Smrt je mým řemeslem

Smrt je mým řemeslem
https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/40482/smrt-je-mym-remeslem-40482.jpg 5 3875 3875

Kniha Smrt je mým řemeslem, která poprvé vyšla v roce 1953 popisuje život němce Rudolfa Langa v rozmezí let 1913-1945. jako syn bavorského obchodníka odmítl otcovy plány a vstoupil do armády. Sloužil jako dragoun v Turecku, po skončení války však nemůže najít práci, a tak vstoupí do Freikorps. V roce 1923 jako nacista je odsouzen do vezení na deset let za politickou vraždu, ale brzy je osvobozen, po propuštění jde pracovat na statek jednoho statkáře. Pro svoji nacistickou minulost je vyhledán aby organizoval bojůvky SS, a za tyto zásluhy se stane důstojníkem v Dachau, odkud je převelen do Osvětimi. O rok později, v roce 1942 je již velitelem tohoto tábora, a zde se podaří zvýšit novou metodou zplyňování, vyhlazování vězňů, kterých začíná bát v táboře přebytek. Kniha končí procesem v Norimberku.... celý text

OldFirehand
17.01.2018 5 z 5

Prečítané jedným dychom, ako skoro všetky Merleho diela.
Jeho rozprávačské umenie sa naplno prejavilo aj v tejto knihe. Detailné sledovanie vývoja hlavnej postavy, výborné zakomponovanie historických udalostí, ohromujúce detaily z nacistickej mašinérie. Najviac ma fascinuje autorov odstup - hlavnú postavu nedehonestuje, nevyhlasuje za beštiu, vykresľuje ju ako obyčajného človeka s množstvom dobrých vlastností (poslušnosť, pracovitosť, zmysel pre poriadok, vojnové hrdinstvo v 1.svetovej...). To, že sa jedná o poruchového jedinca, čitateľ odhaľuje postupne sám.
Naozaj odporúčam každému.

pavel9410
11.01.2018 5 z 5

“Nikdy mne nenapadlo, ze bych mohl neuposlechnout rozkazu”

allyce
11.01.2018 5 z 5

Vše již bylo popsáno, zrůdnost nacismu je všeobecně známa a Lang byl vychováván svým otcem, ač nevědomky, právě k tomu, aby byl tak poplatný době, ve které žil. Svými hvězdami nehodnotím obsah knihy, ale zpracování příběhu.

Ecdo
07.01.2018 5 z 5

Kniha je psaná velmi jednoduše. Přesto v těchto jednoduchých větach je popsán příběh, který vás vtáhne do děje a drží si svůj rytmus, až do samotného konce.

Snecek89
01.01.2018 5 z 5

Žádný komentář nestačí. Kniha Roberta Merleho musí být přečtena a nesmí být nikdy zapomenuta.

Azmodan
21.12.2017 5 z 5

Dovolte mi jeden citát z knihy: ...Na této koncepci jsem si velice zakládal...V nápadu, že od chvíle, kdy se za transportem dvou tisíc Židů zavřou dveře šaten, až do chvíle, kdy z nich zbude jen popel, bude celá operace probíhat nepřetržitě na jediném místě, v takovém nápadu bylo skutečně něco, co naplňovalo duši uspokojením."
A o tom ta kniha je. O bestiálním způsobu kdy se jedno etnikum rozhodlo vytvořit továrnu na zlikvidování druhého etnika.
V lidských dějinách asi nic tak neobvyklého nicméně Němci dovedeno (i díky technologiím) k děsivé dokonalosti...
Začátek knihy moc netáhne, ale pro pochopení vývoje a charakteru hlavního hrdiny je tato část nezbytná. Tak jak přistupoval k úkolům celý svůj život, tak přistoupil i k úkolu zlikvidovat denně "2000 jednotek".

jana3526
19.12.2017 5 z 5

Na knihu jsem se vrhla s vysokým očekáváním, zejm. díky zdejšímu hodnocení, ale nakonec jsem moc nadšená nebyla. Kniha mne bavila až tak od poloviny, některé pasáže byly zlouhavé a naopak ty zajímavější, např. popisující tábory, mi přišly moc krátké. Že by mě v knize něco vyloženě šokovalo říct nemohu, ale to je možná tím, že jsem zvyklá na jiný kalibr válečných románů.

