Slepá mapa

Slepá mapa
https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/363903/bmid_slepa-mapa-7BH-363903.jpg 5 6121 6121

Anna, Alžběta, Anežka. Tři ženy, tři generace, jedna rodina a mnoho životních zvratů, traumat a tajemství. Příběh začíná před první světovou válkou, kdy Anna, vypravěččina babička, odjíždí přes odpor svých rodičů s vyvoleným Antonínem do pohraničního městečka na severu Čech. Jako by počáteční písmeno jejich jmen vyjadřovalo naději, že právě tady spolu mohou začít nový život. Jméno však současně symbolizuje i to, co si vybrat nemůžeme, co je nám dáno jako rodinné dědictví, které si přese všechno odhodlání ke změně vždy neseme s sebou. Anebo také osud, na jehož zkoušky máme jen pramalý vliv. Nový začátek se tak záhy mění v boj o přežití, když je Antonín na frontě raněn a u Anny propuká tuberkulóza. O čtvrt století později pak čeká jiný nový začátek i jejich dceru Alžbětu, která musí prchat před německou armádou zabírající pohraničí, a po dalším půlstoletí změní dramatický zásah osudu — tentokrát v podobě důstojníka StB — i život vypravěčky příběhu Anežky. V roce 2018 dotisk.... celý text

TaJeMa
25.04.2021 1 z 5

Knihu jsem četla v září 2020; už si ji skoro nepamatuju, jen vím, že jsem byla ráda, že jsem knihu dočetla a dala k prodeji do antikvariátu. Připojuji se ke komentářům, že kniha je povrchní, zapomenutelná, nevýrazná.

Anet2106
23.04.2021 3 z 5

Tahle kniha nenadchne ani úplně nezklame. Poprvé jsem jí musela odložit, protože sem se nemohla začíst. Podruhé už jsem jí dočetla, ale super pocity z ní nemám. Autorka hodně přeskakuje v čase a je to takové nezajímavé vyprávění o ničem. I ty historické události jsou tam jen velmi kusově, jako vytržené z kontextu. Brzy si určitě ani nevzpomenu, o čem tahle kniha obecně byla.

Dunkelhell
21.04.2021 2 z 5

Žánr: román pro ženy. Tím je to dané. Autorka psát umí, navíc je hodně sečtělá, to jsou plusy. Mínus je ten samotný žánr a styl podání. V porovnání s jinými autory, kteří píší o podobné tématice mě Mornštajnová nepřesvědčila. Dávám 3 hvězdy, jako ve škole a další knihy od stejné autorky si nechám ujít. :-) PS: dobře to vystihla ve své recenzi uživatelka Godgifu níže.

tamdr
19.04.2021 4 z 5

generační román,zabírá historii od první světové války až po sametovou revoluci.Já mám problém se začátkem knihy,zdá se mi to zbytečně natahované,ale jinak zajímavé čtení o to více že jsem z poválečné generace a proto je mi téma velmi blízké.

ivetdos
19.04.2021 5 z 5

Druhá nejlepší kniha od Mornštajnové, hned po Haně. Dechberoucí osudy hlavních hrdinů, perfektně vystavěný děj, autentické reálie, skvěle se mi to četlo/poslouchalo. Asi nemám co vytknout. Možná jen tu délku a ze začátku jsem měla menší problém se vyznat v postavách. Moc doporučuju!

PaníLenka
19.04.2021 5 z 5

Psaní paní Mornštajnové mi prostě sedí, příběhy jsou zajímavé a přitom naprosto uvěřitelné, a co oceňuji ze všeho nejvíc, je ta špetku suchého humoru při popisu i velmi smutných dějových zvratů, díky čemuž není kniha ani nudná, ani zbytečně sentimentální a patetická. Teď se těším na Listopád!

crazyslunicko
19.04.2021 5 z 5

V knize je krásně popsaná minulost, tak jak ji neznám a doufám, že nikdy nezažiji. Generace 3 žen a všechny zasáhne buď válka nebo aktuální režim. Všechny se potýkají se starostmi o rodinu i politickou situaci. Je to příběh o lásce, která i hory přenáší. O lásce, která nemusí na první pohled fungovat. Příběh o rodině, která drží spolu. Příběh o hodných lidech, kteří sice nejsou naše rodina, ale pomůžou protože nás jako svou rodinu berou. Když se nad tím zamyslím, tak přesně takovými lidmi by se měl člověk obklopovat a přesně takové lidi kolem sebe mám. A velké díky za ně. Velmi poučná kniha. Doporučila bych ji jako povinnou četbu do škol.

Karolina90
18.04.2021 4 z 5

(SPOILER) Paní Mornštajnová prostě umí krásně psát. Všechny její knihy mají takovou typickou melancholickou atmosféru. Nic nepřikrášluje a popisuje věci tak, jak se děly. Slepá mapa je další knihou o životě, který by mohl být kohokoliv z nás, a se kterým se každý z nás musí poprat. O hvězdu méně dávám kvůli druhé části knihy, která bylo trochu zdlouhavá. Možná to bylo tím, že byla hlavně o Anežce, která mi nebyla moc sympatická.

EmillyT
18.04.2021 5 z 5

Kniha je velmi čtivá a poutavým způsobem provede čtenáře stěžejními událostmi 20. století. Postavy i děj příběhu jsou velmi realistické. Líbí se mi styl, jakým paní Mornštajnová píše.

