Slepá mapa

Slepá mapa
https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/363903/bmid_slepa-mapa-7BH-363903.jpg 5 6118 6118

Anna, Alžběta, Anežka. Tři ženy, tři generace, jedna rodina a mnoho životních zvratů, traumat a tajemství. Příběh začíná před první světovou válkou, kdy Anna, vypravěččina babička, odjíždí přes odpor svých rodičů s vyvoleným Antonínem do pohraničního městečka na severu Čech. Jako by počáteční písmeno jejich jmen vyjadřovalo naději, že právě tady spolu mohou začít nový život. Jméno však současně symbolizuje i to, co si vybrat nemůžeme, co je nám dáno jako rodinné dědictví, které si přese všechno odhodlání ke změně vždy neseme s sebou. Anebo také osud, na jehož zkoušky máme jen pramalý vliv. Nový začátek se tak záhy mění v boj o přežití, když je Antonín na frontě raněn a u Anny propuká tuberkulóza. O čtvrt století později pak čeká jiný nový začátek i jejich dceru Alžbětu, která musí prchat před německou armádou zabírající pohraničí, a po dalším půlstoletí změní dramatický zásah osudu — tentokrát v podobě důstojníka StB — i život vypravěčky příběhu Anežky. V roce 2018 dotisk.... celý text

Mialll
04.08.2021 2 z 5

Tato kniha od Mornštajnové patří k těm slabším. Čekala jsem strhující román jako byla Hana a dostala jsem červenou knihovnu. Což by mi nevadilo, pokud by byla kniha dobře napsaná, ale z některých přihlouplých dialogů a zbytečného sexismu mi bylo trapně. Prosím tohle ne.

book_loverka_
02.08.2021 5 z 5

Další Mornštajnová opět nezklamala, naopak mě překvapilo, jak nabitá knížka to byla. Skrývá příběh tří generací žen - Anny, Alžběty a Anežky, které prožiívají spoustu životních zvratů a čelí nelehkým situacím.
Já tyhle komorní romány o životě obyčejných lidí v Česku od Mornštajnové prostě můžu. Moc mě to bavilo, dozvěděla jsem spoustu drobností o životě v tehdejší době, jak se třeba knihy musely objednávat dopředu a nešlo jen tak nakráčet do knihkupectví a nějakou si pořídit nebo jaké rozpory byly mezi Němci a Čechy v pohraničí. Já určitě doporučuju, jen na mě ta knížka emocionálně asi nezapůsobila tolik, jako třeba Hana a Listopád, takže trochu ubírám na hodnocení.
4,5️

Luci83
02.08.2021 5 z 5

Anežka, dcera Alžběty a vnučka Anny, vypráví příběh. Příběh linoucí se přes tři generace, několik režimů a politických událostí, příběh jedné rodiny a blízkých rodinných přátel, kteří se postupem času rodinnými příslušníky doopravdy stali. Příběh o tom, že za rodinu se musí bojovat a že stojí za to, si udržet lásku. Ať jsou poměry, jaké jsou. Ať je první nebo druhá světová válka, ať vládnou komunisté nebo se v kraji (ale i srdcích - a myslích) rozlévá svoboda. Příběh o tom, že je důležité vědět, komu věřit a že si někdy člověk hřeje hada na prsou.
Slepá mapa je po Haně druhou knihou, kterou jsem od Aleny Mornštajnové četla. Natolik jsem si zamilovala styl paní spisovatelky, že si rozhodně pořídím i všechny ostatní její knihy. Naprosto úžasně, poutavě a s citem popisuje osudy a rozpoložení postav, čímž si mě úplně získala. Od čtení jsem se nedokázala odtrhnout, přečetla jsem ji jedním dechem. Připadala jsem si, jako bych seděla u Alžběty v kuchyni, jako bych se s Anežkou chodila starat o nemocné do Žlutého domu nebo zalévala květiny v patře jako Anna, když vyhlížela svého Antonína.
Doporučuji všem!!!

Laféeverte
27.07.2021 5 z 5

Kniha se čte skoro sama...zajímavé postavy se proplétají nevšedně všedními životními osudy, ztrácejí půdu pod nohama, začínají znovu, dělají chyby i šťastná rozhodnutí. Dotýkají se velkých dějin, ale nikoli fatalisticky nebo zoufale. I při zachycování těžkých dob je autorka tak nějak optimistická,a to je mi na jejím díle nesmírně sympatické.

