Silo

Silo
https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/203632/bmid_silo-silo-wj3-203632.jpg 4 2014 2014

Silo série

V silu pod zemí, zamořenou jedy, se ukrývají lidé: naučili se tu žít, milovat se i umírat. Jednou za čas je někdo z nich vyslán na povrch čistit senzory. Ví, že se nikdy nevrátí. Ví, že jde na smrt… Po letech udržování křehké rovnováhy se však systém octne před zhroucením. Hluboko ve spodních patrech, ovládaných lidmi z mechanického úseku, se vzedme vlna odporu proti takřka všemocnému IT oddělení. Mají naději na úspěch? Odkryjí děsivá tajemství přísně střežených serverů? A chtějí je vůbec znát? Silo je jedinečný postapokalyptický sci-fi thriller, který lze číst jako varování i jako věštbu. I proto se setkal s nebývalým celosvětovým čtenářským zájmem a ohlasem. Filmovou verzi se chystá natočit Ridley Scott (Vetřelec, Blade Runner, Gladiátor).... celý text

Literatura světová Thrillery Sci-fi
Vydáno: , Knižní klub

The Wool , 2011

Dolik13
03.07.2017 3 z 5

Kniha na první pohled zaujme poutavým a atraktivním přebalem. Jako fanoušek postapokaliptických knih jsem nicméně v rozpacích. Celkově vzato kniha není vůbec špatná, ale výborné pasáže se střídají s velmi zdlouhavými a nudnými. Kladně hodnotím vývoj postav, občas jsem si připadal jak ve hře o trůny, kdy umírá jedna postava za druhou :D Bohužel, například pasáž, kde je na více než 100 stránkách popisován sestup po schodem mě strašně nudila, kdyby měla kniha o 150 stránek méně a nebyla tak roztahaná, dostala by lepší hodnocení.

kaci_bunny
02.07.2017 5 z 5

Vynikající, velmi čtivá knížka. Na začátku se děj hodně rozjede, potom je to trochu pomalejší a potom už jen hltáte stránky. Jednoznačných 5 hvězdiček!

YA-girl
02.07.2017 4 z 5

Nemohla jsem se odtrhnout... Bylo to napínavé, ale ne takovým tím typickým způsobem "jestli se do minuty něco nestihne, TAK...". Spíš jsem se nemohla dočkat, co se dozvím dalšího o konstrukci Sila, o tom, jak tam lidé žijí, jak to mají vymyšlené a zařízené, proč to tak je... Prostě takový perfektně promyšlený "jiný svět", jiný způsob života. Na konci pak přišla sice tušená, přesto ale skvělá pointa... a už tak by mi to stačilo ke spokojenosti, ale prý existují ještě další díly, takže moje radost nezná mezí :-). Doporučuji!

uzasna
26.06.2017 4 z 5

Dobrá kniha - mne osobne sa čítala príjemne , ľahko . Sem-tam mrazila. Postavy opísané zaujímavo, osudy hrdinov zväčša smutné. Za mňa lepší priemer .

BaHa
23.06.2017 5 z 5

Už dlouho jsem se do ničeho tak nezačetla a Silo mě skutečně překvapilo, protože to úplně není ten typ postapo příběhů, které bych vyhledávala. Každopádně parádní počin se skvěle vykreslenými postavami, překvapivými obraty a hlavně po stranách rozesetými detaily, které Silo povýšily na skutečný klenot žánru.

lachtan77
09.06.2017 4 z 5

Tak nějak to tady na zemi určitě dopadne. Možná už se nějaká sila staví. S mojí klaustrofobií v uzavřených prostorech bych šel asi hned čistit :-) Jdu se mrknout po druhém díle :-)

alfinha2321
30.05.2017 5 z 5

Dlouho předlouho jsem se k Silu nemohla dostat, ale jak jsem se k němu pak dostala, tak jsem se zase nemohla odtrhnout :) Hodně zajímavý postapo námět a vůbec myšlenka sociálního inženýrství na omezené skupině... Vlastně se zde rozebírá problém všech autoritářských režimů, to jest, co udělat s několika volnomyšlenkáři kteří se vždycky všude vyloupnou. A dokud silo funguje, pak je to vymyšlené naprosto geniálně, pošleme je čistit, oni to udělají ještě s radostí a ostatním to zase na nějakou dobu zvedne morálku. Problém však nastane ve chvíli, kdy se objeví někdo natolik zvídavý, že tím celý systém položí na lopatky... Doporučuji přečíst Silo všem fanouškům sci-fi, opravdu za to stojí.