Dada077
16.04.2021 5 z 5

Zo začiatku som knihu vnímala rozporuplne, téma síce populárna, ale mne menej vyhovujúca, dlho som sa nevedela dobre začítať. V momente, kedy dej vybŕdol z vojnových a povojnových rokov, všetko sa zmenilo a dokončila som ju behom pár hodín. Mornštajnová má svoje kvality pokojného, zmysluplného rozprávača, využívajúc nuansy rodnej reči v rôznych historicko - súčasno časových výrazoch. Nedá sa inak, iba nakliknúť plný počet.
"Cesta k bránám nevědomí je plná bolesti, strachu a lítosti z loučení."

MartinkaSl
15.04.2021 4 z 5

Krásná kniha se smutným příběhem. Postavy byly perfektně a uvěřitelně popsané a charakterizované. Mornštajnová to prostě umí. Bohužel pro mě ale byla Slepá mapa nejslabší z dosud přečtených od této autorky.

knihovniceS
13.04.2021 5 z 5

Dočetla jsem poutavě napsanou knihu, hltala jsem písmenka, ale čtení to bylo dost smutné. Děj se rozvíjí na počátku 20. století a příběhy své i rodiny postupně vypráví několik žen více generací jednoho rodu. Sledujeme zajímavé osudy za první i druhé světové války, poválečnou dobu, nástup socialismu a praktiky STB až do doby sametové revoluce a pár let po ní. Děj se odvíjí rychle a nedovolí nám přestat číst. Jediné, co jsem nepochopila (možná mi něco uniklo) je název románu: proč Slepá mapa? Úžasná kniha výborné spisovatelky si zaslouží 5 hvězd. Doporučuji

konicekbily
11.04.2021 5 z 5

Příběhy obyčejných lidí, nejlépe několika generací příbuzných a jejich okolí, zasazených do historických souvislostí umí autorka napsat dokonale. A věrohodně! Zajímám se o historii, nejenom psanou historiky, ale celoživotním nasloucháním pamětníků a mohu potvrdit, že takto nějak se odvíjely osudy spousty našich občanů ve století dvacátém. A poválečné období po druhé válce znám již z vlastního života. Tak nějak to bylo!

RůžovýHroch
11.04.2021 5 z 5

Trochu jsem se obávala, že se Slepá mapa s Hanou, kterou jsem četla jako první, nebude moci srovnávat. Nicméně opak byl pravdou. Mrzí mě, že se této knize (alespoň v mém okolí) nedostává tolik pozornosti, jako ostatním autorčiným knihám, a podle mě je to třeba napravit! Postavy byly perfektně popsané a naprosto uvěřitelné. Snad jediná postava, do které jsem se nedokázala vžít, byla Anežka - ani ne kvůli jejím činům jako spíš jejímu nešťastnému pohledu na svět. Ale díky tomu byl příběh snad ještě lepší a uvěřitelnější, ani v reálném životě nemůžete porozumět všem!

Mikik
09.04.2021 5 z 5

Tuhle autorku hodně lidí považuje za jednu z nejlepších český spisovatelek. A právem. Slepé mapě jsem se dlouho vyhýbala, měla jsem strach, že mě tolik nezaujme. A nakonec se mi snad líbí ze všech jejích knih nejvíc. Alena Mornštajnová jako jedna z mála českých autorů umí poutavě popsat i ty nejvíc obyčejné věci a zážitky, co Vás můžou v životě potkat. A když popisuje ty věci neobyčejné a zážitky nevšední, u kterých mnohdy i doufáte, že Vás za život nepotkají, to je teprve něco.
Postavy maximálně různorodé, nějakou si oblíbíte a nějakou zase ne a přesně tak to má být. Popisování dobových reálií mi přišlo velmi přesné.

Anna27
06.04.2021 5 z 5

Četla jsem tuhle knihu až po Haně a Tichých rocích. Podle názorů jiných bych čekala, že to bude oproti těmto titulům slabší příběh. No upřímně se mi Slepá mapa líbila nejvíce. Bylo to uvěřitelné a myslím si, že mnoho rodin, které tu dobu zažily, by se s vyprávěním ztotožnily. Autorka vybírá tradiční české jména, což na jejích knížkách miluji asi nejvíc. Děj vás vtáhne a nepustí až do konce a ani ta nejvíc nemilá postava mi nepřišla nesympatická nebo že by mě něčí chování v příběhu iritovalo, i tu nespravedlnost doby vystihla autorka bravurně. Opět mi potvrdila, že je pro mě nejlepší českou autorkou.

Hani77
01.04.2021 3 z 5

Kniha je velice čtivá, to autorce nemůžu vytknout, ale hodně věcí bylo překombinovaných. Druhá polovina se mi zdála ještě slabší než první, proto dávám jen 3 *, ač jsem hodně váhala mei 3 a 4. Ale u mě pořád vede Hana a v závěsu za ní Tiché roky.

Evkae36
01.04.2021 4 z 5

Druhá kniha od této autorky která se mi dostala do ruky. První byla Hana a ta zatím stále vede.
Autorčin styl psaní je tak zvláštní, že vás úplně obyčejný příběh tak vtáhne do děje, Že se cítíte být jeho součástí.

AnetaHr
29.03.2021 5 z 5

Alena Mornstajnova nikdy nezklame, jeji knihy jsou úžasné a tato obzvlášť, dekuji

DivaTerka
25.03.2021 5 z 5

Nádherná kniha! Autorka mě okouzlila velmi čtivým a "lidským" stylem psaní, postavy mi sice většinou moc sympatické nebyly, ale dobu vykreslila skvěle. Okamžitě se pouštím i do zbytku její tvorby!