Smrtící bílá

Smrtící bílá
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/532608/bmid_smrtici-bila-65d5c9e083e73.png 4 2100 2100

Smrtící bílá, dosud nejrozsáhlejší román Roberta Galbraitha, je napínavý příběh plný tajemství a zároveň další pokračování strhujícího vyprávění o stále se proměňujícím vztahu Cormorana Strika a Robin Ellacottové. „Viděl jsem, jak zabili dítě Uškrtil ho, tam nahoře u koně.“ Když do kanceláře soukromého detektiva Cormorana Strika přijde nepokojný, utrápený mladík Billy a požádá ho o pomoc při vyšetřování zločinu, jehož byl podle své vzpomínky svědkem v dětství, Strika to hluboce zneklidní. Třebaže je Billy očividně duševně nevyrovnaný a nedokáže se upamatovat na mnoho podrobností, čiší z jeho příběhu i z něho samého jistá upřímnost. Než ho však Strike stačí důkladněji vyslechnout, Billy z jeho kanceláře v panice uteče. Ve snaze přijít na kloub záhadě skryté v Billyho příběhu se Strike a Robin Ellacottová – jeho někdejší asistentka a nyní rovnocenná partnerka agentury – vydávají na spletitou cestu, která je přivede do chudých londýnských čtvrtí, tajné svatyně uvnitř Parlamentu i do krásného, ale pochmurného venkovského sídla. A během nepřehledného vyšetřování má zároveň Strikův soukromý život daleko k jednoduchosti: Jelikož se nedávno jako soukromý detektiv značně proslavil, nemůže už pracovat nenápadně v zákulisí, jak to kdysi dělával. A jeho vztah s někdejší asistentkou je navíc křehčí než kdy dřív – Robin je nyní pro Strika nedocenitelná v jejich podniku, ale jejich osobní vztah je přitom mnohem komplikovanější.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: audiokniha , Voxi

Lethal White, 2018

Interpreti: Pavel Rímský

OldřichHanton
11.04.2020 4 z 5

Detektivky od Rowlingové jsou jedna z mých oblíbených sérií. I když mají podle mě trochu sestupnou tendenci, na každý další díl se těším a čtu jej většinou rychle po vydání.
Smrtící bílá je opravdu rozsáhlá (720 stran, nebo 31 hodin poslechu), překombinovaná detektivka, která je, v dobrém slova smyslu, typicky anglická. Je tady vražda ve vyšší společnosti, rozpadající se rodové sídlo, dostihoví koně.... Možná i proto mě, po pomalejším rozjezdu, celou dobu bavila, protože jsem vraha ani náhodou neodhalil, byl jsem napjatý až do konce.
Vadily mi pouze dvě věci, jednak opět typicky anglické úvahy o společenských třídách a pak osudy dvojice hlavních hrdinů. Jejich dějové linky, které mě v prvních dílech přišly fajn, se pomalu stávají červenou knihovnou. Obávám se, jak budou příště pokračovat.
Celkově však Smrtící bílá napravila celé sérii pošramocenou reputaci a další díl si zase rozhodně nenechám ujít.

pavlanosko
09.04.2020 4 z 5

Chylkami mi to přišlo zdlouhavé, ale zajímavý konec..

maygirl
06.04.2020 3 z 5

Předchozí knihy byly naprosto skvělé, přečetla jsem je jedním dechem. Do této jsem se ani po opakovaných pokusech začíst nedokázala. Těžko říci proč. Moc ráda bych se k ní ale časem vrátila... chce to správné rozpoložení :-)

blanka5427
06.04.2020 5 z 5

jako vždy paní Rowlingová nezklamala

Alienn
05.04.2020 4 z 5

Četla jsem celou sérii, tudíž poslední díl byl pro mě v podstatě povinností. Zároveň musím napsat, že tento díl byl pro mě z celé série nejslabší. Nemohu vytknout čtivost, to autorka umí a nevadilo mi ani to, že se příběh dostal více do osobní roviny obou aktérů. Ale vadila mi rozvláčnost celého příběhu a to, že po té detektivní stránce byl příběh prostě slabý. Asi jsem na závěr čekala více.

