Silo

Silo
https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/203632/bmid_silo-silo-wj3-203632.jpg 4 2013 2013

Silo série

V silu pod zemí, zamořenou jedy, se ukrývají lidé: naučili se tu žít, milovat se i umírat. Jednou za čas je někdo z nich vyslán na povrch čistit senzory. Ví, že se nikdy nevrátí. Ví, že jde na smrt… Po letech udržování křehké rovnováhy se však systém octne před zhroucením. Hluboko ve spodních patrech, ovládaných lidmi z mechanického úseku, se vzedme vlna odporu proti takřka všemocnému IT oddělení. Mají naději na úspěch? Odkryjí děsivá tajemství přísně střežených serverů? A chtějí je vůbec znát? Silo je jedinečný postapokalyptický sci-fi thriller, který lze číst jako varování i jako věštbu. I proto se setkal s nebývalým celosvětovým čtenářským zájmem a ohlasem. Filmovou verzi se chystá natočit Ridley Scott (Vetřelec, Blade Runner, Gladiátor).... celý text

Literatura světová Thrillery Sci-fi
Vydáno: , Knižní klub

The Wool , 2011

jefff
14.12.2016 3 z 5

Nejdřív mě Silo nadchlo svým neotřelým tématem, pak v průběhu prvních cca stovky stran postupně ztrácelo na tempu, až jsem začínal pochybovat, zda knihu dočtu. Od poloviny Silo sice chytlo druhý dech, ale zase výrazně změnilo průběh příběhu a hlavně se ze zajímavé sci-fi konspirační detektivky přetavilo do romantického sci-fi dramatu. Konec byl očekávaný a nepříliš nápaditý. Za mě zklamání.

MartinSt
12.12.2016 3 z 5

No...čekal jsem tedy něco víc. Příběh se docela táhnul, zejména první polovina, pro mě to celkově postrádalo napětí, postavy takové nemastné neslané. Jediné části, které mě doopravdy chytly byly ty, kde se probíralo k čemu Silo slouží, jak to vzniklo a odhalování tajemství ale zbytek...až se budu někdy hodně nudit, možná sáhnu po dalším dílu, ale zatím to opravdu neplánuji

Akemi4
12.12.2016 5 z 5

Teda, takhle dlouho mi knížka netrvala... no, ani nepamatuju :D Skoro 500 stránek, malé, nahuštěné písmo, chvíli trvá, než se začtete (pokud čtete na etapy jako já)... ale ta knížka za to prostě stojí, příběh je totiž naprosto famózní!

xhonzik
25.11.2016 5 z 5

Perfektni.

Solgeon
21.11.2016 4 z 5

Začátek se déle rozbíhá, ale potom to chytne spád. Ačkoliv je děj omezen na zmiňované podzemí, rozhodně mu to neubralo na přitažlivosti a těšení se na věci příští.

pafčaodřeky
16.11.2016 3 z 5

Přeceňované. O životě v podzemí (když nepočítám Metro) se psalo už v "pravěku sci-fi a fantasy", třeba v "Tumithak z katakomb", určitě je zábavnější, nehraje si na velkou literaturu. V Silu, krom úvodních 150 stran, kde je překvapivě vysoká úmrtnost postav a téměř detektivní pátrání "kdo za to může", vás čeká táhlá předvídatelná dějová linka. A hlavně láááska....nuda!

SimaX
08.11.2016 2 z 5

Asi jsem čekal něco více. Prvních cca 40% knihy jsem četl docela ne krev, pak se děj jakš takš rozjel. Dokonce jsem se dokázal i pěkně začíst. Bohužel ty 2 * tam jsou z důvodu tvrdého prokousávání začátkem, snad se druhý díl poučil a bude lepší.

kabismo
30.10.2016 5 z 5

začátek vlažný, od strany 200 se to rozjede a nechce pustit. Až na nějaké drobnosti skvělá kniha.

Taurusfairy
28.10.2016 4 z 5

Zprvu jsem myslela, že snad ani nedoctu..Ale nakonec docela prekvapila :)

Ben Nevis
06.10.2016 4 z 5

Čtivosti knihy pomáhá, že na začátku nevíme nic a postupně s postavami odhalujeme různá spiknutí a zákonitosti. Některé nesmysly (třeba proč tam nemají výtah) se objasní na konci. Nápad na postapo společnost je využitý do mrtě, ale možná by to chtělo zapracovat na postavách. Navíc je tam větší úmrtnost, a tak se čtenář bojí si k nějaké udělat vztah.

Leiko
03.10.2016 5 z 5

Jedna z nejlepších sci-fi, jaké jsem měl možnost číst. Líbilo se mi snad vše - od první myšlenky až po střídání napětí mezi dějovými linkami. Zpočátku jsem měl problém s roztahaností celého díla a velmi podrobnými popisy, ale po čase jsem celé silo začal hltat a každá drobnost mi jen dopomohla k celkové atmosféře.

