Slepá mapa

Slepá mapa
https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/363903/bmid_slepa-mapa-7BH-363903.jpg 5 6121 6121

Anna, Alžběta, Anežka. Tři ženy, tři generace, jedna rodina a mnoho životních zvratů, traumat a tajemství. Příběh začíná před první světovou válkou, kdy Anna, vypravěččina babička, odjíždí přes odpor svých rodičů s vyvoleným Antonínem do pohraničního městečka na severu Čech. Jako by počáteční písmeno jejich jmen vyjadřovalo naději, že právě tady spolu mohou začít nový život. Jméno však současně symbolizuje i to, co si vybrat nemůžeme, co je nám dáno jako rodinné dědictví, které si přese všechno odhodlání ke změně vždy neseme s sebou. Anebo také osud, na jehož zkoušky máme jen pramalý vliv. Nový začátek se tak záhy mění v boj o přežití, když je Antonín na frontě raněn a u Anny propuká tuberkulóza. O čtvrt století později pak čeká jiný nový začátek i jejich dceru Alžbětu, která musí prchat před německou armádou zabírající pohraničí, a po dalším půlstoletí změní dramatický zásah osudu — tentokrát v podobě důstojníka StB — i život vypravěčky příběhu Anežky. V roce 2018 dotisk.... celý text

Ewilka
24.03.2021 5 z 5

Alena Mornštajnová je výborná vypravěčka. Při čtení jejích knih mám pocit, jako by mi celý příběh někdo vyprávěl u šálku dobrého čaje. Slepá mapa je úžasná kniha o 3 generacích jedné rodiny, plná vedlejších linek a zajímavých postav, od které se nebudete moci odtrhnout. Do samotného konce jste napjatí a čekáte, kam nakonec osud hlavní hrdiny/hrdinky zavede.

adevis
24.03.2021 4 z 5

Paní Mornštajnová je sázka na jistotu. Slepá mapa na mě čekala v knihovně tři roky a když jsem se dozvěděla o vydání další, musela jsem si to čekání zkrátit první autorčinou knihou.
Příběh začíná před první světovou válkou a vypráví o jedné rodině, která zažila mnoho životních zvratů, traumat, tajemství, ale i lásky. Hlavními postavami jsou tři ženy, tři různé generace - Anna, Alžběta a vypravěčka Anežka. Autorka opět dokonale popsala neuvěřitelný počet postav na “pár” stránkách. Příběh je to dokonalý, chvílemi mě hřálo u srdce a chvílemi mi srdce pukalo, jak už to u knih z válečného období bývá. Trvalo mi se začíst, možná i proto, že jsem to zkoušela už před třemi lety a knihu tenkrát odložila. Trvalo mi čtení, i přesto, že se mi kniha líbila, nic mě vyloženě nehnalo ji dočíst. Takže dle mého je Slepá mapa nejslabší, uvidíme, jak se mi bude líbit kniha nová, která má vyjít v půlce dubna. Těším se!

lisell
18.03.2021 5 z 5

Za mě zatím nejlepší knížka od paní Mornštajnové. Hana byla fantastická, ale Slepá mapa u mě ještě o pár kroků vede. Opět skvělý styl psaní, od knížky se nejde odtrhnout a je absolutně jedno, že čtete celou noc a druhý den v práci jste absolutně nepoužitelní. Musíte za každou cenu dojít nakonec a uzavřít v sobě tu neskutečnou jízdu napříč třemi generacemi.

JitkaH83
17.03.2021 5 z 5

Úžasné vyprávění zachycující velmi těžké období minulého století na příběhu jedné rodiny.

Hanka343
13.03.2021 3 z 5

Docela dobrá kniha, na rozdíl od Hotýlku...

AlesXXX
11.03.2021 2 z 5

Po Haně celkem zklamání. Jak jsem se od Hany nemohl odtrhnout, do Slepé mapy nejsem schopný se začíst.

medulinka
11.03.2021 5 z 5

Opět úžasné čtení, paní Mornštajnová je skvělá vypravěčka. Všechno jsem s hlavními hrdinkami prožívala, jejich charaktery byly vykresleny takovým způsobem, že jsem měla chvílemi pocit, že je snad i znám... Moc se mi líbí celkově styl psaní paní autorky. Všechno do sebe krásně zapadá, v knize není žádné hluché místo, děj vás úplně vtáhne do sebe. Není to jen nějaké vyprávění lidských příběhů, ale kniha je plná emocí, má pro mě tzv. přidanou hodnotu, takové to kouzlo, že všechno v knize funguje. Knihu mohu jedině doporučit.