SusanStoHelit
04.04.2020 5 z 5

Upřímně řečeno nechápu, že se někdo nudil. Rowlingová je skvělá vypravěčka, mám ráda "její" Londýn a s knihou jsem si užila několik báječných večerů. Ano, je to delší a méně "krvavé", než předchozí díly, ale perfektně napsané. Atmosférou mi to připomíná starší detektivky a na vývoj vztahu Robin a Strikea jsem se vyloženě těšila. Nezklamal, ale jsem stále napnutá a netrpělivě vyhlížím další díl :)

Aichah
28.03.2020 2 z 5

Nějak měto nebavilo.

rezzba
27.03.2020 2 z 5

Nuda nuda nuda. A´ž na stránce 130 se po nekonečných miluju nemiluju najde nějaká a vražda a pak natáhlá totální nuda o ničem.

sorceress15
25.03.2020 5 z 5

Tuto sérii zbožňuju, ale bohužel tento díl byl nejslabší. Zbytečně dlouhý, někdy matoucí, děj se v některých částech vlekl. I když tato série nemá být krvavá, akční a napínavá, tak předchozí díly měli aspoň něco málo z toho. Tento však bohužel ne. Jediné 2 napínavé scény byly až na konci knihy, které vylepšily moje hodnocení.

zandu
23.03.2020 3 z 5

Dobrý, ale... Zatím z těch čtyř asi nejslabší a bohužel nejdelší... Kdyby ji sesekala o tři až čtyři sta stran, úplně by stačilo. Jsem momentálně na straně 488 a hlavou mi letí, zda číst dál. A přiznám se, asi bych ji i odložila, kdybych nebyla zvědavá, jak se to vyvine mezi Strikem a Robin - to mě zajímá momentálně víc než rozuzlení případu. .

Culina68
22.03.2020 2 z 5

O třetinu kratší by byla kniha čtivější.

Sejna1955
22.03.2020 2 z 5

Nejslabší kniha od spisovatelky která je určena pro dospělé čtenáře.

xflori01
21.03.2020 4 z 5

Detektivky Rowlingové určitě nejsou špatné. Až do konce nevíte, kdo je oním pachatelem a knížky se čtou dobře. Bohužel jsou často příliš komplikované, tím pádem v některých pasážích až moc zdlouhavé. Taky by paní autorka mohla vymyslet trošku jiný "konec", ve kterým celý zločin vysvětlí. Na to, jak důmyslně má celou knížku promyšlenou, tak mě právě neoriginální konec mírně zklamal. Ale jinak knížku hodnotím velmi pozitivně. 75 %

santa1212
21.03.2020 5 z 5

Fantasticky napsaná kniha

střapatá
21.03.2020 3 z 5

Začátek fajn, ale konec už moc překombinovaný. Množstvím postav a vedlejších dějových linek mi to připomnělo Prázdná místa. Rowlingová zkrátka psát umí, ale v tomto případě mi nesedla zápletka a hlavně konečné rozuzlení - pointa byla moc přitažená za vlasy a závěr jsem doslova přetrpěla. Neustále dokola omílaný trojúhelník Robin x Mathew x Strike mě už taky dost unavoval, kór když se tato linie vlastně moc neuzavřela. 2,5 hvězdy.

Janniska
20.03.2020 5 z 5

Skvělá.Ne nejlepší z dosavadních v sérii,to u mě zatím vyhrává Hedvábník ,ale skvělá.Těším se na další,tak šup Joanne , jedem dál!!!!

Marokoko92
13.03.2020 2 z 5

Pro mě docela zklamání. Předchozí díly se mi líbily mnohem víc. Zdlouhavé, do čtení jsem se musela občas nutit.

Simstr
11.03.2020 5 z 5

Skvělá. Počet stran mě skoro odradil ale jak se začtete tak Vás děj pohltí od prvních stran. Mám ráda postavu Robin, je mi hodně sympatická. Výborné, chci další :-)

Petruska95
07.03.2020 4 z 5

Kniha se mi líbila, ale strašně dlouho jsem ji četla. Nevím čím to bylo, snad množstvím postav, nemohla jsem se moc soustředit a tím pádem se pořádně začíst. Ne že by kniha nebyla dobrá, to ne, ale v určitých pasážích byla zdlouhavá. Každopádně doufám, že se budeme moci těšit na další díl.

martinasudová
04.03.2020 4 z 5

Zaprvé musím říci, že tato kniha se nedá dost dobře nosit v kabelce...
Zadruhé na mě moc postav, podobná jména... Trošku překombinované...
Zatřetí skvěle napsané, vtáhne vás to a nepustí...