LeSk
26.07.2021 4 z 5

Děj měl šťávu, příběh se nevlekl, mělo to odpich. Moc se mi to líbilo, zpočátku se mi pletla jména, ale brzy se čtenář zorientuje a nemůže přestat číst. Úžasná autorka. Doporučuji.

Ann58
25.07.2021 5 z 5

Po přečtení Slepé mapy mám pocit, že všechny ty postavy osobně znám, že jsem s nimi trávila čas a zažívala jejich životy. Celé vyprávění mě moc bavilo a knihu jsem si užila. Autorka má velký talent popisovat velmi pravdivě lidské osudy. Už se těším na další její knihu...

heavy66
24.07.2021 3 z 5

Po skvělé Haně jsem čekal něco stejně dokonalého, ale Slepá mapa patří do oblasti červené knihovny. Autorka posouvá po mapě kartičky se jmény postav, a každá skončí dříve nebo později v chlívečku Svatba nebo Krematorium. Je to čtivé, ale příšerně smutné a depresivní. Prožil jsem v reálném socíku dětství a mládí, a nebylo všechno špatné, mám na ty časy spoustu veselých vzpomínek. Naštěstí román končí optimisticky, což je samozřejmě pro červenou knihovnu standard.

m_martina
15.07.2021 5 z 5

Krásná kniha, tak trochu i smutná. Hezky jsem si početla. A k paní Mornštajnové se ráda vrátím.

Gracian1964
10.07.2021 5 z 5

Fú, koľko komentárov predo mnou, úctyhodné, zrejme je autorka hojne čítaná, snáď aj právom. Dozvedel som sa o nej z jedného rozhovoru v časopise a pomerne ma zaujal, preto som si zaumienil, že sa na ňu prizriem zbližša, napochodoval som do knihkupectva s úmyslom kúpiť si knihu Listopád, jej najnovší román, lenže ten nemali, zato mali Slepú mapu, jej prvé dielo a to ma zaujalo možno ešte viac, tak som kúpil. Dobre som spravil, Alena nerobí žiadne experimenty s formou, čo jej kvitujem, je to prirodzené rozprávanie, mapujúce osudy niekoľkých ľudí. Páčilo sa mi to, bolo to úprimné, pravdivé a skvelo čítavé. Asi si dám aj niečo iné od nej, už sa na to teším, hm...

pocketka
06.07.2021 5 z 5

Ano. Prostě ano. Paní Mornštajnová je pro mně top spisovatelka, která mi vždy pomůže ze čtecí krize. Píše tak lehce, tak poutavě, že se vždy ocitnu v prostředí o kterém píše, postavy se stanou i mými blízkými. Hltám každé písmenko, každé slovo. Slepá mapa byla poslední knihou od autorky, která mi chyběla přečíst, pevně doufám, že ta nová na sebe nenechá dlouho čekat.

jannik
29.06.2021 5 z 5

Pani Mornstajnovou mam opravdu rada. Fascinuje me ta ruznorodost v jejim psani, ackoliv asi bychom vzdy poznali, ze je kniha jeji. Vypraveni vlastne o celem 20. století v 1 rodine me upoutalo od zacatku az do konce. Necekejte dechberouci strhujici zvraty, ale naprosto civilni, verohodne vypraveni, ktere vas bude zajimat, jako byste cetli nalezeny denik clena rodiny. Tahle kniha me proste dostala a ja porad premyslim, co me na ni tak uchvatilo… jestli to byly realisticke postavy nebo nelehky osud rodiny vyliceny bez jedine znamky patosu… nebo snad Alzbeta?

Natyna3
25.06.2021 5 z 5

Po Haně a Tichých rocích má třetí přečtená autorčina kniha a také ta nejlepší!

namornice
25.06.2021 5 z 5

Paní Mornštajnová je skvělá spisovateka.
Slepá mapa jako generační román tří žen na pozadí historických událostí je velmi poutavě napsaná a pohltila mě od samého začátku. Líbilo se mi, že kromě osudu tří hlavních postav Anny, Alžběty a Anežky, se autorka rozepisuje také o životních osudech postav vedlejších a dokáže vypsat jejich životní příběh jen na několika stránkách.
Všechny charaktery jsou uvěřitelně vykresleny se všemi svými kladnými i zápornými povahovými rysy. Slepá mapa je kniha velmi čtivá a lidská. Určitě doporučuji.

minde
22.06.2021 5 z 5

Nemůžu jinak, než dát A. Mornštajnové zase 5*. Další skvělá kniha.