micha-ella
30.05.2017 4 z 5

To je téma přímo pro mne! Čtení jsem si užívala, i když někdy se mi některé pasáže zdály zdlouhavě popisné. Co se mi nesedělo, že při tak vyspělé technice této civilizace lidé chodí a nosí břemena po schodech místo přemisťování výtahy, čistí senzory ručně atp. Ale po psychologické stránce jsem si přišla na své

Tesset
26.05.2017

Tak nevím, jak tuto knihu hodnotit. Příběh mi přišel velmi zajímavý i postavy jsem si oblíbila, ale stejně jsem to četla skoro měsíc. Přečtu další díly a uvidím.

Siwan
21.05.2017 5 z 5

A zase mě po dlouhé době něco opravdu nadchlo. Dobře vystavěný příběh, má to spád, hrdinové jsou přiměřeně sympatičtí a historka přiměřeně uvěřitelná. Supr. Už se těším na další díly. Nečekala jsem od téhle knihy moc a naopak mě příjemně překvapila.

TomTomis
21.05.2017 5 z 5

Sci-fi nečtu zase tak často, ale tahle vize světa mě zaujala . I svými překvapivými zvraty. Určitě se podívám i na další díly.

olle3
14.05.2017 2 z 5

Já věděl, že knihy s přívlastkem "světový bestseller" nemám číst. Nepoučil jsem se.

První kapitola jako samostatná povídka, kterou jsem četl kdysi v Ikárii (nebo XB 1), byla geniální. To vše, co v ní bylo nevyřčeno, dělalo příběh mimořádným.

V celé další nástavbě bylo vyřčeno vše a stojí to za prd.
Kdybych měl dílo charakterizovat Jedním slovem, bylo by to - nepřesvědčivé.

On nápad nebyl tak špatný - nebýt neskutečně nezajímavého stylu vyprávění, vznikla by z toho dobrá kniha. Ale styl vyprávění je důležitý. Bohužel.

"Juillete se zmocnilo radostné vzrušení jako u krysy, která narazila na obzvláště velký drobek."

"...zabubnovaly nedočkavé střely."

a tak dále...

Nevím, jestli to má na svědomí líný korektor, překladatel nebo sám autor, ale je to hrůza. Za to však třetí hvězdu dolů neubírám. Ubírám ji za "světový bestseller". To už vážně lidi nepoznají dobrou knihu od špatné, nebo je to všechno jenom reklama?

kozisek1
14.05.2017 5 z 5

Začala jsem tento žánr díky čtenářské výzvě a doslova jsem překvapena. Dobře se čte, a i bez výzvy přečtu i další díly.

lalikpepa
12.05.2017 4 z 5

Tenhle typ knih mě moc neláká, ale díky Knižní výzvě si mě kniha nějak našla. A jsem ráda, protože je to výborné čtení. Mírně znepokojivé, zneklidňující, ale výborné. Styl, jaký se odvíjí od první kapitoly děj, jsem ještě u žádné knihy nezažila a vlastně nevím jestli se mi líbil. Po nějakém čase jsem si ale zvykla. Každopádně se to četlo dobře, až na neustálé popisy a vysvětlování všech možných procesů, technických postupů apod. Ke konci jsem už celé odstavce popisů přeskakovala, jen abych se konečně dozvěděla jak to dopadne. S ohledem na to, by Silo mohlo být kratší o nějakých 200 stran.
Co ale musím na závěr dodat, je to, že jsem u některých kapitol skoro nedýchala. Byla jsem napnutá jak struna.
Vážně výborná věc. Doporučuji i přes velký počet stran. Co nejdříve se vrhnu na další díl.