Neodpustím si jednu hloupost a to je rozhození prostorových měřítek. Postavám zabere vertikální cesta po drobném točitém schodišti sila 3 dny - to by mohla být výška třeba 1,5km. Na druhou stranu, pohyb vodorovně je popisován jak u většího rodinného domu - téměř okamžitý.

Tohle je ale spíš profesní deformace, na celkovém dojmu mi to neubralo.

harena
01.10.2016 4 z 5

Po prvních 100 stranách jsem měla pocit, že tuto knihu určitě nedočtu, jak se mi popisování života v silu zdálo zdlouhavé. Ale nabrala spád a pak se četla úplně sama, nechtěla jsem ji odložit, i když už byly 3 hod ráno. Napínavá a čtivá knížka, stojí za přečtení a za zamyšlení. Ale zkrátit ji alespoň na 400 stran by jí asi bylo ku prospěchu. Těším se na další díl, hned si ho v knihovně objednám.

WeeWar
23.09.2016 4 z 5

Na jeden zátah, celkově až na pár míst čtivé, když se dokážete přenést přes zjevné, hlavně technického rázu, nesmyslnosti popisovaného prostředí: celá civilizace je stovky let surovinově soběstačná včetně dolů, vrtů atpd? Funguje bez výtahu, vše tahají po jednom schodišti? Na vše má jeden dieselovej generátor elektřiny, který funguje desítky let bez odstávky?

Edit: Pry to byla puvodne jen povidka, nevim, necetl a nezkoumal jsem, ale pokud by tomu tak bylo, bylo by to asi lepsi, pokud by zustala jen ta filozofie videni sveta a par technickych naznaku z fungovani civilizace. Ale chapu, ze "manazeri psani" z literatu zdimou maximum (hlavně pod sebe, vertikálně, žádné horizontální rozpínání:), podobne jako pravnici z lidi zlomivsich si nohu na schodech v supermarketu z toho duvodu, ze jim tam nefungovala jedna zarovka z dvaceti a chybela tam cedule s upozornenim.

1v8na
21.09.2016 3 z 5

Prvotně jsem se do knihy vrhla s velkým a obrovským nadšením. Ze začátku se mi kniha neskutečně líbila a říkala jsem si, že bude poutavá.
Prvotně to bylo opravdu velmi záživné, nicméně pak se začaly být velké zvraty a změny, které mi v knize neseděly a i děj začal být táhlý. Dost dlouho mi trvalo, než jsem knihu přelouskala.
Zhodnotila bych ji jako průměr.

Pavo.Klima
04.09.2016 4 z 5

Letošní narozeninový dárek. Trefa. Kapitoly kratší, což uvítala moje občas se drolící pozornost. Děj měl spád. Nutno číst jako beletrii - tzn. nevím, jestli by mnohé zvraty mohly v reálu takto proběhnout. S koncem knihy napětí gradovalo. V závěru knihy platí, co kapitola, to zásadní posun v ději. Sloh autora je v některých chvílích popisný do detailů, což by nebylo nutné. Technické pasáže jsem si stejně představil jen stěží. Každopádně kromě typického dystopického postapo by se dal román charakterizovat jako futuro-western s prvky krimi, a také jsem si několikrát vzpomněl na Marťana.
Zároveň je třeba zmínit, že i přes jistá morální pochybení některých hrdinů, se nabízí osvětlení jejich motivace, která je sice viny nezbaví, dá ale šanci čtenáři pochopit jejich kroky. Tedy i jasný padouch je pořád ještě člověk, který ale odmítá jednat svobodně a pod tíhou Odkazu se vždy skloní a zůstává loutkou.

wildavk
26.08.2016 5 z 5

Kniha, která mě po delší době ihned vtáhla do děje. Mám rád sci-fi, post-apokalyptické a dystopické romány a tento román mě opravdu zaujal. Perfektně vykreslené prostředí sila, postavy.
Román mě strhl hned od začátku.Sympatická a podrobně popsaná "hlavní postava" jde na smrt. Přece nemůže zemřít hned na začátku. Nebo může...? Uz se chystam na Turnus. Za mě 5 hvězdiček.

monika4848
24.07.2016 5 z 5

Super kniha z oblasti SF... Pro mě velmi neočekávaný a napínavý děj. Určitě doporučuji.

RunRun
24.07.2016 5 z 5

Konečně po dlouhé době povedené dílo z oblasti hard-SF, i když na trochu ohrané post-katastrofické téma.

Kniha se mi velmi líbila, doporučuji...

Azala
14.07.2016 5 z 5

tak tenhle příběh je dost silný zážitek, je pravda, že jsem knihu chtěla na začátku odložit, když umřela prozatímní hlavní postava, ale nakonec jsme vydržela a dobře jsem udělala. Je tam příběh, láska, napětí, zrada, prostě všechno.

blanickaa1
25.06.2016 4 z 5

Na jedno přečtení dobrý, víc se k tomu vracet nemusím.