Směr času
Arthur Charles Clarke
Arthur C. Clarke je bezesporu nejznámějším a nejčtenějším autorem SF na světě. Jeho spisovatelská kariéra, trvající už více než šedesát let, prakticky nemá obdoby. Sbírka Směr času představuje asi čtvrtinu celé jeho povídkové tvorby, tedy více méně tu část, která u nás dosud nebyla knižně publikována. Nejstarší z nich, „Cestujte po drátě!" vyšla poprvé v roce 1937, poslední, „Žádná škoda sousedů", v roce 1999.... celý text
Literatura světová Povídky Sci-fi
Vydáno: 2002 , PolarisOriginální název:
The Collected Stories; The Best from Fantasy and Science Fiction, Fifth Series, 1998
více info...
Přidat komentář
Výborná sbírka povídek, které vznikly v dlouhém časovém rozpětí od padesátých až do devadesátých let, i když texty z padesátých let výrazně převažují. V řadě povídek je vidět autorovo nádherné (někdy až lehce naivní) nadšení z vědeckého pokroku, díky kterému by se mohl rozvíjet výzkum vesmíru. Některé texty tak ani nemají pointu, jsou spíše popisem možností nebo úvahami nad tím, co vše by mohlo být možné. Clarke je ovšem výborný stylista, který má dar několika větami vytvořit skvělou atmosféru, a tak povídky rozhodně nenudí. Sbírka nemůže neobsahovat drobné humorné mini příběhy (různé kvality), často postavené na jednom vtipném nápadu nebo myšlenkovém paradoxu. Clarke tyto drobnosti miloval a psal je snad po celý život. Možná popudím ortodoxní fanoušky sci-fi, ale pro mě nejzajímavější a asi i nejlepší byla povídka Druhý úsvit, protože dokonale vystihuje autorovu víru v pokrok, ve vzdělání a v humanismus.
Rozhodně lepší, než sbírka Zpráva o třetí planetě. Povídky jsou zde kratší a efektnější. A jaksi méně ulítlé a reálnější. Tedy snáz se jim věří, abych byl úplně přesný.
Tato sbírka povídek je úžasná. Nejenom ukazuje, že pro Clarka není snad žádná oblast tabu, ale, což já u něho mám hodně rád, je jeho smysl pro humor viz povídka Cestujte po drátě! Už samotná myšlenka je supr, ale ta komická složka je naprosto excelentní, a k tomu mu postačí pouhých pět stran textu. Neuvěřitelné.
Ale jsou povídky, kdy mu stačí i daleko měně a nápad v ní je popsán, řekl bych komplexně. Je zbytečné více psát, perfektní ve všech směrech.
Radost číst, pochopitelně. – V rozkošné povídce „Parní slovotvorný stroj" je v poznámce pod čarou kuriózní chyba v překladu (nic ve zlém): „viz cena Dereka de Solly, Scientific American, červenec 1959". Má být – jedná se zde o slavný mechanismus z Antikythéry – „viz. Derek de Solla Price", protože Price je v tomto případě příjmení onoho výzkumníka. Ale přimělo mne to sáhnout po jedné Bergierově knize (Utajených vládcích času), kde se o tomto mechanismu píše.
Část díla
Cestujte po drátě!
1937
Dovolená na Měsíci
1951
Drátěné kontinuum
1998
Druhá strana oblohy
1957
Druhý úsvit
1951
Autorovy další knížky
2008 | 2001: Vesmírná odysea |
1984 | Setkání s Rámou |
2005 | Konec dětství |
1994 | Návrat Rámy |
2008 | 2010: Druhá vesmírná odysea |
Kniha se mi četla dobře. Pravda je, že mi první půlka přišla malinko strohá, ale to se změnilo a od druhé půlky to za mě byla jízda, která mě hodně bavila. Rád se někdy vrátím k druhé půlce knihy...