Vincenzoci
10.05.2017 3 z 5

Pozor, spojler! Až na ten pomalý a místy i lehce zdlouhavý začátek, kde se vystřídá několik hlavních hrdinů (a ti samozřejmě zemřou), to byla dobrá kniha. Časem se to slušně rozjede a nejedna věc mě tam svým zvratem překvapila. Musím ale říct, že mi připadalo, jakoby místy autora tlačily termíny. Hned jdu na další díl! :-)

alef
27.04.2017 3 z 5

„Tehdy mu ten zatuchlý betonový válec s patry a patry bytů, dílen, hydroponických zahrad a čističek plných změti trubek připadal jako rozlehlý vesmír, obrovský prostor, který člověk nikdy nedokáže celý prozkoumat, labyrint, ve kterém se on nebo jeho kamarádi mohou ztratit navždy.“

Na počátku příběhu je to většinou vždy stejné – země už nikdy nebude taková, jako dřív, je zamořená jedy a poslední zbytky lidstva se usilovně snaží přežít – vítejte v postapokalyptickém světě, pro čtenáře, kteří mají už nějakou tu postapo za sebou (taky jsem jich už pár přečetla) ... celkem obvyklý úvod ... pak už to ale je na autorovi a jeho příběhu, aby zaujal ... a na čtenáři, aby si v něm našel „to své“, svá očekávání :-) ...

Tak k příběhu ... lidé jsou pěkně „nacpaní“ v ohromném tubusu pod zemí, cesta ven z něj je nemožná, ... a jak se dozvíte, žijí tam už po vícero generací ... dostáváme se tak k jádru, k autorově fantazii a představě o tom, jak to s lidmi, nestvořenými k životu v klaustrofobních podmínkách pod zemí, může vypadat ... a jde o to, jestli se naše představy (nás, čtenářů) potkají s těmi autorovými ... příběh je celkem mnohovrstevný, slibující, že by si v něm každý mohl najít „to své“ – od vzpoury, utajování informací, pátrání po pravdě (která nakonec může být ještě děsivější, než si dokážete představit), ... až po různá tabu a zakázané (škodlivé?) myšlenky ... nahlížíme do temné budoucnosti lidstva?

I já si v tomto příběhu něm našla „to své“ :-), co mně zaujalo (pro mě je asi nejzajímavější a jádro tohoto příběhu – otázka, na kterou se těžko hledá odpověď (a možná ji ani nelze najít) ... a která bude aktuální včera, dnes i zítra ... co si počít s informacemi ...je to otázka vpravdě filozofická – je třeba sdělovat všechny informace všem? ... a není to otázka, zda mají všichni právo na informace, ale spíš otázka, resp. to co mně zajímá je, co přinese takové poznání (všech všeho?) ... a samozřejmě s tím spojená otázka oprávnění – kdo by měl takovou „moc“? „právo“? „svědomí“? rozhodnout ... co komu náleží? ...

... přesto, pokud mám hodnotit jako celek (a nemůžu se ubránit srovnání s jinými příběhy, které jsem už četla), ... tak tento příběh nevyznívá úplně nejlépe ... mám ráda, když, kromě spousty „zajímavých myšlenek“ příběh působí taky na moje emoce, když příběh s hrdiny „prožívám“ .... a to se v tomto případě nestalo, ... i přes nespornou zajímavost myšlenek, jsem s hrdiny nebyla „uvnitř“ příběhu, ... spíš je sledovala z povzdálí (trochu jako literaturu faktu) ... proto jsem váhala mezi 3 a 4*, ... a nakonec se přiklonila k nižšímu hodnocení ...

Syny007
26.04.2017 4 z 5

Pomalý rozjezd ale v závěru jsem knihu nemohl odložit vřele doporučuji.

Vikina333
22.04.2017 4 z 5

Jak já jsem zvědavá na zfilmování.. Jen se bojím, aby se to povedlo.. Knížka je moc fajn, čtivá a většinu času napínavá, tak uvidíme..

Scathia
20.04.2017 5 z 5

Vynikající literární počin. Jedinečná atmosféra, skvěle promyšlená alternativní realita s mnoha zvraty. Velmi často jsem konce kapitol chodila rozdýchat. :-))

Pigface
17.04.2017 5 z 5

Jsou knihy, které když dočtete, zanechají pocit uspokojení. Standardní pocit, který asi po přečtení čekáme. A pak jsou knihy, které mají ten dar, že jejich příběh se čtením žijete. Že se děj ve vaší mysli zhmotní, představujete si prostředí, jeho atmosféru, dokážete si vybavit tváře hrdinů. A s těmito hrdiny a jejich příběhy se jen neradi loučíte. Chcete znát, co bude dál, jaké budou další osudy postav. To potom děkujete autorovi, že se rozhodl pokračovat a napsat další knihu a doufáte, že vás čeká další záchvat živé, barevné představivosti. Přesně takové pro mně bylo Silo. A já se už těším na Turnus!