Rozari
07.03.2021 3 z 5

(SPOILER) Asi jsem knihu četla v nějakém špatném rozpoložení, ale oproti “Haně”, která mě velmi zasáhla, mi nijak výjimečná nepřišla.
Vzhledem k tomu, že vypravěčkou je Anežka, jsem vyprávění o životě její babičky a matky stále považovala za předehru k hlavnímu příběhu, co teprve přijde, nicméně její příběh mi pak nakonec přišel nejslabší.

Uznávám, že je to poctivě napsané, životní osudy žen (a mužů) tří generací procházející celým 20. stoletím jsou zajímavé, nechybí události, které hýbaly historií i maličkosti, které významně změnily vývoj dalších událostí, ale tak nějak jsem z knihy neměla pocit, že by šla do hloubky. Spíš jakoby klouzala po povrchu.
Na okamžik se to změnilo, když se Anežka rozhodla udat svého muže, plus co následovalo.
Příběh pro mě začal být zajímavý v okamžiku, kdy Anežku kontaktovala STB za účelem donášení a pak když měla donášet na vlastního manžela. Čekala jsem proto nějaké velké finále, jenže z toho vlastně nic moc nebylo.
A pak byl najednou rok 1989, pár stránek do konce a rychle honem, ať už to máme za sebou.
Dávám 3,5*.

Tove
28.02.2021 5 z 5

Super.

Dominka09
27.02.2021 4 z 5

Jako vždy velmi dobré čtení.

Anajka67
24.02.2021 4 z 5

Mornštajnová opět nezklamala. Poutavý příběh a dokonce dobrý konec. Za mě super :)

Crimble
20.02.2021 5 z 5

Mornštajnová je opravdu česká špička! Tohle je úplná rodinná sága 20. století se všemi jeho převratnými událostmi. Poklona!

Allla9
19.02.2021 5 z 5

To bylo tak krásně napsané, že mě mrzí, že jsem dočetla poslední stránku.

Blondebookdevil
17.02.2021 4 z 5

Myslím, že se tu můžeme shodnout na tom, že knihy Aleny Mornštajnové jsou klenotem jak v našem českém rybníčku, tak zcela jistě i v jiných evropských zemích.
Přiblížit děj této kroniky je trochu obtížný - retrospektivně se vydáváme za třemi generacemi žen, jejichž křestní jméno začíná na A. Jejich osudy byly všechno jen ne lehké a mnohdy bylo třeba čtení odložit a chvíli vstřebávat. Opět tu nechybí 2. světová válka a dostaneme se až do 90. let. Propracovanost postav a preciznost je něco, co musím jako vždy vyzdvihnout, ovšem pokud se divíte, proč jsem dala o jednu ⭐️ méně, než obvykle u knih této české spisovatelky, je to čistě jen kvůli srovnání právě s dvěma ostatními knihami - Hana a Tiché roky.
U Slepé mapy jsem občas nemohla dýchat a tajil se mi dech, obzvlášť co se týče pasáží z výslechů a donášení na StB.
Nemohu se dočkat, s čím přijde autorka v nové knize Listopád.

vera5841
17.02.2021 4 z 5

Čtivá kniha o třech generacích českých žen a o třech generacích českých dějin. Velmi hezky popsáno, jak každá doba má své problémy a jaké jsou generační rozdíly.
Chvílemi jsem měla ale vypravěčské dilema a netušila z jakého pohledu je příběh vyprávěn (z pohledu Anežky? Alžběty? nebo nezúčastněného vypravěče?) a pravda je, že na jednu rodinu možná až příliš smůly. Díky velkému množství postav si také nyní, po týdnu od přečtení, už některé události už nevybavuji.

01Berry
16.02.2021 5 z 5

Krásně a poutavě napsaná kniha, na kterou jsem musela myslet i dlouho poté, co jsem ji přečetla.

Vivetkav
16.02.2021 4 z 5

Zajímavá čtivá kniha

Anna1975
15.02.2021

Krásná.

JituleK
13.02.2021 5 z 5

Krásná kniha, líbí se mi, že autorka vykreslí postavy jako skutečné. Každý máme svůj nějaký hřích, který si schováváme sami pro sebe a nikomu se s ním nesvěříme.

misa.novakova
12.02.2021 5 z 5

Styl psaní autorky se mi moc líbí. Příběh sice smutný, ale napínavě a čtivě podaný.