B4LU
13.12.2017 5 z 5

Rudolf Lang (alias Rudolf Hess) je člověk, který s "Německou precizností" plní kterýkoli zadaný úkol, který mu jeho nadřízení pošlou, a to bez otázek či zpochybnění, protože to do pracovní kázně nepatří. Je přitom úplně jedno, jestli jde o házení písku do míchačky nebo "zabití 10 000 jednotek denně"; důležité je jen to, aby byl úkol splněn, a to na výbornou. Kniha, která ukazuje zrůdnost fanatismu obecně.

Lucuschka
03.12.2017 5 z 5

Nezapomenutelna kniha. Ackoliv jsem ji cetla pred dlouhou dobou, tak stale ji mam ulozenou v pameti. Knih o nacismu a holokaustu je mnoho, a rozhodne to neni moje oblibene tema cetby, ale tato kniha je pohledem z druhe strany... Hlavni "hrdina" plni svuj ukol a snazi se jej plnit, co nejlepe,nje to!prece jeho povinnost! Dame-li si to ovsem do kontextu, tak je to neco hruzneho. Ovsem tato kniha neni o odsouzeni, ale je na nasem posouzeni, co si z ni vezmeme. Priklad urcite ne, ale jako nahled do mysli cloveka, ktery veri sve veci a plni ukoly bez sebemensiho zavahani, jen proto, aby byl dobry v tom cim byl poveren je to dokonale...

luckomar
22.11.2017 2 z 5

Mne kniha nezaujala a jednoduše jsem jí nebyla schopná dočíst. Asi jsem divný tvor, když vidím to hodnocení.

silvie5281
19.11.2017 5 z 5

Z počátku jsem uvažovala, jak hodnotit knihu. Zanechala ve mně neskutečné pocity, ale dávat hvězdy za sepsání životopisu vraha takových rozměrů? Nakonec ale převážil fakt, že by vlastně nikdy nikdo nesměl hodnotit žádné dílo s tímto tématem.
Tuto knihu jsem četla po přečtení Velitelem v Osvětimi, a zaráží mě o dost víc. Těžko se mi hledá slova, jak popsat vše, co ve mně momentálně je. Knihu jsem četla jedním dechem, až na okamžik, kdy se začalo popisovat pálení tel v jamach na informační návštěvě. Neskutečné, jak nacisti dokázali udělat z masového vraždění všední událost. Závěrečný soudní proces dokreslil jen celou povahu hlavní postavy.. Doporučuji všem.

miska98
04.11.2017 5 z 5

Skvěle napsaná knížka, která pro mě překvapivě není o fanatikovi nebo sadistovi, ale o sociopatovi, který mohl skončit úplně jinde a jinak, nebýt neuvěřitelné shody náhod. Někde jsem četla, že kouzlo této knihy tkví v tom, že v jistém momentu začnete s nacisty, resp. s Rudolfem sympatizovat. Dovolím si nesouhlasit. Podle mě je to v dokonalém pochopení toho, jak se to celé seběhlo - Rudolf si svůj konec zasloužil, o tom žádná, jenom přesně víte, že kdyby žil jindy nebo jinde, byl by jen osamělým podivínem na okraji společnosti. Historie s ním ovšem měla jiné plány - a tak se zrodil jeden z největších vrahů historie. Mrazivé, strhující, dokonalé.

Lucy1905
02.11.2017 5 z 5

Celá kniha je podle kruté historie a stejně, tak její hlavní postava Rudolf Lang, jenž jenom poslouchá rozkazy a nedbá na to, jaké mohou mít následky. Protože musí věrně sloužit Říši. Koho zajímá 2. světová válka a je silnější povahy, ten přečte knihu jedním dechem. Troufám si říct, že je to nejsilnější kniha, jakou jsem četla.

DaymondeuX
01.11.2017 5 z 5

Precteno jednim dechem. Kniha o necem, co mohou historii studovat, statistici analyzovat a filozofove rozebirat, ale co clovek nikdy, nikdy nemuze pochopit. Doporucuji.

hroneczek
30.10.2017 5 z 5

Další obraz válečné doby, ze kterého vám půjde mráz po zádech. Vždy, když čtu něco podobného, je mi nesmírně líto nevinných lidí nehumánně povražděných během války (válek). Bohužel ve spoustě případů nemá na daná rozhodnutí vliv jen člověk, který je vydává, ale i lidé kolem něj a způsob jeho výchovy a zacházení s ním.

