Slušní lidé

Slušní lidé
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/535746/bmid_slusni-lide-660ffd264c536.jpg 4 880 880

Jednou ráno otevře Pete Riley dveře cizímu člověku a uslyší zprávu, která jemu i jeho partnerce Maddie promění život v noční můru. Dozvědí se totiž, že jejich syn byl v porodnici omylem zaměněn a už dva roky vychovávají cizí dítě Zatím poslední psychologický thriller bestsellerového autora Té přede mnou nebo Dokonalé manželky se dotýká otázek souvisejících s rodičovstvím, vztahy a především s morálkou: Projevuji dítěti dost lásky a dokáži správnou výchovou ovlivnit jeho vrozené vlastnosti? Mohu partnerovi za všech okolností a ve všem věřit? A především: mám právo chovat se k druhým, jako se oni chovají ke mně, a zlo oplácet zlem?... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: audiokniha , Témbr

Playing Nice , 2020

Interpreti: Matouš Ruml , Marie Štípková

Elapheg
15.12.2021 5 z 5

Řekl jsem si, že je načase se seznámit s J.P.Delaneym a vzal jsem jeho poslední knihu Slušní lidé a udělal jsem dobře. Pete Riley žije s partnerkou Maddie a synem Theem poklidný život do doby, než na jejich dveře zaklepe Miles Lambert, biologický otec Thea. Miles žije se svou ženou Lucy a vychovávají syna Davida, jehož biologičtí rodiče jsou Pete s Maddie. V nemocnici jejich děti prohodili. Je to situace, která rozhodí oba páry a ze začátku se vše jeví, že se potkali slušní lidé, kteří dovedou vyřešit i velmi komplikovanou situaci, jakou je záměna dětí. Jedna osoba ovšem nehraje fér již od začátku a dokáže tak zatočit světy oběma párům, že se to jeví až nemožné. Mašinérii, která je rozehrána, je ovšem nutno dohrát do konce. Já jsem si čtení užil a doufám, že i zbylé autorovy knihy budou velmi čtivé. Tohle byl velice povedený psychothriller. Mohu ostatním jen doporučit. Jednoznačně pět hvězd. :-)

martineden
07.12.2021 4 z 5

To byla dobrá jízda! K plnému počtu hvězd mi bránil useknutý konec, ale knihu určitě doporučím.

ddkk
05.12.2021 5 z 5

Moc dobrý příběh. A bohužel nikoli úplně nerealistický...

Už jenom téma záměny dětí je příšerné - koneckonců máme i vlastní tuzemský případ, který by si asi nikdo nechtěl prožít. Osobně si to ani nechci představovat. A do toho psychopatická osobnost, která obě děti (a nejen je) velmi umně manipuluje a nakonec i ohrožuje jejich život. A že takových lidí, kteří trpí podobnou poruchou, je! Mnozí z nich jsou na to dokonce hrdí a považují se za tu silnější, schopnější a tudíž lepší část lidstva. A často rozhodují o osudech jiných. V tomto případě o tom, jak bude vyrůstat malý chlapeček a co se z něj nakonec může stát...K tomu mašinérie systému sociální péče, soudy, policie...

Myslím, že autor měl hodně nastudováno a jeho příběh vůbec nepůsobí jako nějaká imaginární fikce. Bohužel. I proto dávám plný počet, doporučuji a cituji:

"Psychopati jsou jako návštěvníci koncertu, kteří nemají sluch a posmívají se bláznům, jimž krása hudby vhání slzy do očí."

knihomolkaL
30.11.2021 5 z 5

Perfektní! Napínavé!
Když jsem knihu začala číst, říkala jsem si, páni, on - J. P. Delaney - obšlehl naše Kukačky.
Ale s každou další stránkou mi bylo jasnější a jasnější, že tak to nakonec nebude. Příběh dvou rodin - Petea s Maddie a Milese s Lucy - se zamotává, vyhrocuje a nakonec dospěje do "skoro" nečekaného finále.

Dresia
28.11.2021 5 z 5

Tak tohle se povedlo. Předchozí autorova kniha mě moc nezaujala, ale tohle téma uchopil hodně dobře. Po dlouhé době mě něco naplno pohltilo, jsem hodně vybíravá, protože už mám dost načteno, ale tentokrát max. spokojenost.

Ajina76
26.11.2021 5 z 5

Wau. Opravdu skvělá knížka. Přečtená během pár dnů. Musím kouknout po dalších knihách tohoto autora.

