Skorzeny. Život na hraně
Roman Cílek
"Láká mne neobyčejný způsob života," zapsal si vídeňský student Otto Skorzeny v době, kdy jeho tvář zdobila první jizva z buršáckého souboje dvousečnou zbraní. Jeho přání se naplnilo. Elitního příslušníka SS, Hitlerova osobního oblíbence a specialistu na nejtajnější operace (jen namátkou: osvobození Benita Mussoliniho, únos Horthyho syna, pokusy o zabití Josipa Broze-Tita, vytvoření krutých protipartyzánských komand, nasazení německých jednotek v amerických uniformách při ardenské ofenzivě) nazval velitel spojeneckých armád generál Dwight D. Eisenhower "nejnebezpečnějším mužem Evropy". Autor svou předchozí knihu Já, Otto Skorzeny...! (edice Magnetka, 2010) obohatil o dramatické zpracování poválečného období, kdy Otto Skorzeny v různých koutech světa, doslova na třech kontinentech, splétal temnou pavučinu neonacistických a protidemokratických intrik. Skorzeny se během svého života mnohokrát stal záhadami opředenou legendou. Pohled pod její povrch je strhujícím příběhem člověka, který svou nespornou odvahu a inteligenci za všech okolností, tedy za války i po válce, nabídl do služeb zla.... celý text
Přidat komentář
od R. Cílka jsem pár knih už přečetl, znám i jeho články ze sborníku Přísně tajné , kniha o nejhledanějším muži Evropy klasický průměr v podstatě všeobecně známé informace z knih od jiných autorů, nebo z knih Otty Skorzeneho ( Mé velitelské operace) zajímavé jsou informace v závěru knihy , kdy bulvární listy psaly v 50. 60. letech o něm smýšlené legendy a Otta si články vystřihoval a archivoval, např : Skorzeny vybudoval v Libyjské poušti desetitisícovou armádu ze zbytků Rommelových vojsk, byl Castrovým poradcem, stýkal se Che Guevarou, stál za velkou vlakovou loupeží na trati Glasgow - Londýn, legendární izralský generál Moše Dajan a Otto Skorzeny je tatáž osoba ,, při tomhle jsem se docela pobavil
Knihou jsem byl dost zklamán, žádná nová fakta, některé údaje nepřesné nebo zkreslené. Pro vytvoření letmé představy o Skorzenym ve stylu "Kdo je kdo" je asi dostačující, ale jinak nic víc.
Četba mi trochu připomínala sledování TV dokumentu, kde s pomocí poloamatérských herců v několika nepodařených scénách tvůrci „umělecky“ doplnili „suchá“ fakta. Kdo ale o tomto nacistickém dobrodruhovi nic neví, bude snad spokojen.
Zajímavé pro mě bylo hned v úvodu knihy svědectví českých vyšetřovatelů, kteří v roce 1946 spolupracovali s Američany při dokazování viny. Proč? Typický poválečný paradox: Skorzeny v roce 1948 utekl z vězení a vcelku spokojeně si žil v Irsku, zatímco české vyšetřovatele (Ludmila Uhlířová a major Staněk) náš tehdejší režim o něco později odsoudil k dlouhým letům těžkého žaláře.
60 % (zatím 8 hodnotících s průměrem 63 %).
Kniha mapuje nejen válečnou Skorzeneho činnost, ale i poválečnou. Bohužel za své skutky nebyl soudem potrestán a žil ještě třicet let po válce. Dalo by se říct, že si žil velmi dobře a zemřel jako bohatý člověk.
Pokud se chcete dozvědět více, musíte si přečíst tuto zajímavou knihu, která vypráví o průběhu druhé světové války prostřednictvím osoby velitele SS Skorzeneho. Byl inteligentní, rád riskoval a nebral ohledy. Válečný zločinec zfanatizovaný ideou třetí říše. Brrr. Čemu všemu mohou lidé uvěřit. Ach jo....
Štítky knihy
druhá světová válka (1939–1945) oddíly SS (esesáci)
Na straně 73 mě trochu zamrazilo .
Benito Mussolini se chopil pera a napsal: "Mému příteli Ottu Skorzenymu, který mi zachránil život. Budeme bojovat za stejnou věc: za sjednocenou, svobodnou Evropu."