SuperSojka
28.10.2017 4 z 5

Kniha není špatná, ale mou osudovou knihou od Merleho je Malevil. Čekala jsem pro to, že mě dostane podobně jako ona, což se nestalo.

ThePeace135
13.10.2017 5 z 5

Po mnoha knihách plných výpovědí těch, kteří přežili holocaust jsem chtěla sáhnout také po příběhu z "druhé strany" a čí příběh by to měl být, než samotného Rudolfa Hesse (v knize jako Rudolf Lang). Nechtěla jsem knihu číst proto, abych snad mohla Němce obhajovat, ani proto, abych se je snažila pochopit, ale prostě proto, abych viděla pohled na věc také z jejich strany, abych věděla, co je k tomu vedlo.... A Smrt je mým řemeslem je toho dokonalý důkaz... Nejprve mi trochu vadilo, že zhruba 3/4 knihy (cca 200 stran ze 300) pojednává o Rudolfově dětství a dospívání, celkem dost podrobně vidíme Rudolfa vyrůstat v přísné katolické rodině, jeho útěk na frontu během 1. světové války i živoření po návratu domů po jejím skončení. Jsme svědky toho, jak jediným "domovem" a "rodinou" se mu stává armáda, strana a válka, zatímco podstatné části je věnováno zhruba posledních sto stran, občas ještě dost letmo. Nicméně všechno to, co bylo před Hessovým jmenováním do velitele koncentračního tábora Dachau a posléze Osvětim, nám pomáhá pochopit, co to bylo za člověka. Ani v nejmenším ho neomlouvá, že to jaké prožil dětství a dospívání, ho vedlo k tomu, co dělal. Byl zvyklý poslouchat na slovo veškeré rozkazy, ať už od svého otce nebo kteréhokoliv nadřízeného v armádě, což ho ale neopravňovalo sprovodit ze světa přes 2 miliony nevinných lidí. Vyprávění očima člověka, který dotáhl myšlenku Konečného řešení židovské otázky, bylo neuvěřitelně poutavé a především tak skutečné, že z toho mrazilo v zádech. Závěrečný norimberský proces s Hessem jen pomáhá dokreslit jeho obraz jako čisté lidské zrůdy bez sebemenšího kousku pocitu viny. Hájit se tím, že rozkaz je rozkaz nemůže nikdy omluvit to, co udělal... a samozřejmě v tom nebyl sám.

Black.Swan
13.10.2017 5 z 5

Táto kniha sa dá ohodnotiť hviezdičkami? Nemyslím si... Každopádne, Merlemu klobúk dole za spracovanie, avšak hodnotiť túto knihu mi príde trocha absurdné :))

Messilina
10.10.2017 5 z 5

Kniha popisuje život fašisty Rudolfa Langa. Od dětství až do roku 1947, kdy byl Lang odsouzen k trestu smrti. Lang byl, řekla bych, vyobrazen celkem realisticky. Ale fakt je, že tahle kniha je spíš pro silnější povahy.

JP
11.09.2017 4 z 5

'Důslední' Němci a jejich dopracování se k praktičnosti plynových komor pro splnění normy - to zní skoro jak jejich fabriky a pobočky dnes (Hella). Hössův případ, ale, a to mě zaujalo nejvíc, dává spoustu rozpolcených otázek. Je možné ve válce mít kompromisy? (Rorschach zná odpověď) "Jednal jsem dle rozkazů." Chladný, prázdný a nezaujatý člověk, co plní rozkazy - genocidu v zájmu svého vedení a jak se snaží svoje činy ospravedlnit. Jeho chladná logika, kdy musíte zákonitě vidět obě stránky věci ve mě zanechala zvláštní dojem. Trochu mi to připomnělo 'Requiem for a Dream', odosobněné, chladné, nechající vás v tom vymáchat, takové, jaké to je, kde vítěz není na žádné straně. Bezvýchodné.