Smrt je mým řemeslem

Smrt je mým řemeslem
https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/40482/smrt-je-mym-remeslem-40482.jpg 5 3877 3877

Kniha Smrt je mým řemeslem, která poprvé vyšla v roce 1953 popisuje život němce Rudolfa Langa v rozmezí let 1913-1945. jako syn bavorského obchodníka odmítl otcovy plány a vstoupil do armády. Sloužil jako dragoun v Turecku, po skončení války však nemůže najít práci, a tak vstoupí do Freikorps. V roce 1923 jako nacista je odsouzen do vezení na deset let za politickou vraždu, ale brzy je osvobozen, po propuštění jde pracovat na statek jednoho statkáře. Pro svoji nacistickou minulost je vyhledán aby organizoval bojůvky SS, a za tyto zásluhy se stane důstojníkem v Dachau, odkud je převelen do Osvětimi. O rok později, v roce 1942 je již velitelem tohoto tábora, a zde se podaří zvýšit novou metodou zplyňování, vyhlazování vězňů, kterých začíná bát v táboře přebytek. Kniha končí procesem v Norimberku.... celý text

Jupijow
19.08.2018 5 z 5

Nelze neuposlechnout rozkaz...jak "správná" výchova a národní hrdost v kombinaci s lehce vyšinutým jedincem dokáže stvořit lidi jako Rudolf. Neděsí vás to ?

Leniii
19.08.2018 2 z 5

Na tuhle knížku jsem se těšila, dostala jsem na ní v podstatě "dobrou" recenzi a po zhodnocení tady, jsem si říkala, že prostě tuhle knížku musím přečíst. Mám ráda knížky z týhle doby, zajímám se o to..ale nad touhle knížkou jsem se hrozně trápila, byla jsem schopná přečíst tak čtvrtinu a prostě nemůžu dál..vůbec mě to neoslovilo..asi budu jediná, ale bohužel...někdy se k ní třeba vrátím, asi není ještě její čas....

iceVS
19.08.2018 5 z 5

Dokonalá kniha. Jedna z mála, kdy musíte chápat a litovat lidskou zrůdu, protože jste se dozvěděli, jaké měl dětství; co ho dovedlo k tomu být takový, jaký je... Přečteno pětkrát a jistě ne naposled.

Marekh
13.08.2018 5 z 5

Hlavní postavou knihy je Rudolf Lang, inspirovaný skutečnou postavou válečného zločince Rudolfa Hösse. Kniha popisuje jeho dětství, účast na různých válečných operacích, popisuje jeho různá zaměstnání, kterými prošel, vstup do SS, seznámení se s jeho ženou Elsou až po nejnáročnější úkol v jeho životě - Konečné řešení židovské otázky!!! Od samotného počátku stál u zrodu koncentračního tábora v Osvětimi, měl za úkol navrhnout takové řešení, které by zabilo co nejvíce Židů!!!

V knize se dočteme o testech, návrzích a stavbě plynových komor a následně o různých způsobech odstraňování mrtvých těl. Tyto pasáže byly pro mě nejnáročnější na četbu, při četbě jsem pociťoval beznaděj a smutek, všechno se ve mně bouřilo.. V závěru se dočteme, jak se obhajoval u Norimberského procesu.

Kniha určitě stojí za přečtení, poněvadž nahlédneme do myšlení nejvyšších představitelů SS a také Rudolfa Hösse. Kniha je výborně napsaná.

Citáty z knihy, které mne oslovily, a které jsou zarážející!!!

Je nutné, aby pochopili, že příslušník SS musí být ochoten zlikvidovat i svou vlastní matku, když k tomu dostane rozkaz.

"Abyste rozuměl," pokračoval, "zabíjet, to je hračka. Ale pohřbívání si vyžaduje spoustu času."

Jsem obyčejné kolečko, nic víc. Když dá v armádě velitel rozkaz, je odpovědný on a jenom on. A když je ten rozkaz špatný, je potrestán velitel a nikdy ne ten, kdo jeho rozkaz provedl.

To se dá těžko vysvětlit. Zpočátku jsem měl nepříjemný pocit, ale ten se postupně docela ztratil. Myslím, že to bylo nutné. Jinak bych nemohl pokračovat. Pochopte mě, bral jsem Židy jenom jako jednotky, ale nikdy ne jako lidské bytosti. Soustředil jsem se na technickou stránku svého účelu.