85098211
24.11.2021 5 z 5

Tato autorova kniha je naprostá pecka a určitě prozatím jeho nejlepší! Poslouchala jsem ji jako audio v němčině a kdybych nemusela spát, případně se věnovat rodině, tak bych ji snad neodložila vůbec! ;-) Máme tady dva manželské a zároveň rodičovské páry Peta s Maddie a Milese s Lucy. No a samozřejmě potom jsou tady jejich dvouletí synové Theo a David, kteří byli v nemocnici zaměněni, a nyní je nutné, aby se "tento problém" nějakým způsobem vyřešil. Nejdříve se všechno zdá být zalité sluncem, protože si všichni rozumí a jsou zajedno, pokud jde o výchovu chlapců. Jenomže poměrně brzy se ukáže, že jedna osoba je nejenže neupřímná, ale zároveň je to velký manipulátor a psychopat. A v tomto okamžiku začíná boj, kdy se tento člověk nezastaví naprosto před ničím, i kdyby mělo jít o život jeho vlastního dítěte... Jak kniha skončí, už ale prozrazovat nebudu ;-). Pouze bych chtěla poznamenat, že závěr je opravdu překvapivý... Za sebe ovšem dávám nejen hodnocení nejvyšší, ale také doporučení příznivcům kvalitních psychothrillerů! :-)

Markéta948
23.11.2021 5 z 5

Kniha se mi četla velmi dobře. Nemohla jsem se od čtení odtrhnout. Vyhovoval mi styl psaní a krátké kapitoly. Kniha měla spád a skvělý děj. Samozřejmě nečekaný konec. Vřele doporučuji.

Kskaja
21.11.2021 5 z 5

Výborná kniha. Jsem nadšená. Čtivé, žádná hluchá mista. Super.

Kristy78
20.11.2021 5 z 5

Svižné, čtivé, znepokojivé..Delaney opět nezklamal!

dr.romca
18.11.2021 5 z 5

Skvělý román. Na začátku to připomíná český seriál Kukačky, ale už po pár stránkách dává tušit, že to nebude, tak jednoduché se domluvit.

Katuska88
18.11.2021 5 z 5

Autor opět nezklamal. Uvěřitelně napsané a svižné.

Veronika2692
17.11.2021 5 z 5

Wow, jsem nadšená.. výborně zpracované téma, o tomhle jsem četla poprvé a opravdu zaujalo. Je to už moje třetí kniha od autora a myslím, že se směle může vyrovnat jeho první - Ta přede mnou.

Kaik
16.11.2021 5 z 5

Není nad to, když se spolu lidé v klidu domluví... Tentokrát mě Delaney opět pohltil, podobně jako u "Ta přede mnou". Líbilo se mi poměrně nezvyklé, místy docela znepokojivé téma, čtivé krátké kapitoly, i to, jak se autor připravil v otázkách právních, zdravotních i sociálních. Za mě se jedná o další skvělý urban psychothriller, kde si čtenář nemůže být vůbec ničím jistý.

Kája_95
16.11.2021 5 z 5

Poutavé čtení. Dobře vymyšlený příběh, který na začátku připomíná seriál Kukačky. Konec byl trošku přitažený za vlasy, ale i tak to můj názor na knihu nezměnilo. Člověk se teď bude bát už fakt skoro všeho. :-D

sharina
14.11.2021 5 z 5

(SPOILER) Upřímně je mi z toho příběhu špatně. Byl to skvělý, propracovaný a čtivý příběh. Nedokážu si vůbec představit, že by to potkalo mě a někdo by se mi snažil vzít syna.
Po dlouhé době opravdu velice silný děj, ze kterého běhá mráz po zádech, člověk cítí beznaděj, smutek a vážně u tak posledních 30 stran mi bylo zle.

SPOILER
Pravdou je, že Milese jsem prokoukla téměř hned - myslím, že důvod vězí v tom, že podobnou osobu znám (rozhodně ne v takové míře a hyenismu, ve které zde byla postava vykreslená). Takže jsem měla občas problém s tím, jak mu Pete "skáče na špek" a je takový "mouchy snězte si mě". Ale takovým osobám se dá těžko odporovat. A je i na tom vidět, jak autor přesně vystihl povahu postav.

Ticiana
12.11.2021 5 z 5

Nemohla jsem prestat cist a rikala jsem si, kam to vsechno povede. A ono se z toho nakonec stal hodne dobrej psychothriller, se zajimavymi postavami. Nektere dejove zvraty jsem uhodla driv, nez vubec prisli na radu, jine tam autor skvele zpracoval a byli prekvapive. Jednoznacne stoji za precteni.

HaHa11
12.11.2021 4 z 5

Slušní lidé je slušný psychothriller. Téma zaměněných dětí je bezesporu stále aktuální, a když se k tomu přidá kvalitní řemeslo, vznikne knížka po všech stránkách čtivá. Střídání vypravěčů, postupné odhalování skutečné tváře "druhého" otce, nástin možných pachatelů a jejich motivů - to vše přispívá ke stupňování napětí a gradaci děje. Závěr překvapivý a šokující, přesto v rámci žánru uvěřitelný. Literární perla sice nevznikla, ale napínavé čtení rozhodně ano!

L.Helena
09.11.2021 5 z 5

Výborná kniha. Pokud jste sami rodiče, určitě ve vás vyvolá spoustu různých emocí.

Belanna
07.11.2021 5 z 5

Opět perfektní, propracované, napínavé a čtivé. Ještě teď mě mrazí v zádech při představě, že by se něco podobného mohlo stát v mém okolí.
Velmi oceňuji, že témata knížek J.P. Delaneyho nejsou ani zdánlivě podobná.