Lethania
18.06.2021 5 z 5

Již třetí setkání s Alenou Mornštajnovou, které je stejně tak výjimečné a precizně napsané jako Hana či Tiché roky.
Paní Mornštajnová je úžasná spisovatelka, která dokáže každého polapit do svých příběhových sítí a nepustí vás, dokud knihu nepřečtete až do samotného konce.
Bavilo mě sledovat psychologický vývoj jednotlivých postav a jejich osudy, které mnohdy nedopadly dobře nebo byl jejich život vyplněn pocitem strachu z něčeho, co nakonec nepřišlo, ačkoli na to postavy byli připraveny.
Miluji nostalgické příběhy plné zármutku a beznaděje se špetkou naděje v lepší zítřky, a proto mě ani tato kniha nemohla minout. Mohu jen doporučit. Mám v plánu si ještě přečíst Hotýlek a (konečně!) Listopád.

michaela1992
13.06.2021 5 z 5

Knihu jsem poslouchala v její audioverzi, protože před zkouškami si číst nedovolím. Ale v autě aspoň využiju čas.
Musím říct, že se mi často nechtělo z auta vystoupit, a to jezdím přes 3 hod. přes celou republiku. Tolik k poutavosti.
Zbožňuji osobní příběhy na jejichž pozadí se odehrává dobový obraz. Takže když kniha obsahuje vyprávění tří generací, tak to dobové vykreslení zahrnuje celkem rozsáhlý obraz dob minulých.
A asi i proto, že sama pocházím ze Sudet, tak na mě kniha působila asi víc emočně než na ostatní čtenáře.
Velké plus vidím ve vývoji postav. Protože vykreslit postavu v rámci jejího dospívání a stárnutí není snadná věc a paní Mornštajnová si s tím poradila profesionálně.
Je pravda, že je to má první kniha od autorky a určitě ne poslední. Jedním slovem mě nadchla. Ta její ryzost, nenucenost, upřímnost písemného projevu. Vykreslení doby jaká byla. Problémů, které jsou proti těm dnešním nepředstavitelné. Skvělý počin.

dominika8192
11.06.2021 3 z 5

Mornštajnovou respektuji, zejména tedy po přečtení Hany, což je podle mého názoru jedna z nejlepších knih milénia. Slepá mapa...inu, není to špatné, ale častokrát jsem se během čtení nudila. Příběh měl být vyhrocený a tragický, ale byl spíše rozvleklý a akce tam taky moc nebylo. Suma sumárum - tohle je autorčin průměr, opravdu dobrých bylo posledních 10 stran a já jakožto čtenářka děj knihy brzy zapomenu.

saryk93
09.06.2021 3 z 5

První kniha, kterou jsem přečetla od této autorky. Popravdě jsem čekala asi trochu víc, vzhledem k tomu, jak je autorka všude vychvalovaná. Zajímavý vícegenerační koncept knihy mě sice celkem bavil, období, ve kterém se děj odehrával, mě zajímá, ale děj jako takový byl, nemůžu říct špatný, ale asi jsem čekala, že mě to chytne víc. V knize se vyskytovala spousta postav a místy jsem se mezi všemi jmény trochu ztrácela. Na druhou stranu se ale kniha četla dobře a na konci jsem byla hodně zvědavá, jak to dopadne. Takže za mě nakonec mírný nadprůměr.

parxel
08.06.2021 5 z 5

Slepá mapa je vícegenerační román, který se odehrává v pohnutých letech naší minulosti. Osobně mám pro tento druh příběhů trochu slabost. V tomto směru Slepá mapa splnila mé očekávání a pocitově se mi líbila více, než jiné romány od této autorky.

Dlouho jsem přemýšlel co mi tato kniha dala, protože její "poselství" není vůbec jednoduché. Stejně tak postavy nejsou černobílé. Za sebe bych asi řekl, že mne nejvíce překvapil vývoj hlavních i vedlejších postav. Znovu jsem si uvědomil, jak je někdy obtížné zachovat si odstup a umět rozlišit, na které straně se nachází světlo. V tom jsou postavy Aleny Morjnštajnové zajímavé, protože ukazují, jak je snadné sejít z cesty.

Za mne je Slepá mapa velmi zdařilá kniha. Dávám čtyři hvězdy a těším se na další příběh od této autorky.

Kiki_
08.06.2021 2 z 5

Tento typ literatury většinou nečtu, ale od autorky už jsem přečetla Hanu, Tiché roky a Hotýlek. Pohodové čtení. Ale tohle bylo něco jiného. Přišlo mi to, jako kdybych četla Třeštíkovou, dobře se to čte, jednoduchý styl, ale o čem to vlastně je?