Během procesu vykřikl prokurátor: "Zabil jste tři a půl miliónu lidí!" Požádal jsem o slovo a opravil ho: "Promiňte, zabil jsem jich jenom dva a půl milionu."

Affares
09.08.2018 5 z 5

Neskutečně silná a intenzivní kniha. Právě tuto bych zařadil do povinné četby na střední školy. Člověk se najednou na celý systém vzniku a průběhu koncentračních táborů divá jinak aneb jak společnost dokáže postavit i tyto ohavnosti do pozice běžných a nutných, byť vykonavatelé jsou normální běžní lidé. Celé dílo je zpracováno na výbornou a mohu jen a jen doporučit.

Adell-ka
30.07.2018 5 z 5

Výborná kniha, po jejímž přečtení jen kroutíte hlavou a říkáte si, jak je možné, že se z docela obyčejného člověka stane robot, který "jen plní rozkazy" bez špetky lidskosti a svědomí... Zhruba v poslední čtvrtině knihy, kdy je popisováno budování koncentračního tábora Osvětim a vyhlazování židů, mi přišlo neuvěřitelné hledání stále důmyslnějších a rychlejších způsobů, jak zabít a zlikvidovat stále víc a víc židů bez sebemenšímu přihlédnutí k tomu, že se jedná o lidské bytosti! Nad tím opravdu zůstává rozum stát, a to navzdory tomu, že tento "člověk" byl v soukromém životě poměrně starostlivý otec a manžel...

Tom121
19.07.2018 5 z 5

Z počátku by jednomu bylo Rudolfa líto, jak má těžký život. Pak se však dostane do fáze, jak se zbavovat jednotek co nejefektivněji a je to pryč. Určitě výjimečný "člověk", jehož schopnosti a talent byly využity nejhůře jak mohly. Kdyby raději zůstal u obnovování farmy v močálu.

AliStejsy
13.07.2018 4 z 5

Zpočátku jsem knihu chtěla asi po 40 stránkách zavřít, ale děj se postupně stává zajímavější a zajímavější, až jsem se nakonec nemohla od knihy odtrhnout. Hvězda dolů za ten začátek, který byl pro mne hodně zvláštní, zdlouhavý..

Barbora216
12.07.2018 4 z 5

Smrt je mým řemeslem je opravdu zvláštní kniha. Ohledně této tématiky je spousta knih, ale tahle je naprosto specifická. Ani v nejmenším jsem nečekala takový příběh pro mě naprosto nepochopitelného muže. A ano, svým způsobem je to pro mě alespoň malé vysvětlení toho, jak se někdo může chovat takto hrůzně, protože to absolutně nedokážu pochopit, kdo je toho schopný. Tato kniha vykresluje povahu, myšlení a vývoj jednoho z nejhorších zločinců té doby, dokáži tedy alespoň zčásti pochopit jeho jednání. Stejně si ale myslím, že taková povaha je výjimkou, a tak si stále kladu otázku - to byli všichni nacisté takhle narušení nebo jak je možné, že se na takových hrůzách může někdo podílet?
Jedna hvězdička dolů za styl psaní, dlouho jsem si na něj nemohla zvyknout a ačkoliv je příběh neuvěřitelný, styl psaní mi moc nevyhovoval.

Majdule
01.07.2018 5 z 5

Já samozřejmě nepopírám,že hlavní postava románu je nacistická zrůda, ale mě tenhle román zasáhl zejména pro svou morální nejednoznačnost. Pro to, že onen zločinec byl tragickým, pokřiveným způsobem taky obětí a to rozhodně nemyslím jako omluvu. Právě proto, že Merle geniálně předkládá morální dilema obětí a vrahů, je každé slovo tohoto příběhu ostnem, který nás drásá. Podobně na mě zapůsobil i film Pád třetí říše, který ukazoval, že Hitler byl člověk s rysy, které ve vás vyvolají záchvěv lítosti, abyste se vzápětí zhrozili sami nad sebou, co že to vlastně cítíte. Kniha, která vás donutí přemýšlet a cítit a co víc vám knihy mohou dát?

dancadragneel
28.06.2018 5 z 5

Prostě ohromná kniha, která vás prostě překvapí. Věděla jsem do čeho jdu a stejně mě dílo svým příběhem překvapilo a dostalo. Rozhodně doporučuji pokud chcete vidět jak to kdysi vypadalo.

