Síň slávy: Nejlepší SF povídky 1929–1946

Síň slávy: Nejlepší SF povídky 1929–1946
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29522/sin-slavy-nejlepsi-sf-povidky-29522.jpg 5 31 31

Antologie sci-fi povídek, kterou leží před vámi a kterou sestavil věhlasný autor Robert Silverberg, je natolik reprezentativní, že bude sotva někdy překonána. Její obsah totiž vznikl zcela výjimečným způsobem: zvolili jej svým hlasováním členové organizace Američtí spisovatelé science fiction, organizace sdružující zhruba tři sta profesionálních spisovatelů, která zastupuje prakticky každého žijícího autora, jemuž vyšlo ve Spojených státech nějaké dílo science fiction. Je proto výsledkem uváženého soudu těch, kteří sami žánr SF formovali, jedná se o sbírku výjimečných povídek vybraných lidmi, kteří bezpochyby znají kritéria kvality science fiction lépe než kdokoli jiný. Roku 1966 pořádala SFWA první z galavečerů, na němž se autorům nejlepších SF povídek z roku 1965 podle hlasování členů předávaly elegantní sošky, které dostaly název Nebula. V době, kdy byl Robert Silverberg zvolen za druhého prezidenta SFWA (1967–68), rozhodl se rozšířit pohled zpětně do období před založením organizace. SFWA požádala nové členy, aby zvolili nejlepší SF příběhy napsané v období před 31. prosincem 1964, tedy před započetím udílení Nebul. Nechtěla způsobit inflaci cen, ale znovu publikovat nejlepší díla – ta, která si to skutečně zaslouží – v reprezentativní několikasvazkové antologii, v Síni slávy science fiction. Nyní máte před sebou první ze svazků, které tímto způsobem vznikly. Obsahuje pouze nejlepší díla z kategorií povídky a novelety, (příběhy delší než 15 000 slov byly z nominace vyřazeny a jejich posouzení bylo odloženo do dalších svazků). Seznam nominovaných děl se utvářel déle než rok. Během tohoto období mohli všichni členové navrhnout své oblíbené povídky, aniž by přitom brali ohledy na své vlastní dílo. Na konečném „volebním seznamu“ se objevilo celkem 132 povídek od šedesáti různých autorů. Pak byli členové SFWA požádáni, aby každý z nich z tohoto seznamu vybral deset povídek, přičemž mezi nimi směla být jen jedna povídka od každého autora a hlasující měli zároveň brát ohledy na historický vývoj – aby nezanedbali žádné z vývojových stádií moderní sci-fi. (Povídky na „volebním seznamu“ pocházejí z období mezi lety 1929 a 1964.) Silverberg jako redaktor knihy po sečtení hlasů do obsahu knihy zasáhl, byť velmi citlivě. Redaktorský zásah se nijak nedotkl čtrnácti prvních povídek určených hlasováním, jejichž uveřejnění považoval za zcela nezpochybnitelné. Přísně vzato tedy obsah této knihy není úplně věrným odrazem výsledků hlasování SFWA, přesto antologie nabízí naprosto reprezentativní vzorek povídek těch autorů, kteří se nejvíce zasloužil a to, aby dali formu a obsah moderní science fiction, a přináší to nejlepší, co lze zahrnout do tohoto omezeného výběru.... celý text

Literatura světová Povídky Sci-fi
Vydáno: , Baronet
Originální název:

The Science Fiction Hall of Fame 1929–1964, 1970


více info...

Přidat komentář

Fatis04
19.05.2023 5 z 5

Tak za mě úplná bobma, doporučuji všem, co mají rádi SF a vůbec nevadí, že to jsou téměř 100 let staré povídky, všechny jsou naprosto perfektní.

encyklopedie
19.08.2019 5 z 5

....já bych řekl, že ten Soumrak jako nejlepší povídka byl Soumrak, ale od John W. Campbell Jr.
Jinak parádní sbírka ...s Murray Leinstererem souhlas ....Kuttneři jsou vynikající /Chrudoše vlastně nenapsal Henry Kuttner .....
Těmto antologiím dávám 100%


yerry
19.08.2019 5 z 5

Veľmi kvalitná antológia klasických sci-fi poviedok z obdobia prvej polovice minulého storočia, presnejšie jej časti v rozmedzí dvadsiatich rokov. Niektoré poviedky nestratili aktuálnosť ani dnes a niektoré ma zaujali z pohľadu vsadenia do kontextu doby, o ktorej vyjavili svedectvo formou fantastickej vízie o budúcnosti. Zaujímavé je, ako si ju predstavovali niektorí autori už takmer pred storočím…

Podľa hlasovania autorov ako najlepšia poviedka všetkých čias síce zvíťazila tá od Isaaca Asimova s názvom Soumrak , ja však tento názor nezdieľam. Poviedka síce bola dobrá ale úroveň poviedok o robotoch určite nedosiahla…

Môj subjektívny rebríček troch najlepších poviedok je nasledujúci:

Ako hračky z budúcnosti môžu ovplyvniť vnímanie dieťaťa ma presvedčil Henry Kuttner vo vynikajúcej poviedke Chrudošiví jsou borolové. Že je expanzia do vesmíru docela fajn ale človek by to s dekadenciou nemal preháňať trafil klinec po hlavičke v poviedke Útočiště Clifford D. Simak. A napokon, ako sa navzájom nezbombardovať dostatočne vysvetlil Murray Leinster vo svojej super extra špeciál klasike První kontakt .

Viac slov už netreba, ak na túto knihu natrafíš, ber ju!!!

Fox85
12.05.2012 5 z 5

Prostě úžasné, snad žádné povídce nelze nic většího vytknout.