjelo a ke konci už jsem nějaké kapitoly přeskakovala, což mě docela mrzí. Teď mám rozečtený Turnus, tak uvidíme.

tesi89
27.10.2017 5 z 5

Moc často knihy nehodnotím, ale tuhle nejde neohodnotit. Do knihy se mi nejprve nedařilo začíst (moc jsem nechápala souvislosti a o co vůbec jde), ale jakmile jsem tuto chvilku překonala, nemohla jsem se již od knihy odtrhnout. Poutavý příběh (za mě i velmi dobrý námět), děj je plynulý a v téměř každé kapitole je uchovaná důležitá informace a po každé kapitole je potřeba rovnou číst další. Za mě teda jednoznačně pět hvězd. Doporučuji!

babsi66
25.10.2017 3 z 5

Podle nadšených recenzí a ohlasů jsem čekala, že to bude větší pecka. Nejsem fanda sci-fi, takže v rámci žánru nemohu srovnávat, ale nepřišlo mi to originální ani námětem ani zpracováním.

LPG
24.10.2017 3 z 5

Ale jo. Dobrý. Takže za 3.