ElfkaEleanor
19.06.2018 5 z 5

...A tak to dopada, kdyz psychicky slabi jedinci bez vlastni vule a nazoru pisi dejiny...

Bravurni romanove zpracovani zivota Rudolfa Hosse.

Ellen16
19.06.2018 5 z 5

Není divu, že po dětství, jaké Lang měl, se z něj stala naprosto bezcitná bytost zvyklá jen plnit rozkazy a nepoužívat vlastní rozum. To ho ale v žádném případě neomlouvá, v některých chvílích jsem měla pocit, že nečtu příběh člověka, ale jen nějakého stroje. Děsivé.

Pazúzu96
18.06.2018 5 z 5

Velmi skvěle udělaný pohled do hlavy kovaného nacisty, pro kterého bylo splnění rozkazů svaté. Hösse jakoby neměl svědomí ani výčitky, jeho psychika byla opravdu ojedinělá. Hrozné, když se takový "stroj" pustí do práce. Zároveň bral rozkazy velmi vážně, sám se snažil o co nejefektivnější způsoby, jak zabít co nejlevněji velké množství vězňů. Proč se tak choval popisuje kniha ve své první části, kde se seznamuje s Hössovým dětstvím.

Trustty
09.06.2018 5 z 5

Příběh vyprávěný z pohledu velitele největšího vyhlazovacího tábora v Osvětimi R. Langa. Od dětství veden k poslušnosti a plnění nařízených úkolů. Nežil ničím jiným než plnit rozkazy. Za Německo by položil vlastní život. Čest vojáka byla pro něj vším. Takto zformovaný již od dětství se dostal až k zabití 2,5 milionům lidí. Po odsouzení oběšen ve svém světě, který stvořil. Vzhledem k tomu, že vypravěčem je sám Lang je kniha psaná bez emocí a citu. Doporučuji

Aleen
27.05.2018 5 z 5

Četla jsem již dávno, ani si nepamatuji, jak dávno. Přesto si pamatuji, jak silné bylo, číst o koncentračním táboře z pohledu jeho velitele a jeho rodiny. Tahle kniha dodnes patří mezi mé nejoblíbenější a ráda ji doporučuji.

Alizon
22.05.2018 5 z 5

K teto knize se mi tezko pise komentar. Robert Merle se mistrovsky zhostil nelehkeho ukolu a podival se na holokaust z "druhe strany". Z pohledu poslusneho nacisty Roberta Langa, ktery je pouze jakymsi strojem - strojem plnicim prikazy - strojem ktery se "z prikazu" i ozeni a cely svuj zivot zasveti tomu byt co nejvykonnejsi a nejposlusnejsi. Paradoxne me nejvic (pokud jde o zpracovani) oslovily prvni kapitoly knihy, kdy je popisovano jeho detstvi s despotickym otcem - tu atmosferu strachu a napeti v rodine Merle vykreslil naprosto bravurne. Pres popis Langovy kariery se az ke konci knihy dostavame do koncenracnich taboru - a jelikoz vse je stale popsano z pohledu Langa - pro emoce neni misto, ukoly je treba splnit, vezni jsou jen jednotkami, cisly, statistikami. Tomu odpovida i usecny styl vypraveni. Trochy lidskosti se dockame pouze v okamziku, kdy Langova manzelka zjisti podrobnosti "ukolu". Opet bravo pro meho oblibeneho spisovatele.

Dáma s hrnstjm
13.05.2018 5 z 5

Tato kniha nepotřebuje k vyděšení čtenáře popisy nacistických zrůdností... bohatě stačí náhled do předválečné rodinky a sledování jednoho uvědomělého mladíka. Strohé vyprávění bez zbytečných příkras. Deutschland, Deutschland über alles...

los
12.05.2018 4 z 5

většina čtenářů čte Langův příběh se znalostí historické předlohy a nálepkuje popisovaný charakter odsudkem magor, ale uvědomme si, že takový jako Lang je každý druhý z nás - i když ne každý dostaneme tu možnost, aby se naše genetické dispozice a vlivy prostředí, výchovy, kultury, vzdělání, náboženství atd. atd. projevily tak globálně
domnívám se, že téma viny pronásleduje téměř všechny - a považte, že celá židovská a křesťanská kultura neoperuje s ničím jiným (přeříkejte si Krédo, přečtěte bibli, korán - všechny nás deformuje náboženství a jeho výklad viny)

Sahir
12.05.2018 4 z 5